Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Pediatrija Neonatologija bakterija pri novorojenčku

bakterija pri novorojenčku

V lekarni smo dobili odgovor da nobeno antiseptično milo ni primerno za tako majhne dojenčke.
Zanimalo bi me tudi, koliko časa lahko deklici dajem biogaia kapljice, ker se mi zdi da ugodno vplivajo tudi proti kolikam?
Čiščenje popka…po enem tednu je bil že čisto suh, nato je zopet začel rositi in to vedno, ko ji ga je patronažna sestra z vatirano palčko očistila (namočeno v spitaderem razpršilo). Vsakič, ko je bila tukaj, je bilo več krvi, zato sem jo prosila če lahko malo manj dreza v popek (ker sem ji ga ravno pri prejšnem previjanju očistila), vendar je rekla da to naredi čisto narahlo in da ji gotovo ne škodi (osebno nisem imela takega občutka). No sedaj ji popek čistim sama, vendar ne s palčko, ampak z zložencem namočenim v fiziološko raztopino (sem prebrala, da dokler rosi, naj ne uporabljamo palčke?). Sedaj je popek že dva dni suh. Je dovolj da ga očistim enkrat na dan ali ga moram res ob vsakem previjanju čistiti in močiti, ker imam občutek da vse to zadevo samo poslabša? Seveda pa nebi rada da se ji popek vname zaradi tega, ker bi ga premalokrat očistila.
Lep pozdrav

Draga Katarina,

veliko zdravil in drugih snovi, ki jih uporabljamo v medicini, ni “priporočljivih” za otroke, še zlasti novorojenčke. Razlog ni le v njihovi škodljivosti (v primeru hipermangana je težava v pravilni pripravi raztopine, ki mora biti zelo “nežna” in jo je treba s kože natančno sprati, kar vsi starši verjetno ne bi obvladali), ampak tudi v “nepreverjenosti” zdravil v tem starostnem obdobju. Že nekaj desetletij je kakršno koli testiranje zdravil v obdobju novorojenčka in dojenčka prepovedano. Zato se proizvajalci rešijo tako, da napišejo, da je uporaba določenega zdravila v tem obdobju prepovedana (ali vsaj odsvetovana). In to velja tudi za antiseptična mila.

BioGaia kapljice so sedaj zelo “in” – zanesljivo ne škodijo, če jih dajete v predpisanem odmerku. Pri dojenčkih, ki niso stalno na antibiotikih in ki so hranjeni z materinim mlekom (ali dojeni), pa tudi koristi ni velike.

Sodim med velike nasprotnike vatiranih palčk – tako za drezanje popka kot po ušesih. Zato se kar držite vašega načina čiščenja – in če je popek suh (“kot poper”) ter okolica ni rdeča, ga pustite čisto na miru. Če pa bi se (spet) pojavil izcedek (rumenkast, rjavkast, zlasti smrdeč), pa bo temeljito čiščenje s fiziološko raztopino (ali celo s 70% alkoholom, seveda na zložencu) potrebno.

Pozdrav,

****************************************** Dr. Lilijana Kornhauser Cerar, dr. med.

Pozdravljeni!

Tudi jaz bi vprašala glede mozoljčkov pod popkom.

Naš novorojenček je dobil nekaj rdečih mozoljčkov z belimi pikicami 3. dan v porodnišnici. Ravno ta dan je imel ultrazvok – pregled in je to videla pediatrinja, ki je rekla, da je to od draženja tiste “vrvice” okrog popka in rekla sestri, naj ga odstrani, da se še itak komaj drži. Sestra je potem odvijala, odvijala in ga na koncu odstranila. Pikice so bile naslednji dan še prisotne, potem so počasi izzvenele.

Sedaj je naš deček star 14 dni in ponovno so se pojavile rdeče pikice z belimi bunčicami od popka navzdol pa do lulčka.
Bojim se, da gre za kakšno okužbo, ki ste jo zgoraj omenjali in da je kaj narobe, ker še nismo nič zdravili. Mozoljčki so prisotni samo tam, zaenkrat nikjer drugje. Patronažna je samo rekla, da to ni “nič hudega”.

