Blato pri dojenčku
Spoštovana zdravnica.
Moj dvo in pol mesečni sinček že 14 dni odvaja zeleno blato in to 1x na 3 dni. Hranjen je z Aptamilom 1 in z Aptamilom Confort – zaradi preprečevanja krčev. Zadnje čase bolj uporabljam A. Comfort.Poleg tega tudi dojim, vendar imam zelo malo mleka – nekje okrog 50 – 60 ml ko sta dojki polni. Sicer dojim ob vsakem obroku. Skupno popije okrog 140 ml. (je pravi požerušček).
Na internetu je mogoče najti ogromno informacij o zelenem blatu, vendar sem kljub temu prestrašena in si želim še vaše mnenje.
Nemerno mu nisem dodajala čaja, da vidim ali se bo barva blatu spremenila, pa ni nič bolje. Naj še omenim, da je bil prejšnji teden nekoliko prehlajen.
Je stanje nujno za obisk zdravnika? Ne bi rada delala prevelike panike in za vsako stvar stekla k zdravniku. – ne morem si pomagat, vendar se mi ravno to dogaja.
Hvala in lep dan, Teja.
Draga Teja,
zelena barva blata je pri dojenčku (pa tudi kdaj kasneje) nekaj povsem normalnega. Kaže le na visoko vsebnost žolčnih barvil in s tem posredno na odlično delovanje jeter in žolčnika.
Po izkušnjah, ki mi jih posredujejo mame, blato po prehrani z določenimi nadomestki mleka še posebej slovi po zeleni barvi – in med take nadomestke sodi tudi Milupina serija Aptamilov.
Prehlad ni v nikakršni povezavi z barvo kakca. Pač pa respiratorni virusi lahko delajo težave tudi v črevesni sluznici – in je zato blato redko ali ima primesi sluzi.
Z obiskom pri zdravniku lahko torej počakate, še zlasti, ker si dojenčki v čakalnici pogosto izmenjajo svoje bolezenske klice, še zlasti viruse. Tudi če držite sinčka ves čas v naročju in si strastno razkužujete roke, je tveganje za okužbo bistveno višje kot kjerkoli drugje.
Lep dan in čim manj podobnih stisk in dvomov vam želim,
Pozdravljeni!
Imam skoraj 3-mesečnega sinčka, ki je polno dojen. Tu in tam mu dodajam komarčkov čaj, to pa je tudi vse. Pridno napreduje (porodna teža 3650g, pri 2.mesecih 5800g). Ima atopijski dermatitis. Dvakrat sem opazila nekaj rdečih nitk v blatu, zato so posumili na alergijo na kravje mleko. Z dieto se atopijski dermatitis ni izboljšal in kljub temu so se v blatu še enkrat pojavile nitke. Fantek je sicer zdrav in živahen ter krepak. Zadnja dva tedna pa opažam spremembe v njegovem blatu. prej je barva bila gorčična, sedaj pa je blato postalo zelene barve. V kakcu so tudi čisto majhna zrnca oz. temno zelene pikice, ki so na otip trde. Za lažjo predstavo pomislite, kako izgleda vanilijev puding s črnimi vanilijevimi pikicami. Tako nekako izgleda kakec, le da je zelen in ima temno zelene pikice. Ne vem, kako bi vam drugače ponazorila. Skrbi me, ker so te pikice/zrnca trda, kot zrnca mivke. ALi gre lahko za kaj nevarnega? Odvaja dvakrat do trikrat dnevno, včasih samo enkrat, včasih sploh ne. Občasno ga mučijo kolike, sicer nič posebnega, razen seveda atopijskega dermatitisa. Ima to blato morebiti kakšne veze z dermatitisom ali alergijo na kravje mleko, čeprav sicer ni dokazano, da alergija dejansko je in tudi jaz se držim brezmlečne diete? Gre lahko za kaj resnejšega in moram nemudoma k pediatru ali v bolnišnico? Moja mama me tolaži, da zagotovo ni nič posebnega, ker naj bi barva dojenčkovega blata nenehno variirala, toda mene kljub temu skrbi, vseeno pa ne bi rada kar naprej letala k pediatru, če zares ni nujno, saj se je od drugih otrok v ambulanti že dvakrat nalezel prehlada. Bolj kot sama barva blata me skrbijo ti drobni delčki v njem. Sinček je sicer zdrav in tudi videti ni prav nič bolan.
