Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Gibala/Gibalni sistem Fizioterapija in masaže Bolečina v križu pri sedenju

Bolečina v križu pri sedenju

Pozdravljeni!

Zdrs medvretenčne ploščice v ledvenem delu (hernija disci) je zelo pogosta težava. Bolečina se lahko pojavlja na zelo različnih mestih – od ledvenega dela, dimelj in po nogi navzdol. Kje se bolečina pojavlja je odvisno od tega kateri diskus je poškodovan (imamo jih 5) in od tega v katero smer se ta želatina preveč premika.

Pomembno je, da se bolečina ne provocira, izziva. Izogibati se je potrebno dejavnostim, ki provocirajo bolečino in/ali mravljinčenje.

Pomaga Manualna terapija http://www.fizioterapija.net/blog/bolecina-v-krizu-in-nogi-manualna-terapija/ v kombinaciji s Trigger point terapijo http://www.fizioterapija.net/blog/trigger-tocke-misicni-vozli/ .

Pozdravljeni,

danes v službi me je začel boleti križ oz. bolečina na je vrhu ritnic (obeh) in tam kjer je trtica. V soboto sem bila v fitnesu in je bilo vse ok, še danes zjutraj ko sem vstala je bilo vse normalno. Stara sem 30 let – imam sedeče delo. Ali je mogoče da sem naredila kakšen napačen gib? Ležati na hrbtu ali trebuhu ne morem ker me boli vrhnji del riti, nad razporkom. Najbolje je če sem na boku in v pokrčenem položaju. Ko sedim še nekako gre, ko pa vstanem bolečina pride za mano in hoja je kar težka. Prav tako mi je zatekel ledveni del, tam kjer so te “špeh ročke”. Me pa ne špika v križu, ko se premikam, ampak je bolečina konstanta. Ali je možno, da sem si nategnila kako mišico? Zanima me, če na plavanje lahko hodim – imam ga namreč 2x tedensko.

Hvala za nasvet in lep pozdrav!

Pozdravljeni!

Brez pregleda vam težko kaj konkretno povem, zakaj gre v vašem primeru. Glede na starost in glede na opisano mesto poškodbe bi lahko šlo za zdrs ledvene medvretenčne ploščice, glede na to, da težko hodite, bi šlo lahko za nestabilnost hrbtenice…lahko pa so trigger točke v mišici, zelo malo verjetno pa je, da ste si natrgala ali nategnila mišico.

Ker ne vemo, kaj vam povzoča bolečino, vam žal ne morem svetovati ali odsvetovati plavanja…posusite in če bo slabše, tega več ne ponavljajte.

Pozdravljeni,

ze priblizno 2 meseca imam bolecine v spodnjem delu kriza. Te bolecine so postopoma narascale do te mere, da se nisem mogla vec obleci. Magnet ni pokazal nobenih sprememb, kri vredu, ledvice tudi. Dobila sem Nalgesin forte, vendar kljub jemanju bolecina ni pojenjala. Zaradi mocnih pekocih bolecin v zelodcu sem prenehala z jemanjem tablet. Isias so izkljucili. Bolecino sedaj obcutim tudi v spodnjem predelu desne meče (elektricna, trgajoca bolecina). Ta se pojavi med stanjem, sedenjem, redkeje med lezanjem. Svetovano mi je bilo naj delam raztezne vaje za kriz. Po izvedbi me pol ure ne boli, nato se bolecina vrne. Prav tako mi pomaga pregrevanje s termoforjem. Zdravniki so rekli, da je to navadna bolecina in da bo scasoma minila, vendar ze ves mesec ni nic bolje. Zanima me, ce bi lahko bilo kaj drugega kot navadna bolecina kriza? S cim si se lahko pomagam pri bolecini?

Hvala za vse odgovore.

 

lp,

 

Maja

Pozdravljena, Maja!

Glede na opisan potek bolečine se zdi najverjetneje, da gre za zdrs ploščice med vretenci. Pri mlajših in/ali maanjših zdrsih so rezultati magnetne resonance lažno negativni. Pomanjkljivost tega slikanja je ta, da se ga dela v ležečem položaju, ko je hrbtenica v razbremenjenem položaju in disk zleze nazaj v svoj centralni položaj. Ko pa se premaknemo in vsedemo ali vstanemo, se paa zaradi sile gravitacije, ki deluje na disk, le ta premakne ven iz svoje lege. Tam malo nadraži okoliška živčna tkiva, kaar čutimo kot bolečino.

Če se to zgodi v ledvenem delu in se disk premakne v glavnem nazaj, čutimo bolečino v ledvenem delu https://fizioterapija.net/hernija-diska/. Če se disk premakne malo bolj v stran, pa se lahko čuti bolečina v nogi – v mečih. Navaadno je bolečina zelo najedajoča, težko jo prenašamo.

Za kratek čas pomaga pregrevanje s toplim tuširanjem, oblogami ipd.

Pomaga vam lahko ležanje na trebuhu, saj “poriva” disk nazaj na svoje mesto, hoja s kratkimi koraki in malo poudarjeno ledveno lordozo. Pokončna drža med sedenjem in stojo. Od terapij pa pomaga kombinacija Trigger point terapije https://fizioterapija.net/isias-kako-si-pomagati/ in Manualne terapije.

Koliko časa bo trajalo je povsem odvisno od kvalitete okvarjenega tkiva (koliko še ima elastičnih sposobnosti, da se vrne nazaj v prejšnji položaj) in od vaših položajev med spanjem in dnevnimi aktivnostmi.

New Report

Close