Bakterija e.coli v urinu
Lepo pozdravljeni!
Pri rednem pregledu pri 6. mesecih so sinu v urinu ugotovili bakterijo. Naslednji korak je bil Sanford, ki je pokazal e.coli 1.000.000 CFU/ml. Po pogovoru se je pediatrinja odločila še enkrat za pregled urina. Izvidi so bili sledeči: U-ph 7, U-proteini 0, U-glukoza 0, Umetilketoni 0, U-urobilinogen <1, U-bilirubin 0, U-levkociti 1, U-nitriti 0, U-hemoglobin 2, sed erci-izl 3-5, sed lkci 4-6+gruče, sed bakte. štev.pal., uricult cled 10E7, uricult macconkey 10E7, uricult e-coli 10E6. Ker nima nobenih znakov (nima vročine, je ješč, dobrovoljen)in še nikoli ni imel uroinfekta naju je poslala z napotnico (asimptomatska bakterimija) na pregled k nefrologu. Dobila sva datum šele v mesecu septembru. Zdaj pa me skrbi kaj do takrat. Z iskalnikom sem malo pobrskala po tem forumu in gotovila, da so bili otroci ponavadi na zaščiti z Primotrenom do pregleda pri nefrologu. Skrbi me, da se te bakterije v urinu nebi še bolj razmnožile. Pediatrinja je sicer rekla, da refluks to ni in, da ni nič nevarnega. Ker gremo v soboto na morje me skrbi, da se nebi tam kaj skuhalo. Ali moram kaj paziti pri kopanju v bazenčku in morju, da res ne pride do uroinfekta?
Hvala za vaš odgovor in vesela sem, da ste spet z nami.
Pozdravljeni, sonja68,
res je, da asimptomatske bakteriurije ne zdravimo. In ker dejansko ni bilo vnetja sečil, potem tudi zaščita ni potrebna. Potrebno bo počakati do pregleda pri nefrologu, v tem času pa bodite vseeno pozorni na znake vnetja. Lahko se bo vnetje še “skuhalo”.
V primeru nepojasnjene vročine (torej vročine brez drugih znakov, npr. prehlada, driske…) je potrebno ponovno oddati urin, da se ne spregleda vnetja ledvičk. Če bi deklica na morju dobila nepojasnjeno vročino, boste morali do zdravnika.
Glede kopanja v morju ali bazenu ni omejitev, če uporavljate nepremočljive pleničke. Nevarno bi lahko bilo lulanje neposredno v bazen/morje, ker to olajša pot bakterijam proti sečilom.
Pozdravljeni!
Moj sin je konec avgusta imel sistematski pregled, star je 9 mesecev. Imel je enak potek kot zgoraj opisan primer, bakterija v urinu, Sanford z E-coli 1 000 000 CFU/ml, in je potem takoj dobil Primotren. Sicer je zdravnica rekla, da ima uroinfekt. A je možno, da ni bil? Bi bilo bolje, da bi ga dala še enkrat pregledati kot v zgornjem primeru?
Tudi midva sva dobila napotnico za nefrologa. Izvidurina je bil v ponedeljek po zdravljenju super, ampak me malo skrbi, ker ima malo vročine-sicer samo 37, malo moker nosek. Jaz prebolevam močen prehlad, tako da je mogoče samo to.
A je problem, ker mali zelo malo pije oz se skoraj samo doji, sicer 5x na dan, pa še ponoči 2x? Kaj pa brusnični sok oz čaj? Do pregleda pri nefrologu sva dobila tudi Primotren 1 ml zvečer. Je to nujno potrebno in zakaj, ker baje ne prepreči okužbe?
Pa še to-se uroinfekt lahko pozdravi sam od sebe oz brez zdravil? Julija je imel sin namreč samo vročino 5 dni, okoli 38, brez znakov prehlada, obiskala sva tudi zdravnika, ampak je rekel, da je samo viroza. Zdaj pa gledam, da so to značilni znaki za uroinfekt. Ima lahko kakšne posledice, ker je bil nezdravljen?
