Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Bolezni srca in ožilja Kardiologija angina pektoris, ishemija srca

angina pektoris, ishemija srca

Ishemija je beseda ki pove, da je del srca premalo prekrvljen, v zelo visokem odstotku pri starejših ljudeh zaradi ateroskleroze. Bolnik se zavaruje proti slabšanju stanja z zdravim načinom življenja (nekajenje, gibanje, redno zdravljenje visokega krvnega tlaka, itd.) in z jemanjem ustreznih zdravil. Upam, da boste uspešni.

Lep pozdrav! prim. Boris Cibic, dr. med. Društvo za zdravje srca in ožilja Slovenije www.zasrce.si

Spoštovani,

star sem 25 let, športno nisem aktiven prav nič že okoli 3 mesece, kadim okoli 7 mesecev po daljšem premoru (do 10 cigaret dnevno). Visok sem 194, težak pa 123 kg.
Od 10. do 20. leta sem se redno ukvarjal s športom. Po prenehanju, se pravi po 20. letu pa sem se občasno srečeval s športno-rekreativnimi, nekje 4 leta, 1x-2x na teden. Do sedaj ni bilo s srcem nobenih večjih težav.

Sicer pa imam odkar pomnim težave s palpitacijami oz. aritmijo, ko se mi s starostjo vse pogosteje v času mirovanja pojavlja. Gre za občutek, kot bi mi srce preskočilo oz. prav začutiš dva do tri čudne udarce, ki vodijo v rahlo omotico, utrujenost, katera traja nekaj sekund in pol je vse ok. Zdravnici sem to omenil neštetokrat, velikokrat mi je poslušala srce in dejala da ni nič, ter dodala, da je vse posledica živčnosti, napetosti, ker sem sicer anksiozni “bolnik” in se zdravim okoli 5 mesecev z ADji.
Upam, da to, kar vam bom napisal, so le znaki panilnega napada, zadnji se je pojavil včeraj, težava pa je v tem, ker se vedno bojim,, da je VZROK TEH TEŽAV V SRCU IN LE ČAKAM, KDAJ ME BO ZGRABIL INFARKT. Kot velikokrat se mi zgodi slednje; najprej čutim nek pritisk, napetost v levi roki, bolečine v prsnem košu in za lopaticami v isti višini prs. Nato še čuden občutek v želodcu, ki se stopnjuje, dokler ne pride do občutka slabosti oz. siljenja na bruhanje in nato kot bi nekaj eksplodiralo, me “pretrese” občutek, kot bi šla čez mene elektrika, po celem telesu, nato se prične tahikardija, omotičnost, potenje rok in nog, mravljinčenje jezika, razširjene zenice ipd. Ko vzamem Xanax, se stvar umiri. 2x sem izgubil zavest, doživel pa sem v roku 8 mesecev že kakih 12-15 mičnejših napadov, ki se mi tudi pojavljajo toliko časa v tako močnem obsegu. Sicer sumim, da jih imam 2 leti, kajti ravno toliko časa se mi je občasno ponoči dogajalo, da me je nekako streslo ali, da sem se zbudil z občutkom dušenja. Po večjih napadih sem pristal vsaj 5x na urgenci, kjer mi niso ugotovili ničesar, razen mesec nazaj palpitacije, vendar mi je med. sestra povedala, da je to vzrok strahu.

1)–Zgoraj napisano upam, da gre le res za panične napade in ne kake srčne napade ?

