Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Pediatrija Pediatrija Angina

Angina

Spoštovani!

Moj 8-mesečni sin je v nedeljo začel zavračati hrano, če pa je že kaj pojedel je bilo to s hudo muko, med hranjenjem se mu je dvigovalo in po jedi je bruhnil. V ponedeljek se je stanje še poslabšalo do te mere, da se mu je dvigovalo tudi med dojenjem. Včeraj sva obiskala P, kjer je bila z brisom dokazana angina. Dobila sva Ospen, prvi odmerek je dobil včeraj ob 14.00 uri. Danes stanje ni še nič boljše, otrok noče jesti, slabo se doji, dodatne tekočine ne sprejme, edino nekaj požirkov vode po kozarčku (količine so res majhne in ne dosežejo 100ml na dan). Plenička je sicer na tri do štiri ure polulana, ampak bore malo. Danes ponoči je sin jokal, zjutraj pa 2x drisknil. Ko je pojedel 70ml mlečne kašice je malo bruhnil- slina s primesjo mleka, vmes pa sem videla tri majhne rjave pikice, ki bi lahko bile tudi kri, ker jedel ni nič takega. Danes ponoči je dobil Calpol, ob 6.00 pa Ospen. Kako naj mu pomagam? V kolikem času se pričakuje, da Ospen prime (2ml na 8 ur prvih 48ur, potem 3ml na 12ur še osem dni, pri teži 8.200kg)- dobil je že tri odmerke. Kaj pa je s tistimi krvavimi pikicami v bruhanju?
Resnično me skrbi, sin je namreč v roku enega in pol meseca že tretjič na AB (prej je bil na Hikoncilu in Cecloru- oboje zaradi ušes).

Hvala, Ana

Učinek antibiotika (torej padec vročine, če je prisotna in izboljšanje stanja) vidimo do 48 ur po uveedbi zdravila. Običajno so malce boljši že po 24 urah.
Krvava nitka je lahko prisotna v izbruhanini zaradi silovitega kašlja ali bruhanja in ne pomeni nič, če se ne bo ponovilo.

Lp (še vedno) Tanč; Pediater je odvetnik otroka. Vedno se vpraša: "Ali je to in to za otroka dobro?" ne glede na interese, mnenja, prepričanja drugih.Everything will be OK in the end. If it`s not OK, it´s not the end yet. In seveda: UPORABLJAJTE ISKALNIK!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! ISKALNIK JE ZAKON!!!

Spoštovani!

Vročine sin ni imel, skrbi pa me tole bruhanje. Danes je pojedel 70ml mlečne kaše, malo bruhnil, ob pol dvanajstih je pojedel pol banane in se ob pol enih kakšni 2 minuti dojil (ponavadi okoli 5min). Ob pol štirih je pojedel 100ml kosila (bučke, krompir, smetana) in čez nekaj minut izbruhal vsaj pol. Ob štirih je pojedel 40ml čežane in prav tako malo polil. Zdaj je bil zaspan, sem ga hotela dojiti, ni želel in je močno jokal. Prvo dozo AB je dobil včeraj ob 14.00 in nimam občutka, da bi bil kaj boljši, se mi zdi, da je še slabši. Kaj naj storim? V bruhanju krvavih nitk nisem več opazila. Zakaj sploh bruha? Ali je možno, da ima poleg angine še kaj drugega? Spi malo več kot ponavadi, ko se zbudi je kakšne pol ure zadovoljen, se plazi, ob opori vstaja, se smeje, potem postane utrujen in siten.

Hvala; Ana

Otroci skoraj vedno bruhajo, ko so bolni, pa čeprav se bolezen ne dogaja v trebuhu. Bruhajo pri angini, pri škrlatinki, pri vnetju ušes, pri visoku vročini.
Skrbite, da dobi dodatne tekočine in počakajte do jutri.

Lp (še vedno) Tanč; Pediater je odvetnik otroka. Vedno se vpraša: "Ali je to in to za otroka dobro?" ne glede na interese, mnenja, prepričanja drugih.Everything will be OK in the end. If it`s not OK, it´s not the end yet. In seveda: UPORABLJAJTE ISKALNIK!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! ISKALNIK JE ZAKON!!!

