Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Splošno Alergija Alergija na mleko in jajca in sladice

Alergija na mleko in jajca in sladice

Imam sina, ki je alergičen na mleko, jajca, pršico,… Zalo mu je hudo, ker ne sme jesti tort. Ima kdo kakšen recept za torto brez jajc in mleka ali pa za kakšne podobne sladice?

Nadomestilo za jajce: v 3/4 dcl vode zavreš 1 žlico lanenega semena, precediš in to zadostuje dvema jajcema! Super!ampak “žal” naš mali ne mara sladkega! Še nekaj receptov:

BREZJAJČNE MIŠKE ZA PUSTA HRUSTA,

V cca dcl mleka zdrobimo pol zavitka kvasa, dodamo eno zličko sladkorja in ščepec soli. Damo na mlačno ploščo in počakamo, da začne kvas vzhajati.

Potem v 1/4 kg moke vlijemo zgoraj navedeni zvarek, dodamo se 1 žlico olja in mleko (mlačno), če je potrebno. To gnetemo toliko časa, da nastane gladko testo in spet pustimo na mlačni plošči vzhajati vsaj 20 min.

Iz tega testa lahko naredimo krofe ali pa miške, in jih pečemo počasi v vročem olju. Na koncu posujemo s sladkorjem v prahu. Aja, pa marmelada tudi zraven paše.

To testo pa lahko uporabimo tudi za pico. Samo pri tem izpustimo žlico olja.

Za tiste ki ne smejo mleka, lahko namesto tega uporabijo kako drugo mleko (sojino, riževo) po moje bi celo z vodo slo.

B**

Pa se navodilo iz babičine skrinje: “Pssst, testo vzhaja.” 😉

AMERIŠKI CHOCOLATE CHIP COOKIES PO NAŠE

sestavine:
22 dag masla (lahko tudi margarina)
10 dag belega sladkorja
10 dag rjavega sladkorja
1 vanili sladkor
1 pecilni prašek
25 dag moke
30 dag jedilne čokolade (lahko 1/2 mlečne in 1/2 jedilne)

postopek:
Pečico segrejemo na 180°C. Zmešamo maslo, beli sladkor, rjavi sladkor in vanili sladkor. V posebni posodi zmešamo: moko, pecilni in na koščke narezano (ne naribano!) čokolado. Vse skupaj mešamo tako dolgo, dokler ne dobimo goste, dokaj suhe mase. Z žlico damo na pekač (na katerega smo dali papir za peko) majhne “kepice” mase, ki jo s prsti oblikujemo v obliko kukija in pečemo približno 8 – 10 min. Če bi bila masa preveč suha in bi testo pri nanosu na pekač oz. pri oblikovanju kukija razpadalo, se lahko doda v testo malenkost! mleka, toliko da ta poveže.

Piškoti so – ko jih vzamemo iz pečice – sicer na dotik še vedno mehki, (čokolada ni stopljena) kar pa ne pomeni, da še niso pečeni. Pustimo jih, da se ohladijo (cca. 10 min) in postanejo trdi. Kukije je treba takoj, ko jih vzamemo iz pečice, malo premakniti na pekaču, ker se drugače čokoladni delci primejo na pekač. Ko se ohladijo pa jih zložimo v posodo.

PIŠKOTI BREZ JAJC

sestavine:
50 dag moke
25 dag margarine
1 pecilni prašek
7 žlic sladkorja v prahu
7 žlic olja
7 žlic vode

postopek:
sestavine zmešamo, naredimo rogljičke, jih spečemo in povaljamo v sladkorni moki ali pomočimo v stopljeni čokoladi.

ŠAPICE

sestavine:
1 kg moke
750 g margarine (jaz uporabim zvezda margarino za peko)
1 navaden jogurt

postopek:
Vse navedene sestavine zgneteš v kompaktno testo, ki se ne sme lepiti za roke. Testo – na malenkost pomokanem prtu – razvaljaš na 2-3 milimetre (približno) debelo. Z modelom za izrezovanje krofov (lahko pa tudi z nekoliko širšo skodelico za belo kavo) izrežeš kroge. V njihovo sredino daš košček marmelade (lahko tudi evrokrema) in krog zapreš, tako da dobiš obliko luninega krajca. Robove zapreš z vilico. Dobljene lunice zložiš v pekač (ker je že v testu konkretna količina margarine, ga ni treba mazati z maščobo, lahko uporabiš peki papir) in pečeš na 200 stopinj (navadna pečica, brez ventilatorja) približno 15-20 minut (oz. ko za malenkost porjavi lunin rob). Temperatura in čas pečenja sta odvisna tudi od vrste pečice. Ko so piškoti pečeni jih zložiš v skledo, da se ohladijo, nato pa jih še povaljaš v sladkornem prahu.

ČOKOLADNI POLŽKI

testo: nadev:
1 kg ostre moke 200g masla
625 ml mlačne vode 200g prepraženih in zmletih ali sesekljanih lešnikov
30 kvasa 310g naribane ali sesekljane jedilne čokolade
30g sladkorja
30g soli

postopek:
Zamesimo testo, ki naj vzhaja. Ko vidno naraste, ga ponovno pregnetemo, razdelimo na dva dela in pustimo, da ponovno vzhaja. Nato testo razvaljamo dokaj na tanko (3-4 milimetre) in ga premažemo z nadevom. Zvijemo v rulado in narežemo na 2 cm široke rezine. Zložimo jih v pomaščen pekač s “polžkom” navzgor. Pečemo pri 200°C 20 minut.

Nadomestek za beljak:

3/4 dl vode
1 žlica lanenih semen

Mešanico zavremo in na nizki temperaturi počasi kuhamo5 minut. Pazimo, da ne postane gumijasto.

Jaz sem sicer precedila, vendar gre težko in ni nič narobe, če daš v pecivo ali palačinke kar vse.

MARMORNI KOLAČ

1 lonček jogurta (jaz sem vzela navadni sojin jogurt)
2 lončka moke (Celiax)
1 lonček sladkorja
1/2 lončka olja
2 žlici sluzi iz lanenih semen = 2 jajci
1/2 pecilnega; original recept ima cel pecilni
1 vanilin
kakav

Vse razen kakava zmiksaš, pol preložiš v drugo skledo in vmiksaš kakav. V podolgovat pekač (srnin hrbet) daš malo enega, malo drugega, da je pisano.

Pečeš na 200°C, 20 – 30 minut, probaš če je pečeno…. in njam!

Mi je všeč, ker se vse skupaj zmiksa in ni nobenega packanja. Sem ga velikokrat delala že prej, ko smo še jedli jajca.

LP

Hvala! Se bomo sladkali!

Super, tudi mi se bomo sladkali! Po novem smo tudi mi v klubu alergikov. Na žalost…

Helena

Helena

New Report

Close