ZDAJ PA PRIDE GLAVNO!!
Torej, celo življenje sem se tako rekoč ukvarjal s športom, ker mi je všeč. Tudi ko sem prenehal pri 20. s treningi rokometa, nato sem 1x do 2x tedensko igral nogomet, rekreativno. Nikoli ni bilo nobenih težav, razen tega, da sem najbrž zaradi odvečnih kilogramov prej upešal kot ostali. Pred 4 meseci (okvirno) ko sem tudi pred tem naredil daljšo pavzo, ker se mi ni dalo, sem med igranjem hitro začutil UTRUJENOST, STISKANJE V PRSIH (kar me občasno zbudi sredi noči), HUDA ZADIHANOST ZARADI IZJEMNO MOČNEGA IN HITREGA – “100 NA URO” BIJOČEGA SRCA. Primanjkovalo mi je sape, zanimivo pa je to, da se je to zgodilo po vsega 5, morda 10 minutah igre, in še to nisem veliko pretekel.
Opravil sem nekatere preiskave pri kardiologu, od ultrazvoka srca, vratnih žil, pritiska in vse je bilo bp.
No, in po tistem, ko sem se tako hitro utrudil in ko mi je srce razbijalo, ko sem mislil, da se bom zgrudil, sem se nekoliko ustrašil, in 3 mesece ne igram nič, ker si ne upam.
Odločil sem se hujšati in prenehati kaditi, danes sem skadil 2 cigareti in šktalico bom skadil do konca in definitivno preneham.

***No in danes sem šel (prvič po 3 mesecih) teči in po 150 metrih me je 2x parkrat močno zabolelo v prsih, potem z globokim vdihoom me je zabolelo (kar naj bi bilo iz stene prsnega koša), srce mi je razbijalo kot podivjano, večkrat sem začutil pritisk v glavi, aja in na desni strani vratu, ravno tam, kjer teče arterija, sem čutil nekakšne boleče krče. Takoj sem prenehal in se vrnil in pričel s hojo proti klancu navzgor, kjer sem pustil avto (tekel sem po ravnini, naj se razume, ko sem prispel dol do klanca).
Ta klanec pa je dolg okoli 1 km in po samo hoji, sem se tako utrudil, srce mi je začelo tako noro razbijati in hitro, da sem se malce ustrašil in moral 4x ustaviti, čutil sem omotico.
Nato me je ponovno bolelo v prsih, zdaj ko sem doma, sem čutil okoli 20 minut pekoč občutek v prsih, ki se je širil od leve proti desno strani, parkrat me je zabolelo v levi roki in nekjakrat za lopaticami.
Čakam še na obremenilni test.

SKRATKA, TAKO VOLJO IMAM DO HUJŠANJA, PA MI NE BO USPELO, KER SI NE UPAM ALI PA DEJANSKO IMAM RES KAJ NAROBE.

2)– Zanima me, ali je to posledica SLABE KONDICIJE, ker v teh mesecih večinoma sedim ali hodim do tam, kamor moram, ALI OPISANI SIMPTOMI DEJANSKO KAŽEJO NA ANGINO PEKTORIS OZ. BOLEZNI SRCA ?

VLJUDNO VAS PROSIM ZA ODGOVOR IN HVALA ZA POTRPLJENJE!!
SREČNO!

Pozabil sem še napisati tole… da potem, ko sem pretekel le 150 metrov, (s seboj sem imel še merilnik tlaka in utripa= mi je pokazalo 192 utripov, po 10 minutni hoji, pa 177 na minuto!!
In težava je v temu, da nimam več normalnega življenja,
Vsako mravljinčenje ali čudna bolečine v levi roki ki se pojavi istočasno z bolečino v prsih in mravljinčenje, me skrbi, da gre za srčne težave.
Moje življenje je v bistvu le še čakanje na infarkt, le še o tem razmišljam.

Ker izpade, da se tu gor jokam in da sem razvajen ipd… ampak zagotovim, da tisti, ki bi imel te težave, bi spremenil mnenje in sam ne vem več kaj storiti.
Hvala!

Rad bi vam pomagal. V vašem razmeroma dolgem dopisu niste navedli nobenega zdravniškega izvida. Glede na navedene težave sem pričakoval, da bom bral izvid kardiologa. Možno je,da še nimate nobenega. Vsekakor bo prav, da taki pregled opravite. Mislim, da ne bo kardiolog ugotovil nobene hujše organske okvare srca in, da vam bo dovolil še nadalje športno aktivnost, ki bi vam omogočila shujšati, vam zmanjšati panične napade in bolečline pri srcu . Upam, da ste še zelo daleč od srčnega infarkta! Če vam ni odveč, se lahko zglasite v naši posvetovalnici z dosedanjo medicinsko dokumentacijo (Društvo Za srce tel. 01.2347555)

Lep pozdrav! prim. Boris Cibic, dr. med. Društvo za zdravje srca in ožilja Slovenije www.zasrce.si

Spoštovani,
zares hvala za odgovor!

