Najdi forum

Skalca, rada bi te popravila – namreč muslimani NISO narod, tako kot ne obstaja katoliški ali pravoslavni narod. Beseda musliman zgolj pove, kateri veroizpovedi oseba pripada, zato se vedno piše z malo začetnico. Kot sem že zgoraj napisala (po čemer tudi Cica sprašuje), tistim, ki jih ti imenuješ Muslimani, se po novem reče Bošnjaki. V Bosni torej živijo trije narodi:
– (bosanski) Srbi, ki so pravoslavni
– (bosanski) Hrvati, ki so katoliki
– Bošnjaki, ki so muslimani

Jasno? 🙂

iz kod izvira beseda Bošnjaki?

Tega ti pa ne bi vedela povedat. Glede na to, da je to nova beseda, ki so si jo izmislili pred par leti, bi rekla, da je to navadna izpeljanka iz besede “Bosna”. Bošnjak je torej musliman iz BiH.

Bošnjaki se imenujejo šele zdaj, po razpadu SFRJ, prej so se imenovali preprosto muslimani in jih niso šteli kot narod. (sem preverila v starem leksikonu Cankarjeve založbe).

Kolikor je meni znano, so se v Jugoslaviji – pri popisu prebivalstva – ljudje islamske vere, pri vprašanju o narodnosti, lahko opredelili kot Muslimani. Kot se spomnim, smo se tudi učili, da v Jugoslaviji živijo Slovenci, Hrvati, Srbi, Makedonci in Muslimani. Je pa to bil edinstven primer, ko ko je bila nacionalnost izpeljana iz veroizpovedi. Zdaj pa te ljudi imenujemo Bošnjaki.

Muslimani so se v SFRJ opredeljevali kot Jugoslovani in ne kot muslimani. Takrat je bila verska opredelitev potisnjena nazaj. Pa menda niste vsi pozabili enopartijskega sistema. Vera je bila opij za ljudstvo.

Za Muslimane so se ljudje opredeljevali pri vprašanju o narodnosti. Vsi pa smo bili državljani Jugoslavije – Jugoslovani. Eno je bilo vprašanje državljanstva, drugo pa nacionalnosti.

Zveza komunistov Jugoslavije je na začetku leta 1969 sprejela sklep,s katerim je razglasila muslimane v BiH za narod. Od takrat so muslimani pisani z veliko začetnico narod, z malo pa pomeni versko pripadnost. Muslimani kot narod so se lahko prvič uradno opredelili na popisu leta 1971 in so bili dejansko edini narod na svetu, ki se je imenoval po veri.
Bošnjaki pa je res “nova” beseda. V septembru 1993 je skupščina BiH sprejela sklep o preimenovanju Bosanskih Muslimanov v Bošnjake.
Kar se tice danasnje delitve BiH, je BIH ozemeljsko celovita in enotna država sestavljena iz dveh enakopravnih entitet: Republike Srbske in Federacije BiH. Tako je tudi zapisano v Daytonskem sporazumu,

Veliko prezahtevna tematika, da bi jo obravnavali kar tako….

Lp vsem, Aja

Ker delam v državni službi in vprašam stranko kaj je po narodnosti, vsak reče Musliman in tako tudi napišem. Torej je pravilno Bošnjak, ali ne? Res sem vesela, da veliko veste. In se vsem prav lepo zahvaljujem za odgovore.

No, zgleda, da se podatki malce razlikujejo. V starem leksikonu pa piše, da so narodi v SFRJ: Slovenci, Hrvati, Srbi, Črnogorci in Makedonci. Muslimani so sicer tudi omenjeni, vendar z malo začetnico in je samo mimogrede omenjeno, da pač tam živijo.

Niti slučajno. Biti Jugoslovan je pomenilo biti tudi narodnostno opredeljen.

“Bošnjaki” ni nova beseda za Muslimane. Na straneh statističnega urada lahko preverite, da so Muslimani bili narod v (mislim da zadnjih treh) popisih v Jugoslaviji. “Bosanci” pa so sami sebe imenovali “Bošnjaki” že od…nekdaj. “Bošnjaci” po bošnjaško, “bošnjaki” po slovensko. Res pa je, da v Jugoslaviji Bošnjakov nihče ni vprašal, kako želijo biti poimenovani. Najbrž se še spomnite, da nas je bilo več narodov, od katerih ni samo eden mislil, da je več vreden kakor drugi.. Zagotovo pa to niso bili Bošnjaki. Škoda, ker se noben Bošnjak ni oglasil, da bi povedal, kaj je.
Poleg tega pa, za nacionalnost se lahko vsak sam odloči, kaj je. Če se spomnite popisa pred leti (ne tega zadnjega), so se nekateri odločali tudi za Pingvine, seveda pa so jih potem uvrstili pod rubriko “ostali”…
m.

Kleopatra, povsem lepo sem napisala, da Muslimani so narod, muslimani pa niso narod.

Preberi še odgovor od aje!

Ja aja je res dobro razložila. Iz njenega posta je lepo razvidna razlika med Muslimani in muslimani.

tudi Bošnjaki niso narod takisto kot judje niso n

Odgovor na objavo uporabnika
Kleopatra , 28.12.2002 ob 21:43

Skalca, rada bi te popravila – namreč muslimani NISO narod, tako kot ne obstaja katoliški ali pravoslavni narod. Beseda musliman zgolj pove, kateri veroizpovedi oseba pripada, zato se vedno piše z malo začetnico. Kot sem že zgoraj napisala (po čemer tudi Cica sprašuje), tistim, ki jih ti imenuješ Muslimani, se po novem reče Bošnjaki. V Bosni torej živijo trije narodi:
– (bosanski) Srbi, ki so pravoslavni
– (bosanski) Hrvati, ki so katoliki
– Bošnjaki, ki so muslimani

Jasno? 🙂

arod!

Bošnjaki so muslimani in niso narod, nikoli niso bili in nikoli ne bodo!

New Report

Close