Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Pediatrija Neonatologija bronhiolitis

bronhiolitis

Pozdravljeni!

Moja dojenčica je donošena(september 2009), a kljub dojenju je že pri 14 dneh hropla, potem je imela večkrat zamašen nosek, dobro je kašljala, pri 4 mesecih pa bronhiolitis. Terapija je bil kisik, hidracija in dvakrat medrol i.v.(pospešeno dihanje s piskanjem). Moje vprašanje je -ali imajo res otročki, ki tako zgodaj prebolijo bronhiolitis, veliko težav z dihali do šole? Epitelij naj bi se obnovil v 6 tednih, kakšne posledice pa še naredi tak virus, da so bronhioli tako poškodovani?
Dojenčica ima sestrici, 3 in 4 leta(obe v vrtcu). Zaenkrat sem jih izpisala iz vrtca za 6 tednov. Kaj še lahko pomagamo dojenčku, da se poskušamo izognit ponovitvam bronhiolitisa?

Hvala za odgovor. Spoznala sem vas, ko smo imeli 2.hčerko na vašem oddelku zaradi blage dihalne stiske v 37.tednu (januarja je upihnila 3 svečke, a do sedaj je le 2 krat prebolela bronhiolitis pri 1 letu, sicer brez težav z dihali v primerjavi z 4 letnico, ki je začela zbolevat na dihalih pri 2 letih). Lp, K.

Spoštovana,

bronhiolitis je vnetje malih dihalnih poti, ki se pojavlja predvsem v zgodnjem otroškem obdobju (zaradi razvojno pogojene večje ranljivosti tega dela dihal, še zlasti pri prezgodaj rojenih otrocih ter zelo mladih dojenčkih – do 2. meseca starosti) in ga povzročajo virusi.

Več kot polovico bronhiolitisov povzroči RSV (respiratorni sincicijski virus), pri ostalih najdemo rinoviruse, adenoviruse, novejše viruse kot so bocavirusi, včasih celo dva ali več virusov. Vsi ti virusi pri večjih otrocih in odraslih povzročajo nedolžne prehlade in pogosto so težave tako neizrazite, da “oboleli” trosi viruse v svojo okolico celo brez občutka, da je prehlajen.

Za RSV je znano, da se pojavlja sezonsko in povzroča epidemije prehladov med oktobrom in aprilom (letos smo pričetek epidemije zaznali konec novembra, velik izbruh pa v januarju, torej je možno, da je bil povzročitelj bronhiolitisa pri vaši dojenčici prav RSV).

Učinkovitega zdravila za bronhiolitis zaenkrat ne poznamo – in si pomagamo s podporo (infuzija, optimalna prehrana), dodatkom kisika ali v najtežjem primeru dihalno podporo z respiratorjem, vloga steroidnih hormonov (Medrol – za zmanjševanje vnetja) in zdravil za širjenje bronhijev (bronhodilatatorji, npr. Ventolin, Berodual) je po podatkih iz slovstva vprašljiva in (za nekatere) sporna.

Tako nam ostane kot bistveno preprečevanje okužb – predvsem z izogibanjem virom (tudi na način, da ostanejo sorojenci predšolske starosti v sezoni okužb doma, kar pomeni vsaj do aprila), striktno higieno (umivanje rok takoj po prihodu domov), omejitvijo obiskov… In ker je z boleznijo pridobljena odpornost na večino virusov kratkotrajna (v isti sezoni se z istim virusom lahko okužimo večkrat), je tak način preventive pomemben tudi v primeru, da ste bronhiolitis že dali “enkrat skozi”.

Raziskave kažejo, da pri tretjini otrok RSV bronhiolitis povzroči dolgotrajno oziroma “ponavljajoče se piskanje” (recurrent wheezing), ki je podobno astmi – vendar so alergološka testiranja negativna, prav tako pri večini otrok ni najti obremenilne družinske anamneze (torej astme, senenega nahoda ali kožnih alergičnih bolezni pri ožji ali širši družini). Kaže se s pospešenim dihanjem, kašljem in piskanjem, ki “zaplete” vse enostavne prehlade vsaj do šolskega obdobja. Kot kažejo raziskave, je vzrok tega piskanja več dejavnikov – od zaradi virusa “ogoljene” sluznice dihalnih poti z motenim delovanjem cilij (dlačic), prekomernim delovanjem žlez, ki izločajo sluz ter prekomerno zadebelitvijo mišičnih vlaken v steni malih dihalnih poti, do neusklajenega izločanja sekretornih protiteles v sluznicah.

Tudi za ta zoprn odgovor dihal ni učinkovitega zdravila, le lajšanje težav ob piskanju in preventivno obnašanje, da do ponovne okužbe dihal ne pride…

Ostane nam tudi optimizem zaradi dejstva, da težave po bronhiolitisu, ki ga otrok preboli v najzgodnješem obdobju življenja, počasi izvenijo, najkasneje do pubertete.

