Bolečina pri zdravljenem zobu
Spoštovani,
na vas se obračam z vprašanji, ki me begajo. Na spodnji sedmici me je pred kratkim začel boleti zob. Prišlo je do vnetja zobne pulpe, kot mi je povedala dežurna zobozdravnica, kamor sem šla po pomoč. Zob mi je odprla in mi odstranila živec v dveh koreninah, v tretji korenini ga je pustila. Ker mi je delala na živo, je bilo zelo boleče. Zob je pustila odprt. Potem mi je čez 10 dni moja zobozdravnica vstavila v zob zdravilo, ugotovila, da je en del živca še živ in rekla, da bo sedaj to zdravilo uničilo živec. Zob mi je zaprla z začasno plombo. Ker je bil pred vrati vikend, mi je dala navodila, da če bo zelo bolelo, naj sama odstranim začasno plombo in pridem v ponedeljek nazaj. Prav tako je rekla, da mora bolečina prenehati v dveh dneh. Moram reči, da bolečina ni bila tako neznosna, da bi si sama odstranila plombo. Bolečina je pravzaprav čudna – boli me ob ugrizu oz. ob udarcu zgornjega zoba na tega spodnjega. To pomeni, da jem samo na drugi strani, a ko grizem, avtomatsko udarim z zobmi skupaj. Ta bolečina pa je neznosna, kar zamegli se mi pred očmi. Tako lahko jem le hrano, ki je ne rabim veliko žvečiti. V tem primeru sem lahko cel dan brez bolečine. Če pa se večkrat ponovi udarec na zob, pa se razboli in me boli vse v uho, traja pa le nekje 10 minut, potem je najhujša bolečina mimo. Ne jemljem nobenih protibolečinskih tablet. Od vstavitve zdravila je minil en teden, stanje se ni spremenilo. Bolečina je ves čas ista, ob mirovanju ne boli, ob ugrizu zelo zaboli, a mine. Na dotik prav tako čutim bolečino v zobu, a ne tako neznosno, kot če ugriznem skupaj z zobmi. Naročena sem čez en mesec. Zdaj pa imam nekaj vprašanj:
– ali se živec vedno uničuje na živo brez lokalne anestezije, kot mi je naredila dežurna zobozdravnica ali se da to narediti tudi z injekcijo?
– v kolikem času bo zdravilo uničilo živec in ali to pomeni, da bo ta bolečina, ki jo opisujem, minila?
– bom kakorkoli vedela, da je živec uničen?
– ali je ta bolečina normalna ali pomeni, da je kaj narobe?
– ali zdravilo v zobu deluje ali delam zobu škodo, ker nisem šla nazaj k zobozdravnici zaradi omenjenih bolečin?
– kaj bi naredila s tem, če bi si plombo sama spravila ven in s tem tudi zdravilo? Bi sledilo puljenje zoba ali morda drugačne vrste zdravilo?
Že vnaprej se opravičujem za toliko vprašanj, a se cele dneve ukvarjam le še s tem in me zadeva zelo mori. Pred vrati so prazniki, ko zdravnica ne dela, sekiram se za zob, ker poleg te sedmice nimam več šestice in tudi modrostni zob mi ni zrasel. Zato si ne želim izgubiti še tega zoba.
Najlepša hvala že vnaprej za vse odgovore in lepe praznike.
Pozdravljeni,
stvari Vas upravičeno begajo. Odstranitev živca iz spodnjega kočnika naj bi potekala v lokalni anesteziji. Ker gre za zamuden poseg, tudi lokalna anestezija spodnjih kočnikov začne delovati kasneje, kot pri ostalik zobeh, si predstavljam, da je v dežurni ambulanti to težko izvedljivo na način, kot bi si želeli. Vseeno pa menim, da to ni najboljše opravičilo.
