Najdi forum

Bolniška odsotnost

Lep pozdrav,

Tudi jaz imam vprašanje za vaše področje. Od spomladi, ko so mi odkrili kronično obolenje, delam skrajšani delovni čas, po 4 ure na dan. Sklepe imenovanega zdravnika dobivam na približno en mesec. Običajno kasnijo, kar mi povzroča kar nekaj preglavic v službi.
Pri prejšnjem ponovnem obravanvanju mi je osebna zdravnica predlagala celodnevno bolniško odsotnost. Ker do datuma prejšnjega sklepa nisem prejela odgovora, sem čisto zaradi previdnosti hodila v službo po 4 ure in nato tudi dobila čez nekaj dni sklep, da se mi odobri le skrajšani delovni čas in ne celodnevna odstonost.
Sedaj mi je spet pretekel sklep, novi sklep zamuja in vedno znova me skrbi, kaj če mi tudi polovičnega časa imenovani zdravnik ne odobri. Jaz sedaj nadaljujem in v službo po štiri ure.

Tudi zdravnica specialistka mi je že pred časom določila, naj bi bila daljši čas na celodnevni bolniški, kar mi je bilo s strani imenovane zdravnice zavrnjeno. Zanima me, kako je potem v primeru pritožbe na tak sklep. Nekateri znanci so mi povedali, da odgovor na pritožbo traja 3 tedne do mesec. Kako je potem v takih primeru, hodiš v službo ali ne. Če hodiš, pa potem dobiš odobreno bolniško odsotnost za nazaj, si že dokazal, da nekako si prebrodil ta čas tudi v službi in bolniške za nazaj ne moreš izkoristiti. Če pa si doma in čakaš tri tedne na odgovor na pritožbo, potem pa dobiš zavrnilni sklep, moraš svojo odsotnost delodajalcu orpavičiti. Če nimaš dovolj dopusta, si v škripcih.
Torej lepo prosim, pojasnite mi, kako ukrepati v tem obdobju. Hvala in lep dan.

Pozdravljena!

Žal ugotavljam, da trenutni sistem odločanja zdravniške komisije ne povzroča težav in preglavic samo vam, ampak mnogim zaposlenim. Zato tudi nimam pravega odgovora za vašo situacijo. Dejstvo je, da morate imeti odsotnost pri delodajalcu na nek način pokrito- bodisi z bolniškim staležem, bodisi z dopustom ali neplačano odsotnostjo z dela. Ponavadi pri zadnjih dveh, kar pa ni vedno pravilo, saj so delodajalci različno razumevajoči, lahko pride do težav, saj je letni dopust načeloma potrebno vnaprej najaviti in zanj dobiti odobritev, neplačani dopust pa je izredni dopust, predviden samo za določene primere, ki pa tudi zahteva odobritev. To pa pomeni, da je v času čakanja na odločitev komisije, če seveda nimate soglasja delodajalca za odobritev enega od dopustov, priporočljivo oziroma nujno hoditi v službo, saj lahko v nasprotnem primeru, če vam komisija bolniškega staleža ne podaljša za nazaj, pride do izredne odpovedi pogodbe o zaposlitvi zaradi neopravičene odsotnosti z dela. Moram reči, da tudi sama menim, da tovrsten sistem ni zadovoljiv, saj z njim ni dosežen namen bolniškega staleža, če se recimo kasneje izkaže, da je le-ta utemeljen; po drugi strani pa lahko pomeni kršitev pravice zavarovanca do pritožbe, če ga tak sistem odvrne od pritožbe, kar se pogosto zgodi.

Nasvet torej je, da ne izostanite z dela, če nimate odsotnosti na nek način pokrite.

S spoštovanjem,

Tanja Koderman

Pravno-informacijski center nevladnih organizacij - PIC Povšetova 37 1000 Ljubljana Tel: 01/540 19 14 E-mail: [email protected] Odgovori PIc-a, so finančno podprti iz strani ZZZS-a.

Zadeve potekajo takole:
glede na to, da ste imeli v prejšnjem sklepu s strani imen. zdr. navedeno, da ste v bolniški samo 4 ure in glede na to, da sedaj čakate novi sklep (predvidevam , da vas je osebni zdravnik ponovno predlagal vsaj za 4 ure), se nikar ne obremenjujte s skrbmi. v novem sklepu katerega boste prejeli boste do dneva izdaje oz. prejema sklepa s priporočeno pošiljko zagotovo imeli vsaj 4 urno bolniško, ker za nazaj (čas od preteka prejšnjega sklepa do novega) vam vedno zagotovijo enak ali večji obseg pravic , kot ste ga imeli določenega s prejšnjim sklepom.
drugo primer pa je , če je bilo v prejšnjem sklepu napisano za 4 ure, vaš zdravnik pa vas je predlagal za 8 ur. se pravi za 4 ure do datuma prejema sklepa boste zagotovo imeli “pokrito”, nikakor pa ni nujno da boste imeli za naprej odobreno karkoli -ali po 8 ali po 4 ure. zato morate hoditi v službo po 4 ure do datuma prejema sklepa, potem pa se ravnate v skladu z vsebino novega sklepa.

zanima me ali moram razen najave 1 dne odsotnosti zaradi bolniške, delodajalca obveščati kako in kaj oz.kdaj priblizno se vrnem?Sem sicer na začetku sporočila,da me najverjetneje 14 dni ne bo, a se je zadeva zavlekla.Sicer me tudi iz službe ne kličejo,vendar ali je moja dolznost jim javljati kako in kaj z mojo odsotnostjo?