Lep pozdrav in čim manj kihanja, kašlja in piskanja,

****************************************** Dr. Lilijana Kornhauser Cerar, dr. med.

Spoštovani!

Okoli novega leta pričakujemo novega družinskega člana, doma pa že imamo 1,5 letno deklico. Ta je pred kratkim prebolela pričetek nalezljive pljučnice. Varuje se pri privat varuški, skupaj še s tremi otroci njene starosti.
Menda je trenutno precej obolelih otrok za boleznimi dihal. Le teh je nasploh precej več v tem zimskem obdobju in zato razmišljam, kako bi bilo najbolj smiselno zaščititi novorojenčka pred morebitnimi okužbami, ki bi jih prinesla domov starejša deklica.
Zanima me, ali tudi v primeru privat varstva z manjšim številom otrok svetujete, da bi 1,5 letno deklico do marca, aprila obrdžali doma?
Hvala vnaprej za odgovor.

Spoštovana,

“privat” varstvo, kjer je v skupini le nekaj otrok, je glede pridobivanja okužb seveda varnejše kot vrtec, a še zdaleč ne tako varno kot domače okolje. Ker se je sezona prehladov že pričela, vrhunec pa pričakujemo januarja in februarja, bi bilo seveda idealno, da po rojstvu bratca ali sestrice ostane prvorojenka doma do pomladi. Otroci (pa tudi odrasli) so namreč kužni že dan ali dva pred izbruhom težav, zato vam nič ne pomaga, da bi vaša hčerka hodila v varstvo le tedaj, ko bodo vsi v skupini “zdravi”.

Srečno in lep pozdrav,

****************************************** Dr. Lilijana Kornhauser Cerar, dr. med.

Spoštovai,
našemu sedaj 7 mesecev staremu dojenčku se je začel bronhitis pri 4mescih in smo hodili na inhalacije. Sedaj dva meseva nazaj pa smo začeli z 2 x 2 flixotide, singular prašek, in ob poslabšanju ventolin z zmanjševanjem doze. Prejšnji teden mu je pulmologinja pediatrinja predpisala medrol, ki so ga v treh dneh postopoma zmanjševali. Prosim razložite mi glede medrola: zakaj vsepovsod piše, da ni priporočljiv, da ima stranske učinke, da je nevaren?

Hvala za vaš odgovor.

Spoštovani,

Medrol sodi med sistemska kortikosteroidna zdravila – kar pomeni, da (npr. v razliko od Flixotide-a v aerosolu) ne deluje samo na mestu, kamor ga nanesemo od zunaj, ampak mu z vnosom preko prebavil ali neposredno v žilo/mišico omogočimo delovanje na celotno telo (sistem). Zato je tako dano zdravilo bistveno bolj učinkovito kot tisto, ki ga dajemo površinsko. Zdravniki Medrol predpisujemo takrat, ko zaradi poslabšanja dihalnih težav predvidevamo, da inhalatorno zdravljenje (z zdravilom v aerosolu) ne bo zadostovalo.
Ob kratkotrajnem zdravljenju (tako kot pri vas) dobrobiti Medrola (torej učinkovito zmanjšanje vnetja v malih dihalnih poteh) močno prevladajo nad njegovimi negativnimi učinki – ki bi se izrazili po nekaj tednih ali mesecih dajanja. Ti sopojavi dolgotrajnega jemanja Medrola so lahko številni – od motene imunosti, sprememb v presnovi sladkorjev, beljakovin in maščob, vpliva na rast ter na delovanje določenih možganskih centrov ipd.

Velja pa še nekaj: v medicini praktično ne boste našli zdravila, za katerega bi bilo zapisano, da je 100%-no učinkovito in 100%-no varno. Za pediatrijo to velja še bolj – saj so kakršnekoli raziskave učinkovanja ali sopojavov zdravil pri otrocih prepovedane. Zato boste v večini navodil, ki so priložena zdravilom, opazili opozorilo, da se odsvetuje dajanje zdravila v nosečnosti, med dojenjem in v obdobju dojenčka / otroka…

Upam, da bo zoprno obdobje viroz, ki botrujejo poslabšanju kroničnih dihalnih težav vašega dojenčka, čim prej mimo.

Pozdrav,

****************************************** Dr. Lilijana Kornhauser Cerar, dr. med.

Hvala lepa za obrazložitev,
naj povem da smo takoj 3 dan po medrolu šli na boljše, vmes smo šli na morje in sedaj je že 3 teden ko smo zdravi (brez kašlja, brez vsega,…),upam da še zdržimo tako. Hvala še enkrat.

Potolažena mami

New Report

Close