Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Drugo Otorinolaringologija Bradavice na jeziku

Bradavice na jeziku

Poštovani,

Pojavile su mi se bradavice na jeziku koje nisu bolne, ali mi smetaju. Neugodne su i konstantno osjećam nelagodu u ustima i iritaciju. Nakon ljute hrane izazivaju osjećaj pečenja u ustima.

Čekam nalaz brisa na gljivice u ustima, iako me po izgledu brine da se radi o nečemu drugome jer su kvržice/male izrasline u pitanju.

Partner je prije 6 godina imao HPV virus koji je izliječio. Zanima me postoji li mogućnost da se radi o hpv bradavicama koje su se tek sada naknadno manifestirale kod mene?

U prilogu šaljem slike sa interneta koje približno najviše odgovaraju izgledu mog stanja, jer nisam pronašla način da ubacim svoju sliku.

Nadam se povratnom odgovoru sa bilo kakvom povratnom informacijom o čemu bi se moglo raditi i kome da se dalje obratim?

Hvala unaprijed!

Bol u jeziku (mogući uzroci od bezopasnih do raka) – Simptomi bolesti 

Pozdravljeni,

na priloženih slikah je lingvalni papilitis – povečane in zadebeljene ter nekoliko vnete okušalne brbončice – papile in sicer podtip fungiformne papile (gobaste). V takem primeru so lasaste papile lahko celo odsotne, zato te gobaste bolj odstopajo. Gre za vnetje, ki mine. Ni povezano z virusi in tudi ne z bakterijami. Ne gre za HPV. Ni nevarno.

Vzroki niso pojasnjeni, lahko jih je celo več, možni so: ponavljajoča se poškodba npr. z zobnim aparatom , retencijsko žičko, ostrimi robovi protetičnih kron, trdimi zobnimi oblogami, zaradi kompulzivnega drgnjenja z jezikom, vročo, kislo, začinjeno hrano ali z ostrimi delci hrane (oreščki). Možni vzroki so še alergija na nekatere vrste hrane (orlani alergijski sindrom), stres, pomanjkanje spanja, pomanjkanje B vitaminov in mineralov – cinka, prah fotokopirnega stroja, hormonske motnje.

Lahko se ponavlja. Pomagate si lahko z mehko hrano, pastilami, ustno vodo brez alkohola. Možno je tudi zdravljenje s pripravkom glukokortikoida v orabazi (magistralni recept, pripravi lekarna), lahko z dodatkom anestetika.

Lp,

*** asist. dr. Tanja Soklič Košak, dr.med., spec. ORL, ORL Klinika, UKC Ljubljana *** ORL SOKLIČ KOŠAK, Vilharjeva 50, LJUBLJANA *** m: 041 45 22 88 *** e: [email protected] *** https://www.orlsoklickosak.si ***

New Report

Close