Se opravičujem, ker je tako veliko napisanega in malo zmedeno in se vam najlepše zahvaljujem za odgovor!
Pri takem izvidu, pa brez znakov vnetja (visoka vročina), bi sicer lahko urin tudi ponovili. Za nazaj pa je nemogoče reči, kaj in kako. Zagotovo boste pri nefrologu dobili ustrezna navodila, skrbite pa, da otrok dovolj pije, kajti to je itak en tak osnoven pogoj.
Ko opisujete 5 dnevno vorčino brez durgih znakov, bi lahko šlo za vnetje sečil. Zato pa vedno pri vročini, ki traja več kot 3 dni in je brez drugih znakov (smrkanje, kot to imate sedaj npr.) preiščemo urin. Vnetje se lahko seveda tudi samo pozdravi, če pa je imelo kakšne posledice, bo vidno na preiskavi pri nefrologu.
Do preiskav predpišemo Primotren v zaščitni dozi, vnetja pa ne preprečimo le v primeru, da postane bakterija odporna na Primotren, kar je sicer možno, ni pa pogosto.
Hvala za tako hiter odgovor.
Ne vem koliko pije, ker se samo doji. no mogoče še kakšen deci vode oz soka čez dan. Plenične ima vedno mokre. Je problem, če pije skoraj samo mleko?
Se vam zdi, da brusnični sok lahko prepreči okužbo?
[Aja-je možno vnetje brež povišane vrednosti levkocitov??je pri dojenčkih vrednost drugačna?
Še enkrat najlepša hvala za odgovor!!
LP
Če je plenička vedno konkretno mokra, to pomeni, da ima otrok dovolj tekočin.
Brusnični sok ne prepreči okužbe. Če bi to bilo res, potem bi odpadla antiibotična zaščita in bilo bi super, vsi bi pili brusnični sok ali čaj in vnetij sečil ne bi bilo več.
Brusnice, E.colli in Primotren ne grejo skupaj. Po pregledu pri nefrologu, če bo ukinjen Primotren, pa lahko pije brusnični čaj. Kar ne pomeni, da vnetja ne more več dobiti, je pa to primerno dopolnilno zdravljenje in hidracija.
Katere povišane levkocite ste imeli v mislih, v urinu ali v krvi?
Pri vnetju sečil so levkociti v urinu vedno povišani. Pri vnetju ledvic so povišani tudi kazalci vnetja v krvi, torej tudi levkociti v krvi.
Če ni levkocitov v urinu, potem je vnetje sečil skorajda neverjetno. Velja enako za odrasle in za dojenčke.
Živjo!
Mislila sem levkocite v krvi, za urin se ne spomnim in ker izvida nimam več, sploh ne vem. Verjetno so bili. Imam pa sedaj še vedno tri vprašanja…
Če ima vnetje mehurja ali mora priti tudi do vnetja ledvic, da se le-te lahko okvarijo?
A mora piti čimpogosteje ali je vseeno, če parkrat na dan po več?
Če jemlje Primotren NE SME piti brusničnega soka?
Najlepše se vam zahvaljujem za vaš čas!!!
LP
Vnetje mehurja-cistitis, je vnetje spodnjih sečil. Vnetje ledvic je vnetje zgornjih sečil. Tu govorimo in preprečujemo le vnetja zgornjih sečil.
Svetujemo redno pitje, po malem čez dan.
Podatek o Primotrenu in brusnicah sem slišala od farmacevtov, ga je za preveriti.
Pozdravljeni!
Z iskalnikom sem tole našla in me zanima, ali je bilo to pred leti, da se asimptomatske bakteriurije ne zdravi? Kaj pa sedaj mislite o brusničnem čaju? Baje, da vpliva sicer na izvid urina v smislu proteinov, ne pa v smislu bakterij. Še velja, da se ne sme jemati skupaj z antibiotikom? Hvala!
Zaenkrat nimam podatkov, da bi se kaj spremenilo pri asimptomatski bakteriuriji. Velja, da mora biti oseba brez znakov vnetja, dokažemo pa pri dveh ponovitvah preiskave urina vsaj 10 na 5 bakterij v uirinu.
