bolečine v gležnju
Pozdravljeni,
moj mož ima že dobra 4 leta nenavade bolečine v gležnjih. skoraj vsak dan mu gleženj zateče na notranji strani. na dotik ne boli. boli ga samo ko stopi na nogo – pravi, da ga vse “zateguje”. Leta 2014 je več kot mesec imel bolečine, ki so se stopnjevale in stopnjevale tako, da niti vstat ni več mogel. Ker zdravnik ni verjel, da ga gleženj boli tako , da ni mogel vstati, (noga mu je kar rosila )ni hotel priti na obisk ali pa poslati reševalce, da mi ga pomagajo spravit do zdravnika. potem sem najela inv. voziček in da sama s pomočjo sorodnikov spravila v zd ( bila sem v 8 mesecu nosečnosti). tam so ga pod nujno poslali v bolnico, kjer ga je pregledal dermatolog in revmatolog. vzroka niso našli. to je njegova odpustnica:
HOSPITALIZIRAN OD : 11.8.2014 – 12.8.2014
Diagnoze : M13.0 Neopredeljeni remitentni oligoartritis
Anamneza;
Prihaja pod nujno v našo ambulanto z napotno dg. Poliartritis.
Gospod je zbolel pred približno tremi meseci z bolečinami in otekanjem v gleženjske sklepe. Bolečine so se v teh 3 mesecih selile iz enega gležnja na drugega. Bile so konstantno prisotne. Bolečin ali otekanja v druge sklepe ni opažal. Splošno počutje je primerno. V zadnjem mesecu in pol je namenoma shujšal 13 kg. V vmesnem času temp. ni meril, včeraj naj bi bil febrilen do 39 stopin celzija. Ob današnjem pregledu težav v kožnimi spremembami ne navaja. Izpuščaj po izstavitvi soncu se mu ni pojavljal. Izpadanja las nima.afte po sluznicah se mu ne pojavljajo, težav z globokimi vnetji oči ni bilo. Hrano lahko normalno požira. Eventuelne simptomatike sjogrenovega ali Raynaudovega fenomena ni imel. Težav z težko sapo nima, kroničnega suhega kašlja ne navaja. Astme ne zdravi. Prebava je urejena, krvavega ali črnega blata ni bilo. Drugih bolezni do sedaj ni zdravil. Redne th. Ne prejema. Težav z glavoboli ne navaja.
Gospod je bil leta 2012 hospitaliziran na dermatološkem odd. Zaradi kožnih sprememb po obrazu, hrbtu in rokah, istočasno bolečine in otekanje v gležnje. Takrat je bil tudi pregledan s strani revmatologa, opravil je tudi biopsijo kože. Izvid je bil govor na diskoidni lupud ertematosus, diferencialno diagnostično tudi eritema multiforme. Svetovan je bil odvzem ANA, ENA, andti-dsDNA, C3,C4, izvida danes nimam v vpogled.
Družinska anamneza negativna
Nekadilec
Opravlja sedeče delo v pisarni
STATUS: Orientiran, eupnoičen, neprizadet
Koža in vidne sluznice normalno prekrvavljene
Vratne vene fiziološko polnjene. Šumov nad karotidami ne slišim. Srčna akcija ritmična, normakardna, šumov ne slišim.
Dihanje normalno sčišno.
Trebuh nad nivojem prsnega koša. Palp. Mehak, neboleč, povečanih organov, patoloških rezistenc ni tipati, peristaltika slišna.
Ledveni poklop obojestransko neboleč
Okončine brez edemov, periferni pulzi tipni in simetrični.
LOKALNI STATUS:
Na palp. Topla oba gleženjska sklepa, levo bolj, palp. Občutljiva, gibljivost v mejah normale. Ostali periferni sklepi palp. Brez bolečine, tipnega sinovitisa ali znakov za oteklino. Po trupu brez kožnih sprememb
UZ LEVEGA GLEŽNJA : prisoten manjši izliv
.
LABORATORIJSKE PREISKAVE ( 11.8.2014 11:42)
Hemogram:
K-Hb 143g/L K-Ht 42% K-Erci 5,03 10-12/L K- trobociti 367 10-9/L K-MCV 83 fl
K-Lkci 10,910-9/L K- hipotromni Erci 0,8% K- CHr 28 pg K-MCH 29pg K-MCHC 343 g/L K- CHCM 347 g/L K-CH 29 pg K- RDW 3,0 K-makrociti 0,1 % K- hiperhromni Erci 1,3 %
K- hipohromni Erci 0,8%
DKS:
Nevtra. Segmentirani #7,1 10-9/L limfociti #3,1 10-9/L monociti # 0,6 10-9/L Eozinofilci #0,1 10-9/L
Bazofilci # 0,010-9/L nevtr. Segmentirani 64,7 % limfociti 28,8 % monociti 5,5 % Eozinofilci 0,7% Bazofilci 0,3 %
SR: K-SR 52 mm/h
Osnovna biokemične preiskave:
S – Kalij 4,15 mmol/L S- Natrij 137,2 mmol/L S- Kloridi 96,2 mmol/L
S – bilirubin celokupni 8,0 μmol/L S-Urati 637 μmol/L S – Kreatinin 93 μmol/L
S- sečnina 4,1 mmol/L S – glukoza 5,70 mmol/L S- GGT 1,12 μkat/L S-AF 1,45 μkat/L
S – prokalcitonin 0,1 μg/L S-RF 11 IU/ml S- CRP 157,4 mg/L S- LDH 3,03 μkat/L
S- ALT 0,64 μkat/L S-AST 0,39 μkat/L K-SR 52 mm/H
Retikulociti:
K – retikoluciti 82 10-9/L K-CHr 28 pg K- IRF 2,0% K-MCVr 98 fL
LABORATORIJSKE PREISKAVE ( 12.8.2014 8:34)
Urin – U – sediment:
U- relativna gostota 1,015 1 U-pH 5,0 U- proteini 0 poE U- glukoza 0 poE
U-metilketoni 0 poE U- urobilinogen 0 poE U- bilirubin 0poE U-eritrociti 0 poE
U- levkociti 0 poE U- nitriti NEG poE U-SSA 0 poE eritrociti- sveži 0-5 št/400x
Levkociti 0-5 št/400x Bakterije nekaj št/400x Uratne soli nekaj
RTG pc 11.8
Pljuča so razpeta, FC sinusa prosta, srce primerne velikosti, ni videti znakov zastoja ali okužbe
POTEK IN ZAKLJUČEK ZDRAVLJENJA
31 – Letni bolnik je bil sprejet na AER odd. Zaradi neopredeljenjega remitentnega oligoartritisa ob visoki vnetni aktivnosti. Zaradi bolečin je slabše pokreten. Na odd je prejel parenteralno NSAR terapijo ob antiulkusni zaščiti.
