bolečina v prsih
Človeški organizem na mestu, kjer je bil izveden operacijski poseg,
odvzeto tkivo nadomesti z brazgotino oz. fibrozo.
Ta pooperativna brazgotina je potem velikokrat občutljiva, pekoča ali
celo povrozoča bolečine in motnje v gibanju (odvisno od oblike
zdravljenja in mesta v dojki, kjer je brazgotina prisotna).
Veliko se glede tega ne da narediti, vsekakor pa je treba omeniti
nastali problem svojemu zdravniku. Zdravnik vam bo svetoval, kakšne so
možne rešitve nastalega problema.
Lep pozdrav,
Spoštovani,
Me veseli, da je negotovost sedaj malo manj prisotna in da bo vaša mama
na kontrolo lažje počakala. Dodala bi še par informacij v zvezi s
pregledovanjem dojk.
Danes obstaja več diagnostičnih tehnik. To so mamografija (rentgensko
slikanje dojk), ultrazvok dojk in metoda BreastScan (na podlagi
toplote), ki je odlična preventivna in neinvazivna metoda, primerna tudi
za mlajše ženske.
Metoda BreastScan odlično dopolnjuje ostali dve metodi. In sicer lahko s
pomočjo temperature ugotovi, kakšen je metabolizem celic v dojkah in z
veliko natančnostjo ovrže sum na maligno obolenje. Odlična je tudi za
kontrolo že ugotovljenih benignih sprememb v dojkah.
Več o sami metodi BreastScan in tudi drugih metodah ter še veliko
dodatnih informacij, si lahko ogledate na spletni strani:
http://www.mo-gy.si.
Lepo pozdravljeni,
Špika me od bradavice proti notri – 1dm in na levi strani dojke (leve): mama je prebolela raka, stara sem 27. Ginekolog me je pred 1letom pregledal prsi-“ne zna ločiti,ali so ok, zdi se mu da ja; saj so vsake ženske prsi drugačne in on mojih ne pozna, moram sama ugotovit ali so kakšne posebnosti”. Meni to ni nič jasno, ne ločim žlez od zatrdlin, na momente je kot oreh velika skupinca, na momente žilasto, imam pa št.3 prsi-torej naj bi bilo lažje ugotoviti posebnosti. Kakšne izkušnje imate z špikanjem? Hvala.
V primeru, da se bolečine in špikanje v tem obdobju niso polegle, vam svetujem ponovni posvet z vašim zdravnikom ter se dogovorite za napotnico za specialistični pregled dojk.
Kot dodatek vam priporočam tudi metodo BreastScan, ki pa je samoplačniška. Metoda sodi med funkcionalno diagnostiko dojk. Z metodo BreastScan boste ugotovila metabolizem celic v tkivu dojk ter v 90% ovrgla sum na maligno obolenje.
Kaj več o metodi si lahko ogledate na spletni strani: http://www.mo-gy.si.
Zaenkrat toliko. Če bote imela dodatna vprašanja se oglasite. Če bo le v moji moči, vam z veseljem odgovorim.
V primeru, da se rak dojke pojavi v več generacijah (babica, mama, hčerka) bi bil sum na možnost dedovanja upravičen. Če pa je v vaši družini zbolela samo mama, je seveda previdnost potrebna – pretiran strah pa tudi ne.
Preventivna mamografija v vaših letih še ne pride v poštev, zaradi gostote tkiva in posledično mamografske nepreglednosti slike.
Kot preventivno kontrolo priporočam metodo BreastScan. Več o metodi si lahko preberete na http://www.mo-gy.si. Hkrati je pomembno, da se naučite in redno izvajate samopregledovanje dojk doma. Malce se spremljajte in poskušajte ugotoviti, kdaj v mesecu se bolečine pojavijo.
Bolečine v dojkah so lahko posledica neuravnoteženega hormonskega stanja telesa. V tem primeru se bolečine pojavljajo predvsem v obdobju pred menstruacijo. Lahko so vezane na težave hrbtenice, na stanje limfnega zastoja v tkivu dojke (v tem primeru pride v poštev masaža dojk) ali so posledica neuravnotežene prehrane… za kaj več pa bi bil potreben že bolj individualni pristop in klinični pregled.
Vsakodnevno poskrbite za uravnoteženo prehrano s poudarkom na sadju in vlakninah ter zadostnem uživanju nenasičenih maščob. Skrbite za redno rekreacijo ter poskrbite, da boste vsaj nekaj časa na dan namenila samo sebi. Poskrbite za sprostitev. Lahko je to kratka meditacija, branje knjige, sprehod, masaža, karkoli pač, kar vas osrečuje :))) Priporočam vam, da si preberite tovrstne odgovore pod starejšimi vprašanji. Mogoče boste našla še kak uporaben nasvet.
V upanju na najboljše vas pozdravljam,
Lep pozdrav!