Brišem z alkoholnimi robčki, kot so mi naročili tudi v porodnišnici.
Deček je sicer videti vredu, zadovoljen, dobro se hraniva, lepo pridobiva na teži.
Kaj naj storim, v naših krajih nimamo pediatra. Vpisala ga bom k moji osebni zdravnici, za katero pa dvomim, da bo kaj prida ukrepala.

Hvala

Draga pupa82,

v medicini velja pravilo, da lahko ustrezen nasvet damo šele, ko od staršev izvemo anamnezo (kaj se je dogajalo) in ko si spremembe ogledamo. Zato vam lahko odgovorim le “ohlapno”.

Izpuščaji, kot jih opisujete, so najverjetneje res nenevarni – in jih brisanje z alkoholnimi robčki (ki pobije vse “dobre” kožne bakterije) kvečjemu spodbuja. Najbolj koristna je nega s čisto (prekuhano) vodo in sušenje na zraku. Mozoljčki naj bi izginili v 1-2 tednih – toliko časa traja regeneracija kože z vnetimi lojnicami/znojnicami, kar ti izpuščaji najverjetneje so.

Druga – bolj zoprna varianta je impetigo, kjer gre za poselitev kože z bakterijami (S. aureus, S. pyogenes), ki lahko ob ranicah/vnetih kožnih žlezah prodrejo v globino. Pri tem pride do rdečine kože, ki ji sledi pojav gnojnih mehurčkov – ob odstranitvi membrane mehurčka se iz njih izcedi rumena, gnojava vsebina. To vnetje se lahko hitro širi predvsem po koži pod plenicami in je trdovratno, zahteva pregled pri zdravniku in zdravljenje z antibiotiki (bodisi v mazilu ali celo v obliki sirupa).

Če je slednje, pojdite v torek k zdravniku. Če pa gre za drobne mozoljčke, pospravite alkoholne robčke v omaro in pustite koži, da si opomore sama.

Pozdrav,

****************************************** Dr. Lilijana Kornhauser Cerar, dr. med.

Lep pozdrav! Naš sonček bo star 4mesece in v popeku sta se mu pojavla 2 izpuščaja napolnjena z bistro tekočino podobno vodi in me skrbi da bi lahko bilo kaj hujšega(kakšna bakterija). Nadebudneš je dobro razpoložen,odvaja normalno. Dojim+dodajam dodatek. Je tretji otrok. Mehurčka sem namazala oz.očistila z alkoholom in vatirano palčko.

Za bakterijske – gnojne izpuščaje je bolj značilna motna vsebina mehurčkov ter okolna rdečina, prozorna tekočina je bolj zaradi mehanskega draženja. Čiščenje z alkoholom je v vsakem primeru prava reakcija, a bolje s sterilnim zložencem (dobite v lekarni), ne z vatirano palčko (ki ni sterilna, poleg tega z njo “kopljete” po dnu popka, kar ni koristno).
Če so “mehurčki” v samem popku (torej tam, kjer je vstopala popkovnica), je treba biti previden, če se takšni ponavljajo ali če iz njih izteka kakšna tekočina – saj so lahko znak, da je ostala odprta nepravilna povezava. V tem primeru je bolje na pregled k pediatru.
Če pa gre za pojav, ki “pride in gre”, je dobro v fazi mehurčkov narediti kakšno fotografijo z mobilnim telefonom. In jo pokazati pediatru – ali pa prilepiti k naslednjem sporočilu na MedOverNetu 🙂
Srečno,

