Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Pediatrija Neonatologija Blato dojencka

Blato dojencka

Spostovana ga. Cerar

Doma imamo puncko, staro 10 mesecev, ki ze od rojstva odvaja nekoliko bolj zeleno blato.
Rojena je v piclih 26. tednih in ze vseskozi ima prebavne tezave. pa noben nic ne ukrepa.
Borimo se z zaprtjem nato pa vmes z driskami in obratno…Blato je zelene, vcasih primesane rumene barve in blazno smrdi… Zadnja 2 tedna preboleva virusno okuzbo in je imela drisko, prebolela je ze 2 bronhitisa..
JE lahko to znak cisticne fibroze? Blazno me je strah…Zivimo v Nemciji in tukaj ( v Slo nisem seznanjena) se naredi po rojstvu test ( Neugeborene screening) za ugotovitev bolezni…Vse je bilo brez posebnosti… Jaz sem sicer A+… je moznost da otrok ima to bolezen?

Zelo se zahvaljujem za odgovor in vas lepo pozdravljam..

Draga Teja 29,

težave, ki jih navajate, niso značilne za cistično fibrozo, so pa lahko znak, da vaša dojenčica določenega hraniva ne prebavlja dovolj – zato to opravijo črevesne bakterije, ki so pri razgradnji manj učinkovite, kar se konča z zelo smrdečim blatom, napihnjenostjo, “prdenjem”, blato je lahko tudi slabše formirano – tekoče. Zelena barva kaže le na prisotnost žolčnih barvil, ki se v debelem črevesju niso kemično spremenile, da bi postalo blato “lepo” rjavo.

Če vas težave zelo skrbijo, brez preiskav pri specialistih – pediatrih gastroenterologih ne bo šlo. Do tedaj pa lahko sami malo poskušate – in za po nekaj dni izključujete iz prehrane posamezna hraniva. Pričnite z mlekom in mlečnimi izdelki – intoleranca laktoze (mlečnega sladkorja) se zelo često kaže prav z znaki, ki jih omenjate. Če ste v prehranio zelo vezani na mleko, v trgovini poiščite “lactose frei” oblike mleka, sira, jogurtov ipd. Če so na policah slovenskih trgovin, jih boste zanesljivo našli tudi v Nemčiji.

V Sloveniji novorojencev na cistično fibrozo ne testiramo presejalno že vsaj deset let – razlog ni bil le v visoki ceni testa in potrebi po “zbadanju” (IRT = imunoreaktivni tripsin se določa v krvi), ampak predvsem v dejstvu, da za cistično fibrozo ni usmerjenega zdravljenja – zato s “prekasno” diagnostiko ničesar ne zamudimo in zgodnja postavitev diagnoze ne bi v ničemer spremenila poteka bolezni. V Nemčiji pa verjetno ta test res delajo – in če je bil negativen, vaše dete te bolezni najverjetneje nima.

Krvne skupine pa pri cistični fibrozi nimajo nobene vloge ali vpliva.

Pozdrav,

****************************************** Dr. Lilijana Kornhauser Cerar, dr. med.

Ali je tudi normalno da se 10 mesecnica pri pitju flaske veliko poti? Namrec na celu otroka opazam kapljice znoja, slan—bolj kiselkast…. Ali je znoj npr. na celu bolj slan kot drugod???( se posebej kjer so laski)Tudi od rojstva je nekoliko bolj nemirna, tezave z napenjanjem, vecinoma zaprtje ( zeleno blato in res trdo). pri koorigiranih 10 mesecih ima 8760 gramov, zadnji mesec se ni skoraj nic zredila….rastejo ji zobki, ima drisko in res…sem se ze vse probala…to traja vec kot 2,5 tedna.
Ali je “normalno” da nedonosenckom ob vsakem rastu zobkov dobijo bronhitis? Pri nam vedno napisejo v odpustnici Obstruktivni bronhitis??? pa vedno na koncu zraste kakesn novi zobek.

Najlepsa hvala za Vas trud in odgovor…Blazno me je strah 🙁

Spoštovana,

glede na opisane težave imate nobenega razloga za blazen strah. Še za majhen strahec ne…

Nekateri dojenčki se res precej potijo – in ker je znojnic pri njih največ na obrazu in v lasišču, ki poleg tega večinoma ni pokrito (da bi blago vpilo vlago), se tam poznajo kapljice. In ker je znoj vedno slan, se lahko po sušenju pokaže na obrazku “bel prah” ali celo kristalčki. Znojenje je eden od učinkovitih načinov zaščite pred pregrevanjem – še zlasti v času pitja – hranjenja, ki je včasih podoben fitnesu… Drugi način – s konvekcijo toplote s telesa v prostor – je onemogočen zlasti v primeru, ko mame dojenčke preveč oblečejo – zato se ti še bolj potijo…

Mnogi izraščanje zobkov povezujejo s težavami, predvsem z vročinami in poslabšanji že prej prisotnih težav (kamor sodi tudi reakcija dihalnih poti ob stiku z virusi, ki se kaže kot “obstruktivni” bronhitis ali astma). Znanstvenega dokaza, da je to res, pa doslej niso našli. Torej je čisto možno, da prebolevanje viroz sovpada z izraščanjem zobkov, vi pa dajete obe težavi na “skupni imenovalec”. Vplivati pa – razen s povečanjem odpornosti predvsem z gibanjem na svežem zraku in z izogibanjem infektov – itak ne morete. Na srečo je izraščanje zobk “končen” proces – ki se konča najkasneje pri številki 20 🙂

Srečno,

****************************************** Dr. Lilijana Kornhauser Cerar, dr. med.

Hvala za tako umirjajoc in prijazen odgovor.

