Botox
Spoštovani!
Približno eno leto se zdravim zaradi preveč aktivnega sečnega mehurja. Na malo potrebo hodim tudi do 15 krat na dan in 4 -5 krat ponoči. Podnevi praktično vsako uro. Zdravljenje z raznimi tabletami (Vesicare, Emselex..) se je pokazalo za malo uspešno. Na zadnjem pregledu pri urologu (danes) mi je dejal, da bo predlagal zdravljenje z botoxom, ki se vbrizga v steno mehurja (več bom vedel, ko dobim izvid).
Zanimajo me vaše izkušnje oziroma izkušnje vaših pacientov s tem načinom zdravljenja. Omenjeno je bilo, da obstaja nevarnost, da je potem potrebno prazniti mehur s pomočjo katetra. Ali je tak način zdravljenja uspešen (možnost zadrževanja vode 2 do 3 ure) in ali obstaja možnost normalnega uriniranja? Se da količino botoxa prilagoditi tako, da je še uspešen, istočasno pa ni potrebno uporabljati katetra? Koliko časa eno vbrizganje v mehur »drži«?
Seveda se pri urologu v ambulanti vedno mudi, ni časa za pojasnila, meni pa je vse to popolnoma neznano, zato se z vprašanji obračam na vas in vas prosim za čimprejšnje odgovore.
Lep dan!
Spoštovani!
O tem vprašanju ima v Sloveniji daleč največ izkušenj urolog Jurij Leskovar iz UKC Maribor, ki je objavil tudi članek na to temo: http://www.szd.si/user_files/vsebina/Zdravniski_Vestnik/2010/junij/475-81.pdf
Načeloma ne gre za Botox (to je komercialno ime preparata enega od proizvajalcev botulinum toksina, ki pa se je pri nas uporabljal predvsem v komercialni estetiki), v Slo pa na področju nevrologije in urologije uporabljamo (smo uporabljali) predvsem preparat Dysport. Res pa je, da v zadnjem času lahko gre tudi za eno od variant botoxa.
Seveda je vedno cilj, da bi dosegli ravnotežje med učinkom in stranskim učinkom zdravila. Načeloma raje apliciramo nižji odmerek in počakamo, kot pa, da bi tvegali nujnost samokateterizacije (uporabe katetra). Pri nenevrogenih (idiopatskih) primerih (torej bolnikih, ki nimajo npr. poškodbe hrbtenjače ali multiple skleroze) se še posebej bojimo zapore urina in uporabljamo nižji odmerek.
Kako dolgo drži zdravilo je odvisno od osebe – vsekakor načeloma na gladke mišice in živčne končiče mehurja deluje botulinum toksin dalj časa, kot na prečno-progaste mišice. To pomeni, da so ponovna vbrizgavanja vsekakor redkejša kot pri ženskah, ki hodijo na estetske aplikacije botulinum toksina k plastičnim in estetskim kirurgom in morajo to početi npr. na tri mesece. Učinek na mehur traja vsaj 6-9 mesecev, lahko pa tudi precej več kot leto dni in ga ne moremo predvideti vnaprej.
V vašem primeru je potrebno razčistiti tudi, da ne gre za katero od oblik poliurije ali nokturne poliurije. Normalno je iti do 8x dnevno in 1x ponoči na vodo. Odsvetujem aplikacijo botulinum toksina v mehur, če ni bila prej opravljena cistoskopija, citologija urina, iv urografija, predvsem pa urodinamska preiskava in natanča analiza vsaj 2-3 dnevnega dnevnika mikcije. Po moji izkušnji botulinum toksin vsekakor pomaga, nobeno zdravilo pa ne dela čudežev. Zadnja bolnica npr. poroča o 50% izboljšanju. V primeru izključenih drugih vzrokov, ki bi dražili mehur, urodinamsko in z dnevnikom mikcije potrjeno majhno kapaciteto mehurja, ki še ni nepovratno spremenjen, fibroziran, pa je vsekakor to odličen, moderen in cenovno učinkovit način zdravljenja, seveda ob pogoju, da je količina urina v 24urah primerna, primerno razporejena (red glede uživanja primerne količine tekočin – toliko, da se v 24 urah izloči 1 – 1.5 litra urina in ne več…).
Lepo pozdravljeni!