Če zdravilo bolečine ne umiri v 2-3 dneh, pomeni, da nekaj ni šlo, kot bi moralo. V vašem primeru je to del živca, ki iz enega kanala korenine še ni bil očiščen. Kaj se bo dogajalo v naslednjih dneh, je težko napovedati, odvisno je kako močno je preostali živec okužen z bakterijami. Za rešitev težave je potrebno neodkriti koreninski kanal najti in živec odstraniti. Neodkrit kanal ni razlog za izpuljenje zoba.
Menim, da je smiselno, da se oglasite pri svoji zobozdravnici. V primeru, da sama ne more odkriti skritega kanala (v nekateerih primerih je brez uporabe povečave to res težko), vas lahko napoti k specialistu endodontu, ki ima ustrezno opremo za tak poseg.
Lep pozdrav,
dr. Igor Potočnik
Spoštovani,
najlepša hvala za vaš odgovor, ki mi je zelo pomagal. Naj povem, da me je zob popolnoma nehal boleti po 12 dneh od vstavitve zdravila. Zdaj je tako že 8 dni in lahko jem, grizem na tej strani in tudi, če potrkam po zobu, ne čutim nič bolečine. Ali to pomeni, da je dejansko celoten živec v vseh kanalih odmrl? Ali je še vedno lahko en del skrit v korenini? Lep pozdrav!
Umiritev bolečine je dober znak, da zdravljenje poteka dobro. Žal pa to ni dokončno zagotovilo, da bo zdravljenje uspešno. Kot vsi postopki v klinični medicini, tudi zdravljenje zob nima 100% prognoze tudi takrat, ko zdravlnje poteka brez zapletov. Uspešnost s klasičnimi postopki zdravljenja v splošni zobozdravstveni ambulanti znaša cca 70%, v spacialistični ordinaciji pa od 90-95%. Zato zdravljen zob, iz zgoraj navedenih razlogov, po enem letu vedno preverimo na RTG sliki tudi v primeru, ko ne povzroča težav, saj le tako lahko potrdimo uspešnost zdravljenja.
Lep pozdrav,
dr. Igor Potočnik
Pozdravljeni,
da ne bi načenjal nove teme, bom nadaljeval kar tukaj.
Pred dvema tednoma sem bil pri zobozdravnici zaradi zmernih bolečin. Zdravnica je pri zobu ugotovila delno gangreno, le tretjina živca je še živega. Vstavila je zdravilo in mi dala termin čez tri tedne.
Bolečin od takrat v samem zobu ni, imam pa od tistega dneva druge simptome:
-otekle bezgavke pod mestom infekcije
-boleč vrat
-mordas za odtenek slabše počutje, prebavne motnje…
Je to posledica zobnega vnetja ali je treba razloge iskati drugje? Je smiselno obiskati zobozdravnika / zdravnika ali je to normalna reakcija?
Hvala za odgovor.
Spoštovani,
glede na dejstvo, da z zobom ni težav, se zdi, da zdravljenje poteka dobro. Znaki, ki jih naštevate se včasih pojavijo, vendar le prehodno. V cca dveh tednih morajo izzveneti. V tem primeru je smiselno najprej izključiti možnost zapleta z zdravljenjem zoba, šele potem iskati vzroke drugje.
Lep pozdrav,
dr. Igor Potočnik
Spoštovani,
pred enim letom mi je zobozdravnik izpulil sedmico spodaj,ker je
bil že dlje časa prisoten vnetni proces, kar je bilo razvidno iz RTG slike. Zob je bil že pred mnogimi leti zdravljen.Rečeno je bilo, da
zdravljenje ni več mogoče. Zob me sicer ni bolel. Ta sedmica je bila s petico del mostička za manjkajočo šestico. Pred puljenjem sedmice je
zobozdravnik prežagal povezavo s šestico, ki je tako ostala brez opore na tej strani. Kmalu po puljenju sem v petici začutila bolečino
ob grizenju, kar sem si razlagala kot posledico tega, da je šestica ostala brez opore na strani, kjer je bila prej povezana s sedmico.
