Najdi forum

amniocenteza

Pozravljeni!

Sem v sedmen tednu nosečnosti in pri 38-letih pričakujem tretjega otroka.
Ker vem, da je pri teh letih velika verjetnost, da je lahko z otrokom kaj narobe, se bom odločila za amniocentezo. Ker pa postopka ne poznam, me je tega strah.
Bojim se, da bi prišlo pri posegu do poškodbe otroka ali do splava.
Prosim Vas, če mi lahko razložite kako poteka sam poseg.

Najlepša hvala za razlago in lep dan še naprej.

AMNIOCENTEZA
Amniocenteza je odvzem majhne količino plodovnice z iglo, ki jo ginekolog vodi skozi kožo trebuha in maternično steno nosečnice, v plodni mehur, da bi iz celic plodovnice v laboratoriju izključili kromosomsko nepravilnost ploda.
Osebno tveganje za rojstvo otroka s kromosomsko napako je zelo različno. Na splošno je povečano pri starejših nosečnicah in v določenih družinskih situacijah. Najpogostejša kromosomska nepravilnost pri človeku je Downov sindrom.

KROMOSOMSKA ANALIZA
Celice plodovnice (imenujemo jih tudi amniociti) izhajajo večinoma iz površine kože ploda in iz membran plodnega mehurja. Kromosome lahko analiziramo, če celice spodbudimo k delitvi. Ob delitvi celic se razpršena dedna snov v jedrih celic združi v prepoznavne paličaste strukture kromosome. Te lahko natančno opazujemo, če delitev celic v določeni fazi prekinemo. Človek ima praviloma 23 kromosomskih parov, torej 46 kromosomov: 22 enakih kromosomskih parov pri obeh spolih in dodatni par spolnih kromosomov: slednji je pri ženskah XX ali pri moških pa XY. Kromosome preštejemo skladne pare pa uredimo po njihovi zgradbi (v kariotip) tako, da pazljivo pregledamo ali kakšen del manjka ali je kaj odveč. S tem zelo zanesljivo potrdimo, da plod nima kromosomske napake.

POTREBNA MEDICINSKA DOKUMENTACIJA
Pred odvzemom plodne vode (amniocentezo) mora nosečnica predložiti originalno krvno skupino in izvid Coombsovega testa. Pri tistih, ki so Rh negativne, Coombsov test ne sme biti starejši od 72 ur. Na dan posega ga lahko opravijo tudi v laboratoriju postojnske bolnišnice, a le do 12. ure. Pri nosečnicah, ki so Rh pozitivne, je lahko Coombsov test tudi starejši.
V primeru, da se z ultrazvočno preiskavo ocenjeno trajanje nosečnosti ne sklada s časom nosečnosti, ki ga izračunamo na podlagi zadnje menstruacije, je potrebno o tem, ko se na poseg naročate, opozoriti. Pomembno je, da zdravnika obvestite tudi o morebitnih nenormalnih izvidih npr. krvi in vode in o resnejših zapletih v tej nosečnosti.

POSEG
Pred posegom naj gre nosečnica na vodo. Amniocentezo opravi ginekolog. Z ultrazvokom natančno pregleda kako ležita plod in posteljica in se odloči kam bo zabodel iglo. Po čiščenju kože trebuha z blagim razkužilom vbode iglo, pod kontrolo ultrazvoka, v spodnji del trebuha. Ker konico igle vidi na zaslonu ultrazvoka, jo lahko natančno usmerja in je plod zato pred iglo popolnoma varen. Vbod skozi kožo nekoliko zapeče, sicer pa običajno ni boleč. Sam poseg traja približno minuto. Po amniocentezi nosečnica počiva približno 2 uri v ustanovi, kjer je bil poseg opravljen. V tem času se večina plodovnice nadomesti. Priporočljivo je, da naslednja dva dni nosečnica čimveč počiva leže. Izogiba naj se hitrim in sunkovitim gibom. Po amniocentezi ji pripada teden dni bolniškega dopusta. Zelo je pomembno, da amniocentezo opravi izkušen ginekolog, ki praktično vsakodnevno opravlja takšne posege. Izkušenost ginekologa je zelo pomembna, ker bistveno zniža pogostost škodljivih zapletov. V večini primerov po posegu ni nobenih zapletov oziroma posebnih težav. Dan po posegu nosečnica pogosto občuti nelagodnje v trebuhu, nekoliko podobno napetosti zaradi plinov v črevesju. Te občutki niso zaskrbljujoči in minejo po nekaj dneh. Če pa nosečnica začuti krčevite bolečine v spodnjem delu trebuha, dobi vročino, opazi krvavitev ali izlivanje plodovnice, se mora o tem posvetovati s svojim ginekologom. Zapletov, ki vodijo v to, da plod po posegu izgubi je 0,5%. Znaki zapletov se najpogosteje pojavijo v prvem tednu po posegu. V Sloveniji se je po zgodnji amniocentezi nosečnosti rodilo že na tisoče otrok. Pri njih nismo opazili nobenih škodljivih posledic posega.

IZVIDI
Izvidi so dokončani približno 14 dni po amniocentezi. V primeru patološkega izvida (kromosomske napake pri plodu) je nosečnica vabljena na genetski posvet, kjer jo natančno seznanimo z ugotovljenim. Nekatere ustanove ( npr. pri nas v Zavodu za prenatalno in postnatalno diagnostiko) priložijo poleg pisnega izvida tudi originalni odtis plodovih kromosomov.) To omogoči, da izvid lahko pregledajo in ocenijo zdravniki, ki nadzirajo nadaljno nosečnost, če je to potrebno. Normalne izvide dobi nosečnica na dom. Na izvidu je zapisan otrokov spol. Če ga nosečnica ne želi vedeti, pošljemo izvide njenemu ginekologu, njo pa obvestimo, da je kromosomski izvid normalen.
Pred posegom podpišete, da s preiskavo soglašate in da ste se zanjo prostovoljno odločili.

New Report

Close