Bolecine med lopaticami, trd vrat in zakrcena ramena
Spostovani,
Stara sem 33 let, visoka 170, tezka 60kg, nekadilka. Opravljam delo za racunalnikom, tudi po 12h na dan in sem zadnji 2 leti od poskodbe komolcev pri rolanju malo manj aktivna. Tezave z bolecinami med lopaticami so se mi zacele pred priblizno 1 letom. Bolecina je pekoca in cca 6 mesecev mi je zdravnica predpisovala razna zdravila (ibrufen, nalgesin 500, naklofen), ki pa niso imela ucinka, nato sem zacela s preiskavami. V septembru sem opravila RTG cervikalne hrbtenice, ki je pokazal prakticno izravnano lordozo, lahno kifoticno angulacijo med C4-C6, RTG torakalne hrbtenice je b.p.
Po novem letu se je po prehladu bolecina med lopaticami mocno poslabsala in razsirila na ramena in vrat pa vse do lobanje. Obcutek je kot, da bi imela ves cas pritisk v glavi, obcasno sem omoticna in kot da bi imela zamasena usesa, obcasno mi tudi piska v usesih in mravljinci v desni roki. Zaradi mravljincenja sem nato opravila se MR cervikalne hrbtenice, ki je bil b.p.
Nato sem opravila se elektromiografijo, kjer ugotovijo blag sindrom zapestnega prehoda na obeh rokah. Med cakanjem na fizioterapije, sem tudi samoplacnisko hodila na fizioterapije in telovadbo za hrbtenico, vendar ni obcutnega izboljsanja, zamenjala sem tudi lezisce in vzglavnik. Bolecino za kratek cas nekoliko omili topel tus ali krema z grelnim ucinkom.
Sedaj, po 4 mesecih, me se vedno mocno boli vrat in ramena so na otip trda in zakrcena in ob izvajanju vaj za vrat cutim pokanje in skripanje in obcutim bolecino. Ne vem kaj bi lahko se naredila, kaj mi svetujete? Je “normalno”, da bolecina in zakrcenost misic vztraja 4 mesece, ker sem ze obupana..
Hvala in lep pozdrav
Spoštovani!
Težave lahko trajajo toliko časa, še posebej, če imate tako delovno mesto, kjer imate prisilno držo. Preiskave niso pokazale kakšne posebne patologije, zato nadaljujte s konzervativno terapijo. Ponovite fizioterapijo v ZD (UZ, laser, magnet, IF, TENS), lahko tudi manualna terapija. Delajte vaje za vratno hrbtenico, ramenski obroč in oblopatično muskulaturo (vaje za mišice trapecius, romboide, serratus anterior – elevacija, depresija lopatice, pro in retrakcija, lahko z elastiko). Ponavadi se naredijo vozlički v teh mišicah (t.i. triiger points), ki jih je potrebno razbiti (lahko z vajami, FTH, masažo…).
Lep pozdrav!
Spoštovani!
V vašem primeru bi poudaril pomembnost pravilnega izvajanja vadbe in nato prenosa naučenega znanj v vsakodnevne aktivnosti. V kolikor niste prepričani v natančnost izvedbe oziroma le te ne obvladate, vadba ne bo imela pravega učinka. Hkrati pa se rezultati ne pojavijo hitro, saj telo potrebuje čas za prilagoditev. Aktivnosti, ki ste jih počela do sedaj v veliki meri vplivajo na posledico in ne na vzrok. V kolikor želite narediti spremembo, je najprej potrebno opredeliti vzrok nastanka težav, ga odstraniti in vas nato ponovno naučiti pravilnega delovanja stabilizatorjev trupa. Za dosego cilja boste verjetno potrebovali strokovno pomoč. Lahko se na posvetu oglasite pri nas.