Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Gibala/Gibalni sistem Težave in bolečine v hrbtenici bol v si sklepih po operaciji hernie disci

bol v si sklepih po operaciji hernie disci

Pozdravljeni,
februarja letos sem bila operirana za hernio disci L5-S1. Po operaciji je bolečina vzdolž noge skoraj popolnoma prenehala (redko me še malo boli), v področju sakroiliakalnih sklepov pa je bolečina neznosna ob kihanju in ostalih naporih v tem predelu (predklon,..). Takoj po operaciji sem po navodilih nevrokirurga začela z vajami, plavanjem in redno hojo, ki sem jo kljub bolečinam stopnjevala (pred op sem se kar redno ukvarjala s športom-tek, hitra hoja). Osebna zdravnica, zdravnica v termah, fiziater in fizioterapevti so mi svetovali, naj umirim tel.aktivnost, češ, da je bolečina nastopila zaradi pretiravanja. Na kontrolnem pregledu pri nevrokirurgu pa sem doživela manjši šok, saj mi je rekel ravno nasprotno. Namreč, da sem telovadila, hodila,..absolutno premalo, in da bi morala kljub bolečinam, ki so včasih resnično zelo hude, agresivno raztezati, krepiti,..in bolečino popolnoma prezreti. Prosim vas za mnenje. Stara sem 36 let. Hvala

Spoštovana!

Nasprotna mnenja , ki jih navajate, zelo težko komentiram. Ponavadi svojim bolnikom svetujem razgibavanje in telovadbo do meje bolečine. V kolikor ste se vi slabše počutila, oz. imate hujše težave pri določenih vajah, te vaje opustite. Namen teh vaj je krepitev mišic. Odsvetujem tek po trdi podlagi- bolj svetujem hojo, pri plavanju pa ne uporabljajte prsnega stila, najboljše je da uporabljate le hrbtni stil.
Lp dr. sinožič

Hvala za vaš odgovor. vendar sem še vedno v precepu. Bolečina je namreč kar konstantna in moram zelo paziti, da pravilno sedim, vstajam, se obračam (zjutraj za obračanje in vstajanje si moram pomagati tako, da se z rokami vlečem za hlače pižame, da se obrnem na bok), boli me pri vseh vajah, kjer se premika ledveni del. Ko sicer naredim nekaj ponovitev vaje kljub bolečini, vajo izvedem lažje, tudi po 20in minutah vaj sem sposobna se s celo dlanjo dotakniti tal (pogoj mojega operaterja je bil dotik tal s prsti po 2eh mesecih po op)-fleksorji kolen tukaj niso ovira, vendar pa sem po petih minutah počitka nazaj na ničli! Tudi, ko hitro hodim in se potem ustavim za par minut, skoraj ne morem narediti koraka naprej, ker v predelu križnice neznansko boli. Če bi delala samo do meje bolečine, ne bi praktično delala nič. Boli me tudi med plavanjem, če slučajno malo bolj nenadzorovano zamahnem z nogami, da ne govorim, kako razboljena pridem iz vode. Upam, da ne boste tega razumeli kot “jamranje”. Moj cilj je vsekakor priti nazaj v aktivno življenje in trenutna situacija zelo zavira kvaliteto mojega življenja. Zelo lepo vas prosim, če mi lahko daste kakšen nasvet, na koga naj se obrnem ali je mogoče smiselno narediti ponovno mri. Sem fizioterapevtka in mogoče mi bo vaš odgovor pomagal, da bom lahko pomagala tudi drugim, ki imajo take težave. Hvala in lep pozdrav

Spoštovana!
Glede na vstrajanje vaših težav bi svetoval najprej posvet z lečečim nevrokirurgom, ki vam bo povedal ali je potreben kontrolni MR.
V kolikor se stvari ne bi razjasnile, svetujem še pregled pri revmatologu zaradi nadalnje diagnostike; eventuelno prisotnega sakoiliitisa oz seronegativnega spondiloartritisa., za katerega je značilno , da je bolečina hujša v mirovanju in po noči, manjša pa pri gibanju.
Glede na stanje po op. posegu je ocenjevanje karakterja bolečine pri vas otežkočeno.
Lp, dr.Sinožić

New Report

Close