avtoimunska hipertireoza
Pozdravljeni!
Pred dvema letoma sem se začela zdraviti zaradi bazedovke (oz. diagnoza – avtoimunska hipertireoza). Leto in pol sem jemala athyrazol, ki sem ga po rednih kontrolah, letos januarja po nasvetu zdravnika opustila, saj se mi je stanje normaliziralo.
Zanima me, kolikšna je možnost, da se mi ponovi nepravilno delovanje ščitnice oziroma, kako poteka nadaljevanje zdravljenja?
Hvala in lep pozdrav!
Spoštovani!
Bazedovko (avtoimunsko hipertirozo) pričnemo zdraviti z zdravili, ki zmanjšajo sintezo ščitničnih hormonov v ščitnici. Zdravljenje navadno traja leto do dve. Pri več kot 90% bolnikov z zdravili dosežemo umiritev bolezni, ko se raven ščitničnih hormonov normalizira, znižajo se tudi vrednosti ščitničnih protiteles (TSI). Obstaja pa dokaj velika verjetnost, da se bolezen ponovi. Pri približno 70% bolnikov se bolezen ponovi, pri večini v prvem letu po prenehanju zdravljenja z zdravili. Če se bolezen ponovi se odločamo bodisi za kirurško odstranitev žleze (strumektomijo), bodisi za aplikacijo radiojoda (131I). Povsod po svetu, kakor tudi pri nas, uporaba radiojoda narašča. Zdravljenje z radiojodom je namreč učinkovito in varno.
Lep pozdrav!
Spoštovani!
Hipotiroza je pričakovani “dolgoročni stranski učinek”, če ne že namen zdravljenja z radiojodom. Zgodnja hipotiroza je odvisna od prejete doze in je npr. pri prejeti dozi 150-200Gy 30-40% po 1 letu, nato narašča ne glede na prejeto dozo 2-3% letno.
V primeru recidiva bolezni, oziroma ob neodzivnosti na tirostatitek, je terapija z radiojodom vsekakor terapija izbora, druga možnost je operativna odstranitev ščitnice.
Ob razvoju hipotiroze je ščitnične hormone vsekakor potrebno nadomeščati.
Pozdrav!
Nina