Arfid
Pozdravljeni,
Berem angleško strokovno literaturo o obravnavi motenj hranjenja in najbolj uporabljajo family based treatment, kjer beležijo največji uspeh pri MH. zanima me, če se v Sloveniji uporablja ta pristop?
Raziskave se veliko ukvarjajo z genetiko MH, kje bi lahko to naredili pri nas? Je kje popolen tim, z zdravnikom specialistom za MH, dietetikom, nutricionistom, psihiatrom, psihologom, terapevti in drugimi strokovnjaki za celosten pristop? Mislim, da ima hči MH arfid, kar pa bi bilo potrebno potrditi z medicinskim testiranjem, ki pa se po mojem pri nas še ne izvaja. Postavitev diagnoze verjetno še vedno poteka na podlagi pogovora s psihiatrom, subjektivno, glede na pacientovo predstavitev. Bi bili zelo veseli, če je že kaj napredka glede zdravljenja MH.
Hvala. Ali
Pozdravljeni,
malo več bi bilo potrebno vedeti, da bi vas dobro usmerila (odkod ste, koliko je stara hči, kako pogosto in dolgo se dogaja njeno desturktivno vedenje okoli hrane, kakšno je njeno zdravstveno stanje), a če odgovorim bolj na splošno:
pri nas se, kolikor poznam področje, uporabljajo različni pristopi pri obravnavi motenj hranjenja, tudi družinska terapija – tako da se lahko obrnete na Muzo (društvo, ki nudi tudi družinsko terapijo) ali EMH – Enota za motnje hranjenja na KOMZ, kjer sicer nudijo bolnišnično zdravljenje, je pa dolga, kar 6-9 mesečna čakalna doba.
Po naših izkušnjah je za vsakega potreben drugačen pristop – ali že v osnovi, ali pa potem znotraj ene vrste pomoči, saj že pri našem svetovalnem delu ugotavljam, da ima vsak svoj tempo razreševanja, rabi različno podpore ali konkretnih nalog, pohval, eni so bolj individualisti, drugi za skupine…
Tako da za kaj več rabite več napisati ali pa se lahko oglasite na informativni pogovor.
Prav gotovo pa se v vsaki državi sistem pomoči nekoliko razlikuje.