Avtomatično sem začela gristi samo na drugi strani. Potem sem pa opazila izcejanje gnoja ob petici. Zobozdravnik je najprej trdil, da z zobom ni nič narobe, da imam “nekaj” na dlesni. Ker se stanje ni umirilo, je dal slikati zob in izkazalo se je, da je počena korenina. Sedaj mi zob zdravi rekoč, da je to granulom. Po treh tretmajih
s čiščenjem kanalov in vstavljanjem zdravila je stanje nespremenjeno. Še vedno se mi vsaj enkrat na dan pocedi gnoj iz dlesni ob zobu. Zanima me vaše mnenje o postopku od samega puljenja sedmice naprej.
– Ali je možno, da je prišlo do poka korenine na petici zaradi žaganja povezave med sedmico in šestico in potem puljenjem sedmice.
– Kakšna je sploh možnost zdravljenja pri počeni korenini?
Imam zelo slab občutek. Mi lahko svetujete, kam naj se obrnem po drugo mnenje?
Za odgovor se vam najlepše zahvaljujem.
Spoštovana,
Zdi se malo verjetno, da bi do poke petice prišlo med separacijo mostu. Bolj verjetno se zdi, da bila poka prisotna že prej, po izgubi obeh kočnikov pa je prišlo do večjih obremenitev na petici, kar je stanje ob poki poslabšalo do te mere, da so se pojavili klinični simptomi. Zdravljenje počenih korenin je v nekaterih redkih primerih, ko ob zobu ni izrazitih kliničnih znakov vnetja sicer mogoče, pa še takrat nepredvidljivo. V večini primerov pok korenin zoba zdravljenje ni mogoče.
Za drugo mnenje je najbolje, če se obrnete na specialista endodonta ali protetika.
Lep pozdrav,
dr. Igor Potočnik
Pozdravljena,
Če so po zdravljenju težave, je odpiranje zoba postopek prve pomoči, s katerim preprečimo nadaljnje poslabšanje stanja. Žal s tem res omogočimo ponoven vdor bakterij v zob, preprečimo pa nastanek otekline in sistemskih težav. Ko se stanje umiri, je potrebno poiskati vzrok težav (neodkriti ali neprehodni koreninski kanali, nezadostno odstranjena polnitev…) in z zdravljenjem nadaljevati. Lahko pa vas zobozdravnica napoti tudi k specialistu endodontu, saj ponovna zdravljenja spodnjih šestic veljajo za tehnično bolj zahtevne posege.
Z anestezijo so pri spodnjih kočnikih večkrat težave, saj anestetika ne vbrizgamo ob zob, ampak je potrebno doseči blokado mandibularnega živca. Znano je, da v primeru, ko je zob razbolen, to večkrat ni v celoti mogoče. Kaj več v zvezi z eventualnimi težavi v zvezi z anestezijo pa težko komentiram brez kliničnega pregleda.
dr. Igor Potočnik
Spoštovana,
Na vaša številna vprašanja vam bom odgovoril kar z enim odgovorom: težave z zobom se nadaljujejo zato, kar živec ni bil v celoti odstranjen, zdravilo, ki ste ga naknadno dobili, pa ne deluje, kot bi moralo. Težko ocenim, zakaj živec ni bil v celoti odstranjem, največkrat pa je razlog časovni okvir ( odstranitev živca iz spodnje sedmice je lahko tehnično zahtevna in zamudna), večkrat pa tudi zobozdravnikova neizkušenost sli pomanjkanje ustrezne opreme. Na kratko: težave se bodo nadaljevale, dokler živec ne bo v celoti odstranjen. Koliko škode bo v tem času storjene, je odvisno od stanja v zobu, kar pa ne morem oceniti po e-pošti. Vsekakor pa je ob nadaljevanju težav več kot cca teden dni po posegu ( največkrat izzvenijo v 3 dnevih) smiselno zobozdravnika ponovno obiskati.
Lp, dr. Igor Potočnik