No, bil sem že na nekaterih pregledih pri kardiokirurgu, ki pa, kot rečeno, v izvidu ni našel nobenih posebnosti, čeprav sem mnenja, da ekg, mirjenje srčnega tlaka ter ultrazvok so pregledi, ki ne morejo vedno pokazati realne slike.
Ker se meni nekateri simptomi pojavijo, trajajo nekaj minut in nato je vse ok. In če v času pregleda ne pride do kake motnje, ki jo običajno začutim, bo večja verjetnost, da se ne bo našlo posebnosti, čeprav je lahko tudi na pregledu zaznati kako težavo, ki kot posledico čutim motnje.

Jutri bom šel do os. zdravnice in jo prosil za izvid kardikirurga, nato vam bom napisal njegovo poročilo.
Hvala in lepo pozdravljeni!

Odgovor ni potreben

Lep pozdrav! prim. Boris Cibic, dr. med. Društvo za zdravje srca in ožilja Slovenije www.zasrce.si

Spoštovani imam 40 let.Zaradi levokračnega bloka in nekoliko povišanih trombocitov mi je osebna zdravnica predpisala aspirin protect 100mg.Ali ta aspirin resnično ščiti proti kapi in tudi arterosklerozi srčnih žil?Nevem a ga v resnici moram res jemati glede na to,da mi ga ni predpisal kardiolog.Mi lahko to tudi škodi?

Asprin je sredstvo, ki ga zdravniki dosti krat predpišejo svoijim bolnikom, morda kdaj brez nujnosti. Zgodi se zelo poredkoma, da škoduje (rane na želodcu). V preventivi proti strjevanju krvi je odmerek zelo majhen in praktično brez stranskih učinkov.

Lep pozdrav! prim. Boris Cibic, dr. med. Društvo za zdravje srca in ožilja Slovenije www.zasrce.si

Spoštovani!
Poskušal bom biti kar se da kratek. Star sem 22 let in do decembra nisem imel prav nikakrsne tezave z zdravjem. No decembra 2010 sem pa naenkrat zacel obcutiti slabost in vrtaglovaco. Ko je bilo nevzdrzno sem odšel k dezurnemu zdravniku. Ta me je poslal v bolnico, ker je bil moj krvni tlak nenormalno visok(cca 175/100) in tudi sicer blazje bolecine v prsih(povedal je da sicer ni urgentno vendar je zaskrbljen, ker sem mlad). Tam sem opravil 24ur EKG, ultrazvok srca, EKG pod naporom, 24 ur merjenje pritiska. Tamkasnja zdravnica (ki je res prijazna in si je vzela čas-vem da sem rekel da bom kratek ampak bi se slabo počutil če jo ne bi pohvalil), mi je rekla, da imam povecano ferkvenco in tlak zarad cesa mi je predpisala tablete Nebilet. Ultrazvok je pokazal povecano desno stran srca(kar naj ne bi blo nevarno in je verjetno posledica dolgoletnega ukvarjanja s športom) Po dveh tednih ko sem odšel na kontrolo pa še Preneso, ker mi nebilet ni zmanjsal dosti pritiska. Nebilet2.5mg, Prenesa 2-4mg. No tezava s tlakom resena. Od takrat mi tlak nikdar vec ne naraste nad 135/65. Ampak še vedno cutim bolecine v prsih. Vcasih me zgecka potem topo boli ali celo peče. Tudi aparat za merjenje tlaka mi kar pogosto pokaze nepravilen utrip. Še posebno zjutraj, ko se zbudim skoraj vedno. Cez dan ali pa zvecer pa ne. Pozabil sem še omeniti da je EKG pod naporom sicer pokazal neke male nepravilnosti ampak je zdravnica po posvetovanju z drugim zdravnikom rekla da je to po vsej verjetnosti zgolj slucaj oz ni nic nevarnega. Na zdadnjem pregledu februrja, ko sem omenil zdravnici bolecine je rekla da verjetno ne gre za srce ampak kaksen zivec. Vendar do takrat se nisem opazil te motnje ritma.
Zanima me vase mnenje za kaj se gre pri bolecini in naj zaradi tega ker aparat pokaze nepravilno bitje obiscem zdravnika ali lahko počakam do konca maja ko imam spet pregled? Je nevarno? Je mogoce da imam motnje bitja srca zaradi tablet Nebilet? Zanima me tudi ali bi se na UZ in nesteto EKG-jih videlo ce bi imel kaksno resnejso srcno napako oz. bolezen?

