apikotomija
Pozdravljeni!
Na kratko bom opisala moj problem, saj bi vas rada prosila še za Vaše mnenje.
Pred dobrima dvema letoma so se kar naenkrat začele težave z enko , zgoraj: zob je bil občutljiv na sladko, hladno/toplo. Moj prejšnji zobozdravnik me je dal na RTG, slika ni pokazala nič. Ker pa me je zob bolel, tiudi na dotik/pritisk od zunaj ob nosu, je zobozdravnik odstranil pulpo in začel z zdravljenjem. To zdravljenje je trajalo več kot leto dni, uporabljal pa je tudi zelo agresivne snovi: H2O2, klumski, jod… Jemala sem tudi antibiotik… Ko je zobozdravnik obupal, mi je predlagal apikotomijo.
Jaz sem potem šla k drugemu zobozdravniku, ki je bil nad stanjem zgrožen. Koren je bil menda povsem odprt v kost-čeljust. Zobozdravnik meni, da mi je prejšnji s posegi šel daleč pregloboko, saj je koren zoba relativno kratek (po RTG) in da je tako povzročil nepotrebno vnetje v čeljusti. Samo po nekaj terapijah je kost zarasla, stanje je menda sedaj v redu in ni nobenih kliničnih znakov za apikotomijo.
Problem: zob je še vedno občutljiv na pritisk, zlasti če pritis deluje od spredaj v smeri proti ustni votlini. Ni ne vem kako moteče, vendar če je zob mrtev, tega verjetno ne bi smela čutiti, mar ne? Pa še to: bolečina ni vedno konstantna, le včasih me kar precej boli.
Zobozdravnik predlaga sedaj še apikotomijo. Kaj menite vi? V zvezi s posegom me še zanima ali se ob/po posegu zob lako tudi zlomi? Ali bo zob tako prej potemnel? V teh dveh letih je potemnel le za nianso in sploh ni vidno
Lepo vas prosim za nasvet. Menite da me po posegu zob ne bo več bolel? Kaj se lahko zgodi, če se ne odločim za poseg?
Spoštovana Ro,
če je zob še vedno občutljiv na pritisk, potem ne moremo govoriti o ozdravitvi. Zadnja terapija je le zmanjšala defekt v kosti.
Glede apikotomije vam težko svetujem. Najbolje, da se posvetujete še z oralnim kirurgom.
Kot pri vseh posegih, so tudi pri apikotomiji možne komplikacije, vendar se z njimi ne obremenjujte (saj tudi vsak dan ne razmišljate, ali vas bo povozil avto). Če je zob že dokončno polnjen, potem po posegu ne bo potemnel.
Lepo pozdravljeni!
Spoštovani,
če prav razumem, ste končno tudi pri drugem zobozdravniku prišli do tega, da potrebujete apikotomijo, s čimer se glede na težave, ki jih opisujete, popolnoma strinjam, sem pa malo skeptičen do tega, da je prvi zobozdravnik “šel daleč pregloboko” in “povzročil vnetje v čeljusti” ter “da se je po nekaj terapijah kost zarasla”.
K stvari:
– tudi če je zob mrtev, so lahko prisotne bolečine; te v tem primeru ne izhajajo iz zobnega živca, ampak iz draženja tkiv okoli zobne korenine (parodoncij, kost).
– med posegom ali zaradi njega se zob ne more zlomiti. Možnost zloma pa je pri mrtvem zobu vedno večja kot pri zdravem zobu, še posebej, če je na njem narejen koreninski zatiček, ki nosi prevleko. To se lahko zgodi tako pri apikotomiranih kot tudi pri neapikotomiranih zobeh.
– zob ne bo prej potemnel. Če je vsebina zobne pulpe v celoti odstranjena, zob sploh ne bo več temnel.
– po posegu boste imeli pričakovane pooperativne bolečine, ki se morajo v nekaj dneh umiriti. Navadno končni uspeh (nebolečnost, neobčutljivost, čvrstost zoba) lahko ocenimo v 2-3 mesecih, kostno obnovo ob vršku zoba pa rentgensko po 6. mesecih.
– če se ne odločite za poseg, bo vnetni proces vztrajal v obliki kroničnega vnetja ali “granuloma”, ki daje točno takšno simptomatiko,kot jo opisujete; Mogoč je tudi nastanek ciste, ki lahko s počasno rastjo ogrozi tudi sosednje zobe.
Predolgo odlašanje (več kot pol leta) Vam odsvetujem.
O apikotomiji si lahko kaj preberete na
Lep pozdrav,
asist. Matija Gorjanc, dr.med.,dr.stom.
maksilofacialni kirurg
Pozdravljeni,
imam vprašanje glede zdravljenja zobov v nosečnosti. Noseča sem 25. tednov in sem že v 15 tednu imela problem z zgornjo osmico, kasneje pa se s spodnjo osmico. Moje vprašanje je ali zdravila, katera imam v zobu, to sta klumski in ultrakal vplivata na sam plod ali ja skrb dvečna ter kako dolgo so lahko ta zdravila v zobu? Za odgovor se vam že vnaprej zahvaljujem in vam želim lep dan.
Pozdravljeni,
prvo zdravilo je bilo le začasno in kratkotrajno uporabljeno, tako da ne bi smelo škodovati plodu. Drugo zdravilo je v zobu in je popolnoma neškodljivo. V zobu je lahko tedne, celo mesece.
Srečno.