Spoštovani,

malo sem v skrbeh ker je moja 2 letna punčka precej “zadeta” od Ospena 750 in sicer je zdravnica pred dvemi dnevi na podlagi brisa ugotovila da ima začetek angine in nama predpisala 3xdnevno po 4mll sirupa. Vse lepo in prav, nimamo vročine in se kar lepo igramo in tudi pojemo kaj vendar imam občutek da je na njenih 11.5 kg in 2 leti odmerek malo prevelik. Tudi v navodilih
sem brala da je med 1-3 letom (11do15kg) odmerek 2.5mll. Glede na to da ne gre za gnojno angino me malo skrbi da jo preveč doziram!!!! Klicala sem v ZD pa se mi nihče ne oglasi že nekaj časa. Vem da lahko zdravnik poveča odmerek če se mu zdi premajhen, zanima me samo ali je lahko tako velik za tako majhno punčko?

Res hvala za vaš odgovor.

Lp

ella

2,5 ml / 8 ur je čisto primeren odmerek, čeprav Ospena praktično ni mogoče predozirati in od njega otrok vsekakor ni zadet. Ni pa potreben tako velik odmerek in ga mirno lahko znižate na 2,5ml/8 ur.

Lp (še vedno) Tanč; Pediater je odvetnik otroka. Vedno se vpraša: "Ali je to in to za otroka dobro?" ne glede na interese, mnenja, prepričanja drugih.Everything will be OK in the end. If it`s not OK, it´s not the end yet. In seveda: UPORABLJAJTE ISKALNIK!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! ISKALNIK JE ZAKON!!!

Spoštovani!

Včeraj sva bila s sinom na pregledu, ker je stanje s slabostjo in bruhanjem še slabše. P je pri pregledu ugotovila, da je grlo ok, želodček pa čisto napihnjen. Dobila sva navodila da zdaj Ospen dajeva na 12 ur, razredčen s tekočino in po jedi, dodajava naj tudi Biogaia kapljice. V kolikor v soboto ne bo bolje, naj prideva nazaj. Naj povem, da je sinu ves čas slabo, zavrača hrano in dojenje, nahecamo ga lahko le toliko, da ravno ne dehidrira. Danes ponoči je spet jokal in celo bruhnil malo AB, dojil se je samo 1x in še to zelo malo iz ene same dojke, jutranja plenička je bila suha. P je rekla, da ima lahko kakšen virus in da jemanje AB slabosti amo potencira. Kaj naj naredim? Ali mu lahko zamenjamo AB, ker imam občutek, da je res krivec za vse? Sinko se mi močno smili, je bled, nerazpoložen, jesti in piti pa itak noče.Kakšno škodo mu lahko naredim, če prekinem z AB? Ali vsi dojenčki slabo prenašajo Ospen? Pri Hikoncilu in Cecloru teh težav ni bilo.
Včeraj je sin v celem dnevu pojedel približno 200ml GH, se 2x dojil in spil 50ml vode. Prav vidim, da je shujšal, stehtati ga ne upam. Že tako ni ravno nek debelušček 🙁

Hvala, Ana

Antibiotik Ospen je pri dokazani streptokokni okužbi edini primeren in se ne zamenjuje. Prav tako je zelo čuden nasvet o jemanju na 12 ur (koncentracija penicilina v obliki sirupa po 8 urah ni več v optimalnem nivoju), sploh razredčenega (razen, če ga boste redčili v miinimalni količini in ga bo otrok res popil npr. v pol ure).
Ker pa opisujete nenavaden potek in slabše stanje, bi svetovala, da otroka danes pogleda zdravnik še enkrat in če je videti slab, bi ga raje napotili na infekcijsko kliniko, kot čakali, da se kaj hujšega izcimi.

Lp (še vedno) Tanč; Pediater je odvetnik otroka. Vedno se vpraša: "Ali je to in to za otroka dobro?" ne glede na interese, mnenja, prepričanja drugih.Everything will be OK in the end. If it`s not OK, it´s not the end yet. In seveda: UPORABLJAJTE ISKALNIK!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! ISKALNIK JE ZAKON!!!

