bezgavke
Pozdravljeni,
sama si že kakšna 2 meseca tipljem povečane bezgavke in sicer eno pod čeljustjo, 2 malo nad ključnico (te so velike do 1 cm), pod obema pazduhama (do 2 cm), v obeh komolcih (okoli pol cm) in v dimljah (te bezgavke mislim da imam tipne že celo življenje, so pa velike do 2 cm). Bila sem dvakrat pri splošnem zdravniku, krvna slika je normalna, zdravnik pa mi je predpisal antibiotik in se glede tega ne vznemirja.
Pripravljena sem tudi samoplačniško raziskat vzrok teh svojih težav, saj sem po prebiranju foruma precej vznemirjena. Ne vem pa, na koga naj se obrnem. Zanima me, če bi samoplačniški rentgen pljuč in uz trebuha lahko pokazal vzrok (predvsem izključitev/potrditev limfoma). Ali je možna samoplačniška punkcija bezgavke? Verjetno bi bilo najbolje, da bi kar zamenjala osebneba zdravnika. Ali mi koga priporočate?
Naj še omenim, da se zadnje čase počutim zelo utrujeno, v grlu čutim cmok (kot nekakšen tujek, ne morem čisto normalno požirat) in občasno me tišči v prsih. Vse skupaj je zelo moreče, saj niti sama ne vem, ali je vse to organskega vzroka, ali pa le pretirane zaskrbljenosti. Zato bi rada vsemu skupaj prišla do dna in se končno nehala sekirat.
Zelo vesela bi bila, da bi se oglasil kdo z limfomom in povedal, kakšni so bili njegovi simptomi. Predvsem me zanima, kako velike bezgavke ste imeli. Meni bezgavke ne rastejo (vsaj ne tako hitro, da bi to opazila), tudi ne pretirano velike, so pa tipne po celem telesu in to me skrbi.
Tvoje vprašanje obm poslala zdravnici, ki se ukvarja z zdravljenjem limfomov.
Morda le to, da vedno povečane bezgavke ne pomenijo limfoma. Kljub vsemu pa moraš stvarem priti do dna. Samoplačniško lahko opraviš UZ v Femini centru, kjer pregleduje z UZ dr. Guna, ki je stručko za bezgavke. Veliko nekdanjih limfomčkarjev hodi k njemu na kontrole. Tudi jaz. So pa na Gasparijevi v Ljubljani (poglej v imenik in se naroči na UZ).
Kar se tiče pa cmoka v grlu in tiščanja v prsnem košu – točno take znake sem imela jaz in to je bila pri meni tesnoba. Verjetno tudi pri tebi, ker te skrbi, kaj se dogaja.
Zato pogumno z diagnostiko naprej, da te en bo predolgo skrbelo. Držim pesti, da ni nič nevarnega.
Javi se, kako si opravila. 🙂
Pozdravček,
Splošni simptomi, ki jih navajate (cmok v grlu, tiščanje v prsih) so verjetno posledica skrbi ki jih imate zaradi zdravja in verjetno še drugih skrbi. Seveda so povečane bezgavke lahko odraz limfoma, čeprav ponavadi ob drobnih bezgavkah v vseh bezgavčnih ložah najprej pomislimo na razna infekcijska obolenja. Bezgavke velikosti 1-1.5cm pa so na vratu normalno velike in prisotne, lahko tudi v dimljah. Za potrditev limfoma je potrebna punkcija bezgavke (morda v nadključnični kotanji ali aksilarno, če imate res tipljivo povečane).V kolikor se bodo vaši zdravnici zdele bezgavke sumljive, vas bo zagotovo poslala na omenjeno punkcijo na Onkol.inštitut.
UZ trebuha bi pokazal povečane bezgavke v trebuhu in ga lahko opravite tudi samoplačniško,morda že zato da vas ne bo preveč skrbelo.
Lep pozdrav Tanja Južnič Šetina
Bezgavke so lahko povečane tudi v trebuhu. Poznam kar nekaj nekdanjih bolnikov z limfomom, ki so imeli limfom prav v trebuhu. Povečane bezgavke v trebuhu “na roko” zdravniki malo težje odkrijejo, zato delajo UZ trebušne votline, s katerim pa se povečane bezgavke dobro opazijo. In, ja, lahko so povečane bezgavke samo v trebuhu. Tako, kot so lahko povečane samo v mediastinumu – predelu med pljuči (moj primer limfoma) ali samo na vratu itd…
Znaki ob povečanih bezgavkah v trebuhu so bili pri mojih znancih različni in pri enem od njih niso bili enaki. Zato je to po moje težko reči. Nekatere je bolel želodec… Druge nič, ampak so le nepojasnjeno hujšali, ena gospa je imela težave z ledvicami, ker so ji povečane bezgavke pritiskale na sečevod…
Punkcijo bezgavk delajo s igelno punkcijo. Pomagajo si tudi z UZ. Pri meni so delali punkcijo limfoma v prsnem košu in so si pomagali z rentgenom. Dajo ti itak lokalno anastezijo, zato ni nič groznega.
Imaš težave, Neja?
Spet – kot vem od soborcev – limfomčkarjev, ki so imeli limfom v trebuhu: punkcije jim res skoraj niso delali (enemu so), ker je v trebuhu očitno res toliko pomembnih žil, organov……. Če se ne da delati punkcije, potem pogosto naredijo mini operacijo. Tako so naredili meni, ker punkcija ni dala rezultatov, oz. je bil odvzeti material slab za diagnostiko.
Lej, tvoje vprašanje bom spet poslala zdravnicama po mejlu, bomo videli, katera bo prej odgovorila, ker imajo ravno ta vikend Onkološkivikend in ne vem, če sta danes v službi.
