Bela moka ne spada med zdrava živila tudi zaradi tega, ker je osiromašena za razne hranilne snovi, predvsem pa zaradi tega, ker je osiromašena za VLAKNINE (lupinice pšeničnih zrn – otrobe)!
Zaradi tega se bela moka med prebavo dosti hitreje razgradi v enostavnejše sladkorje, ki potem zelo hitro prehajajo v kri in povzročajo prekomerno izločanje inzulina. Ker mišice in jetra enostavno nimajo takšnih ogromnim potreb po sladkorju naenkrat, ga inzulin raje uskladišči kot telesno maščobo v maščobne celice (takoimenovane “prazne kalorije”). Torej se redimo. (Edina izjema bi bil čas takoj po težkem treningu, ko so mišice izjemno “lačne” sladkorja, da bi regenerirale potrošen glikogen.)
Druga stvar pa je, da živila, ki ne vsebujejo dovolj vlaknin (balastnih snovi), povzročajo zapeko. Dolgoročno so pa povezana z raznimi obolenji prebavil, recimo rakom na črevesju.
No, tukaj bi bilo pomembno omeniti še nekaj o belem sladkorju. Rjavi sladkor ni kaj dosti boljši od belega, saj ravno tako hitro prehaja v kri – edina pozitivna lastnost je ta, da vsebuje še kakšne dodatne hranilne snovi. Sladkorja, belega ali rjavega bi se morali izogibati.
Pravtako je z rižem. EDINO NEOLUŠČENI rjavi riž je res vredu, ker so ravno vlaknine tiste, ki so pomembne!
Jure.
Kako to, da se ga ne da dobiti? Kaj pa recimo ržen črni?
Sicer pa tako ali tako vsebuje uravnotežen obrok tudi beljakovine (in nekaj zdravih maščob), ki pa upočasnijo prehod sladkorjev v kri in s tem zmanjšajo verjetnost, da se bodo zaužite kalorije naložile kot telesna maščoba!
To pomeni, da če poješ kos kruha recimo s piščančjimi prsi, se bodo ogljikovi hidrati iz kruha bolj enakomerno sproščali v kri tako, da bodo mišice lahko to absorbirale. Pa četudi ja ta kruh recimo polbel.
Beljakovine znižujejo glikemični indeks živil (pravtako maščobe, samo z njimi so pa druge težave :).
Je pa res, da še vedno potrebuješ vlaknine za dobro delovanje črevesja – pač poješ malo več solate :).
Jure.
Ja.
Predvsem je važno, da človek izbira čim manj predelana živila in si tako zagotovi prehrano bogato s vlakninami, kar pomeni nižji celotni GI, urejeno prebavo in potencialno več zaužitih vitaminov in mineralov.
(Čeprav imajo lahko tudi nezdrava živila nizek GI, npr. zaradi visoke vsebnosti maščobe (recimo čokolada ima lahko zelo zmeren GI pa je pač ne moremo uvrstiti med zdrava živila). Moram še omeniti fruktozo – sadni sladkor, ki ima “zavajajoče” nizek GI (okoli 20) – v resnici pa vzpodbuja nastanek maščobe in se je je treba izogibati, sploh med hujšanjem!)
Ja, recimo, če želiš shujšati je že fajn :). Če pa želiš hkrati tudi intenzivno trenirati pa moraš jesti tudi škrobnato hrano ampak čim manj osiromašeno za vlaknine!
Hotel sem samo povedati, da beljakovine ali solata (vlaknine) upočasnjujejo (do neke mere) prehod zaužitih OH v kri in s tem zmanjšajo možnost nalaganja le-teh v maščobne rezerve.
Hvala Jure, pol sem kar prav razmišljala:), ja trening ja…na fitnes sem nehala hodit pred enim tednom, ker je neznosno vroče, nimajo klime oziroma ni dovolj močna. In res ni za zdržat.Se pa trudim, da grem vsaj 3x tedensko na Šmarno (čim hitreje seveda) in med vikendom na Veliko planino, Lubnik…A misliš, da je poraba kalorij vsaj približno takšna kot prej, ko sem šla 3 do 4x na fitnes za eno urco pa pol (pol ure kardiovaskularne, ostalo uteži??
Pol ure hoditi v hrib ni prav nič slabše kot biti pol ure na steperju – pravzaprav je verjetno dosti boljše 🙂 Nadihaš se svežega zraka in ni ti potrebno buljiti v luft, tako kot recimo na steperju v fitnesu. Če pa hitro pešačiš gor in dol uro in pol pa pravgotovo pokuriš več kot na fitnesu.
No, treninga z utežmi pa ravno ne moreš nadomestiti s hojo. Je pa pravtako pomemben za lepo postavo, sicer ne tako zaradi kurjenja kalorij ampak zaradi vzdrževanja in krepitve mišične mase.