Nazalost ze od samega zacetka imamo prebavne tezave..VSAKO noc nasa dojencica nemirno spi..pred spanjem vedno sesa palec, kot da bi hotela nekaj izriniti iz svojega telesa, zato sem v obupu, ko je tako stokala dala svecko narejeno iz kumine..Iz crevesja je prislo toliko zraka, da sploh nisem mogla verjeti in verjamete takoj je zaspala.. To se pa pojavi vedno ko spije flasko mleka…eno urico po tem 🙁 Moram pa omeniti da pri kakanju tudi joka, blato pa ni toliko trdo…problem je da ni formirano kot pri ostalih dojenckih, izgleda kot kupcek gline ( in tudi te trdote je). Pocasi sem ze hotela ukinjati mleko, ampak cez dan se vedno zeli 1 flasko spiti.. 🙁 nevem vec kaj narediti.. Stara je 10 mesecev in ima grozne tezave z napenjanjem in odvajanjem
Kaj bi to lahko bilo?

Spoštovana,

takole na daljavo me še najbolj spominja na laktozno intoleranco – ko zaradi pomanjkanja encima za razgradnjo mlečnega sladkorja (kar ni nič neobičajnega za to starost) mlečni sladkor “vre”, tvorijo se plini, pa tudi razne spojine, ki naredijo blato takšnih značilnosti, kot jih opisujete.

Najlažji “dokaz” je “izločitvena in potrditvena” metoda – kot prvo izključite iz prehrane ali mleko – oziroma, če malčica “vztraja” pri enem mlečnem obroku, poiščite v trgovini mleko brez laktoze ali v lekarni formulo brez laktoze. Pri takšnem mleku vztrajajte vsaj 2 tedna. Če bodo težave izvenele, lahko naredite še drugi del – ponovno daste običajno mleko in če se težave spet pojavijo, je razlog jasen.

Drugi način je napotitev k specialistu – gastroenetrologu. Ki pa ga svetujem predvsem v primeru, ko težave ne bodo minile oziroma bo prvi del nasveta neuporaben.

Pozdrav,

****************************************** Dr. Lilijana Kornhauser Cerar, dr. med.

lepo pozdravljeni,

2 tedna nazaj smo bili še pri vam na intenzivni, hčerkica se je rodila pri 30 tednih in zdajle je stara 1 mesec in 2 tedna (37 teden) imamo se super le prebava nam nagaja. že pri vam na oddelku je bila zaprta in so ji pomagali z cevkico in donatom. mislim da je zaprta ker prejema železo. doma nam ne odvaja blata in ne pomaga ne donat in ne bio gaja kapljice. le sladkane kamilice so ji pomagale (blato je trdo oziroma lepljivo, rumene barve z kašicami). odvajanje blata in vetrov je zanjo zelo boleče. zanima me kako ji naj pomagamo, da bo pričela normalno odvajat. ali naj naprej uporabljamo bio gaja kapljice in 2x tedensko sladkane kamilice? ali naj probam z lacteconom? in če probam z lacteconom ali moram prenehat z bio gaja kapljicami?

Hvala za vaš odgovor,
Jolanda

Lepo pozdravljeni,

še enkrat se javljam in sporočam da Juliji dajem samo moje mleko in zelo pazim na mojo prehrano. Doma imamo še vetrovne kapljice iz koroških lekarn in me zanima koliko vsega tega lahko ona sploh prejema. ne upam ji dati vsega (vetrovne kapljice, bio gaja kapljice, sladkane kamilice ali lactecom) ker nevem če lahko, ker je še tako majhna. vetrovne kapljice ji kr pomagajo in hitro dobi manjši trebušček.

Hvala,

Jolada

Draga Jolanda,

vetrovi in napenjanje so zelo pogosta težava pri odraščajočih dojenčkih – in nedonošenčki pri tem niso izjema. Zaprtje (zaradi bolj “lenega” črevesja) pa je prej pravilo kot izjema.