Prosim vas za čimprejšnji odgovor, za kar se Vam že vnaprej iskreno zahvaljujem.
Monika
Draga Monika,
blato ni le razgrajena hrana (=materino mleko), ampak je v njem še vrsta drugih izločkov. Na prvem mestu so tu odpadle celice stene prebavil (ki so že pri novorojenčku dolga okrog 1 metra), tu je sluz iz sluzničnih žlez – čašic in žolčna barvila (ki so prav tako namenjena izločanju nepotrebnih snovi iz telesa, predvsem barvila iz razpadlih rdečih krvničk in dajejo blatu zeleno barvo). Izločajo se tudi številne (odvečne) soli. V primeru, da se te soli (zlasti kalcij) odlagajo na koščkih celic, so v blatu tudi trdnejši delci, ki jih žolčna barvila obarvajo – in dobite “vanilijev puding s koščki vanilijevega stroka”.
Povečano izločanje sluzi iz čašic debelega črevesja je opisano tudi pri atopijskem dermatitisu (sluznica lahko reagira podobno kot koža), a praviloma ni nevarno. Če dojenček uspeva tako kot vaš, bi se “držala” dojenja in bila zelo previdna pri uvajanju goste hrane – le po eno novo hranivo na teden, sprva manjše količine. Bi bilo pa koristno, da se vi držite diete, ki pa seveda ne sme biti stroga – dovolj bo izogibanje pikantnim jedem, čistemu mleku, jajcem.
Pozdrav,
Pozdravljeni!
Hvala za vaš odgovor.
Tokrat pa imam še eno vpršanje. Moj sinček, ki je sedaj star 3 mesece, ima atopijski dermatitis in sum alergije na kravje mleko. Ker je polno dojen, sem jaz že od januarja na popolni brezmlečni dieti. Kljub temu pa v njegovem blatu vsake toliko časa še vedno opazim krvave nitke, ki pa bolj izgledajo kot krvava pikica in ne kot nitka. Pregled pri pediatru imava 13.3., zanima pa me, ali lahko počakam do takrat, ali naj greva k njemu prej. Sin je drugače zdrav in brez posebnosti, zelo rad je in tehta 7 kilogramov. Napisali ste, da sluznica črevesa včasih reagira tako kot koža. Ali je možno, da ziritirana črevesna sluznica lahko občasno zakrvavi? Občasno opažam tudi sluz, pomešano z blatom. Enkrat je bila svetlo roza barve. Kaj bi vse to lahko bilo?
Hvala.
Lp, Monika
Draga Monika,
kaj so rdeče pikice v blatu, lahko bolj ugibava. Niti najmanj ni zanesljivo, da gre za krvave nitke ali zaradi vnetja odluščeno sluznico. Več bi povedala analiza “blata na kri”, za kar pa je treba k zdravniku (lahko tudi s “sveže pokakano plenico”). Čisto možno je, da rdeče pikice le posnmajo kri – in gre za soli, ki se izločajo z blatom. Če vaš dojenček uspeva, je zadovoljen, se doji, lahko mirno čakate do 13. 3. na pregled.
Sluznica debelega črevesja je bogato prepredena s krvnimi in limfnimi žilami, v njej je ogromno žlez, ki izločajo sluz. Zato je sluz v blatu zelo pogosta ob draženju (npr. s termometrom, s klistirjem), pa tudi v primeru alergije na kakšno živilo – če gre za manjše količine sluzi, ki se občasno pojavi v blatu, ni potrebna nobena diagnostika ali zdravljenje. Le če je sluzi veliko (enaka količina kot blata) in se pojavlja stalno ali če je v blatu tudi kri, je dobro opraviti dodatne preglede – pri specialistih alergologih ali gastroenterologih na Pediatrični kliniki.
Lep pozdrav,