P.S.
No, da še omenim da sem imel (po prenehanju ukvarjanja s športom pred 5 leti) ob prihodu v bolnišnico kar 122.5 kil. Zdaj po 4 mescih jih imam še 103 in se hujsam, ker sem se zacel spet redno rekreirat. Nevem a je to za vas pomemben podatek ampak sem ga za vsak slucaj napisal. Pa tudi sladkorja niti holesterola v krvi nimam povecanega, ker sem tudi za to opravil preizskave. Že vnaprej se vam zahvaljujem za odgovor. Upam da bo tudi pri meni optimističen kot pri mojih predhodnikih.

Zadnji stavek v vašem, v zadovoljivih mejah, napisanem dopisu mi je bil zelo všeč. Dobil sem vtis, da niste slabe volje zaradi sedanjih težav in, da pričakujete zboljšanje počutja. Zelo podpiram vaš trud, da napravite čim več, da se vam vrne zdravje.Glede na vašo mladost bi svetoval, da date prednost zdravemu načinu življenja. Pričakovati je, da se bo vaš krvni tlak še znižal ob skrbi za redno gibanje in ob zdravi uravnoteženi prehrani. Zato pričakujem, da boste lahko postopoma zmanjšali odmerke zdravil proti visokemu krvnemu tlaku. Ne nasprotujem, da občasno vzamete blago pomirjevalo ali tableto proti bolečinam.Lahko mi še pišete.

Lep pozdrav! prim. Boris Cibic, dr. med. Društvo za zdravje srca in ožilja Slovenije www.zasrce.si

Moje diagnoze so:blaga insuficienca aortne in mitralne zaklopke( v mladosti sem prebolela
revmatsko mrzlico z vnetjem miokarda), pri tem da je aortna zaklopka precej slabša od mitralne.
Že nekaj mesecev pa se mi ob naporu (tudi majhnem) pojavlja bolečina na levi strani pod prsi.
Bolečina je včasih pekoča, včasih tiščoča. Kardiolog mi je napisal: angina pektoris.
Po opravljeni scintigrafiji srca pa sem dobila izvid, da ni obremenitvene ishemije in da ni
koronarne bolezni, čeprav so mi že že pred tremi leti na CT ugotovili, da imam zamašeno eno
žilo 55%, druge dve pa 30%. PO scintigrafiji sem se počutila teden dni zelo slabo, tiščanje je
bilo zelo močno.
Prosim, pojasnite mi kakšna razlika je med angino pektoris in ishemijo srca, jaz nisem vajena biti lena, a če malo več delam imam navedene bolečine, ki niso prijetne, poleg tega je prisoten
strah, da ne bo infarkt.
Hvala lepa in lep pozdrav

Napisali ste, da so pri vas že pre tremi leti ugotovili dve srčni žili zoženi. V takih primerih so žile lahko toliko zožene, da ni zadostne prekrvitve prizadetega področja srca, zlasti ob telesnih obremenitvah. Posledica takega stanja so napadi bolečin pri srcu, ki jih imenujemo napadi angine pektoris ali na kratko kar “angina pektoris”. Glede na izid obremenitve pa izgleda, da so pri vas v ospredju bolj posledice insuficience dveh zaklopk kot pa zoženosti žil.
Angina pektoris je izraz s katerim povemo, da nastopa bolečina pri srcu ob telesnih ali duševnih obremenitvah zaradi trenutne nezadostne prekrvitve srca. Tako stanje je v visokem odstotku prisotno pri zoženih žilah zaradi ateroskleroze, v zelo redkih primerih tudi pri zdravih žilah (zlasti pri ženskah). Ishemija srca je beseda s katero povemo, da je prisotna nezadostna prekrvitev srca zaradi ateroskleroze. Napisali ste, da se ste počutili slabo skozi več dni po scintigrafij in, da vas je močno tiščalo pri srcu. Vam je pomagalo pršilo Nitrolingual proti bolečini? Mislim, da bi vam koristilo redno jemanje zdravila proti napadom bolečin pri srcu in, da se izognete večjim telesnim obremenitvam. Vsekakor je prav, da se gibate čim več. Lahko mi še pišete.