se kar pri tej temi pridružujem
hči (26 mesecev) je včeraj dobila dopoldan vročino čez 40 brez ostalih znakov, zaradi vikenda (in predvsem bojazni pred uroinfektom, ki ga je imela prijateljičina hči) smo danes šli k pediatrinji, kjer je punca dobila antibiotik zaradi začetka angine (bris rahlo pozitiven)…
o tem da je zbruhala prva dva poskusa dajanja ospena zdaj ne bom, smo pač v tretje v sok dali, ker drugače očitno ne bo šlo… 🙂 bomo videli, kako bo zvečer…
zanima me nekaj drugega – imamo mesec dni starega dojenčka, pa me zanima, koliko prej je bila okužena – če je to sploh možno reči – namreč, v ponedeljek in torek, torej tri/dva dni rped izbruhom vročine je med dojenjem sina poskusila drugo dojko… sem se obrisala, ampak za en njen poskus se pa nisem potem obrisala, zdaj pa me seveda daje panika, da bi se lahko mali okužil…
saj vem, da preprečit ne morem več nič, me pa zanima, če je bila takrat že kužna?
če boste utegnili…
hvala, pa lep vikend – ki ga bomo mi preživeli bolj notri 🙁
saškolina

Običajno smo kužni kakšen dan pred pojavom znakov bolezni.

Lp (še vedno) Tanč; Pediater je odvetnik otroka. Vedno se vpraša: "Ali je to in to za otroka dobro?" ne glede na interese, mnenja, prepričanja drugih.Everything will be OK in the end. If it`s not OK, it´s not the end yet. In seveda: UPORABLJAJTE ISKALNIK!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! ISKALNIK JE ZAKON!!!

Spoštovani!

Javljam se samo, da sporočim, kako sva midva z malim opravila. Torej od uvedbe Ospena je bil mali vedno slabši. Neprestano mu je bilo slabo, zavračal je vso ponujeno hrano in tekočino (celo dojko!) in je posledično v soboto dehidriral. Poslana sva bila na infekcijsko kliniko, kjer ga je pogledal dr Pokorn, ugotovil dehidracijo, grlo bp. Rekel je naj prekineva terapijo z Ospenom. Mali je dobil infuzijo in še isti dan sva odšla domov z navodili naj vanj v 24 urah poskusim spraviti 800ml tekočine in hrane. Zdravniku sem povedala, da je to za nas ZF, ker mali tudi ko je zdrav na obrok ne poje več kot 100-120ml GH, pije samo vodo po kozarčku (kakšen deci na dan), doji pa se itak malo, ker mleka pri meni ni več ravno v izobilju, še posebaj zdaj, ko je en teden sesal malo samo ponoči in se je tvorba pač upočasnila. V ponedeljek sva prišla na kontrolo, mali je bil že boljši (stanje s slabostjo je prenehalo takoj naslednji dan, ko sva nehala jemati Ospen), kar je potrdil tudi zdravnik. Blato je bilo na viruse negativno, tudi kri je bila bp. Preventivno naju je poslal na PK na UZ trebuha, ki je bil bp. Zdravnik je zaključil, da je imel mali težava zaradi Ospena in ga v bodoče odsvetoval, dopušča pa možnost, da ima alergijo na KM in mu je to poleg AB tako prizadelo želodček. Dobila sva napotnico pod nujno za alergologa, kjer pa v sprejemni ordinaciji niso več možni testi, razen če je potrebno otroka hospitalizirati. Bila sem močno negativno presenečena, saj je na napotnici jasno pisalo, zakaj prihajava. Mislim, vzeli so mu kri za krvno sliko, ne morejo pa pogledati za alergijo! Zdravnica se je nekaj opravičevala, da tega po novem ne smejo več početi. Najbolj zamalo pa se mi je zdelo to, da tudi do posveta z alergologom nisem prišla! Dve leti nazaj sva s hčerko dobili enako napotnico v starosti 5 tednov in so bili testi narejeni. Skratka ponudili so mi prvi možni datum februar 2011! Ko sem se pritožila so mi svetovali dr Voduškovo (s koncesijo za čakati, ali takoj kot samoplačniku).
Tako da, to je bilo to. Mali je HB veliko boljši, mleko sva ukinila, jaz sem spet na dieti. Prosila bi vas samo za nasvet, kako ga porediti, ker je imel že skoraj 8400g, zdaj pa sva v enem tednu spet padla na 8000g.

Najlepša hvala, upam, da ste se prebila čez tole “klobaso” in lep dan Vam želim; Ana

Ko bo otrok zdrav, bo pridobil na teži, sprva morda ne tako hitro, potem pa bo vse nadoknadil.
V GH vmešajte dodatke (maščobe, ogljikove hidrate), drugega za sedaj ni kaj ukrepati.

