Najdi forum

Boleče stopalo

Spoštovani!
Verjetno bo treba k zdravniku: ortopedu ali fiziatru. Slednji se poglobljeno ukvarjajo z rehabilitacijo, to je okrevanjem samim.. Kar nekaj razlogov je lahko za bolečnosti v samem stopalu po poškodbi od slabosti mišic, nerazgibanosti, nekih patoloških bolečinskih refleksov najbolj znanih pod imenom Sudeck,…Nežna a vztrajna razgibavanja v mrzli vodi /ne ledeni!) raje aktivna kot pasivna, vložek, široka udobna, stabilna obutev, razbremenjevanje, postopno povečevanje obremenitev,.. To so splošni nasveti/postopki vendar pa je vseeno najbolje, da to vidi strokovnjak. = Fiziater?
Lep pozdrav,

Spoštovani,

minilo je skoraj leto odkar sem opravil pregled, katerega poročilo vam pošiljam v prilogi.
Pacient prihaja na pregled zaradi bolečin v sprednjem delu levega stopala, predvsem v predelu IV. prsta. Prvič poškodba IL, III. in IV. prsta leta 2012 pri igranju odbojke na mivki. Takrat se je stanje po konzervativnem zdravljenju relativno dobro umirilo, bil je brez bolečin, so pa bili ti trije prsti bolj rigidni v osnovnih sklepih. Ponovna poškodba novembra 2013 med badmintonom. Tudi takrat je šlo za prekomemo dorzifleksijo prstov, ostala pa je sedaj moteča bolečina nad IV. prstom.
Pri kliničnem pregledu zadebeljeni MTP sklepi IL, III. in IV. Vsi so bolj rigidni, tako da je možna gibljivost v tretjinskem normalnem obsegu. Hipermobilni je IV. prst, ki je močno palpatorno občutljiv na strani plantarne plošče. Kompenzatorna začetna fleksijska deformacija PIP in DIP sklepov na teh prstih, ki je že nekoliko rigidnejša.
Pacient je opravil MR preiskavo marca letos. Vidne so post travmatske spremembe na MTP sklepih II. in III. ter sveže patološko dogajanje na MTP IV. Proksimalna falanga je dorzalno subluksirana, sklep je otečen, strukturne spremembe v piantami plošči.
Pri pacientu gre za kronično rupturo plantarne plošče nad IV. prstom. Podobna situacija je bila tudi na II. in III. prstu, vendar se je s konzervativnimi ukrepi ta plošča stabilizirala. Za IV. prst priporočam kirurško zdravljenje (skrajšava stopalnice po Wailu, refiksacija plantarne plošče s sidernim šivom). II. in III. prst bi zaenkrat pustila, saj nista moteča. V vmesnem času svetujem bandažo v smeri plantarne fleksije ali pa ortozo za rupturo plantarne plošče (zanka in mehka blazinica pod prste).

Gre za nekaj let staro poškodbo 4 prsta na levi nogi, ki sem si ga izpahnil pri igranju odbojke na mivki v letu 2012 in pri igranju badmintona v letu 2013. Poziva na predlagano operacijo še nisem prejel.
V zadnjem letu so se mi pojavile bolečine tudi v vezeh palca in mezinca leve noge in delno vezi na zunanji strani stopala pred peto. Bolečine so hujše po kakšni večji športni obremenitvi.

Moje vprašanje za vas je, ali je res potrebna predlagana operacija in kaj bo rezultat takega operativnega posega? Ali po vašem mnenju obstaja kakšna druga oblika terapevtskega zdravljenja ali blaženja težav? Kje lahko dobim drugo mnenje glede moje poškodbe?

