ali vodi v smrt
Pozdravljeni,
Moja Mama ter Babi imata Inkontinenco blata. Mama jo je dobila pred kratkim in sicer je v svojem 52 letu . Moja babi pa se z njo bori že nekaj časa . Vendar se je moji babici stanje poslabšalo ter je dobila večji odmerek zdravil. Mene pa zanima ali je morda inkontinenca dedna in če lahko zaradi tega možno v starih letih kot je moja babi (72 let) umreš?
Pozdravljeni!
Ker moj odgovor na vaše vprašanje žal ni bil objavljen sem se odločila, da ga podam še enkrat, saj upam, da si bosta z mojim nasvetom vaši mama in babica lahko vsaj malo omilili svojo težavo.
Za preprečevanje uhajanja blata se dobijo analni čepi Conven, ki so v obliki tampona. Čep se vstavi v danko, kjer se od vlage črevesja razpre in tako preprečuje uhajanje blata nekje do 12 ur. Čepi so za enkratno uporabo, so sicer precej dragi in se jih, koliko vem, ne dobi na naročilnico. Se pa da z njimi dan preživeti dokaj normalno, saj je oseba lahko telesno aktivna. Lahko se gre na primer tudi kopat, na izlet ali se udeleži kakega druga družabnega srečanja.
Do uhajanja blata pride zaradi poškodbe mišice zapiralke, ki se je lahko poškodovala pri porodu ali nesreči, tudi zaradi morebitne okvate živčevja, ki oživčuje mišico zapiralko, lahko tudi zaradi prirojene okvate ali bolezni danke in zadnjika. Sama inkontinenca pa ni smrtno nevarna. Vzroki za nastanek le te so lahko tudi dedni, če je do nje prišlo zaradi slabosti tkiv. Uhajanje blata se zdravi tudi s Keglovimi vajami, s katerimi utrjujemo mišice medeničnega dna.
Z zdravljenjem inkontinence blata se ukvarja doc. dr. Boštjan Mlakar, dr. med., specialist abdominalne kirurgije, zaposlen je v Kirurškem sanatoriju Rožna dolina v Ljubljani, dela pa tudi v Mariboru v zasebni ambulanti s koncecijo. Ambulanta se v Mariboru nahaja na Lackovi cesti 54, telefon 02/614 44 77.
Z lepimi pozdravi,
Lorena Meglič, predsednica Društva Mena