Lp (še vedno) Tanč; Pediater je odvetnik otroka. Vedno se vpraša: "Ali je to in to za otroka dobro?" ne glede na interese, mnenja, prepričanja drugih.Everything will be OK in the end. If it`s not OK, it´s not the end yet. In seveda: UPORABLJAJTE ISKALNIK!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! ISKALNIK JE ZAKON!!!

Pozdravljeni!

Tudi pri našen 17-mesečnem fantku so se pojavile težave od jemanju Ospena. Čez vikend je dobil zelo visoko vročino (preko 39). Ko smo jo zbili, je bil dobro razpoložen in tudi jedel je normalno. Včeraj je zdravnica po pregledu grla ugotovila hudo gnojno angino (z oblogami). Brisa in krvi ni jemala. Predpisala nam je Ospen 3,5 ml/ 8 ur ali 5 ml/12 ur.
Že včeraj (kmalu po drugi dozi) je dobil drisko (povsem tekoče temno zeleno) blato. Ponoči se je ponovno pokakal. Ob petih zjutraj sem to opazila in ga previla. Ostal je buden in se v 20 min pokakal še 3x – povsem tekoče zeleno. Občasno je stokal in govoril ka ka. Dobila sem občutek, da ga mučijo krči. Ob 6.00 je nazaj zaspal. Zjutraj je ponovno malo kakal. Pleničke so zelo slabo polulane. Na sploh danes slabo je in še slabše pije. Vročine nima več visoke.
Poklicala sem zdravnico in je naročila, da prenehamo z jemanjem Ospena in ga damo na dijeto za drisko + probiotiki (že včeraj sem mu začela dajati kapljice BIO GAJA). Naročila je, da ga pripeljemo jutri pokazat. Povedala je tudi, da mu nima kaj drugega predpisat za angino.

Zanima me katero zdravilo je še primerno za zdravljenje angine pri tako majhnem otroku – če sploh katero, oz. kako poteka zdravljenje v takšnih primerih. Antibiotike jemlje drugič. Prvič je dobil pred cca. 4 meseci Hikoncil za vnetje ušesk.

Odkar je v vrtci je kar naprej bolan. Mu je šlo že na bolje, potem je prebolel novembra še vodene koze. Od takrat še ni bil dlje kot 4 dni v vrtcu. V glavnem je imel virusna obolenja (zabasan nosek, kašelj, vročina). Očitno ima zelo slab imunski sistem.

Prosim za vaše mnenje o nadaljnem zdravljenju.

LP, Saša

Za angino je primeren Ospen, vendar je bolj pomembno, da se angina dokaže in ne zdravi kar na pamet. Saj je znano, da streptokokna angine pri otroku poteka brez gnojnih oblog in da je značilna gnojna angina tega obdobja virusna (adenovirusna). Zdravnica naj torej predvsem potrdi, za katero angino gre in se šele potem odloči za zdravljenje.

Lp (še vedno) Tanč; Pediater je odvetnik otroka. Vedno se vpraša: "Ali je to in to za otroka dobro?" ne glede na interese, mnenja, prepričanja drugih.Everything will be OK in the end. If it`s not OK, it´s not the end yet. In seveda: UPORABLJAJTE ISKALNIK!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! ISKALNIK JE ZAKON!!!

Da poročam kako smo danes uredili pri zdravniku.

Krvi mu ni vzela. Pogledala mu je grlo in ušesa. Grlo je brez oblog. Ušesa so lepa (prej so bila rahlo pordela). Vročina mu je po enem dnevu jemanja Ospena povsem padla. Tudi boli ga očitno ne več, ker ponovno veliko pije, včeraj pa ni hotel niti jest, niti pit. Do sedaj je dobil Ospen 4x

Očitno mu je Ospen vseeno pomagal.

Vprašala sem zdravnico, če je sigurno bakterijska in ni mogoče virusna, pa je rekla, da pri oblogah je sigurno bakterijska.

Zanima me samo še nekaj. Ali bi se mu stanje tako hitro izboljšalo, če bi v resnici šlo za virusno in ne bakterijsko angino. Preden je začel jemati Ospen je imel vročino blizu 40 (dva dni), ki se je po 5-6 urah od zbijanja ponovno dvignila. Tudi Voltaren svečke so vročino zbile le za 5 ur. Ob prvi dozi Ospena sem mu dala tudi Calpol in vročina ni več vrtoglavo narasla. Po drugi dozi Ospena Calpola nismo potrebovali več.