Za morebitni odgovor se vam najlepše zahvaljujem.
Peter

Spoštovani!
Predlagana terapija je racionalen predlog saj se stanje, če sem prav razumel, že leto dni ne popravlja. Poskušalo se bo bazni sklep 4. prsta spet uravnati-stabilizirati in s tem odpraviti-zmanjšati bolečine. Seveda ni življensko nujno operirati ampak saj ni izboljšanja! Po drugi strani tudi ni 100% garancije, da mora biti po op. vse v redu. Ampak, spet, saj do sedaj ni izboljšanja.
Odločiti se boste morali ali vam sedanje težave toliko grenijo življenje, da je poseg smiseln ali pa še čakati. Res pa je, da boste tudi tako čakali, ker so čakalne dobe ( v nasprotju s tem kar slišite po televiziji) letno dolge (množina!).
Lep pozdrav.

Spoštovani! Že vsaj tri mesece me boli levo stopalo, sedaj pa tudi že desno. Najbolj na prehodu v petni del. Tu boli tudi na otip. Bolečina se širi na zunanji rob stopala in stopalni lok (kita ima izrastline). Bolečine so prisotne vedno. Kadar stopala močno obremenjujem (veliko časa na dan), pa tudi v mirovanju ali celo spanju. Bila sem pri zdravniku, ki me je napotil k plastičnem kirurgu. Ker moram na pregled čakati še dva meseca, bolečina pa je vedno bolj prisotna, me skrbi in ne vem kako si naj pomagam sama. Prav tako me skrbi kaj je vzrok tem težavam. Delati še moram tri leta, moje delo pa je vezano na gibanje. Stara sem 58 let.

Spoštovani!
Glede na to, da govorite o boleči izrastlini na “kiti” in da vas je zdravnik poslal k kirurgu plastiku gre verjetno za vezivne vozliče po plantarni aponevrozi. To ni kita ampak vezivna plošča med peto in prsti. Podobno kot tetiva na loku tudi taplošča pomaga stopalu, da se ne splošči prehitro. Včasih pa je napora-obremenitev zanjo preveč in začno se razvijati nekakšni boleči vezivni vozlički. Stanje ni nevarno (ni rak) je pa tečno. zdravimo oz. pomagamo zmanjševati težave z mehkimi vložki, vajami za krepitev (preutrujenih) stopalnih mišic izmeničnimi kopelmi, počitki (večinoma nerealno med delom) in izrezom teh ” krogliz (zato vas je poslal k plastiku.
Upam, da sem vam olajšal čakanje na kirurga.
Lep pozdrav

Pozdravljeni, kaka dva meseca imam bolečine na zunanjem delu stopala, ki se širi proti gležnju navzgor. Bolečina se pojavi pri hoji, vendar je najhujša takoj po začetku hoje. Takrat ne morem stopiti na nogo. Po nekaj minutah hoje se zadeva dokaj umiri in načelno lahko hodim, čutim pa kot nekakšno vročinsko stanje v tem delu noge. Bolečina je prisotna tudi na otip, včasih bolj, včasih manj. Bolečino čutim tudi leže, ob določenih gibih. Včasih se zaradi tega zbudim. Poškodbe ni bilo, to se dogaja prvič. Star sem 50 let, šport rekreativno, v glavnem kolo.

Spoštovani!
Verjetno gre za neko kronično preobremenitev narastišča kratke peronealne mišice- če je bolečina na ” najbolj izbočenem” delu zunanjega robu stopala (“bunka” približno na sredi tega robu).
Počitek, masaža z ledom , analgetik, obsevanje (magnet, DD, UZ,..) široka udobna obutev , ev povijanje z elastičnim povojem. Pred napori se ogrejte ( v začetku tudi pred hojo), po naporih (o)hladite.
Vseeno pa bi bilo dobro to pokazat zdravniku nato pa ev. naprej.
LP,

