BREASTSCAN NEUSMILJENO DAVI HIPOKRATNIKE
BREASTSCAN NEUSMILJENO DAVI HIPOKRATNIKE
Zamislite si osemindvajsetletnega Giordana Bruna, ko so ga zaradi naprednega, a za tisti čas svobodomiselnega nauka, obsodili na prečiščenje z javnim sežigom. Dobrih štiristo let kasneje, ko je dvom v zemljocentrično vesolje in pekel v temeljih pretresel cerkvene dogme, se duh inkvizicije ponovno polašča naprednih zamisli. V vsej Sloveniji očitno ni nikogar, ne med strokovno in ne med laično javnostjo, ki bi bil sposoben kramarskim potezam, ki jih, kot vse kaže zastopata zdravnika onkološkega inštituta Matjaž Kaučič in Janez Žgajnar, ter predsednica združenja Europa Donna Slovenija, Mojca Senčar, stopiti na prste. Čeprav je kristalno jasno, da se je omenjena trojica z breastscanom, metodo za zgodnje odkrivanje bolezenskih sprememb v dojkah, srečala le preko marketinških strani, ki jih je objavil moskovski inštitut RES in kanadsko podjetje Biotech na internetu, nihče ne nasprotuje njihovemu »izvedenstvu«, ki ga, kot je videti, z blagoslovom Onkološkega inštituta predstavljajo v javnosti. Celo več, kako izkrivljena in zahrbtna je lahko domača medicinska etika, nazorno kaže primer napada na doktor Janeza Kuhlja.
Zdravnik, upokojeni onkolog z zasebno prakso, je eden redkih v Sloveniji, ki se je z napravo in izsledki breastscana neposredno seznanil na inštitutu Res in moskovskem inštitutu za mamologijo, kjer breastscan uporabljajo. Je eden izmed dveh zdravnikov v Sloveniji, ki se je temeljito podučil o mikrovalovni radiometriji, se neposredno seznanil z njeno uporabnostjo in se usposobil za koriščenje naprave v medicinski diagnostiki. Toda očitno je duh avantgardizma »nezmotljivih« na oblasti, ki smo ga poskusili izgnati s svobodnimi volitvami, ponovno vzniknil iz ideološke zapuščine naroda. Kako bi si lahko drugače predstavljali, da na zagovor o metodi za zgodnje odkrivanje bolezni dojk, kličejo strokovno podkovanega človeka, ljudje, ki se niti toliko niso potrudili za dobrobit medicinske znanosti, da bi se z neinvazivno diagnostiko neposredno seznanili. Farsa ali tragokomedija belih halj še najbolj spominjala na dogodek izpred stoletja, ko je baron Codelli na začetek opravljanja vozniškega izpita, moral čakati cele štiri ure, ker si komisija, ki naj bi mu podelila certifikat, ni mogla priti na jasno, kje tičita dva in pol konja, o katerih jim je baron pripovedoval ob hrustljavih ljubljanskih žemljicah zjutraj. Če so se mojstri z Onkološkega inštituta že odločili, da se spoprimejo s strokovnim kolegom, potem bi se že zaradi običajne človeške spoštljivosti spodobilo, da se podrobneje podučijo o predmetu, o katerem mislijo razpravljati z zdravnikom Kuhljem. A očitno soočanje, ki ga pripravljajo na zdravniški zbornici in naj bi pripeljalo do podobnega dvoboja, kot sta ga imela ladijsko kolo in Resljev vijak v Tržaškem zalivu, nima takšnega namena. Za deskriditacijo človeka in njegovega strokovnega prepričanja strokovnega znanja končno niti ne potrebujemo. Zadostuje že nekaj demagoških floskul in zdolgočasenih in zaspanih sivih glav, ki v polsnu sledijo namišljeni režiji in željena obsodba je tu.
