Bradavica za odstranitev?
Spoštovani!
Moja 13 letna hčerka ima v predelu dekolteja bradavico oziroma niz majhnih bradavic, dolg skupno 1 cm, ki je izbočen nad kožo kakšna 2 mm. To je kot nekakšno znamenje, svetlo rjave barve, ki se po obliki in barvi ne spreminja. Hčerka ga ima že od malih nog, vendar pa to znamenje raste skupaj z njo. Zato jo zaradi videza znamenje moti in bi ga želela dati odstraniti.
Prosim vas za mnenje, ali bi bila odstranitev znamenja priporočljiva in ali je že pravi čas za to, glede na to, da je hči zdaj stara 13 let.
Lepo se vam zahvaljujem za odgovor.
Če vprašanje ni primerno za objavo na tem forumu, vas naprošam za odgovor na mail. Lep pozdrav! Milena
Spoštovani,
ne glede na naravo foruma mi ni nobeno dermatološko vprašanje odveč in nanj rada odgovorim.
Sprememba, ki jo opisujete, je skoraj gotovo benigna kožna vzbrst, najverjetneje melanocitni ali epidermalni nevus, po domače “znamenje”. Take spremembe načeloma niso nevarne, če se ne spreminjajo oz. če se spreminjajo le toliko, kolikor pričakujemo glede na rast otroka in/ali njihov običajni potek. Najpogostejša kožna znamenja, tj. melanocitni nevusi, se namreč lahko na novo pojavljajo praktično vse življenje, zlasti pri otrocih in mladih ljudeh, nekaj časa rastejo, nato se ustavijo, v starosti pa nazadujejo ter izginejo. Dermatologi svetujemo, naj si vsakdo enkrat mesečno pregleda kožna znamenja, pri tem pa naj bo pozoren na tista, ki bi se od drugih razlikovala po hitrejši rasti, asimetrični obliki, nepravilnih robovih, neobičajni barvi in/ali več barvnih odtenkih. Takšno “drugačno” kožno spremembo je treba pokazati osebnemu zdravniku, ki presodi, ali bi to “znamenje” lahko predstavljalo melanom ali kakšen drug nevaren tumor, in če je potrebno, pacienta napoti k dermatologu.
Tudi nenevarna “znamenja”, ki jih zaradi zdravja ni treba odstranjevati, lahko paciente estetsko motijo in jih želijo odstraniti. To je seveda mogoče, le da se estetskih posegov ne opravlja na napotnico, zato se je v tem primeru najbolje napotiti kar k zasebniku. Svetujem pregled pri dermatologu, saj je dermatolog najbolj izkušen v diagnostiki kožnih tumorjev in najzanesljiveje določi primeren poseg za odstranitev. Nekatere benigne kožne spremembe je namreč dovoljeno odstranjevati z destruktivnimi metodami, kot so laser, elektrokoagulacija ali krioterapija, za določene pa je primerna samo ekscizija (kirurško izrezanje). Neprimerna metoda odstranjevanja benignih kožnih sprememb (npr. destrkuktivne metode za melanocitne spremembe) ima lahko tudi resne posledice. Absolutno pa odsvetujem odstranjevanje kakršnih koli kožnih sprememb npr. z laserjem v raznih kozmetičnih salonih; vsako kožno spremembo mora pred odstranitvijo videti in diagnosticirati zdravnik.
Odstranjevanje znamenj pri otrocih zaradi estetskih razlogov je sicer možno, vendar pa imamo pri tem nekaj zadržkov. Pri otrocih se pogosteje kot pri odraslih ob celjenju tvorijo hipertrofične brazgotine. Take brazgotine pomenijo prekomerno razrast brazgotinskega tkiva, zaradi česar so lahko trde, dvignjene nad nivo kože in večje, včasih tudi mnogo večje, kot bi pričakovali glede na poseg (slikovito jim pacienti včasih rečejo “divje meso”). Hipertrofične brazgotine lahko tudi bolijo in pacienta (tudi estetsko) motijo bistveno bolj, kot jih je prej motilo znamenje, pri ukrepih za njihovo zmanjševanje pa smo precej omejeni in včasih tudi neuspešni. Nagnjenost k hipertrofičnim brazgotinam je pri nekaterih ljudeh večja, večja pa je tudi na določenih delih telesa. Največja je ravno nad prsnico.
Zato vama s hčerko svetujem temeljit razmislek o tem, ali je znamenje res tako estetsko moteče, da ste pripravljeni tvegati sicer ne veliko, pa vendarle obstoječo možnost, da bo estetski učinek na koncu slabši, kot je zdaj, in konec koncev na strošek, ki ga bo treba nositi. Sama veliko delam v ambulanti za kožne tumorje in se srečujem z mladostnicami, ki jih ravno v začetku pubertete začne kakšno znamenje neznosno motiti, pa je znamenje pri tem pravzaprav še najmanj krivo. Hormonski vihar naredi svoje – tudi v času menopavze začne marsikatero žensko neznosno motiti kakšna druga estetska sprememba. Običajno svetujem, naj otroci in mladostniki z nenujnimi estetskimi posegi počakajo do 18. ali 20. leta, ko se zmanjša možnost tvorbe hipertrofičnih brazgotin, ampak takrat jih dotične kožne spremembe marsikdaj tudi čudežno nehajo motiti.
Lep pozdrav,
Najlepša hvala za odgovor, s katerim ste nam podali res celovit vpogled v to področje.
Obe s hčerko sva vse temeljito prebrali in hči se je potem sama odločila, da počaka nekaj let, tako kot ste svetovali.
Lep dan vam želim!
Milena