Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Pediatrija Pediatrija Bronhitis- saturacija

Bronhitis- saturacija

zivjo Tanc!

Evo po dolgem casu se spet mi javljamo. Nasa Kalinca je nazalost fasala bronhitis oz asmaticne napade. En dr rece tko, drugi pa cist drugac. 2 dni smo bili na Vrazovem, 24h je bila na kisiku. Preden je zacela s kisikom je bila saturacija med 85 in 90. Po kisiku od 94 do 98. Vceraj so nas odpustili zacasno, danes smo bili na kontroli in je saturacija 95. Meni to nekako ni zadovoljivo?Kaj vi mislite? Pa se nek specializant jo je pregledu in nam rece, da pac se slisjo še neki poki v pljucih, ampak to naj bi samo od sebe zginilo. Kaksni poki naj bi bili to? A zaradi sluzi? Zdej je zacela mokro kasljat in iz noska ji ful tece gosto zeleno. Tko da ji vsako uro naspricam ogromno fizioloske. Aja rekli so mi tudi, da je verjetnost da se poslabsa in da spet pridemo na kisik. To mi glih ni jasno. Upam, da do tega ne pride. Na kaj moram bit zdej pozorna? Kaj moram pazit? A vn gremo lahko? Mah sm cist zmesana od strahu in skrbi. Upam, da mi boste znali kaj svetovati?
Drugace smo ok, pred enim mesecom smo shodili, tako da jo komaj ujamemo, da pa o njeni “hiperaktivnosti” sploh ne govorim, kdo bi reku, da je bla kdaj tko drobna in nemocna..:))

Bodte fajn, pozdravcek od Kalince, mami in ocija

Pozdravljeni, Kalina,
res se že dolgo nismo slišali. V tem času je Kalina iz nemočne šestmesečnice postala prava hodeča dama:) Boste videli, kako to izgleda, ko imajo nenadoma 20 let!
Torej Kalina preboleva bronhiolitis. Če je brez kisika zdržala en dan in je saturacija 95%, potem je to super. Saturacija 95% je čisto primerna, samo da ni pod 94%. Pri bronhiolitisu vedno slišimo piske in poke nad pljuči, to je del klinične slike. Takšne grobe poke, ki jih je omenjal specializant, pa slišimo tudi takrat, ko so dihala polna sluzi, ki jo mora otrok izkašljati. Kar pa je tudi v skladu s tem, da sedaj sočno kašlja.
Ali so poskusili z Ventolinom in kako je pomaga? Zdaj pravite, da že lepo sočno kašlja. Vlažne ali parne inhalacije (samo pazite na možnost opelin, zato je parna inhalacija v kopalnici boljša) in res pogosto čiščenje noska, to bo v redu.
edaj morate biti pozorni na znake težkega dihanja. Če bi bila Kalina bleda, potna, bi stokala pri dihanju, ugrezala medrebrne prostore in jamico pod vratom, bi slišali piske, potem morate do zdravnika, da preveri saturacijo. Je pa manj verjetno, da bi se sedaj bronhiolitis poslabšal, če je saturacija že več kot en dan brez kisika v redu.
Pri enem letu ne moremo govoriti o astmi, lahko pa otrok piska tudi iz drugih vzrokov.
Po prebolelem bronhiolitisu, ki ga najpogosteje povzroča RSV virus, so otrokova dihala prevzdražljiva še nekaj mesecev in otrok ima lahko težko dihanje, čeprav brez bronhiolitisa. Saturacija je običajno takrat normalna.

Lp (še vedno) Tanč; Pediater je odvetnik otroka. Vedno se vpraša: "Ali je to in to za otroka dobro?" ne glede na interese, mnenja, prepričanja drugih.Everything will be OK in the end. If it`s not OK, it´s not the end yet. In seveda: UPORABLJAJTE ISKALNIK!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! ISKALNIK JE ZAKON!!!

Oj Tanc,

hvala za odgovor, miska je boljse, danes smo imeli kontrolo pri nasem pediatru, ki nam je odsvetoval vrtec do 2leta in sm cist zamorjena, ker bom “znorela” se en let doma:) Pa kao odsvetuje prevec druzenja z otroci, a nasa Kalinca je cist obsedena z otroci. Zakaj glih do 2 leta? A takrat je kao otrok bolj odporen al kaj? Mi ni glih jasno. Mi znate kaj predlagat?

Lp, Kalina

Ja, vrtec odsvetujemo otrokom, ki pogosto zbolevajo ali zbolevajo banalne bolezni s težjim potekom.
Ne vem, zakaj so vam svetovali izogibanje vrtcu do 2. leta, verjetno pa zato, ker v prvem vrtčevskem letu otroci res zelo pogosto obolevajo. Od septembra do marca tudi do 10 virusnih okužb. Po drugem letu sicer otrok, ki ni bil nič v stiku s kolektivom enako pogosto zboleva, je pa njegova skupina že bolj prekužena in manj zboleva (če je bila od prvega leta dalje v vrtcu). Zato bi bila Kalina manj ogrožena.
Sicer pa je otrokov imunski sistem zrel nekje pri 3. letu starosti.
Ne znam vam svetovati, kaj bi bilo dobro, če upoštevam tudi vas, vašo službo in sploh situacijo mamic. Za Kalino (če res veliko oboleva) bi vsekakor bilo dobro varstvo v skupini, ki šteje manj kot 5 otrok.

Lp (še vedno) Tanč; Pediater je odvetnik otroka. Vedno se vpraša: "Ali je to in to za otroka dobro?" ne glede na interese, mnenja, prepričanja drugih.Everything will be OK in the end. If it`s not OK, it´s not the end yet. In seveda: UPORABLJAJTE ISKALNIK!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! ISKALNIK JE ZAKON!!!

Spoštovani,

obračam se na vas, ke so mojemu 7 letnemu otroku predpisali dvojno dozo Sumamed-a (6 dni) in Ventolin na 6 ur in postavili diagnozo bronhitisa.
Otrok skoraj da ne kašlja, se dobro počuti (seveda brez vročine). K zdravnici sem jo peljala, ker ima skoraj že dva tedna povečan rumeno zelen izcedek iz nosa.
Ugotovili so, da je zmanjšana saturacija in po aplikaciji z ventolinom so poslušali pljuča ter zaključili, da naj bi bil bronhitis. Krvi niso dali pregledat.
Zanima me vašo mnenje. Vnaprej najlepša hvala in lepo pozdravljeni,
Ana Miklavčič Višnjevec

Moje mnenje je, da otrok preboleva najverjetneje (obstruktivni) bro0nhitis in da je najverjetneje dobil priemrno terapijo. Brez pregleda mnenja ni mogoče drugače postaviti.

Lp (še vedno) Tanč; Pediater je odvetnik otroka. Vedno se vpraša: "Ali je to in to za otroka dobro?" ne glede na interese, mnenja, prepričanja drugih.Everything will be OK in the end. If it`s not OK, it´s not the end yet. In seveda: UPORABLJAJTE ISKALNIK!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! ISKALNIK JE ZAKON!!!

New Report

Close