****************************************** Dr. Lilijana Kornhauser Cerar, dr. med.

Spoštovani,

Se bom navezala na temo o okužbi z bakterijo pri novorojenčku. Včeraj sem rodila in danes je izvid krvi malega korenjaka pokazal crp 33. Vsi ostali parametri in DKS so bili vredu. Ker sem sama pozitivna na streptokok sumijo, da je prišlo do okužbe s to bakterijo pri dojenčku. Možne pa so seveda tudi druge saj sem imela ves čas nosečnosti kar močan izcedek (ginekologinja me je dala na bris z prvem trimesečju in je bil bris negativen, izcedek pa je ostal). Iz zaradi izvidov pri malemu mu bodi predvidoma 5 dni dajali 2 različna antibiotika intravenozno. In zanima me ali je ta okužba lahko za otroka nevarna oziroma ali mu lahko pusti kakśne posledice? Zares sem zelo zaskrbljena saj zdravniki bolj malo povedo, na izvide pa bomo zaradi vikenda morali ćakati dlje. In sedaj še eno dodatno vprašanje. Doma imam tudi 18 mesecev starega sina, ki ima že od rojstva težko nevtropenijo. In me skrbi tudi, da bi sedaj novorojenček ob prihodu domov infekt prenesel na drugega sina. Me zanima ali je skrb utemeljena ali se tega ne rabim bati? Poleg tega je bil včeraj pri nama na obisku partner, ki pa je šel potem domov k drugemu sinu. In spet nevem ali bi mu lahko ta bakterijski infekt prenesel? Me je zelo strah saj smo bili ravno dva tedna nazaj hospitalizirani zaradi visoke vročine  brez drugih znakov in njegova krvna slika še vedno ni dobra (poleg nevtropenije ima po tej vročini tudi levkopenijo, padli so tudi trombociti). V glavnem zares imam polno glavo skrbi za enega in za drugega sina. In ker sem še moćno pod vplivi hormonov zares teżko trezno in pozitivno razmišljam. Vse me toliko bolj “podre” kot bi me sicer. Upam da nisem bila predolga.

Za vaše odgovore se vam zahvaljujem.

CRP (C reaktivni protein) uporabljamo kot pokazatelj vnetja – ki pa ni nujno oziroma ni vedno povezan z okužbo, pravimo, da ni specifičen – še zlasti, če novorojenček ne kaže nobenih znakov bolezni.

Približno tretjina slovenskih porodnic je koloniziranih s streptokokom skupine B, SGB (torej niso “okužene”, ampak poseljene s to bakterijo) – in v času poroda se seveda lahko z isto bakterijo poseli tudi novorojenček. Le pri majhnem deležu (1 %) ta kolonizacija preide v okužbo in zgodnjo bolezen. In da to zgodnjo okužbo preprečimo, dobivajo “pozitivne porodnice” v času poroda visok odmerek penicilina. Kar pa žal ne prepreči kasne SGB okužbe (praviloma po 3. tednu starosti) – ki je sicer še bistveno redkejša, a nevarnejša.

Seveda SGB ni edina bakterija, ki poseljuje predvsem prebavila – in s katero živijo tako odrasli kot večji otroci (tudi tisti z nevtropenijo) povsem v sožitju, brez znakov bolezni. Zato sem mnenja, da vam za večjega sina zaradi streptokoka ni treba prav nič skrbeti.

Glede na mojo zamudo pri odgovoru je seveda tudi za drugorojenca že precej bolj jasno, ali antibiotika (vedno damo sprva dva, ki delujeta sinergistično – skupaj sta učinkovitejša in ki pokrijeta vse bakterije, ki so možne pri okužbi novorojenčka – če je dokazan samo SGB, ju zamenjamo za penicilin) sploh še potrebuje. Ni namreč nujno, da ju bo dobival vseh 5 dni. Drži pa, da jih dajemo v žilo – tako zaradi večje zanesljivosti (sirupi se lahko slabo vsrkajo iz prebavil v kri) kot zaradi varovanja črevesnega mikrobioma (ki ga iv antibiotik manj prizadane kot tisti, ki ga otrok popije).

Predolga nisem bila, se pa bojim, da prepozna, da bi vam odgovor prinesel kaj olajšanja.

Vse dobro želim,

****************************************** Dr. Lilijana Kornhauser Cerar, dr. med.
Objava čaka odobritev

Zaradi zamude pri odgovoru so težave verjetno že mimo, pa naj vseeno nekaj napišem. In obenem priznam, da me spravlja ob živce nov forum MedOverNet-a, ko po 10x  poskušam odobriti (APPROVE) vprašanje, a vztraja z navedkom: Objava čaka odobritev (kar pomeni, da je vidna samo meni).

