amalgamske plombe
Zanima me vaše mnenje glede sledeče zadeve:
4,5 let star sin je alergik, zaenkrat razen uradne medicine, nisva bila še nikjer drugje. Smo pa šele začeli s testiranji, tako da sva še v postopku diagnosticiranja. Zaenkrat ima potrjene alergije na pršico, hišni prah, trave in cvetni prah.
Me pa zanima nekaj drugega. Sin ima precej slabe zobke, ki mu zelo na hitro zgnijejo. Ima že kar precej plombic, vendar zaenkrat še nobene amalgamske. Se pa pojavi problem, ker kljub rednemu obisku zobozdravnika, nekateri zobki zgnijejo zelo hitro, ter nastane luknjica, ki je precej velika in sega tudi pod dlesen, oziroma dlesen prične krvaveti. In potem mi zobozdravniki “držijo predavanje” o tem, da je v takšnih primerih bolje dati amalgamsko, ker bele ne tesnijo dobro zaradi vlege (ker je kri, je pač vlažno). Da je po vseh študijah amalgam v takšnih primerih še vedno najbolj ustrezen, da če bi bil amalgam tako strupen, bi bil prepovedan, da ga tudi v drugih evropskih državah še vedno uporabljajo…
V nekaterih vaših odgovorih sem zasledila, da amalgamske plombe odsvetujete. Napisali ste tudi, da je v Nemčiji, kjer ste prej živeli, bistveno višja raven zobozdravstva, ter k vam ni prihajalo toliko bolnikov zastrupljenih z amalgamov. Kaj to pomeni, da tam ne uporabljajo amalgama?
Kaj naj torej naredim v mojem primeru? Res vidim, da bela plomba pri globoki luknji pri sinu povzroča probleme, ker ga zobek po pol leta še vedno boli. Mogoče plomba ni bila dobro narejena, ali pa se res ne da narediti v primeru globoke luknje. In ravno sedaj se soočava še z eno takšno luknjico v zobku, v katero sva zaenkrat zaradi krvavljenja in nezmožnosti bele plombe, dobila začasno plombo, da se umiri. Potem pa bova menda dobila belo plombo.
V bistvu sin zaradi te moje želje po neamalgamskih plombah večkrat trpi vrtanje (če bi se strinjali, bi tokrat dobil amalgamsko plombo in potrebe po ponovnem vrtanju ne bi bilo, včasih mu tudi kakšna plomba ven pade, pa mi zobozdravnica razlaga, da bi amalgamska bolje držala, pa potem še enkrat vrtamo). In včasih sploh ne vem več kaj naj naredim. Sem se že tudi spraševala, če bi mu ob taknih luknjah dovolila amalgamsko plombico?
Kakšno je vaše mnenje o tej zadevi? Kako bi vi ravnali pri takšnih težavah, če bi šlo za vašega otroka?
Hvala za vaš odgovor in lep pozdrav!
Pozdravljeni!
Prosim vas, da napišete, kako izgleda dnevni jedilnik vešaga sina (kaj pije in kaj je).
LP
Sin v bistvu je takšno hrano kot po moje večina otrok.
Zjutraj je otrok v vrtcu, kjer ima tudi vse obroke, zajtrk (kruh in različni namazi, občasno salama, včasih kaj mlečnega), sadno malico (ponavadi jabolka ali mandarine), kosilo (najrazličnejše juhe, meso, priloga) in popoldansko malico. Vsakodnevno imajo za piti čaj in občasno sadne sokove.
Najraje ima hrano, ki vsebuje škrob in ogljikove hidrate: krompir, riž, testenine, krompirjeve svaljke. Mesa nima preveč rad. Solat ne mara.
Doma potem poje še kakšno malenkost zraven kosila. In zvečer največkrat je čokolešnik, rio mare ali pa kakšno sadje včasih tudi salamo, sir, vložene kumarice, včeraj naprimer je pojedel za večerjo dve banani.
