Avtosedež 0-18kg
Varnostni sedežu so namenjeni prevozu dojenčka v avtomobilu – torej so v njem toliko časa, kolikor mora trajati pot z avtom.
Pri dojenčkih, ki so mlajši (do 3 mesecev), je v polsedečem položaju v lupinici med spanjem (ko jim veliko zatilje glavico potisne navzpred in navzdol, jezik pa pade proti žrelu – medtem ko “kinkajo”), možno (in je dokazano) dušenje, zato res svetujemo, da je dojenček pod nadzorom (v primeru, ko opazite težave pri dihanju ali pomodrevanje, ga pač zbudite – ali pa poskrbite za postanek). Pri starejših naj teh težav ne bi bilo več – oziroma niso pričakovane, saj večjih raziskav ni bilo niti narejenih.
Vožnja novorojenčka – mlajšega dojenčka v ležečem položaju je s tega vidika varnejša – a so zaradi vsiljenega položaja (še zlasti ob varnostnih pasovih), ki lahko vpliva na razmerje med predihanostjo in prekrvljenostjo pljuč, tudi tu opisani padci nasičenosti krvi s kisikom, a šele po 60-90 minutah. Poleg tega so varnostni testi pri trku pokazali, da je tak način prevoza ob bočnih udarcih manj varen kot lupinica.
Nasvet za vas – če greste na daljšo pot (več kot 2-3 ure), je priporočljivo občasno ustavljanje in takrat sprehod, menjava lege. Vmes pa je najbolje, da sedi nekdo v bližini dojenčka v lupinici in preverja njegovo dihanje, barvo – še zlasti v času, ko spi.
Seveda pa pomodrevanje – ovirano dihanje ni edina težava, ki jo ima lahko dojenček v avtomobilu – nekatere vožnja “nervira” in se večino časa v avtu neumorno derejo. Nekateri tudi zato, ker menjate na poti višino in jih bolijo “ušesa”- na poti proti morju je bil včasih krivec za jok že spust s Črnega kala… Da o slabosti z bruhanjem niti ne pišem.
Pa vseeno vam želim srečno pot – vožnjo se vedno lažje prenese, če ji sledijo počitnice ali obisk pri (oddaljeni) družini.