Hkrati, ko je bila na POP TV oddaja Preverjeno in prispevek o neinvazivni diagnostiki, breastscanu, je v klepetalnici 24 ur.com odgovarjal na vprašanja zdravnik Janez Žgajnar. Korektni novinarski zapis, v režiji Irene Pan, je tako doživel svojevrstni komentar, v katerem so spraševalci dobili zgolj nekaj površnih odgovorov, zato pa toliko bolj izčrpen in demagoško začinjene odgovore o breastscanu in podjetju, ki ga izvaja. Dobro zrežirana poteza komercialne medijske hiše, ni kaj. Njej ne gre ničesar očitati, saj je zato, da lahko preživi v okolju nelojalne konkurence, ki mu »dominira« nacionalka, primorana na marsikakšen kompromis.
Meni, ki problematiko povezano z uveljavljanjem breastscan diagnostike spremljam dokaj poglobljeno, je popolnoma jasno, da odpor proti metodam mikrovalovne radiometrije ne izhaja iz strokovnih vprašanj, temveč iz strahu, da se spremenijo obstoječe materialne in finančne vzpodbude in ogrozijo tržne pozicije proizvajalcev mamografov. Sistem, ki ga uravnavajo multinacionalke pravzaprav ne potrebuje argumentov, da ohranja tržne položaje. Zadostujejo mu že ljudje, ki se mu vdinjajo za primerno nagrado. Dvomim, da je domače zdravstvo kaj bolj imuno pred razvejenim sistemom korupcije, kot tisto v razvitem svetu.
Odgovori zdravnika Žgajnarja so jasno pokazali, da na Onkološkem inštitutu ne zamenjujejo več termografije, ki je zaživela in ugasnila v osemdesetih letih prejšnjega stoletja, z mikrovalovno radiometrijo. Napredek, ki so ga »internetni študentje« doživeli po dolgih letih poučevanj preko medijev, je bil navsezadnje pričakovan. Prav tako sem pričakoval, da se bodo nasprotniki breastscana prej ali slej zaradi vrzeli v strokovnem znanju začeli zapletati v mrežo etičnih postulatov. »Naša doslednost je predvsem v interesu vseh državljanov,« poudarja Janez Žgajnar in hkrati zamolči, da v rokah nima niti enega primernega dokaza, s katerim bi uradna znanost, za katero predstavnika se je oklical, lahko zanikal, da breastscan ne more služiti istemu interesu, kot mu služi sam. Če bi bilo zdravniku Žgajnarju in lobiju, ki ga zastopa res toliko do tega, da bi bolnikom ponudila, kar od njih pričakujejo, potem bi bil to vsekakor breastscan. Preiskava z njim je mnogo udobnejša, kot stiskalnica za dojke, mamograf, rezultati pa veliko bolj zanesljivi in objektivni od subjektivnih ocen zdravnikov, diagnostikov na mamografih.
Nekritično zagovarjanje mamografije in rentgenskih naprav, s katerimi jo opravljajo, prav gotovo ni etično dejanje, kot to želijo prikazati apologeti na Onkološkem inštitutu in v Europi Donna. Na tem mestu bi o tem ne izgubljal kaj več besed, saj bo časa za podrobno predstavitev diagnostike z mamografi, samih naprav, njihove pomanjkljivosti in velikega posla, ki ga z njimi ustvarjajo multinacionalke na račun prestrašenih žensk, še dovolj.
Na tem mestu bi želel opozoriti le, da v primeru breastscana sploh ne gre za strokovno vprašanje, temveč kot se je izpovedal zdravnik Žgajnar, bolj za finančno plat zgodbe. Ko pravi: »Raziskave so drage in če so obeti tako slabi kot v primeru breast scana, njegovi lastniki od nas ne morejo pričakovati investicije časa in denarja, ki je predvsem v njihovem finančnem interesu,« pozablja, da cenejša diagnostika in večja zanesljivost kombiniranih metod, lahko bistveno znižata stroške zdravljenja in tragični davek bolezni. O obetih breastscana pa z zdravnikom Žgajnarjem niti ne mislim polemizirati, saj je že iz njegovih izrečenih besed mogoče razbrati, da gospod ni temeljito proučil niti marketinških strani razvojno proizvodnega inštituta RES, kaj šele, da bi napravo sploh kdaj videl na lastne oči oziroma jo preizkusil. Od tistih, ki spuščajo v zrak le papirnate zmaje, se po vsej verjetnosti ne bom naučil pilotirati. Ne jaz, ne kdo drug.
Matjaž Stare,
Šembije 52 a
6253 Knežak