bakterijska vaginoza, klamdidija
Pozdravljeni,
noseča sem cca 9 tednov in od samega začetka imam bakterisko vnetje. Pred 2 tedni sem imela prvi pregled in mi je ginekologinja predpisala 14-dnevno kuro z AB hiconcil (1 tbl vsakih 8 ur). A je to primerno zdravljenje? Po 10 dnevih ne opažam nobenih pozitivnih sprememb.
Vprašala bi še za klamidijo. Odkrili so mi jo lani, cca 10 mesecev nazaj. Zdravila sem se s sumamedom – 3 tablete, tudi partner. A je možno, da se ponovno pojavi klamidija in kakšne nevarnosti so za plod? Naj prosim G za ponovno testiranje na klamidijo?
Hvala.
Spoštovani,
v zgodnji nosečnosti smo pri zdravljenju bakterijskih vnetij precej omejeni z antibiotiki, saj jih uporabimo le takrat, ko je to nujno potrebno. Niste podrobneje napisali, kakšno bakterijsko vnetje imate, tako da (ne)učinkovitost terapije težko komentiram. Če je šlo za bakterijsko vaginozo, kot sklepam iz naslova sporočila, jo običajno zdravimo z metronidazolom ali klindamicinom, ki pa ju v zgodnji nosečnosti ne svetujemo. Amoksicilin (Hiconcil) je sicer varno zdravilo, vendar manj učinkovito, tako da če težave vztrajajo, bo treba ubrati drugo pot.
Če ste imeli ugotovljeno klamidijsko okužbo, so vama s partnerjem po zdravljenju opravili tudi kontrolni bris. Če je bil kontrolni bris negativen in če nihče od vaju v poznejšem času ni imel drugega partnerja, klamidije ponovno nista imela kje dobiti. Rutinski ponovni bris zgolj zaradi nosečnosti nikakor ni potreben. Sicer pa klamidija ploda ne ogroža v tolikšni meri, da bi jo ginekologi v nosečnosti aktivno iskali, če ni težav.
Lep pozdrav,
Spoštovani,
pred pol leta sem imela nezaščiten (prekinjen) spolni odnos. Od takrat naprej pa nič. Po 2 tednih se mi je pojavil bel, gost izcedek, brez vonja, drugih težav nisem imela. Ginekologinja mi je opravila bris, raziskave so pokazale prisotnost bakterije Steptokok B. Ginekologinja mi je predpisala Sumamed (enkratni odmerek), izcedek se ni pozdravil, zato je bil opravljen ponoven bris, ki je zopet pokazal prisotnost Streptokoka. Predpisala mi je še Klimicin (1 teden). Ker mi tudi to ni pomagalo in ker naj omenjena bakterija ne bi bila nevarna, sem se odločila, da z antibiotiki nima smisla nadaljevati. Izcedek se mi sedaj občasno ponovi, vendar me ne moti. Kar me zanima pa je, ali me lahko na dejstva (vsi antibiotiki, 2xbris – predvidevam, da materničnega vratu) ki sem jih navedla še vedno skrbi, da bi bila lahko mogoče okužena s klamidijo ali gonorejo ali je verjetnost za to zanemarljiva?
Lp, J
Spoštovani,
glede streptokoka v nožnici imate prav; zaradi njega se ne vznemirjamo razen morda pri grozečem prezgodnjem porodu. S klamidijo, če bi bila prisotna, bi moral Sumamed opraviti, saj klamidijsko okužbo zdravimo s prav takšno antibiotično shemo. Včasih se pa res tudi zgodi, da antibiotik ni uspešen in moramo zdravljenje ponoviti z drugim antibiotikom, pri nas se uporablja doksiciklin. Gonoreja načeloma povzroča akuten gnojen izcedek, če je pravočasno ne zdravimo, pa izcedek sam od sebe po nekaj tednih mine. Pogosto pa gonoreja poteka kot kronična, prikrita okužba, ki nikoli ne daje kliničnih znakov. Tretji možni vzrok izcedka bi lahko bila mikoplazma. Prisotnost vseh navedenih povzročiteljev pa se seveda ugotavlja z mikrobiološkimi brisi in o njej ne moremo soditi na pamet.
Lep pozdrav,
Pozdravljeni.
Pa se ob rednih ginekoloških pregledih in odvzemih brisa navadno preverja tudi prisotnost klamidije, gonoreje in mikoplazme (oz. ali je iz splošnega testa mogoče ugotoviti tudi prisotnost le teh) ali je potrebno ginekologu posebej specificirati, da se dodatno preveri prisotnost zgoraj naštetih bolezni?
Hvala in lep pozdrav.
Spoštovani,
v “rednih” brisih se ugotavljajo značilnosti celic materničnega vratu. Njegov namen je zgodnje odkrivanje raka materničnega vratu, zato “iščemo” zlasti morebitne rakave celice. Če je prisotno vnetje, se to na celicah sicer lahko vidi, ne vidi pa se, od česa to vnetje je. Če želimo preveriti morebitno prisotnost določenega povzročitelja, je potreben poseben bris (in to za vsakega od naštetih povzročiteljev drugačen).
Lep pozdrav,
Pozdravljeni.
Pred nekaj časa sem imela nezaščitene prekinjene spolne odnose, tako oralne kot vaginalne. Kakšna 2 do 3 dni po odnosu, me je začelo pečt grlo in dobila sem gnojne obloge na mandljih. Ker sem kot otrok velikokrat prebolela angino, sem takoj zgoraj opisane znake takoj sklepala kot oboljenje z angino. Šla sem k zdravniku, in predpisali so mi antibiotik ( ne ospen). Pa sem se pozdravila, in čez 14 dni ponovila odnos z isto osebo. Čez 2 dni, spet gnojno grlo. Spet zdravnik, antibiotiki in sem se pozdravila. Malo se mi je sicer zdelo preveliko naključje da se “angina” pojavi zmeraj po odnosu z to osebo. Ampak kolikor sem prebrala o spolnih boleznih, nisem nikejr zasledila takšnih znakov oboljenja. Tako da sem si malo oddahnila, z tem partnerjem pa prekinila spolne stike iz preventivnih razlogov. Po nekem času sem pač odnos z to osebo ponovila, in tudi oboljenje je bilo spet enako. In zdaj sem popolnoma sigurna da ima to nekakšno povezavo. On sicer pravi da je zdrav… Ali je to prenos spolne bolezni in katere? (Pred kratkim sem delala teste za hiv in sifilis in sem negativna). Če je, kako se pozdravi, so antibiotiki dovolj? Ali lahko to prenesem na druge osebe?
Hvala, lep pozdrav
Spoštovani,
lahko da gre pri vas za običajno (streptokokno) angino; partner je lahko kloniziran z bakterijo, ki njemu ne dela težav, vam pa. Obema bi priporočila bris sluznice žrela in spolovila na patogene bakterije – vsaj teden dni pred brisom ne smete dobiti antibiotika. Če v običajnem brisu ne bo odgovora, opravite tudi bris za gonorejo. Ta se razlikuje od običajnega brisa in se ga opravi v ambulanti za spolno prenosljive okužbe.
Lep pozdrav,