Za žejo pije kuhan sladkan čaj, ledeni čaj ali pa sadne sokove, zvečer potem, ko si umije zobke pije samo še vodo. Trudim se, da bi ju (hčerko in sina) tudi čez dan navadila zgolj na vodo, pa mi ne uspeva najbolje. Ker pri obeh starih starših pač ni “dopustno” da bi otrok pil vodo, in potem je tudi doma ne mara preveč.
Vem, da njegov jedilnik ni najbolj zdrav, ker sin izmed sadja je samo jabolka, mandarine in banane, rad ima pa zelenjavne juhe. Surove zelenjave, razen domačega korenja, ne mara. Čeprav se mi zdi, da imajo v vrtcu kar raznovrstno prehrano.
Ima pa rad tudi sladkarije, tako da poje vmes še kakšno čokolado (ne celo, tisto majhno kinder čokolado). Rada bi ga navadila na čim manj sladkarije, ampak stare mame mu jo tako rade dajajo in mi vedno pravijo, da kompliciram, če grdo gledam.
Ne pijemo pa gaziranih pijač, občasno se pregrešimo s čipsom (resnično občasno). Med obroki ne jemo prigrizkov, razen na kakšnih rojstnodnevnih zabavah. Ne uporabljamo industrijsko pripravljenih omak in jedi, ki so že narejene.
Ima prehrana zelo velik vpliv na stanje zob? V bistvu se hčerka, ki je stara 9 let, podobno prehranjuje le, da ne mara rib, pa ima čudovite zobe, brez plomb.
Hvala za vaš trud in lep dan želim!
Pa, da boste imeli bolj celovito sliko, vam napišem še nekaj glede alergij.
Sin nima glede alergij nobenih vsakodnevnih težav. Ima pa probleme z očmi (rdeče in skeleče oči) tam nekje od maja do konca avgusta. Po mojih predvidevanjih zaradi alergije na travo.
Kljub temu, da so mu kožni in krvni testi pokazali precej hudo alergijo na pršico in prah, vsakodnevnih težav ni, niti do sedaj še ni imel nobene dihalne stiske, ter si tega niti ne želim. Ima pa večkrat na leto laringitise, ki niso precej hudi in čez zimo ena do dva bronhitisa.
Zaenkrat nimava nobene terapije tudi s strani uradne medicine. Le kadar se mu pojavi laringitis imava sirup Zyrtec ali Claritin.
Ima pa v svoji sobi že dve leti (od takrat, ko so se mu ti bolj pogosti prehladi začeli) feng shui ionizator. In tudi alergologinja se je strinjala, da najverjetneje ravno zaradi njega nima vsakodnevnih težav. Bronhitise pa ponavadi dobi virusne, ker je bolj dovzeten in se hitreje naleze. Sedaj pa smo mu iz sobe odstranili tudi vse potencialne nosilce alergenov: zavese, preprogo, plišaste igrače in mu kupili prevleke proti pršicam.
Mogoče vam bodo tudi ti podatki kaj pomagali.
Škoda, da uradna medicina ne sodeluje z alternativno, ker bi tašno sodelovanje mnogim ljudem hitreje pomagalo odpraviti njihove težave.
Lep dan!
Nataša
Pozdravljeni!
Hrana, ki jo uživa vaš otrok, je čista katastrofa!!! Navedli ste cel kup izgovorov, vendar 4,5, letni otrok ne more odločati o tem, kaj je za njega dobro, in kaj ne. To lahko storijo samo odgovorni starši, ne pa sorodniki ali vzgojiteljice.
Prvi ukrep: nobenih sladkih pijač več, banan in čim manj ogljikovih hidratov.
Ko bo lačen, bo jedel tudi zelenjavo. Ko bo zahteval sladkarije, mu dajte kaj grenkega, saj ta okus poteši apetit. Na dan mora spiti najmanj 1 liter dobre (prečiščene ali izvirske) vode.
