Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Pediatrija Pediatrija bezgavka

bezgavka

Petletni sin ima že štiri leta 3 tipne bezgavke, ki se mu ob vsakem prehladu in virozi povečajo, pa potem spet zmanjšajo. Je tudi alergik (pršica, prah, cvetni prah, trave), tako da ima kar pogosto poln nos, pa občasno vnete oči.

Te tri bezagvke me ne skrbijo, ker sem o njih že spraševala pediatra.

Včeraj pri umivanju zob, pa sem mu na desni strani točno pod čeljustjo (ostale tri so bolj na vratu), otipala premakljivo bezgavko v velikosti malo večjega graha. Bezgavka se zelo dobro premika, se niti ne zatipa takoj, ampak ko se jo najde, se pa lepo tipa. Sin ima kljub petim letom zunaj že vse štiri šestice (spodnje so mu začele izraščati v letošnjem letu in sta že popolnoma izrasli, na tej desni strani smo jo že tudi zalili). Vendar na levi na tem mestu pod čeljustjo ni tipati nobene bezgavke. Poleg tega se mu je pa na tej strani na spodnji mlečni štirici naredil absces (zbudil se je zelo otekel), tako da so mu zobek odprli in ima sedaj odprtega. Dlesen se je tudi že pozdravila.

Poleg tega je tudi med prvomajskimi prazniki preboleval 5 bolezen, ki se je kar vlekla.

V začetku maja so mu tudi na sistematskem pregledali kri in je imel vse v redu (hemoglobin 121, CRP 8 – je ravno preboleval peto bolezen, tudi levkociti, eritrociti in trombociti so bili v redu).

Je ta bezgavka lahko povečana zaradi zobka, ali se lahko tudi na tem delu tipajo bezgavke zaradi viroz. V koliko časa naj bi se zmanjšala.

Vem, da pri otrocih niso tipljive bezgavke nič nenavadnega, pa kljub vseeno, me zanima vaše mnenje.
Ali so tudi lahko eni otroci enostavno bolj nagnjeni k temu, da se jim bezgavke hitreje tipljejo? Je pač normalno, da ima otrok kar nekaj tipnih bezgavk, seveda v velikosti graha ali malo večje (ne mislim res velikoh bezgavk), ki so lahko kar stalno prisotne?

Hvala za vaš odgovor in lep dan!

Lep pozdrav, Rukola,
bezgavke so tipno povečane pri vsakem infektu, naj si bo to virusni ali bakterijski, le da so pri bakterijskih infektih večje, celo boleče. Na vratu, pod vratom, ob mišici obračalki glave, v zatilju-na teh mestih so povečane, če se vnetje dogaja v ustih, nosu, ušesih … Bezgavke so bolj tipne pri suhcih, pri nekaterih ljudeh že tako in tako ležijo bolj na površini in so bolj tipne, pri bolj obloženih so lahko skoraj netipne, tudi če so povečane.
Bezgavke moramo tipati v srednjem položaju glave-torej naj gleda lepo naravnost. Če obrne glavo, se bezgavke na tisti strani bolj izpostavijo in jih tipljemo, čerpav niso tipno povečane v resnici.
Absces je vsekakor vedno vzrok, da se bezgavka na tem mestu (in sosednje tudi) povečajo in bolijo.
Bezgavke vedno tipljemo, niso pa vse tipne bezgavke povečane.
lp
Tanč

Lp (še vedno) Tanč; Pediater je odvetnik otroka. Vedno se vpraša: "Ali je to in to za otroka dobro?" ne glede na interese, mnenja, prepričanja drugih.Everything will be OK in the end. If it`s not OK, it´s not the end yet. In seveda: UPORABLJAJTE ISKALNIK!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! ISKALNIK JE ZAKON!!!

Hvala ste me pomirila.

Lep dan!

No moj fantek star bo 5 mesecev ima tudi povečane bezgavke in sicer na vratu. Če gleda naravnost se nič ne vidi v kolikor pa glavo premakne se vidi manjša bulica, ki je na otip premakljiva a ne boleča. To ma že od rojstva kaj bi lahko bilo?