Če ima Julija srečo in dobiva le vaše mleko (vam bi svetovala le opuščanje čistega mleka iz prehrane, še zlasti, če izven nosečnosti – dojenja niste bila velika porabnica mleka; torej pestra prehrana brez kakšnih zelo strogih diet), lahko dobiva tako BioGaia kapljice (probiotiki = “dobre, črevesju prijazne bakterije”, ki naj bi “slabim” bakterijam preprečile prekomerno rast in razmnoževanje) kot vetrovne kapljice (proti krčem – umirjale naj bi peristaltiko oz. zmanjšale količino plinov) in Lactecon (laktuloza, poveča vsebnost vode v črevesni vsebini – mehča blato, torej zdravilo proti zaprtju; pri nedonošenčkih ga dajemo v odmerku 3 ml 1x dnevno – in se je izkazal kot varen in učinkovit). Vsako od teh “zdravil” (v narekovajih zato, ker so bolj prehranska dopolnila kot zdravila) deluje po svojem mehanizmu, drugače od ostalih in skupno dajanje ne privede do nobenih interakcij med njimi. Le količinsko jih razporedite tako, da ne bodo predstavljala polovico obroka 🙂

Sladke kamilice bi opustila (kristalnega sladkorja se izogibamo, če že, dajemo saharozo), prav tako tudi Donat Mg (za delovanje je potrebna velika količina – npr. pri Juliji vsaj 3 velike žlice) – in je manj učinkovit kot Lactecon….

Lepo se imejte; pazite tudi, da Julija dobi dovolj tekočine – predvsem v primeru, ko imate doma vroče in suh zrak zaradi centralne kurjave.

****************************************** Dr. Lilijana Kornhauser Cerar, dr. med.

Lepo pozdravljeni,

hvala za vaš odgovor, nama je zelo pomagal 🙂 Še isti dan sva ji dala Lactecon in je končno obilno kakala 🙂 tudi njen obraz se je spremenil in pričela je več jesti. Po tem ji dva dni nisva dala nič Lactecona in tudi kakala ni. Zato naju zanima če ji Lactecon vseeno dajeva kr vsak dan po 3ml če ne kaka ali če kaka. In kako dolgo ji naj dajeva?
Kaj pa če postane blato vedno bolj tekoče?

Glede vročine v stanovanju pa imamo od 21 do 23 stopinj. Ali je tudi pri teh stopinjah potrebna dodatna tekočina? (Kaj to mislite vodo? In koliko?)

Resnično se Vam zahvaljujemo za odgovore, še posebej Julija

Lep pozdrav,

Blaž in Jolanda

Spoštovana,

Lactecon deluje le, kadar ga dojenček dobiva – ko ga izloči, nima nobenega vpliva več. Kar pomeni, da se ga ob hudem zaprtju lahko mirno daje dlje časa. Če pa zaprtja ni (kar pomeni, da dojenček kaka vsaj 2x na teden), pa ni nobene potrebe zanj. In če začne driskariti (kar je tudi lahko znak prekomernega odmerka ali prekomernega odziva na primeren odmerek Lactecona), se ga pač ne daje (nekaj časa).

Temperatura v stanovanju, ki jo navajate, je čisto prava. Seveda pa otrok lahko vseeno potrebuje dodatno tekočino (vodo) v primeru, da izgublja precej tekočine preko kože in dihal – kar je v primeru živahnih zdravih dojenčkov in premajhne vlažnosti zraka v stanovanju. Priporočeno je, da vodo ponudite po žlički, nekajkrat dnevno. Če je dojenček žejen, jo bo z veseljem popil, sicer pa bo stiskal usta in pljuval 🙂

Pozdrav vsem,

****************************************** Dr. Lilijana Kornhauser Cerar, dr. med.

Lepo pozdravljeni,

mi imamo še zdaj probleme z odvajanjem blata. Sama sploh ne kaka. Lactecon se mi zdi da nima več efekta. Blato sicer ni več trdo ampak kaka samo z pomočjo. Ali telovadba z nogicami, masiranje ritne luknice…. Zdajle sem ji pa 3 dni zaporedoma dala za pit vodo kjer so bile čez noč namočene bio suhe slive. in je vsak dan lepo kakala. Dala sem ji 5 suhih sliv v en deci in pol vode. spila je 20ml. Okus ji je bil všeč, ni jo napihovalo. tudi vetrove je fajn spuščala. Zdaj pa me zanima ali ji ta sokec lahko dajem vsaki dan, ali to sploh ni dobro zanjo? Je pa zdajle stara točno 4 mesece, korigirnano 1mesec in 3 tedni. Aja, pa zdajle se hrani tudi z umetnim mlekom novalac, polovico obrokov ima mojo mleko polovico pa umetno. Velika je 55cm in ima 4500g

Lepo Vas prosim za odgovor,

Blaž in Jolanda

Draga Jolanda in Blaž,

če Lactecon ni več učinkovit, je možno tudi, da ji dajete premajhno količino (preračunava se na kilograme teže, zato je treba odmerek povečevati). Zanesljivo pa jaz bistveno bolj navijam na delujoče suhe slive! Če ne gre za zelo velike količine, če ji je okus všeč, če jo po njem ne zvija in napihuje, ji nima kaj škoditi.
Če dajete kot dodatek Novalac, se lahko dodatno odločite za “verzijo” IT, ki je proti zaprtju (če seveda tega že sedaj ne dajete…).

Pozdrav hitro rastoči bivši nedonošenki,

****************************************** Dr. Lilijana Kornhauser Cerar, dr. med.

New Report

Close