Če se asimptomatska bakteriurija ponavlja, je potrebna diagnostična obdelava, kot pri siceršnjem vnetju sečil.
Kar se tiče brusnic (ki blagodejno, ne pa zdravilno) vplivajo pri vnetjih sečil, nimam novega podatka, da bi se karkoli spremenilo. Še vedno delujejo antagonistično (nasprotujoče) ob jemanju Primotrena.
Lepo pozdravljeni!
Sem zaskrbljena mamica 3,5 letnega fantka,ki je že kot novorjenček imel težave z uroinfekti.V prvih mesecih je imel tri uroinfekte (prvega že en teden po rojstvu),od tega dva na ledvicah.Imel je opravljeno tudi preiskavo za refluks (žal imena preiskave več ne vem),ki je bila negativna,mi je pa že takrat specialist razložil,da obstaja kar velika verjetnost,da z sinovimi ledvicami nekaj ni v redu,saj trije uroinfekti ne morejo biti naključje.Takrat so mi tudi razložili,da ima otrok v vodi prisotno bakterijo,ki mu naraste,če otrok premalo pije ali se prehladi in tako pride do uroinfekta.Po zdravnikovih navodilih sem morala otroka naučiti,da na dan popije 1-2 l tekočine dnevno + tekočina,ki jo otrok dobi s hrano.Sčasoma so težave izginile,zdaj so se pa vrnile-le v drugačni obliki.Sin je zdaj star 3,5 leta in nenehno lula v hlače,občasno se mu pa tudi pojavi zelo visoka vročina (40°C),kot jo je imel le pri uroinfektih,vendar je vsakokrat izvid seča v redu,zato pač zdravniki napišejo,da gre za virozo,čeprav so mi tudi že sami priznali,da je to malce čudno.V vrtcu su mnenja,da sin sploh ne začuti,da mora na wc in tudi ne začuti,da se je polulal,kar sem sicer tudi sama opazila.Bila sva tudi pri psihologinji,ki je mnenja,da težava pod nobenim pogojem ni psihičnega izvora.Trenutno se z osebno zdravnico pogajam,da bi otrok obiskal urologa ali katerega drugega specialista,a težave z lulanjem so že začele vplivati na ootroka,saj se mu ostali otroci smejijo in zaradi tega velikokrat noče v vrtec.Prosim za kakršenkoli nasvet ali mnenje,saj sem poskusila že vse:otrok ne je slane hrane,popije kak liter tekočine na dan,po 18h zvečer pa ne pije več,a kljub temu nama ne uspe,da bi ostal suh-ne ponoči,ne podnevi.Najlepša hvala vnaprej,lp
Absolutno mora otroka pregledati pediater nefrolog (ne urolog!). Napotijo naj vas na Pediatrično kliniko.
Spoštovani!
Prosila bi vas za nasvet, in sicer naš 1-letnik ima diagnosticiranu VUR in smo od 6 mes. na preventivni zaščiti s Primotrenom, sedaj preboleva vnetje ledvic in smo na Amoksiklavu, P je dala pregledat tudi urin po Sanfordu že drugič je porasla E. colli, sedaj so ugotovili, da je rezistentna na Primotren. Zanima me glede na to da imamo komaj konec meseca pregled pri nefrologu, kaj naj naredimo ko zaključimo s terapijo z Amoksiklavom. Ali naj nadaljujemo s Primotrenom ali naj počakamo do pregleda brez zaščite in kaj nam potem dajo za zaščito?
Ob pregledih je P ugotovila da je naš malček zelo slabokrven, kar se mu vleče že 7 mesecev, priporočila nam je Aktiferrin 2x na dan po 25 gtt. Naj ga ne bi uživali ob mleku (2 uri prej in po zaužitju) torej ali lahko dam malčku to zdravilo pri kosilu in nato še ob popoldanski sadni malici razmik med enim in drugim odmerkom je nekje 3-5 h.