Drugi ukrep: sanirati je potrebno njegovo črevo, da zobje ne bodo več gnili. To bo seveda dobro tudi za alergije in imunski sistem.
Glede amalgamskih zalivk: so zelo škodljive in se drugačne trditve so debela laž. Pravkar pripravljam dolg članek o amalgamu, ki ga bom objavil tudi na tem forumu. Ko ga boste prebrali, ne bo nobenih dvomov več.
Zakaj velike bele plombe bolijo: ker je zobozdravnik delal prehitro. Posamezne plasti je potrebno polagati počasi (kar je pri otrocih težje), da se lahko ohladijo. Drugače se zobna pulpa nadraži in boli.
Predlagam vam, da se čim hitreje in čim bolj resno posvetite sinovemu zdravju. Enkrat v prihodnosti vam bo globoko hvaležen, pa tudi vi (in vaši sorodniki) se lahko pri tem marsikaj naučite.
LP
Najlepša hvala za vaš odgovor.
Glede amalgama imam sama enako mnenje kot vi, ter ga zato tudi ne dovolim. Tudi jaz in mož sva si vse plombe zamenjala, tako da imava samo bele. Imam pa pri zobozdravniku za sina vsakokratne težave. Ker verjetno je najenostavnejše narediti amalgamsko plombo.
Prosila bi vas, če mi lahko poveste kakšen je postopek sanacije črevesja?
Poleg tega mi mogoče lahko predlagate kakšne bolj zdrave jedilnike. Glede na to, da nismo vegetarijanci, ne jemo samo sadja in zelenjave. Do sedaj sem mislila, da je pire krompir, popečen puran in špinača zdravo kosilo. Pa očitno temu ni tako. Kje si mogoče lahko kaj več preberem o prehrani?
Težava pa je tudi v tem, da glede zdrave prehrane nimam nobene podpore okrog sebe. Sem mnenja, da je bolje, da otrok ne je ničesar, kot pomfri ali kaj podobnega, ampak večina se z mano ne strinja. Vsi me imajo za čudno. Pa se po vaših besedah otrok prehranjuje katastrofalno. Glede na vse to, se potem večina otrok prehranjuje katastrofalno? Saj vem, da je to samo izgovor, ampak menim, da se jih zelo veliko prehranjuje še slabše (razni smokiji, palčke, čipsi, pomfri, gazirana pijača, vsak dan salama in hrenovke), vsaj jaz jih kar precej poznam. Problem je tudi v tem, da se vsi okrog nas prehranjujejo še manj zdravo.
Hvala za vaše mnenje, bomo skušali čim bolj ukrepati v tej smeri.
Lep dan!
Nataša
Pozdravljeni!
Sanacija črevesja poteka v večih stopnjah, odvisno od stanja v črevesju. Če blato (in vetrovi) močno smrdijo, to pomeni, da neprebavljene beljakovine v črevesju gnijejo. Rešitev: zmanjšamo vnos beljakovin (mesa, mlečnih izdelkov). Zelo pogosto se v črevesju naselijo glivice, ker uživamo preveč ogljikovih hidratov in sladkorja. Blato in vetrovi ima bolj kisel vonj. Rešitev je zopet dieta. Poleg tega priporočam jemanje probiotičnih bakterij, včasih klistiranje in kolonsko hidroterapijo, če je stanje kritično. Po 3 do 6 mesecih si črevesje počasi opomore.
