Najdi forum

Pozdravljeni!

Stara sem 24 let, že v otroštvu so mi potrdili astmo, ki pa naj bi s puberteto izginila oziroma, naj bi se stanje vsaj izboljšalo. V srednji šoli me je res manj ovirala kot v otroštvu, težave so se pojavile le v prostorih, kjer so se zadrževale mačke, kjer je bil prisoten prah, sklepam, da tudi plesen.
Pred kratkim sem se preselila v podstrešno stanovanje in težave z dihanjem se iz dneva v dan stopnjujejo. Ventolina sicer nisem jemala, vendar mislim, da ga bom morala, če bo šlo tako naprej. Ne vem pa, kaj naj bi bil težavam vzrok. Žimnice, na katerih spim, so nove, prah v lesenem podu sem dobro posesala, tapison je edino v sosednji sobi, v katero pa ne hodim in je vedno zaprta, na zidu (ki je na novo prebeljen) pa ni videti plesni. Ali je možno, da je plesen pod barvo in je niso odstranili, ko so belili? Ali jo je možno kako odstraniti? Kako naj ugotovim, kje tiči problem? Ali menite, da se da kaj narediti ali je edina možna rešitev selitev? Pri pulmologu sem se že posvetovala, pa ni ravno vedel, kaj bi lahko bil vzrok.

Vnaprej najlepša hvala za odgovor!

Katja

Spoštovani!

Če prav razumem, so vam v otroštvu že potrdili astmo.
Simptomi astme se lahko v času pubertete ublažijo, vendar
običajno le prehodno.
Glede na to, da imate težave z dihanjem, kar kaže na
poslabšanje astme, vam svetujem, da opravite pregled pri
pulmologu, ki bo objektivno ugotovil aktivnost bolezni in
vam tudi po potrebi predpisal ustrezna zdravila
(glukokortikoidno pršilo, Ventolin je le olajševalec!!).
Možno je, da je sprožilec poslabšanja astme določena snov v
novem strešnem stanovanju (plesni v starih, oz. vlažnih
stanovanjih je težko iztrebiti), lahko pa gre le za naravni
potek bolezni.
Da bi lahko ugotovila povezavo med težavami in stanovanjem,
bi se morala za določen čas (vsaj 2 tedna) umakniti v drugo
bivališče. Če bi se stanje ob vrnitvi v podstrešno
stanovanje ponovno poslabšalo, bi kazalo na dejansko
vpletenost nekega dejavnika iz stanovanja pri poslabšanju
astme.

Lep pozdrav,
Mateja Marc Malovrh

New Report

Close