Hvala za vaš cenjen odgovor in resnično smo lahko veseli da vas imamo in nam pomagate ob dilemah in težavah. HVALA še 1x
Tanč—najlepša hvala za vaš odgovor,bi pa vseeno prosila za vsaj kakšen namig,kaj bi lahko bilo….vsekakor se pa ravnokar “bojujem” z otrokovo os. zdravnico,saj zello nerada piše kakršnekoli napotnice 🙁
agua—-Otroka sem pač spodbujala k temu,da je čimveč pil,čeprav sem zdaj izvedela,da je pri ledvicah pomembno ravno to,da ne pije preveč in da naj bi blo zanj dodolj le približno pol litra tekočine na dan…..ko človek dobiva podatke z različnih koncev,se težko odloči kaj je prav.
Tanč—-še eno vprašanje,ki sem ga prej pozabila.Sama sem miastenik (Myasthenia gravis),ki naj ne bi bila dedna,vendar je o tej bolezni tako malo znanega,da obstaja tudi ta možnost(Poznam mamico treh otrok,ki ima mijastenijo in prav tako vsi trije njeni otroci in to fantki!).Zanima pa me,ali je kakšna možnost,da bi otroku določene mišice zaradi moje bolezni,ki sem jo v nosečnosti že imela,slabše delale?Mislim predvsem na to,da naj ne bi čutil,da mora na wc,pa tudi urina ne zmore zadrževat dlje kot minuto,dve (če smo ravno na avtobusu ali kaj podobnega in ne more takoj na wc)
Zaščita je potrebna (več vnetij, VUR), vendar po najdeni resistenci Primotren ne bo več primeren. V takih primerih se predpiše Drug antibiotik. Običajno nefrologi predpišejo Nitrofurantoin sirup. Vaša pediatrinja se lahko posvetuje z nefrologi o zaščiti.
Železove preparate odvsetujemo uživati z mlekom zaradi slabega vsrkavanja iz črevesja, vendar običajno zadostuje ena ura odmora. Torej eni uro pred obrokom, če pa obrok ni mlečen, ni pomembno. Če sta predpisana dva odmerka, naj bi bila vsaj na 10 – 12 ur.
Pozdravljeni!:)
Ali ste vi tudi mnenja, da se asimptomatska bakteriurija ne zdravi?
Namreč, pri naši je bil sedaj že 3-krat pozitiven urikult (10/7, dvakrat 10/5) brez drugih znakov, pediatrinja se je odločila, da kliče nefrologa, ki je rekel (oz. mislim, da je bila nefrologinja), da se bakteriurija ne zdravi, če ni drugih znakov, saj na ta način zdravimo izvid in ne otroka. Prav tako je na vprašanje, če je potrebna redna kontrola urina, rekla da ne, če ni drugih znakov. Vi in dva druga nefrologa ste svetovali vsakomesečno kontrolo urina… in sedaj je izvid 10/5, vendar pravi, da bi z antibiotikom še počakali. Punčka je vredu, trenutno prehlajena, s TT 36.8-37.1. Kaj bi vi storili? Je možno, da se bakterije zadržujejo le v urinu.?UZ ledvičk ni pokazal brazgotin-ali to pomeni, da do ledvic bakterije še niso prišle, ali je potrebna večkratna obolevnost, da se na ledvicah pozna? Refluksa nima.
Hvala in Vas lepo pozdravljam po dolgem času 🙂
Vsi pedaitri sledimo strokovnim navodilom, v tem primeru navodilom nefrologov. Za izdelavo smernic so odgovorni subspecialisti in mi na osnovnem nivoju delamo tako, kot določajo strokovne smernice.
Same bakteriurije (torej brez znakov vnetja in brez levkocitov v urinu) ne zdravimo. Če pa ima otrok vročino in v urinu najdemo tudi levkocite, urikult pa jepozitiven (10 na 5 in več), bi se odločili za zdravljenje.
Brazgotine so posledica nezdravljenih vnetij ledvic, z zdravljenjem preprečujemo brazgotinjenje. če npr. najdemo brazgotinico na ledcici, potem vemo, da je otrok prebolel nezdravljeno vnetje ledvic.