Glede driske pa opažam, da se kmalu po zaužitju Ospena pokaka 4-5x (zeleno tekoče), potem je pa vredu. Glede na to da veliko pije smo se odločili, da bomo še kakšen dan vztrajali pri Ospenu (če se driska ne poslabša). Povečali bomo odmerek probiotikov in mu dajali hrano, ki zapira.

Ali mislite, da je to vredu?

Hvala in LP

Brez brisa in pregleda krvi vam nihče ne more zagotoviti ali je bila angina virusna ali bakterijska. Dejstvo je, da je imel otrok vročino 2 dni pred začetkom jemanja Ospena in še en dan po jemanju, torej skuno 3 dni, v te primeru je možno:
1. da gre za virusno okužboi, ki se je pozdravila sama,
2. da gre za bakterijsko okužbo, ki se je pozdravila po 3 odmerkih Ospena.
To, da so v tej starosti gnojne obloge izključni kazalec bakterijske angine, ni res. Bo treba kdaj pogledati v žrelo otrokom z adenovirozo. Ampak verjetno vsi po vrsti dobijo antiibotik, ne da bi se vprašali, zakaj pa imajo zraven še gnojne oči in vneta ušesa in prehlad. Skratka, še posebej je znano, da pri otrocih le redko vidimo gnojne čepe na madnljih pri anginah, pač pa pogosto živo rdeče žrelo s krvavitvami po mehkem nebu in zelo povečane bezgavke, nikjer pa gnojnih čepov.
Pri dirskah ne dajemo nobene hrane, ki zapira, pač pa normalno otroško mešano prehrano. Probiotike pa seveda dajajte.

Lp (še vedno) Tanč; Pediater je odvetnik otroka. Vedno se vpraša: "Ali je to in to za otroka dobro?" ne glede na interese, mnenja, prepričanja drugih.Everything will be OK in the end. If it`s not OK, it´s not the end yet. In seveda: UPORABLJAJTE ISKALNIK!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! ISKALNIK JE ZAKON!!!

Pozdravljeni,

sicer med vikendom najbrž ne bom dobila odgovora, a vseeno poskusim in prosim za nasvet.

Sin je pred skoraj tednom dni (ravno smo prišli na morje) popoldne dobil vročino 38 stopinj. Vročina je vztrajala celo noč. Zjutraj pa se je zbudil brez vročine in bil popolnoma vredu. Temu nismo potem posvečali več pozornosti.

V četrtek popoldne pa sem zbolela še jaz in se je v petek izkazalo da imam gnojno angino, dobila sem antibiotike, sicer brez brisa.

Precej prepričana sem da sem dobila od sina, a mi ni jasno kako, ker je on imel le pol dneva vročino.

Me pa skrbi, da je dejansko tudi pri njem šlo za angino in bi morali zdraviti. Ni pa nič tožil za bolečim grlom ipd. Tudi jedel je normalno in vse. Le kolikor se je slabo počutil zaradi vročine.

Vas lepo prosim za obrazložitev in upam za kakšne besede pomiritve, da nismo naredili kaj narobe.

 

Hvala že vnaprej in lepo pozdravljeni

 

Streptokokna angina je sicer bolezen, ki se pozdravi tudi sama, zdravimo jo zaradi preprečevanja zapletov, ki so sicer izjemno redki.

Otroci lahko imajo pri angini vročino le nekaj ur, skoraj zagotovo pa bolečine pri požiranju in povečane vratne bezgavke.

Pediatri smo zelo skeptični pri diagnosticiranju angine (torej bakterijske, streptokokne in posledično predpisu antibiotika) brez opravljenega hitrega brisa. Kar nekaj virusnih angin je zelo podobnih streptokokni angini in brez brisa bi zdravili po nepotrebnem z antibiotiki.

Lp (še vedno) Tanč; Pediater je odvetnik otroka. Vedno se vpraša: "Ali je to in to za otroka dobro?" ne glede na interese, mnenja, prepričanja drugih.Everything will be OK in the end. If it`s not OK, it´s not the end yet. In seveda: UPORABLJAJTE ISKALNIK!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! ISKALNIK JE ZAKON!!!

New Report

Close