Pozdravljeni!
Pred nekaj meseci se mi je pojavila bolečina v levem stopalu in sicer malce pod blazinico, na vrhu stopalnega loka. Bolečina se pojavlja, ko dlje časa skačem po prstih (igram badminton) ali dlje časa (hitro) hodim. To se pojavlja predvsem, ko obujem čevlje brez posebno dobrega podplata.
Ko za nekaj časa prekinem z vsemi aktivnostmi bolečina preneha. Po ˝pavzi˝ traja še nekaj treningov, preden se zopet pojavi. Ko so se težave začele, sem veliko hladila, masirala in delala različne vaje (hoja po prstih, petah, zunanji in notranji strani), ampak ni prišlo do izboljšanja. Stara sem 20 let in nimam ploskega stopala.
Hvala

Spoštovani!
Gre za t.i. metatarzalgijo. To pomeni bolečino pod glavico/glavicami stopalčnic (metatarzal). Vzrok je spuščanje prečnega stopalnega loka in posledično preobremenitev tega dela. Konzervativni ukrepi zajemajo tisto kar že počnete: relativni počitek, raztezne in krepilne vaje za mišičje stopal, izmenične kopeli-knajpanje, vložki, ki podpirajo prečni in vzdolžni stopalni lok. Po naporih je priporočljivo hlajenje(npr. pod tekočo vodo) in raztegovanje. Stalna skrb glede ustrezne obutve-vložek-podpore lokov.
Nekoč pa le na posvet k ortopedu, da v “živo2 vidi-potipa stanje.
Lep pozdrav,

Pozdravljeni,

tudi sama sumim na metatarzalgijo – pred kakšnim tednom sem nekaj dni zaporednoma delala aerobno vadbo z veliko skakanja bosa na parketu (zdaj mi je seveda jasno, kako neumna odločitev je to bila) in pojavila se je bolečina v sprednjem sredinskem delu levega stopala. Bolečino čutim le, ko obremenim nogo, tudi pri navadni hoji, v mirovanju pa ne, tudi na pritisk mesto ni občutljivo. Kako dolgo navadno traja, da se to pozdravi? Moram k zdravniku? Kot aktivni osebi mi prisilno mirovanje ni prav všeč – ali moram res opustiti vadbo, dokler se zadeva povsem ne uredi?

Hvala za odgovore in lep pozdrav.

Pozdravljeni,

zadnje čase pogosteje opažam bolečino v blazinici pod kazalcem na levi nogi. Ob običajni obremenitvi, med hojo in tekom ni problemov, bolečina pa se začne po kaki uri in pol hribolazenja, nato preneha in se ponovi ob spustu ter spet preneha po kake pol ure. Niso problem novi gojzarji, ker se je začelo že pri starih, pa tudi v pancarjih med turnim smučanjem pri hoji navkreber. Bolečina je taka zbadajoča in pride v sunkih ob vsakem koraku. Bi vložki s poudarjenim lokom pomagali in kje se jih dobi?

Hvala za odgovor.

Pozdravljeni zelena 123 in makskaks.
Pri vas gre najverjetneje res za metatarzalgijo. Pri okrevanju pa ne smete opustiti vadbe , le prilagoditi jo bo treba: po eni strani pasivna raztegovanja mišic in vezi stopal in prstov ( v začetku najbolje z nasprotno roko,nato s pasom, nato na stolu z nogo nazaj in končno stoje) dviganje in skakanje po prstih vsaj v začetku ni priporočljivo. Hkrati vaje za krepitev mišičja stopal ( “nabiranje” brisače na tleh, pisaje abecede,… Udobna, široka obutev, vložek mehak ali poltrd(ki podpira prečni in vzdolžni stopalni lok- treba ga je preizkusiti PREDEN ga kupite (stopite nanj-mora vam biti ugoden) nato pa se postopno navaditi naj (ne kar takoj cel dan!)
Skratka kar nekaj dela in kar nekaj mesecev bo trajalo. Verjetno bo najlažje če se posvetujete s kakim fizioterapevtom glede vaj, z zdravnikon pa glede celokupnega programa.
Lep pozdrav,

New Report

Close