Antibakterijska ustna voda
Spoštovani,
zanima me ali je klorheksidin edina antibakterijska sestavina ustnih voda, ki so prisotne na našem trgu? Ali so ustne vode s to učinkovino primerne za vsakodnevno uporabo? Ali so ustne vode brez te učinkovine sploh imajo kakšen učinek na bakterije, ki ga obljubljajo? Katere? Zanima me zaradi vsadka, ki naj bi bil veliko bolj občutljiv na bakterije kot naravni zob.
Lepa hvala za vaš odgovor!
Pozdravljeni,
obstaja celo vrsto antibakterijskih ustnih vod. Protibakterijsko delovanje imajo različne sestavine; alkohol, fluor, rastlinski izvlečki, olja, klorheksidin ipd. Katera je najprimernejša za vas naj vam priporoči vaš zobozdravnik, saj on točno pozna kakšno je vaše stanje. Klorheksidin ni priporočljiv za stalno uporabo, ampak le ob akutnem stanju…vsaj po priporočilih proizvajalcev. Pri implantatih je izjemno pomembna higiena ( ščetkanje, uporaba uz zobne ščetk, nitk ipd); torej mehansko čiščenje, ustna voda pa kot dodatek.
Srečno.
zobozdravniku sem se “pohvalil”, da občasne bolečine v zobu in dlesnih rešujem s spiranjem s “šnopsom” (slivovka, hruškovec, itd), pa mi je rekel, da si bom s tem uničil dlesni. Nisem postavljal podvprašanj, pa me na tem mestu zanima še drugo mnenje glede tega, še posebej ker ustne vode, npr. Listerin, tudi vsebujejo alkohol in do sedaj še nisem videl nekega opozorila glede dlesni.
Pozdravljeni,
no, vsebnosti alkohola v antibakterijskih ustnih vodah so verjetno bistvene nižje, kot v tistih napojih, ki jih uporabljate vi. Alkohol ni najbolj priporočljiv za zdravljenje dlesni; deluje sicer razkužilno, v višjih koncentracijah, pa povzroča celo opekline dlesni. Alkohol zmanjšuje odpornost dlesni. Ne smemo zanemariti sistemskih učinkov alkohola.
Srečno.