Lep pozdrav! prim. Boris Cibic, dr. med. Društvo za zdravje srca in ožilja Slovenije www.zasrce.si

Gospod primarij najlepša hvala za vaš odgovor. Se popolnoma strinjam, da so pri meni prisotne
tudi okvarjene zaklopke. Te bolečine, za katere sem vam pisala so se začele pojavljati že
pred kakimi šestimi meseci, vendar začetka so bile nežnejše, sčasom pa postajajo vse
pogostejše in močnejše, zato sem se oglasila pri kardiologu.
Ker imam ravno pri roki izvid nuklearne medicine vas prosim še za to razlago in mnenje:
Scintigrafsko srce normalne velikosti, stena levega ventrikla je zadebeljena.
Predvsem v mirovanju je videti znižano nabiranje izotopa v zgornji polovici spetuma ter apikoanteroseptalno. Med obremenitvijo je apikoantero septalno prav tako videti znižano nabiranje izotopa, medtem ko ostala področja normalno kopičijo iztop.
Ugotavljamo zadebeljeno steno levega ventrikla. Glede na scintigrafske spremembe je možna
ireverzibilna perfuzijska motnja septuma (fibroza). Glede na izvid CT angio svetujem spremljanje.
Nitrolingual mi pomaga, ampak ne popolnoma.10 dni jemljem Olicard in zdi se mi, da s tem
fizično zmorem več. Poleg tega jemljem še Ormidol,Aspirin in Lescol.
Se opravičujem, če sem malenkostna, želim vam lep dopust.

Nikoli ni mi bilo odveč, če je bil bolnik “malenkosten” Smel bi reči ravno obratno. Toliko lažje postavimo diagnozo bolezni če nam bolnik več pove o svojih težavah.
Izgleda, da vaše srce potrebuje Olicard in Ormidol. Lescol je zdravilo za znižanje holesterola v krvi Aspirin deluje proti nastajanu strdkov v žilah. Srečno.

Lep pozdrav! prim. Boris Cibic, dr. med. Društvo za zdravje srca in ožilja Slovenije www.zasrce.si

Spoštovani doktor!
Mučim in mučim se kaj je z mano narobe, oziroma kaj je pravi vzrok mojih težav, zato se obračam na vas da mi pomagate.Imam insuficienco mitralne in aortne zaklopke ( pri 31 letih sem prebolela sklepno revmo z miokarditisom, sedaj jih imam 73). Pri vsaki ne preveliki obremenitvi me po navadi začne čudno boleti , predvsem pa peči na levi strani pod srcem. Mine mi v glavnem
ko se res dodobra odpočijem in naspim, imam tudi začetno aterosklerozo srčnega ožilja.
Sedaj so mi ugotovili še povečano ščitnico, hormoni so sicer v mejah normale, imam pa tudi tri manjše gomolje na ščitnici. Če malo več govorim postanem hripava in imam občutek, da se mi vrat kar širi. Kakšni so ti gomolji še nevem, ker čakam datum pregleda na Polikliniki. Ali je mogoče, da tudi to upliva na težave pri srcu, čeprav so hormoni v redu?
Kaj lahko pričakujem v bodoče, jaz tako rada delam in pešačim, ampak sedaj sem malo prikrajšana in tudi strah me je.
Hvala za vaš odgovor in lep pozdrav

Napisali ste, da imate mitralno in aortno insuficienco po prebolelem revmatskem vnetju zaklopk v vaši mladosti. Izgleda, da so okvare na imenovanih zaklopkah relativno majhne in, da ste zato do pred kratkim bili brez hujših težav. Upam, da hodite redno na kontrolne preglede pri izbranem kardiologu, ki bo ugotovil eventuelno potrebo po zdravljenju. Morda gre za postopno manjšanje moči srca v zvezi s starostjo in za blago zoženost srčnih žil zaradi ateroskleroze. Na pregledu ščitnice vam bodo povedali ali so gomolji v ščitnici tako veliki, da jih morajo zdraviti ali odstraniti.
Ne opustite rednega gibanja, vendar upoštevajte vedno bolj prisotno že fiziološko zmanjšano moč srca. Srečno.

