Ali so možne kromosomske nepravilnosti?
Spoštovana dr. Brezigar
Zastavila bi eno mogoče eno nenavadno vprašanje, za katerega bi vljudno prosila, če mi nanj lahko odgovorite. V nosečniških koledarčkih, kjer lahko prebereš kaj se dogaja s plodom v posameznem tednu nosečnosti sem prebrala, da v tistem občutljivejšem obdobju od ovulacije do spočetja -ko poteka delitev celic, priporočeno, da ženska ne pretirava z ekstremnimi telesnimi vajami. Sama sem hodila na rekreativno telovadbo ravno v tistem času, natančneje me skrbi vaja s intenzivnim tresenjem maščobe na trebuhu za izgubo trebuha, in me zanima ali tovrstno intenzivno tresenje trebuha oz. maščob na trebuhu lahko kako posledično škodljivo vpliva na nenadzorovano in nekontrolirano (nepravilno) rast in delitev celic zarodka? Vaje ni bilo več kot 15 minut, samo enkrat, vendar ravno v tistem času ko je morala potekati delitev celic v telesu. Skrbi me, da ne bi zaradi tovrstne vadbe (tresenje trebuha) prišlo do kakšne nepravilne razvrstitve kromosomov oz. kromosomske napake-ki bi se kazala v prizadetosti otroka? Je to možno ali tu ni nobene povezave, je vprašanje nesmiselno?
Temu vprašanju bi dodala ali se iz opravljenih ultrazvočnih preiskav kot so: nuhalna svetlina, morfologija ploda, kontrola rasti ploda lahko zazna morebitne razvojne nepravilnosti (napake v kromosomih) ali je to mogoče zagotovo potrditi le z amniocintezo?
In prosim še za odgovor ali se na tovrstnih ultrazvočnih preiskavah lahko zazna nepravilnosti na plodu, ki bile povzročene zaradi okužb v nosečnosti ( npr. toksoplazma, ostale infekcije ali pa kakšna uporaba zdravil..) V primeru, da pride do teh okužb (okvar) v nosečnosti kakšne posledice lahko pusti na plodu, poleg slepote, gluhosti, me zanima ali lahko povzroči tudi določeno obliko prizadetosti, da otrok ne bi bil normalen?
Ali so za nosečnico (oz. okužbe v nosečnosti) lahko nevarne tudi bakterije npr., ki se (če se nenadzorovano) razmnožijo v hladilniku..(ali pa plesen, seveda ne kot zaužita, ampak tudi kot taka nehigiensko razmnožena v prostoru, kot je recimo hladilnik..) Ali so to točno določene, specifične bakterije, virusi, ki jih smatramo pod »okužbe v nosečnosti« in so za nosečnico nevarne?
Hvala Vam in lep pozdrav.
Pozdravljeni!
Nobeno vprašanje ni nesmiselno, če vas v nosečnosti skrbi.
Ob zanositvi in prvih 10 dni po zanositvi je plod zelo odporen proti zunanjim škodljivostim oziroma je sposoben znatnega popravila poškodb. Če je škodljivost prevelika ali pa če je ta preprečila uspešno vgnezdenje ploda, lahko odmre sicer pa se naprej razvija brez posledic. Celice ploda se sicer delijo ves čas njegove rasti, seveda pa tudi po rojstvu otroka in prav tako tudi pri odraslem človeku do smrti, saj se tako obnavljajo in nadomeščajo stare in poškodovane celice.
Nepravilno razporejanje kromosomov se dogodi največkrat že pred združitvijo spolnih celic v dozorevajočem jajčecu ali spermiju. Vzrokov za ta dogodek ne poznamo.Nič ne kaže na to, da je intenzivna fizična aktivnost povezana z napačnim razporejanjem kromosomov.
UZ pregled nuhalne svetline in hormonski testi služijo za odkrivanje visokega tveganja za kromosomsko napako pri plodu. Kromosomsko napako dokončno potrdimo ali izključimo s prenatalno kariotipizacijo (amniocentezo). UZ pregledi zelo uspešno odkrivajo morebitne prirojene napake organov ploda, ki so lahko ali pa tudi ne povezane s kromosomsko napako ploda ali pa so nastale iz drugih razlogov.
Prvo okužbo s toksoplazmozo ginekolog ugotavlja na osnovi preiskave protiteles pri vsaki nosečnici.
Nosečnica, ki ni bolna in ima normalen imunski sistem je razvila v svojem življenju odpornost proti mnogim bakterijam, virusom in plesnim zato njeno nosečnost prisotnost klic v neposrednem okolju le zelo redko ogroža.Seveda higjenski ukrepi verjetnost okužbe še zmanjšujejo.
LP