Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Splošno Prehrana in varnost živil BANANE IZ ESTONIJE

BANANE IZ ESTONIJE

Mi lahko nekdo pove, če je normalno, da dobimo v mesecu aprilu v slovenskih trgovinah banane iz Estonije ? Ali ima to kaj opraviti z gensko spremenjeno hrano ?

Hvala, lp

Takole na hitro bi rekla da ni normalno. Da bi bile gensko spremenjene, ne vem, saj to ni ravno rastlina, ki naj bi bila podvžena genskemu inženiringu (toda nikoli se ne ve), bolj pogosto velja to za sojo, koruzo….
Razmišljam, da jih morda gojijo v rastlinjaku. Toda tudo to je le ugibanje in razmišljanje.
Vsekakor Estonija ni znana pridelovalka banan.
Morda pozna kdo boljšo razlago?

mag. Iva Verbnik *** Solis-TR d.o.o. *** [email protected]

Verjetno je Estonija samo uvoznica oz. posrednica pri uvozu. Da bi pa banane rasle tam, je pa približno tako, kot bi trdili, sa v Sloveniji raste kava in jo izvažamo. V rastlinjaku? Ga. Verbnik, a se hecate?
Če je podatek res naveden na deklaraciji, je zrel za prijavo inšpekciji.

Vsekakakor je največja verjetnost da gre za uvoz in izvoz, toda po pravilniku mora biti označena država porekla in če je Estonija označena kot država porekla, potem res moram uporabiti “bujno domišljijo” da bi lahko opravičili to navedbo :-). Takšno vprašanje je tudi mene močno presenetilo.
Predlagam vam, da še enkrat preverite ali je oznaka pravilna oziroma ali je Estonija navedena kot država porekla ali kot uvoznica in distributer (to je bolj smiselno).
Opozorila bi tudi na dejstvo, da so naveden dekaracije v trgovinah mnogokrat nepravilne ali nedosledne.

mag. Iva Verbnik *** Solis-TR d.o.o. *** [email protected]

Še dodatna informacija:

Konkretno piše in to poleg banan – država : ESTONIJA.

lp

Res nimam več domišljije, da bi našla pravo razlago.
Lahko je napaka pri označevanju storjena s strani trgovca. Predlagam, da jih povprašate. Kje pa ste našli te banane? Katera trgovina? Jaz jih namreč še nisem srečala.

mag. Iva Verbnik *** Solis-TR d.o.o. *** [email protected]

New Report

Close