Lep pozdrav! prim. Boris Cibic, dr. med. Društvo za zdravje srca in ožilja Slovenije www.zasrce.si

Spoštovani g.doktor!
Lepo prosim, da mi na preprost način razložite kaj je to AVTOIMUNSKA BOLEZEN ŠČITNICE
ali se to lahko pozdravi in koliko to vpliva na delovanje srca.
Letošnje leto se trudim ugotoviti zakaj me tudi po ne velikem naporu (tudi po daljšem govoru)
tišči, bolje rečeno peče okrog srca, ki mine šele po daljšem počitku.Napravila sem vrsto pregledov in preiskav, diagnoze so sledeče: hipertenzivna srčna bolezen brez srčne odpovedi, aterosklerotična bolezen srca,blaga insuficienca mitralne in aortne zaklopke, s tem, da je aortna nekoliko slabša in hiperholesterolemija, za vse to pijem tudi odgovarjajoča zdravila.Opravila sem tudi scintigrafijo srca v mirovanju in obremenitvi, katera je pokazala zadebeljeno steno levega ventrikla, ostalo naj bi bilo še nekako sprejemljivo.Po tem bremenitvenem testu sem se počutila en mesec zelo slabo, tiščalo me je pri srcu in začetka sem še hodila zelo zelo težko.
UZ ščitnice je pokazal povečano žlezo in tri manjše gomolje, naročena sem na dodatne preglede. Gospod doktor ali ima ščitnica morda kaj zveze z mojim srcem, pred šestimi meseci sem opravila pregled ščitničnih hormonov in mislim, da so bili še v mejah normale.
Pričakujem vaš odgovor in vas lepo pozdravljam, najlepša hvala.

Avtoimunska bolezen ščitnice je ime s katerim povemo, da je ščitnica bolna zaradi delovanja protiteles proti ščitnici.Pri nastanku bolezni vplivajo različni dejavniki (predvsem genetski in okoljski (zdravila, kajenje, okužbe). V veliki večini primerov je zdravljenje uspešno.

Lep pozdrav! prim. Boris Cibic, dr. med. Društvo za zdravje srca in ožilja Slovenije www.zasrce.si

Lepo pozdravljeni!
Spoštovani dr.Cibic, po več kot 4 letih mojih težav, ki sem jih opisoval na forum v Vaši svetovalnici lahko z veseljem sporočim, da bolečin v predelu, ki sem jih imel skoraj ni več. V tem obdobju je bolečina postopoma izzvenela. Res sem vesel, da se je ta zadeva pomirila. Je pa seveda ostalo vprašanje,kaj je pri meni povzročalo tako hude bolečino za katero kljub, kar precejšni preiskavam nisem dobil odgovora, kaj je vzrok. Ali je šlo za posledice pasavca, morda izrastki na hrbtenici ali pa ukleščen žive. Seveda so moja sklepanja zgolj laična. Najbolj pomembno je , da vzrok ni srce saj se od tega lahko umre.
Lep pozdrav!
Jože

Če ste kdaj videli sliko odprtega telesa na kateri so bili prikazani živci ste lahko videli, da so vsi notranji organi zelo bogato “obdarjeni” z živci. To stanje je zelo koristno, zato ker nas živci takoj “obvestijo”, da je nekaj narobe. Slabo je le to, da so vsi živci povezani z možgani, ki zavestno ali pod zavestno reagirajo na vse dogodke iz okolja.

Lep pozdrav! prim. Boris Cibic, dr. med. Društvo za zdravje srca in ožilja Slovenije www.zasrce.si

New Report

Close