Leta 2012 je bil hospitaliziran na dermatološkem odd. Zaradi kožnih sprememb na obrazu in trupu. Hkrati so se mu pojavili artritisi obeh gležnjev, opravljena je bila biopsija kožnih sprememb, ki je histološko govorila za DLE, dif. Diagnostično tudi za erytema multiforme.
Odvzeli smo imunoserfologijo na revmatska obolenja – anti- CCP, anti –ENA, ANA HEp-2, C3,C4, anti-ds-DNA – O Izvidih bo bolnik obvešen naknadno na dom po pošti.
Izlkjučevali smo neoplazijo ( TU markerji b.p., EF proteinov v delu)
Zaradi febrilnega stanja ( ob sprejemu 38 st.) smo opravili preiskave za izključevanje okužbe, ki so v mejah normale)
Drugi dan bolnik navaja klinično izboljšanje, sedaj je pokreten, prisotna je še palp. Bolečina narta levega stopala, brez otekanja. Je kardiorespiratorno kompenziran, afebrilen ob odpustu
TH. Ob odpustu:
Dicloduo 75mg 2×1 tbl. P.p.
Dodatni izvid:
Imunoserologija: ANA, HEpo-2 test neg., anti-ENA neg, komplement v mejah normale, EF beljakovin v mejah normale
Dodatno mnenje: dodatno prispeli izvidi zaenkrat ne potrdijo kakršno koli sistemsko ali event. Revmatološko bolezen, občasni remitentni oligoartritis kolen ostaja nepojasnjen.
Glede na to, da se bolnik kontrolira pri dermatologu zaradi DLE, mu drfinitivno diagnostiko eritema multifurmens svetujem nadaljnje sledenje pri njih, v primeru pojava sistemskih znakov za avtoimuno bolezen naj izbrani zdravnik konzultira revmatologa.
od takrat mu zateče gleženj skoraj vsak dan. vsak dan jemlje dicloduo, da se oteklina zmanjša . najhuje je zvečer, ko se prav vidi kot bula, ki ne boli na dotik . Tudi pridobil je kar veliko kg, saj ga ob aktivnosti začne boleti in potem takoj zateče.zdaj edini proba shujšati z zdravo prehrano. Edino plavanje mu zaenkrat ne povzroča teh težav. poskusil je z lahko hojo, fitnesom,aerobiko… pa mu takoj vse zateče in nemore nič. imava dve hčerki (1 in 2 leti) pa se težko z njima ukvarja, še na igrišče ne more zaradi bolečin. osebna zdravnica je dala napotnico za kontrolo. ko sva prišla na kontrolo ( nisva bila 5 min v ordinaciji) sploh niso pogledali gležnja. rekli so da ni videti otekline… nisem mogla dopovedat da oteklina nastane in izgine, da ni prisotna ves čas. in to je bilo to. vpraša sem če obstaja kakšna preiskava, ki bi pokazala kaj bi bilo narobe pa so rekli, da so mu ko je bil hospitaliziran opravili dopler in ni pokazal, da bi bilo kaj narobe. rekli so da je to lahko tudi dermatološkega izvora. šli smo k dermatologu, ki pa je samo pogledal kožo in rekel, da je b.p. in da če bo imel težave pa naj pride na kontrolo….
Mož dela v pisarni in se vozi 130 km v eno smer do službe.
Zato se obračam na Vas.
Zanima me, če obstaja kakšna preiskava, testiranje,terapija četudi je samoplačniško, da se ugotovi kaj je vzrok teh težav in da se jih odpravi.
Lep pozdrav, Petra
Pozdravljeni,
verjetno gre za sistemski problem. Vezano na preiskave, vidim, da so specialisti poskušali iskati vzroke avtoimunskih bolezni, verjetno predvsem revmatoloških, vendar vzroka niso našli. Kot kaže gre za neko vrsto vnetja sklepa, vendar tudi sam ne vem natančno, kakšne oblike. Priporočam vam nadaljenjvanje zdravljenja pri specialistu revmatologu. Morda gre za t.i. infekcijo artritis, ki ni nič kritičnega, obstaja pa seveda že vrsta različnih možnih vzrokov. Žal se z omenjenim področjem ne ukvarjam, zato vam natančnega nasveta ne morem podati.
Lep pozdrav,