Alergija in nosečnost
Mož ima celiakijo in kup spremljevalnih alergij. V bistvu na vse razen kuhano zelenjavo in sadje ter riž, čičeriko itd. jaz lahko jem vse od A do Ž. Ali moram sedaj, ko sem noseča in nosim njegove gene v trenuščku, kaj paziti na to kaj jem, da ne bom pri otroku predčasno vzbudila kakšne alergije. ker slišala sem, da arašidov v nosečnosti ravno zaradi tega ne smeš jesti.
Ali kdo kaj ve na to temo???? Lepo prosim.
Hvala.
Aja
Pozdravljena, tudi sama sem alergik in na žalost je moja hči tudi. V nosečnosti se nisem odrekala hrani, ki bi lahko bila alergena…. hči sem dojila in pri treh mesecih se ji je pokazala alergija, od takrat sem bila na dieti, dojila pa sem 13 mesecev.
Pri naslednjem otročku bom poizkusila z dieto v nosečnosti (kravje mleko, jajca in oreščki), tako mi je svetovala BICOM terapevtka. Ne znam ti razložiti kako je v vajinem primeru, ko je alergik oče – tu se le geni! Poizkusi se posvetovati z dietetičarko v pediatrični kliniki, ali pa s katerim od BICOM terapevtov….
držim pesti, da bo vse ok in da bo otroček brez alergij :))
lp, T.
Na srečo so mamini geni bolj pomembni od očetovih, kar se dedovanja alergij tiče.
Statistično pa je takole: Če je eden od staršev alergik, je verjetnost, da otrok dobi alergijo 40 %. Pri dveh otrocih in enem staršu alergiku je tako zelo verjetno, da bo eden od otrok alergik. Pri obeh starših alergikih pa je samo 20 % verjetnosti, da dva otroka ne dobita alergije.
Lahko pa ima mama kakšno prikrito alergijo, tudi razni strupi, barvila, konzervansi, glivice … se preko plodovnice prenašajo na otroka, zato je zdravi način življenja in čim manj potencialnih alergenov (kamor spada tudi kravje mleko in mlečni izdelki, prečiščena bela moka in izdelki iz moke) dobra odločitev – za mamo in otroka.
LP
Helga
Helga, ne zameri, en popravek: potencialni alergeni se ne prenašajo direktno preko plodovnice. Prenašajo pa se imunska protitlesa iz materine krvi (ki so se tvorila zaradi izpostavljenosti alergenom) preko posteljice (placente). Res pa je, da je za plod bolj problematična alergija matere, saj je v stiku z njeno krvjo ves čas, dokler je v maternici.
Sama sem alergična na cvetenje trav in drevesnih pelodov. Posvetovala sem se z nekaj zdravniki, a so njihova mnenja deljena. Vseeno sem se odločila, da sem bila zaradi hude alergije hčerke zato pri naslednjem otroku med nosečnostjo in prvo leto (dojenje) na preventivni dieti brez mleka, jac in najpogostejših alergenov (lešniki, orehi, arašidi, kakav, soja,…). Mali je sicer imel nekaj zelo blagih alergij (pršica in cvetni prah), a jih je “prerasel” do enega leta.
*********
“Love is the answer to the final question you ask” – Unknown