bolečine v petnici
Pozdravljeni,
opisala vam bom težavo moje mame in prosim če lahko podate vaše mnenje.
Mama je stara 63 let in ima diagnozo revmatoidni artritis, v 60 letu starosti je “premagala” karcinom dojke.
Trenutno največja težava pa so bolečine ob nasadišču Achilove tetive na petnici desno.Že ima opravljeno FTH,ki ni privedla do olajšanja.
Jemlje Elderin. Zdravila za zniževanje holesterola in zniževanje krvnega pritiska.
RTG desne petnice pokaže: spina calcanei inferior, izrazitejša superior kot izraz kronične entezopatije. V tem področju tudi edem.
Z le eno projekcijo slikani skelet je brez bistvenih patomorfoloških sprememb.
UZ Achilove kite desno:blažji tendinitis Achilove k. na nasadišču na tuber calcaneus,s tem da je videti izrazito osifikacijo v tem področju, primarno kot spino. Izliva v okolnih bursah ni.
Ima tudi težave z bolečinami v levem kolenu, kjer je bil UZ postavljen sum na Beckerjevo cisto in je naročena pri ortopedu.
To so izvidi oz. mnenja iz 2/2009, po tem je imela
4/2009 s sedemdnevnim presledkom izvedeni dve blokadi nasadišča Achilove tetive. V začetku junija pa se ji je petnica vnela in in dejansko se da otipati in videti vnetje, nabreklo, pordelo in vroče…
Na to jo je osebna zdravnica napotila na mislim da destdnevno protibolečinski terapijo v ZD, ki ji ni v celoti odpravila bolečin.
Sedaj, nekaj dni po tem še vedno toži z bolečinami, komaj hodi in voljo ima enako “nič”.
Že daljše obdobje trdi da lahko hodi le z obutvijo ki ima dvignjeno peto in v fazi vnetja si daje na petnico hladne obkladke in občasno masira.
Deležna je bila več refleksnoconskih masaž stopal, po katerih pravi da spi z manj bolečinami in ko se zbudi je še ok, kasneje pa zopet prične boleti.
Prosim za vaš odgovor in se vam vnaprej zahvaljujem.Lp
Spoštovani !
Pravzaprav je vse pravilno, žal pa bolečine vztrajajo in, na žalost, tudi bodo. Gre za kombinacijo sprememb na vezivnem tkivu zaradi revme in “navadnih” degenerativnih sprememb.
Glede na že opravljeno diagnostiko in terapijo priporočem naslednje ukrepe .
1) nošenje obutve s povišico pod petama (poleti naj bo to zadaj odprta obutev s peto od 2-3cm, pozimi vložek za pod samo peto v obutvu- tako, da rob čevlja NE pritiska na boleče mesto na peti
2) redno, večkrat dnevno nežne a vztrajne raztezne vaje za Ahilovo tetivo in dolge fleksorje prstov/stopala
3) masaža z ledom oteklega, pordelega, bolečega mesta na petah
4) vaje za krepitev kratkih mišic stopal v izmeničnih kopelih ( toplo, hladno–kneipanje)
5) analgetik ob hujših bolečinah v 10 do 14 dnevnih kurah
6) masaše stopal, vaje in plavanja v bazenu (MORJE ?)…
Ponovnih blokad ne priporočam.Zmanjšajo sicer boleče vnetj, kar je dobro, a tudi povečajo možnost pretrganja tetive ob sunkovitih obremenitvah zlasti če jih je več.
Skratka, hitre rešitve ne bo. Gre le za način življenja z osnovno boleznijo in leti, hitra bodo le ev. poslabšanja. Seveda je slabo, da ji volja peša a tu jo bo treba večinoma vzpodbujat, včasih pa tudi pobožat.
Veliko vzdrajnega, dolgočasnega dela in potrpljenja…
Lep pozdrav
Spoštovani dr.Prlja,
hvala za hiter in temeljit odgovor.
Za sedaj bi imela le še eno vprašanje.
Ker se je seveda težko sprijazniti s takšnim stanjem, me zanima ali poleg zgoraj opisanih “aktivnosti” res ne obstajajo še kakšni prijemi; npr.kakšni terapevti, ki so posebej specializirani za tovrstne težave,(saj vem da ste zato zbrani v artros-u,ampak,če je še kdo kje-oprostite)
kiropraktiki, Bownova terapija?….
Prepričana sem, da če veste za uspehe še kje, boste mogoče dali kak namig.
Še enkrat se vam zahvaljujem in vas lepo pozdravljam.
Špoštovani!
Seveda se je težko sprijazniti, zlasti za starša ali otroka, ampak tu je v igri toliko faktorjev…Npr. če bi vaša mama imela kak izrazit motiv za gibanje bi bilo že lažje itd., itd.
Lepo je, da poskušate zato upam, da ne delujem kontraproduktivno ampak vseeno opozarjam, da najverjetneje ne bo “lahke” poti.
Kiropraktik bi lahko bil uspešen, če je vsaj del bolečin v peti hrbteničnega izvora (prva križnična korenina oskrbuje peto).
Bownove terapije ne poznam.
Gotovo vam bodo predlagali tudi glukozamin- če bo verjela…..mogoče.
Ultrazvok oz. udarni valovi. Poizkusite pri fiziatrih (zdravnikih za fizikalno medicino – zavod Soča oz. uradno IRSRI v Ljubljani).
In tako dalje. Če nič drugega velja poskusiti, vsaka aktivnost je boljša kot nič. In ko se zakotali prvi kamenček je že lažje z drugim, tretjim,…korakom.
Lep pozdrav