Splošno veljavnega jedilnika ni! Vsako telo potrebuje svojo mešanico goriva, ki jo moramo individualno določiti glede na potrebe (lahko se menjajo glede na letne čase, stres, starost, spol). V tej mešanici pa mora biti dovolj vitalnih snovi (mineralov, vitaminov, mikroelementov – elementov v sledovih, encimov, maščobnih kislin) in na tisoče drugih snovi, ki še jih sploh nismo raziskali. Največ vitalnih snovi dobimo z biološko pridelano in neobdelano (surovo) hrano. Dodatno lahko uživamo bio meso, kuhano zelenjavo in žita v vseh oblikah (seveda polnozrnata, ne denaturirana). Čim več strupov dobimo s hrano in pijačo, tem več vitalnih snovi potrebuje telo, da nevtralizira strupe. Ker vsebuje hrana iz supermarketov vedno manj vitalnih snovi, ker je voda, ki jo pijemo vedno bolj onesnažena, moramo vedno bolj zdravo jesti in si poiskati dobre nakupovalne vire. Zdravi način prehranjevanja danes skoraj ni več možen.
Primerjava z drugimi vam nič ne pomaga. Nemški onkologi (zdravniki!) napovedujejo, da bo 50 % zdaj rojenih otrok umrlo zaradi raka in da jih bo 75% zbolelo za rakom. Grozljive napovedi, a ne? Mogoče bi bile napovedi za Slovenijo bolj optimistične, mogoče pa tudi ne. Ostalih bolezni kot so alergije, diabetes in avtoimunske bolezne, nočem niti omeniti! Če se torej ne boste razlikovali od povprečja, bodo vaši otroci tudi oboleli in umrli kot napoveduje povprečna statistika.
Vodilo mojega učitelja na seminarju o zdravljenju raka: „Vsak človek ima pravico vedeti in se odločiti.“
LP
Hvala za vaš odgovor.
Sama osebno menim, da stanje še ni alarmantno. Otrok je zdrav, ima dobro kri (hemoglobin 124), ….
Za žejo smo uvedli pitje navadne vode (prefiltrirane, doma imamo filter iz revije Zdravje), precej zmanjšali porabo sladkarij. Še povečali prehranjevanje s sadjem in zelenjavo.
Precej bomo delali na dvigu odpornosti, se veliko gibamo zunaj,…
Povečali smo porabo polnozrnate, ajdove, pirine,…moke (namesto bele), uporabljamo olivno in sezamovo olje že precej časa.
Ampak je pa dejstvo tudi (pa to ni izgovor), da veliko staršev (ki želi) ne more dobiti bio hrane. Predvsem, če nimaš možnosti lastne pridelave, niti ne živiš v Ljubljani, v našem kraju pač ni nobene bio tržnice. Poleg tega pa si večina staršev niti finančno ne more privoščiti biološko pridelane hrane, ker je precej dražja, in je torej odvisna od hrane, ki se jo dobi v trgovinah.
Me pa zanima kje lahko dobim probiotične bakterije? Vem, da so v actimelu. Ali so še kje drugje’ Kako naj bi jih otrok užival?
Lep dan!
Mene tudi moti ponujanje sladkarij. Povejte vašim staršem, da bodo šli naslednjič z vami in vašim otrokom k zobozdravniku. In to tudi v resnici naredite. Naj vidijo, kaj s svojim početjem delajo vašemu otroku.
In če slučajno odklonijo, jim povejte, da nobenih sladkarij in sladkih pijač ne dovoljujete več. PIKA. Za vašega otroka gre. Bodite neomajni in dosledni.
Pozdravljeni!
V eni točki vam močno ugovarjam! Mislim, da si vsakdo lahko privošči bio hrano. To je samo vprašanje prioritet, za kaj porabimo denar. Za avto in hišo/stanovanje imamo vedno denar, za bio hrano pa še nihče ni vzel kredita. Ali pa poznate koga? Poleg tega je bio hrana cenejša, saj moramo kupovati manj živil, ki so dosti boljše kakovosti. Poleg tega odpadejo stroški zdravljenja in zdravil (oziroma njihovih posledic).
Actimel je samo dobra medijska kampanja in če si pogledamo sestavine, lahko ugotovimo, da ni tako zdrav, kot bi si mislil. Za več informacij o dobrih probiotičnih bakterijah pokličite v našo ordinacijo.
LP