Pred nekaj meseci sem začutla zatrdino v prish, na levi pri notranjosti, spodaj(kjer se konča moderček ponavadi) vbistvu sta prsi simetriči na otip, le da me v desni boli, predvsem pred menstruacijo,kak teden prej.. bolečine ponehajo ko se začne menstruacija. sicer me bolijo že vedno cela prsa pred m. ampak ta bolečina je nova, pa tudi takih zatrdin včasih nisem občutla, zanimivo me je to začelo bolet prav v času ko je bila babica operirana zaradi ciste na dojki, ki sicer ne vem če je bila rakasta ali ne.. mogoče so to živci in črnoglede misli? vsekakor bom mogla k zdravnici,ampak zelo me je strah! zadnje čase veliko berem o bolečinah v prsih.. no naj omenim da sem dopolnila 19 let, in koliko berem se to naj nebi tako mladim dogajalo, razen neke vodne ciste, ki bi naj same izginile, in zatrdine pred menstruacijo ki so vzrok hormonov.. ampak zakaj bi se mi to pojavilo šele zdaj, čeprav imam redno menstruacijo že od 12-ega leta. lahko kaj storim sama da bi mogoče zginejo, mislim da me majn boli in se majn občuti če ogrejem prsi, predvsem ko se tuširam in z zelo toplo vodo grejem..
lp
Pravilno razmiljate. Rak dojke v vaih letih res ni pogost pojav. Seveda je zelo pomembno, da se pravoasno seznanite s to boleznijo, se nauite rednega enkrat mesenega samopregledovanja (da svoji dojki dobro poznate na otip) in da veste kakni so rizini dejavniki za razvoj te bolezni.
Da svoji dojki dobro poznate, rabite kar nekaj mesecev rednega samopregledovanja. Naj vas “vsak vozliek”, ki ga na novo odkrijete, ne zbega preve. lezno tkivo oz. vozliek je premakljiv, e vedno se pod prsti na dotik rahlo vda (ni preve trd) in je obutljiv. Tumor praviloma ni obutljiv in je precej tri na dotik (kot da bi se npr. dotaknila lenka na roki). Taka sprememba najvekrat tudi ni premakljiva.
e svoji dojki redno pregledujemo, se poznamo. Eventuelno novonastalo spremembo, hitro spoznamo in vemo, da je v tkivu “nekaj drugae” kot je obiajno. To je znak, da moramo do zdravnika. Redno samopregledovanje v vaih letih popolnoma zadostuje kot osnovna preventiva.
Posledica stresa in psihine teave, hormonsko neravnovesje in nepravilna prehrana, se vsekakor lahko odraajo kot boleine v dojkah. Taki dojki sta bujneji, na otip bolj gosti ter obutljivi. Pred menstruacijo je to stanje bolj izraeno, po menstruaciji se stanje najvekrat malce umiri.
e vam odgovarja toplota, si privoite tople obkladke. Lahko poskusite s knajpanjem (izmenino topel in hladen tu) in z masao dojk. Ne pretiravajte s kavo, pravim ajem, energijskimi napitki in preve sladko ter ogljikohidratno hrano. Uivajte zadostne koliine sadja, svee zelenjave ter raznih orekov. Tudi redna rekreacija je zelo pomembna.
Upam, da sem vam z odgovorom vsaj malo pomagala. e imate dodatna vpraanja, se vsekakor oglasite ponovno.
Živjo!
Mene že od včeraj pika med obema dojkama. Nasredi med njima. Včeraj nisem bila čisto prepričana če je želodec ali dojke danes je pa bilo občutiti da je res med dojkama. Pa to pikanje traja le nekaj sekund in nato spet izgine. Pojavlja pa se neenakomerno. Prosim če mi lahko pomagate. Upam da ni kaj hujšega. Pred mescem dni sem izgubila očeta zarad raka in sem bila v hudem stresu, še zdaj se nisem pomirila. Mogoče je samo to.
Pomagajte mi!!!
Hvala!
Mislim, da ne gre za nič hujšega. Najverjetneje, da gre za stanje po stresnem obdobju, ki ga tudi sama opisujete. Obvezno se pogovorite z osebnim zdravnikom. Vzemite si nekaj prostih dni in počivajte, redno se prehranjujte. Ne pijte kave in alkohola. Če ste kadilka zmanjšajte kajenje oz. če je možno prekinite z njim vsaj za nekaj časa.
LP
Stara sem 25 let in že nekaj časa občutim spremembe v desni dojki. Ne na dotik ampak občutek. Se mi zdi da je dojka bolj napeta, čvrsta. Ko imam moderček občutim to občutljivost še bolj. V celotnem predelu dojke, pod nad. Leva dojka pa je mehkejša. Tudi ko ležim je občutek drugačen. Ginekolog pri pregledu ni otipal nič posebnega. Zanima me ali je možno da imam kakšno tvorbo globoko v dojki (in je doktor ne mora zatipati) in je zaradi tega dojka tudi bolj napeta in čvrsta? Je pa tudi res da dosti delam z desno roko, tudi dvigujem in tudi mišica na desni roki se je vidno povečala.
Hvala!
