Najdi forum

Bipolarna motnja?

Pozdravljeni.
Sem skoraj 23-letna študentka. Pred letom in pol sem imela popolno življenje. Obisk faksa, ki sem ga izbrala je bil super, imela sem fanta, vse je bilo prelepo. Počutila sem se kot v raju, kot da je nebo odprto zame in za vse moje želje. Bila sem neznansko srečna. Vsake malenkosti sem se pretirano veselila. Večkrat sem se od same sreče celo jokala. To je trajalo približni 4 mesece in se vedno bolj stopnjevalo. Nato me je na lepem (ob začetku novega študijskega leta) začela močno boleti glava in glavobol ni popustil. 7 mesecev je bolelo in tiščalo pa nihče ni ugotovil kaj mi v resnici je. Skozi sem dala neštete preiskave. Moje razpoloženje pa je takoj, ko se je glavobol začel, začelo padati. Nič več sreče in veselja. Živela sem iz minute v minuto, večkrat na dan jokala, mislila na smrt in se enkrat že skoraj ubila. Po sedmih mesecih bolečin so me začeli zdraviti z antidepresivi (Ecytara) in antipsihotiki (Torendo) – to jem še zdaj. Počutje se je počasi izboljšalo in začela sem “normalno” živeti. Moje življenje pa še zdaleč ni normalno. Zelo sem se spremenila. Nič več vesela in nasmejana deklica, ampak tečna, naveličana vsega. Želim si spet biti srečna kot nekoč. S fantom sva se razšla, ker sem imela drugega. Še danes se ne morem odločiti s katerim bi bila – ves čas oklevam med dvema. Staršem in prijateljem že grem na živce, preseda jim to moje menjavanje fantov. Jaz pa se enostavno ne morem odločiti. Nekaj časa sem z enim, sem v to stoprocentna, potem me spet nekaj “piči” in sem z drugim itd. Počutim se kot zguba, ki ne ve kaj hoče. Pred kratkim sem izvedela, da ima babica bipolarno motno (prej sem mislila da je depresivna), zdravi se z antipsihotiki, antidepresivi in litijem. Ko sem začela malce brskati po informacijah, sem ugotovila, da mi je ta diagnoza pisana na kožo. Tudi jaz sem imela zelo močno manično fazo, takoj za tem pa depresivno fazo. Moje razpoloženje nenehno niha. En trenutek sem srečna, da bi objela ves svet, že naslednji trenutek pa čisto na tleh, da bi se najraje ubila. Ti občutki so zelo zelo intenzivni in realni. Moj psihiater mi nikoli ni omenil bipolarne motnje. Ko pa me je vprašal česa si najbolj želim, sem rekla, da biti nenormalno srečna kot takrat pred depresijo. In je rekel, da je biti tako srečen nevarno. Da sem stala na robu in padla v prepad. Zanima me, če je možno, da gre za bipolarno motnjo? Ali bi bilo dobro, da se zdravim z litijem? Ali naj grem na psihoterapije? Psihiater me samo vpraša kako sem in kaj se mi dogaja, drugo pa nič. Občutek imam, da tja hodim res za brezveze, saj mi ne pomaga, napiše mi le tablete. Kaj naj storim?

Samo prijavljeni uporabniki lahko vidijo priponke.

Spoštovana all-star-anna!

Na osnovi vašega opisa poteka dogodkov, gre zelo verjetno za bipolarno motnjo. Danes, na srečo, imamo veliko različnih možnosti zdravljenja bipolarne motnje, med ostalim tudi z zdravili ki jih vi zdaj jemljete. Litij, ki ga omenjate, je odličen stabilizator razpoloženja, ima pa tudi določene, lahko tudi resne stranske učinke (kot vsako zdravilo), zato pri izbiri zdravila vedno stremimo temu da od izbranega zdravila dobimo maksimalni učinek, hkrati pa čim manj neželjenih stranskih učinkov. Je zelo pomembno da vašemu psihiatru zaupate, da se čutite »slišano«. Žal, pri psihiatrih je tako, da je časa za pogovor relativno malo, vi pa razen zdravil (ki vam sigurno pomagajo in so skoraj vedno nujna pri bipolarni motnji), potrebujete tudi več potpore in pogovora.

To, da ste trenutno zbegana, v stiski, je povsem razumljivo, od popolnega zdravja in nenavadne sreče ste naekrat dobila »diagnozo«, in to bolezni ki je kronična in običajno potrebuje dolgotrajno zdravljenje. Vaš psihiater ima prav, sreča ki ste jo čutila in jo zdaj pogrešate ima svojo ceno, cena ki jo za to plačamo je depresija.

Sprašujete me, ali je za vas psihoterapija primerna. Odgovor je apsolutno da, za vas bi bilo idealno da imate psihiatra ki mu zaupate in psihoterapevta ki bipolarno motnjo in zdravljenje iste dobro pozna, če pa v zdravljenju psihiater in psihoterapevt sodelujeta, je to za vas najboljše možno zdravljenje.

Lep pozdrav,

Daniela Fiket,dr.med.
Specializantka psihiatrije in transakcijski analitik-svetovalec

Individualna psihoterapija, skupinska terapija za razpoloženjske in anksiozne motnje, specijalni programi zdravljenja odvisnosti od iger na srečo in odvisnosti od psihoaktivnih supstanc….
Naročanje na:
Tel: 070/544096
Mail: [email protected]

Daniela Fiket, dr. med., specialistka psihiatrije - transakcijska analitičarka, svetovalka Inštitut Neocortex; Kontakt: 070/760-769 ali [email protected]; Spletna stran: http://psihoterapija-fiket.si
Objava čaka odobritev
Objava čaka odobritev
Objava čaka odobritev

New Report

Close