Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Drugo Hormonske motnje BAZEDOVKA- odmerek Eutyroxa-NUJNO

BAZEDOVKA- odmerek Eutyroxa-NUJNO

Pozdravljen,

prosim samo za kratek nasvet. Sem 8 let po radiojodu- amnulantna doza. Ves čas redne kontrole
brez posebnosti in doza dnevna 125 Euthyrox. Vmes nosečnost 2010 brez posebnosti, ves čas 125/dnevno. Starost 45 let, predmenopavzno obdobje.

december 2015- TSH 2,766 (FT4 16,05, FT3-3,98)- 125 Euthyrox
maj 2016- TSH 4,48 (FT4 14,4, FT3 4,2) – 150 Euthyrox ( sprememba)
september 2016 TSH 0,50 FT4= 19,7 FT3=4,4 ( doza ostaja 150 Euthyrox)

Moje počutje je ok, občasno bitje srca, ko mirujem in ob hitri hoji zadihanost, občasno.

Zanima me ali ni odmerek 150 previsok?
Kontrolo imam šele februarja 2017.

Hvala za odgovor in lep dan še naprej.

Spoštovani!

Glede na navedeno je odmerek Euthyroxa ustrezen.

LP

************************** Asis.dr. Edvard Pirnat, dr. med., spec. internist - tirolog

Spoštovani,

tudi jaz bi lepo prosila za komentar. Stara sem 40 let. Pred letom in pol sem spremenila način prehranjevanja in ob zelo intenzivni telovadbi uspela shujšati okrog 20 kg. Sedaj je moj indeks telesne mase okrog 25, sicer ni idealno, sem pa zelo zadovoljna. Vse bi bilo prav, če pred 3 meseci ne bi izgubila menstruacije. Seveda sem sprva pomislila, da je to zaradi hujšanja in telovadbe. Da nisem noseča, sem potrdila tudi s testi. Naročila sem se na ginekološki pregled za vsak slučaj. Kakih drugih simptomov nisem imela, razen pogostega odvajanja vode, nemirnega spanca in da sem poleti zelo težko prenašla vročino (to že od nekdaj). Vseeno mi zadeva ni dala miru in obiskala osebno zdravnico, ki je preverila tudi ščitnični hormon (Izvid 13. 9. 2016: TSH 0,01, FT3 11, FT4 34). Poslana sem bila v urgentno ambulanto, predpisali Propranolol 10 mg , 2 krat polovico (imela povišan pulz ok.100) in me poslal k tirologu . Ta mi potrdi bazedovko (Izvid 16. 9. 2016: S-TSH: 0, FT3 1o, FT4 25, TSI 5, S-TPO-Ab < 10 kE/L, S-tg-Ab < 20 kE/L), ščitnica povečana do I. stopnje (oba režnja blago hipoehogeno, lisaste strukture). Predpisala Atyrazol 10 mg (2 krat 1 tableto 10 dni, 1 tableto do kontrole novembra), jemljem ga od 16. 9. 2016. Priporočala tudi bolniški stalež do prve kontrole. Bila na bolniški dva tedna, se vrnila v službo, saj sem se dobro počutila. Po zaužitju nekaj tablet Atyrazola sem pa dobila vročino, naredili hemogram zaradi nevarnosti agranulocitoze, vendar je bila diagnoza angina (dobila Ospen 1500 10 dni). Zdaj pridno jemljem predpisane tablete (čeprav mi pulz pade na 60). Menstruacija se je vrnila, kar me zelo veseli. Zanima me pa sledeče: ker sem intenzivno telovadila, ali lahko telovadim (hoja, plavanje??)? Zavedam se, da telesa ne smem preobremenjevati, vendar bi pa rada vseeno ostala v kondiciji in ne želim se niti zrediti. Glede na izvide, ali so ščitnični hormoni zelo povišani? Odmerki zdravil so primerni? Kakšen je približen potek zdravljenja te bolezni? Ali sem lahko s hujšanjem in intenzivno vadbo izvala to to bolezen? Lep pozdrav, SaSa

Spoštovani!

Bazedovka je avtoimunska bolezen ščitnice za katero so značilna protitelesa proti TSH receptorju. POsledica je prekomerno delovanje ščitnice (hipertiroza) golša in spremembe na zunanjih očesnih mišicah in tkivu orbite (ščitnična orbitopatija). Bolezen je v pretežni meri genetsko pogojena- Zdravimo jo s tirostatiki, aplikacijo radiojoda in kirurško odstranitvijo ščitnice. Zdravljenje z zdravili navadno ob rednih kontrolah pri tirologu traja 12 do 15 mesecev.

Lp

************************** Asis.dr. Edvard Pirnat, dr. med., spec. internist - tirolog

New Report

Close