Zanima me glede gibanja.zdravnica mi je napisal,da imam odobrene sprehode-nic koliko.Ali lahko kljub stalezu peljem otroka v vrtec in iz njega(nikogar nimam,ki bi to lahko namesto mene) in ali se o tem moram tudi dogovoriti s svojo zdravnico?
Hvala

Zanima me katere podatke je treba povedati delodajalcu ko nastopiš z bolniškim staležem. Namreč v naši enoti moramo predstojnika obveščati po telefonu ob nastopu bolniške, ki začne z izsiljevanjem, ja in, a ne more iti na BD vaša soproga, ampak vi imate jutri službo……., prav tako po telefonu grozi z spremembami razporeda če greš na BD. Od razporeda pa je odvisno naše privat življenje. Npr da imaš cel mesec popoldanske in nočne službe tako da se z družino ne vidiš cel teden…..

žena dela na 4 ure,4 ure ima bolniško,sprašujem če mora delati tudi sobote,ali je kak zakon ki to opredeluje kdaj moraš narediti vseh 20ur,med tecnom ali tudi ob sobotah,lep pozdrav .se zahvaljujem naprej

Spoštovani !

Imam resno vprašanje.
Lansko leto sem bil NUJNO napoten na IPP zaradi težav srca.
Nakar dobim napotilo za pregled v Ambulanto za pregled BOLEZNI ŠČITNICE.
Izvidi zelo slabi. Cela gora tabletov po postopku. Napoten še v ANTIKOAGULACIJSKO Ambulanto.Izvidi tudi tokrat slabi.Vsako tedenske kontrole do danes. Iz ZZZS neprestano zahtevajo nove izvide , ker pa jih jaz ne dobim isti trenutek , mi že zakjučijo bolniški stalež , ker jim nisem posredoval izvidov. Iz dneva v dan čakam izvide , ter odločbe v katerih piše da sem že sposoben za delo. Prejel sem Odločbo ki je prejel 28.03.2012 prejel da sem s 1.03.2012 sposoben za delo po 8h. Nakar sem napisal Pritožbo doldal nove itvide . Ter zopet čakal odločbo do 30.03.2012 v kateri je bilo navedeno da se mi delno ugodi po 4h .Isti dan sem šel k zdravniku , po posvetu z zdravnikom mi je rekel da naj grem v službo , ker pa zaradi težkega dela nisem zmogel , sem se zopet vrnil v ordinacijo.Dali smo ponovni predlog na komisijo , in dobili odgovor da sem sposoben delati 4h. In sicecer ker na ZZZS ponovno zahtevajo Izvid pregleda TIEROLOGA ki ga pa še vedno nisem prejel , ker je pri njih daljši postopek. Obračam se na vas ker trenutno ne vem več kaj storiti. A moral bi delati že s 01.03.2012 .Zanima me na koga se lahko obrnem , in kaj v temu primeru narediti. Lp

Pozdravljeni, na vas se tudi jaz obračam z vprašanjem. Zaposlena sem za določen čas (pogodba mi preteče 1.11.2013= v tem podjetju delam od 2.7.2012 in me najprej zanima koliko časa je po zakonu dovoljena zaposlitev za določen čas in za koliko mesecev naj bi ta bila. Ko sem se zaposlila sem 6 mesecev dobivala pogodbo za 1 mesec potem za 3 mesece in ta zadnja spet za 1 mesec. Ker sem zanosila in je moje delovno mesto fizično in psihično izčrpavajoče sem trenutno na bolniški, zdaj pa me zanima ali mi po preteku pogodbe le-to lahko prekine glede na to da sem v bolniškem staležu? Kako potem postopam naprej? Dobila sem neke informacije, da lahko bolniški stalež potem nosim na zavod za zaposlovanje in potem iz tega naslova dobivam neko nadomestilo do nastopa porodniške vendar ne vem če so te informacije prave. Glede na to da sem bila neprekinjeno zaposlena vsaj 1 leto koliko mesecev mi pripada nadomestilo ( 2 ali 3 mrsece?).
Za odgovore se Vam najlepše zahvaljujem, Mateja

Forum je zaprt za komentiranje.

New Report

Close