Bezgavke ocenjujemo v srednji legi glave, ne pri obračanju. Otroci imajo pogosto povečane bezgavke. Če jih tipate več, kot grah drobnih, ni potrebna skrb.

Lp (še vedno) Tanč; Pediater je odvetnik otroka. Vedno se vpraša: "Ali je to in to za otroka dobro?" ne glede na interese, mnenja, prepričanja drugih.Everything will be OK in the end. If it`s not OK, it´s not the end yet. In seveda: UPORABLJAJTE ISKALNIK!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! ISKALNIK JE ZAKON!!!

zakaj če jih tipljemo več ni potrebna skrb? Kaj je vzrok za nastanek bezgavk?

Pozdravljeni, mamice84,
bezgavke ne nastanejo, bezgavke so vedno prisotne in so del našega telesa. Povečane bezgavke pa nastanejo, kot ste lahko prebrali na zgornjih odgovorih, pri vnetjih (in seveda tudi pri drugih boleznih), v otroškem obdobju skorajda v 99% po nekih okužbah (virusne, bakterijske).
Če je povečanih več bezgavk npr. na vratu, pod čeljustjo, potem nam to z večjo verjetnostjo govori za okužbo, ki je prizadela telo. Ena ali morda nekaj bezgavk v paketu (torej več bezgavk, ki so tipne kot ena sama velika) in nobenega podatka o okužbi v zadnjem mesecu ali dvema, pa zbudijo sum, da je lahko tudi kaj narobe.

Lp (še vedno) Tanč; Pediater je odvetnik otroka. Vedno se vpraša: "Ali je to in to za otroka dobro?" ne glede na interese, mnenja, prepričanja drugih.Everything will be OK in the end. If it`s not OK, it´s not the end yet. In seveda: UPORABLJAJTE ISKALNIK!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! ISKALNIK JE ZAKON!!!

Spoštvana Tanč!

Moja 6 letna hči ima zadnji teden močno povečano levo bezgavko na vratu – ko odpre usta, je leva bezgavka precej večja od desne in se dotika “jezička” na sredini. Vaš zadnji odgovor mi je dal misliti, ker hči že dolgo ni bila nič bolma, tudi zdaj nima vročine. Vsake toliko toži, da ima bolečine v trebuščku in glavi.
Na sistematsekm pregledu pred šolo, ki ga je imela tri tedne nazaj, je bilo vse OK.

Lp, Vilina

Vilina

Pouzdravljeni, Vilina,
to, kar opisujete verjetno ne bo bezgavka, če je vidna, ko odpre usta, pač pa mandelj-nebnica oz. tonzila.
V tem obdobju so mandlji velikokrat povečani, če otrok nima ponavljajočih angin ali težav z nosno-žrelnim prostorom, samo opazujemo.

Lp (še vedno) Tanč; Pediater je odvetnik otroka. Vedno se vpraša: "Ali je to in to za otroka dobro?" ne glede na interese, mnenja, prepričanja drugih.Everything will be OK in the end. If it`s not OK, it´s not the end yet. In seveda: UPORABLJAJTE ISKALNIK!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! ISKALNIK JE ZAKON!!!

Pred kratkim sem pisla da imam moj sin povečane bezgavke na vratu n da sem takrat otipala eno samo sedaj jih tipljem več in sicer na vsaki strani ušes po dve, na vsaki strani glave po dve. Kaj naj naredim? Strah me!!

Draga mamica,
kot sem napisala že res mnogokrat, so bezgavke vedno prisotne, lahko so tudi tipne, odvisno pa je ali so povečane in koliko so velike. Skrbijo nas bezgavke, ki zrastejo na hitro in ki so večje od 2×1 cm. Če vaše ustrezajo tem kriterijem, pojdite k zdravniuku, sicer pa jih ne tipljite več.

Lp (še vedno) Tanč; Pediater je odvetnik otroka. Vedno se vpraša: "Ali je to in to za otroka dobro?" ne glede na interese, mnenja, prepričanja drugih.Everything will be OK in the end. If it`s not OK, it´s not the end yet. In seveda: UPORABLJAJTE ISKALNIK!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! ISKALNIK JE ZAKON!!!

New Report

Close