Ker se to danes spet ponavlja, sem vaše pisanje skopirala:

Spoštovani,

Najprej se vam lepo zahvaljujem za veš odgovor. Imam pa še eno vprašanje. Sedaj sva s sinom že doma, antibiotik pa je potem prejemal 4 dni in crp je padel na 4,1. Včeraj sva imela tudi kontrolni pregled (crp neg, nevtrofilci so sedaj normalni, edino levkocitev je premalo 6,53), naslednjo kontrolo imava pa konec meseca, ko bo mali star skoraj mesec dni. V ambulanti so me opozorili, da moram biti pozorna na znake pozne neonatalne sepse, zaradi okužbe pri porodu in zaradi mojih pozitivnih izvidov na SGB ( sem prejela antibiotik med porodom ob 00.00 ob 03.12 pa sem rodila). Glede na to, da gre za zelo resno obolenje so me kar malo prestrašili. Skrbi pa me sinov popek. Śe vedno mu ni odpadel (star je 14dni) in v ponedeljek mu ga je patronažna sestra podvezala in danes se je držal še ćisto malo. Zato ga je ponovno podvezala in potem rekla, da se res drži samo še za nitko in ga je vrtela in vlekla, da bi odpadel ampak ni. Potem je popek začel krvaveti in sedaj je okrog krna polno zasušene krvi. Skrbi me, da je s tem, ko je sestra želela na silo odstraniti popek, povzročila rano, ki je lahko idealen vhod za bakterije. Zanima me ali je zaradi rane infekcija oziroma sepsa bolj verjetna? Moram biti pri rani na kaj še posebej pozorna? Sama čistim popek 2x dnevno z ofenoseptom in sterilnim zložencem in bom tako nadaljevala tudi sedaj in ko popek odpade. Bo taka nega vredu? In pa samo śe eno vprašanje. Glede sepse so mi povedali na kaj moram biti pozorna (zavračanje hranjenja, povišana temperatura, zaspanost, jokavost…). Sina polno dojim. In do sedaj je jedel 5 minut in slišno dobesedno goltal mleko. Redil se je v povprećju 18g na dan. Včeraj in danes pa opažam, da se doji dolgo brez slišnih goltanj in tudi danes na tehtanju je pokazalo da se je zredil 20g v dveh dneh. Je tudi bolj jokav, vendar se mi zdi kot, da ga zvija, da ga dajejo krči. Drugače pa je vse ostalo vredu. So že ta zgoraj omenjena odstopanja znak za preplah ali se pri sepsi kaže bolj drastićno? Nisem pa ga nikamor peljala ker je bil včerajšnji pregled vredu in tudi danes patronažna ni omenila, da bi bilo kaj posebnega. Do katere starosti pa se lahko ta sepsa sploh pojavi? Se opravičujem ker sem bila zares dolga ampak me skrbi močno težijo in si želim zbistriti misli in se čimbolj informirati o samem stanju.

Hvala vam za odgogovor,

Lep pozdrav

Odgovor:

Kar se tiče pozne SGB sepse, je ta oblika k sreči zelo redka – in je z antibiotiki med porodom ali v prvih dneh ne preprečimo. Prav tako večina otrok s pozno sepso nima nobenih težav po rojstvu – kar pomeni, da dejstvo, da je bil pri vašem novorojenčku postavljen  sum na okužbo (ni bila sepsa!), ne pomeni nobenega dodatnega tveganja za pozno okužbo.

Popek je res možno vstopno mesto za bakterije – a ne tak, ki “zakrvavi” ob poskusu odstranitve, ampak z bolj “zahrbtnimi” spremembami – z okolno rdečino, gnojavim izcedkom. Zato vas krvav popek ni treba skrbeti – med drugim kri vsebuje ogromno antibakterijskih mehanizmov – od belih krvničk, levkocitov (število, ki ste ga navedli kot prenizko, je povsem normalno za dojenčka), do imunoglobulinov, citokinov ipd. Čiščenje z Ofenoseptom je čisto ok, čeprav bi bila tudi fiziološka v redu.

Pozna okužba se večinoma prične po 2. tednu, a ne po 4. – 6. tednu. Znaki so alarmantni – bledica, odklanjanje dojenja, prekomerna zaspanost, vmes vreščeč – cvileč jok, lahko tudi bruhanje. In se stanje hitro slabša – ni malo boljše, pa spet malo slabše. Torej so razlog težav pri vašem dojenčku verjetno res le trebušni krčki, lahko pa tudi premalo mleka. Dvajset gramski prirastek teže ni ravno idealen in lakota je zelo priročen razlog za jok.

Lepo se imejte,

****************************************** Dr. Lilijana Kornhauser Cerar, dr. med.

New Report

Close