Najdi forum

Ze nekaj casa me bega dogajanje okoli ilegalcev.Vceraj so na nasi zelezniski postaji sneli z vlaka precej ilegalnih prebeznikov in seveda jih bo nasa drzava vrnila tja, od koder so prisli. Jaz pa si ne morem kaj, da ne bi pomislila – kako bi bilo, ce bi zatisnili oko in jih spustili naprej, lepsi (po njihovih upih) prihodnosti naproti.Kaj se vam zdi, bi to skodilo nam ali nasi drzavi ali komu ?

LP Andrejka

Žal se ne strinjam s tabo. Če bi njim pogledali skozi prste, potem bi morali tudi vsem ostalim. Ljudi, ki si želijo v “obljubljeno deželo” je ogromno in dejstvo je, da se ne more cel Balkan in pol Azije preseliti na zahod, kakorkoli pogledaš je to nemogoče.
Verjetno govoriš o ilegalcih, ki so jih našli v vagonih s pšenico, kar je bilo tudi na TV. Če si opazila, niso izgledali prav nič revni, nasprotno, nekaj žensk je bilo prav moderno oblečenih. In eden od moških je izjavil, da je že parkrat poskušal ilegalno v Italijo, za kar je porabil okrog 3500 USD. Očitno torej ni tak revež.
Dragi moji, tisti, ki bi si resnično zaslužili pomoč, nimajo denarja za takšne podvige – največji reveži ostanejo doma.
Še to, da boste vedeli, zakaj takšno mnenje: živim v mestu, kamor je pred leti prišlo precej bosanskih “beguncev”… naprej ne bi govorila, kdor je imel kdaj opravka s temi ljudmi, najbrž ve, da ne govorim kar nekaj v tri dni.

Ja, tudi jaz to mnogokrat pomislim. Vendar so v tem konkretnem primeru morda komu celo rešili življenje? Se spomniš tistih Kitajcev, ki so jih našli mrtve v tovornjaku v Angliji?
Tudi mene bega vprašanje, kako uspejo begunci, ki bežijo iz ekonomskih razlogov, zbrati toliko denarja….A očitno jim že mora biti težko, da se odločijo za tako negotovo usodo. Dejstvo je tudi, da se prebivalstvo evropskih držav stara in da bo Evropa vedno bolj potrebovala mlado delovno silo. Enostavnega odgovora na dileme, povezane z begunci, ne najdem. Če bi bila jaz tisti mejni policaj in bi begunci bežali ponoči nekje mimo mene, bi prav gotovo zamižala…. (sicer pa v prvi vrsti sploh ne bi bila policaj)
Me pa res zanima, kaj in v katerem mestu je Iris strašnega doživljala s strani bosanskih beguncev!

Ja, pa govoris kar nekaj v tri dni.

Iris, si se kdaj vprasala koliko poguma (poleg denarja) morajo zbrati, da pustijo vse za seboj in odidejo v “obljubljeno” dezelo? Bi to zmogla tudi ti?

Iris, verjetno se nisi poskusila postaviti v njihovo kožo. Kako bi se počutila TI – tujka v državi, kjer drugače govorijo,imajo drugačne običaje in te ne glede na to, da nočeš nič slabega (večina je takih!) gledajo, kot zadnjo smet. Bog ne daj, ampak tudi Slovenci bi lahko bili begunci. Kje si pa bila dobrih deset let nazaj?!
Vem, da so med njimi tudi kriminalci – a med Slovenci jih pa ni?!

Živi in pusti živeti.

Draga Iris. Ponavadi ti ljudje prodajo vse kar imajo, samo zato, da plačajo prevoz “švercerju”.

Iris, oglasi se ko boš poiskusila:
– v paniki vzeti cunje, zadnjih 5000 dem, otroke in zbežati, z vedenjem, da
mogoče moža ne boš nikoli več videla
– ne da bi vedela točno kam greš, šla na vlak, kombi, v gozd, brez hrane, pijače
– če te po poti ujamejo, te vrnejo nazaj, tam te pa strpajo v zapor ali mučijo.
– če prideš na cilj, si ilegalka. Njihova last. Lahko te spravijo v suženjsko razmerje,
lahko jim zastonj delaš, se mučiš po kakšnih privat kuhinjah, otroke ti odtujijo,
ali pa končaš prisilno v bordelu.

Ja, tudi mene stisne ko gledam po TV te uboge ljudi in berem o njih. Kako krute usode jih spremljajo. Najbrž si sploh ne moremo predstavljati kako kruto je takšno življenje.
Pozdrav vsem ,ki sočutno gledate na te ljudi. Kajti nikoli se ne kje in kdaj te lahko kaj takšnega doleti……..

No, Iris, nimam pojma kaj si mislila s tistimi bosanskimi begunci in te prosim, da nam to razlozis…
jaz nikakor ne gledam z viska na te ljudi in jih nikakor ne preziram!
so ljudje, kot je (mislim da Anita) rekla; so slabi IN dobri.
Ne vem kaj je taksnega v ljudeh, da po nekaj slabih sodijo vse v katerih je se dobro!? Kar na bruhanje mi gre, ko slisim koga zmerjati ljudi druge nacije.
“Glej ga kaksen je, vsi so isti. cefur!….” kaj sploh je cefur?!!??
kdo pa mislijo da so ljudje, ki kr tako dajejo vzdevke ljudem? jezi me to, ker se zaradi taksnih ljudi ( ki zmerjajo begunce…) v meni nabira jeza in sovrastvo! tega nocem, a sploh ne morem pomagati , ker ta nas majhen svet vedno bolj napada medsebojno sovrastvo. si zelite tega? vcasih me je sram, da spadam v “kategorijo” clovek!
… a se vedno zavedam, da obstajajo tudi dobri ljudje. zakaj jih torej obsojajo, preden jih spoznamo?

Še moje mnenje: mislim, da bi se morali ti ljudje (kot tudi mi) doma boriti za boljše življenske razmere ( izjema je seveda, če je ogroženo življenje),
vendar večina pribežnikov, ki jih vidimo niso pobegnili pred vojno, ampak so to ekonomski begunci. Brala sem članek o razmerah na Celovški, o umazaniji…
pa se vprašam – ali ne morejo sami počistiti za sabo? Po mojih izkušnjah so ljudje polni strpnosti dokler se zadeva ne tiče njih osebno, ko pa so prizadeti jih mine vse razumevanje. Zato mislim, da ima vsak pravico do svojega mnenja, vendar je težko biti objektiven. Seveda so tudi begunci ljudje vseh vrst, mi pa govorimo o večini.Mislim, da bi morale razvite države podpreti revne in jim pomagati, vendar po principu – naučiti loviti ribe, ne pa jim jih servirati, s tem jim delamo slabo uslugo.
Lep pozdrav!

V obljubljeno deželo !
iao “Štumpantel”

New Report

Close