Vsekakor brez panike. Tudi, če je leimfom, imaš gromozanske možnosti, da se lepo pozdraviš. Samo pogumno diagnostiki naproti. Veš, če greš pozitivno v vse skupaj, je 5x lažje.
He, morda pa sploh ni nič nevarnega. 🙂 Saj ni vedno povečana bezgavka ravno limfom.
Drži se! Pozdravček!
Oceno o izvedljivosti in varnosti punkcije bi moral dati radiolog, ki rutinsko opravlja takšne punkcije. Če je res neizvedljiva, je potrebno sledenje z UZ v 1 do 2 mesečnih razmikih in če se bezgavke povečajo verjetno laparoskopija ali pa takrat poskus punkcije.
LP Jezeršek
Biopsija pomeni, da ti gredo z iglo do tumorja in ga nekaj “posrkajo”. Seveda vse pod lokalno narkozo, da ne boli.
Operativno so meni odvzeli košček tumorja zato, ker s punkcijo niso mogli točno ugotoviti, za katero obliko limfoma gre. To sem opravila na torakalni kirurgiji v KC, kjer sem bila 2 dni. Operacija je minimalna, malo prerežejo (nekaj cm) in potem lažje odščipnejo del tumorja za nadaljne preiskave.
Pri limfomih ne odstranijo celega tumorja. Zato, ker je doktrina pri limfomih taka, da se zdravi s KT in RT. Edino pri limfomu želodca ali pljuč včasih delajo operacije, ker odrežejo del želodca, del pljuč…
Verjetno pa je to tudi zato, ker ti ne morejo kar izrezati vseh limfomskih bezgavk, ker bezgavke človek potrebuje. Bom pa spet tvoje vprašanje poslala zdravnici.
Laparktomija je podobno kot laparaskopija. Naredijo dve, tri luknjice in gredo notri z laparoskopom (s kamero), ter tako poiščejo limfom in odščipnejo delček tumorja… Tako si jaz to predstavljam. Imela sem namreč laparoskopijo, ki je tako nekako izgledala, s tem, da mi nisonič odstranili ampak le gledali (ne v sklopu limfoma!). Ne, biopsija je drugo.
RT je radioterapija oz. po domače obsevanje.
Biopsija pa je “odščip” tkiva.
Pozdravljeni
Običajno je celoten tumor težko odstraniti, ker je ponavadi prizadetih več bezgavk in je to tehnično preveč zahtevno. Poleg tega so limfomi pogosto razširjeni tudi drugje – npr. v medpljučju, kostnem mozgu, zato bi bilo povsem nesmiselno izvajati obsežen poseg, pri tem pa puščati bolezen drugje brez zdravljenja. V tem primerih zato zdravimo s sistemsko terapijo (kemoterapijo), ki doseže praktično vse celice v telesu.
Laparotomija pomeni obsežnejši kirurški poseg, pri katerem se odpre trebušna votlina in odvzame npr. celoten paket bezgavk, ali operira želodec, črevo ipd. Pri laparoskopiji pa naredijo več manjših urezov, skozi katere uvedejo posebne instrumente.
LP Jezeršek
Kdaj se uporabi laparatomija, ti je zdravnica že odgovorila:
“Laparotomija pomeni obsežnejši kirurški poseg, pri katerem se odpre trebušna votlina in odvzame npr. celoten paket bezgavk, ali operira želodec, črevo ipd.”
CT preiskava naj bi bila sicer res škodljiva (veliko bolj kot RTG), vendar v primerjavi s tem, kako hitro in učinkovito v bistvu pomaga pri diagnostiki, je tveganje preiskave manjše od “učinka”, ki ga da. Sicer pa je CT preiskava prisotna v diagnostiki res številnih bolezni. CT-ja se ne boj. Jaz sem opravila v času zdravljenja 3 CT-je. Opravim pa vsake 3 mesece rtg pljuč in se tudi ne sekiram. Tveganje zaradi rtg-ja je manjše, kot, da bi se mi ponovila bolezen in tega ne bi vedela, dokler ne bi bila zelo razširjena. Razumeš, kaj želim povedati?
Rezultati te preiskave so zanesljivi. Vsaj jaz ne vem, da bi pri komu zatajili. Seveda pa je to le slikovna diagnostika. Kaj točno se pa skriva za neko bulo, tumorjem, liso….., ki se vidi na sliki, pa lahko ugotovijo šele z drugmi preiskavami (laparoskopijo, laparatomijo, biolpsijo……..). Včasih pa izkušeni zdravniki, ki odčitavajo CT izvide, lahko že kar dobro napovjeo, kajse dogaja.
Pozdravljeni,
punkcija bezgavk je pokazala vnetje, bezgavke še kar vztrajajo. Sicer sem precej bolj mirna, vseeno pa me zanima, koliko so zanesljivi rezultati punkcije, glede na to, da sem brala, da je lahko punkcija tudi lažno pozitivna/negativna? Ima mogoče kdo kakšen statističen podatek? Kristina, bi lahko mogoče vprašala zdravnico, kako je s tem? Bi bila fuuul hvaležna za odgovor.
Lep pozdrav vsem skupaj!
Neja, smiselno bi bilo, da tvoje težave in izvide strniš v en post, ki ga bom posredovala zdravnici… Iz tvojih zelo kratkih javljanj in bolj ali manj slabo opisanih težav, ti bo težko svetovala. Malo več napiši o težavah in izvidih, koliko si stara… No, saj gotovo veš, kaj bo zanimalo zdravnico…
Vsekakor pa kar pogumno naprej!