Priporočam vam, da se posvetujete s fizioterapevtom, športnim maserjem ali trenerjem pilatesa, manualnim terapevtom. Pokazali vam bodo vaje, s katerimi boste čim bolj omilila posledice obremenjevanja desne roke in dojke. Vaje morate seveda redno izvajati. Če se stanje ne bo popravilo, pa je naslednja možnost, preventivni pregled dojk pri specialistu. Priporočam tudi metodo BreastScan.
Že nekaj časa (prbl. 2 tedna) imam bolečine na zunanjem delu leve dojke proti pazduhi. Bolečina je topa (kot če se npr. preveč naprezaš in te potem bolijo mišice), ampak v zadnjem času nisem opravljala težjih fizičnih del, ki bi po mojem mnenju lahko vplivala na to bolečino. Bolečina nastopi ob večjem premiku zgornjega dela telesa in leve roke, sicer pa je ni, tudi ob globokem dihanju se ne pojavi. Nekaj dni je sploh več ni bilo, včeraj pa se je spet pojavila, danes pa je že kar precej moteča. Zjutraj je bolečina hujša, do večera malo izzveni. Pred nekaj dnevi sem imela občutek, da me stiska nedrček, vendar ga včeraj in danes sploh nisem nosila, pa se bolečina še vedno stopnjuje. Sama na prsih ne opazim nobenih sprememb in tudi nobenih zatrdlin, stara sem 23 let.
Prosim za kakršen koli nasvet, saj me je počasi vedno bolj strah, kaj bi to lahko bilo…
pozdravljeni!
pred par meseci sem pri pregledu ginekologu omenila, da tipam na eni izded dojk zatrdline. ker jih takrat nisem našla, je ta omenil (imela sem pregled dojk) da so to normalne ciste. omenila sem mu tudi bolečine ob prijemu oz rahlem stisku, pa pravi da je to posledica nošnje enpravega modrca. ker je moj ginekolog že malce zastarel in pozabljiv, bi želela slišati vaše mnenje! stara sem 29let, dojki sta boleči obe na dotik, ena bolj od druge in to ne samo v času med ali pred menstruacijo, pač pa skoraj stalno.
ali naj opravim kakšen pregled?
lp
Za Prestrašena:
Previdnost je seveda vedno potrebna, bolečina nas vedno opozarja na določeno težavo in jo moramo poslušati in upoštevati. Tako kot ste opisala bolečino, bi prej posumila na težave s hrbtenico, kot pa kaj drugega.
Poskusite z rednim razgibavanjem in razteznimi vajami za hrbtenico. Sedaj je poletje, če imate možnost je priporočljivo tudi redno hrbtno plavanje. Tovrstne vaje sprostijo hrbtenico in mišice, lahko da bo bolečina sčasoma popustila. Tudi profesionalna masaža hrbta lahko pomaga. Če bolečina ne bo popustila, se posvetujte z zdravnikom. Po potrebi, vas bo usmeril še do specialista.
Seveda si tudi redno pregledujte dojki. V primeru, da bi zatipala kakršnekoli spremembe, če bi se pojavil izcedek iz dojke ali bi se bolečina še okrepila, je smotrno še na pregled v Center za bolezni dojk.
Za Jasmina 1:
Zelo oprijet modrček, še posebej s kostmi ali privzdignjen, zadržuje odtekanje limfe iz predela dojk. Če je to zelo izrazito, če tak modrček nosimo neprestano, sta v zgornjih zunanjih kvadrantih ter v predelu proti pazduhi, dojki občutljivi, lahko tudi zatekli.
Druga možnost, je neravnovesje hormonov in posledično bolj izražen PMS (predmenstrualni sindrom). V obdobju po ovulaciji, pa vse do menstruacije, se to čuti kot povečana nervoza, ješčnost, nespečnost, občutljivost dojk, glavoboli ali bolečine v križu. Za pravilno delovanje vsake celice in hormonskega ravnovesja, je zelo pomembno uživanje nenasičenih maščob. V lekarni kupite dveletni svetlin. Ta rastlina, pomaga urejati hormonsko ravnovesje, PMS in občutljivost dojk. Jemljite ga zgornjo predpisano vrednost in redno, vsaj nekaj mesecev. Uživajte zadosti sadja, zelenjave, hladno stiskanih olj, (olivno, laneno, bučno, konopljino) raznih oreškov ter se vsakodnevno gibajte.
V obeh primerih, lahko posledično pride tudi do pojava vodenih cist. Od pregledov, priporočam redno mesečno samopregledovanje, metodo BreastScan na dve leti in po potrebi, še posebej, če težave ne bi izzvenele, tudi preventivni ultrazvok.
Upam, da je do mojega odgovora, bolečina že prešla.
V primeru, da ni, počakajte do naslednje menstruacije in se spremljajte. Dojki ta čas redno samopregledujte in če bolečina ne bo popustila oz. bi našla tipne spremembe v njej (razen normalnega žleznega tkiva seveda) pojdite do zdravnika ali ginekologa in se z njim posvetujte.