Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Drugo Hormonske motnje aldactone

aldactone

Spoštovani!

Ali ima sočasno jemanje Aldactona in Mace kakšne neželene učinke žal ne vem.

Lp

************************** Asis.dr. Edvard Pirnat, dr. med., spec. internist - tirolog

Pozdravljeni,

Zanima me, kaj se zgodi s poraščenostjo, ko se zdravilo preneha jemati. Se le ta poveča? Ali je stanje potem spet enako kot je bilo prej ali je učinek bolj trajen?

Lp

Spoštovani!

Po prenehanju jemanja Aldactona se poraščenost lahko poveča.

Lp

************************** Asis.dr. Edvard Pirnat, dr. med., spec. internist - tirolog

Pozdravljeni. Ze leta imam zelo prenizek kalij, vedno je od 2.7 do 3.5…. jemljem tablete kalinor in sicer ogromne kolicine po 6 do 8 kalinorjev.
Ko sem zdravnikom govorila, da hodim na vodo vsakih nekaj minut, po zauzitju tablet ni nihce polagal opazanje na to. Lani sem koncno prisla do nefrologa, ki mi je dal poleg krvi pregledati se urin. V urinu je bilo ogronmo cezmejo izlocenega kalija in sicer 226 enot, najvec je 17.
Potem je ugotovljeno, da imam zvisan aldosteron na 3,71 ter renin-angiotenzin na 22,47
Klorid znizan 85, kalij z vsemi kalinorji 3.2, natrij 132, S-HCO3 43,0 ostalo je v mejah normale.
Naj povem, da imam krvni tlak od nekdaj prenizek je v okviru od 87/65 do visjega ki je okoli 98/78 tudi 110/86.
Vec let imam ze bulimijo, vendar pravijo, da z bruhanjem ne more it z urinom toliko kalija ven.
Tudi ko nisem bruhala je bilo isto.
Zdaj mi je dal dr. Terapijo aldactone 100mg in 4 kalinorje, stanje je isto.
Prejsnji teden sem imela v petek K 4.0, v soboto zvecer pa sem bila na urgenci s K 2.8
Dobila sem infuzijo in sicer 1500 ml skupaj in 30ml Kalija, zravn pa se 6 kalinorjev in 6 kalij klorid tabletov, aldactone…. in je sel kalij iz 2.8 na 3.5
Meni se to zdi nenormalno… kam gre ves ta kalij? Naj povem, da sem bila v bolnici Izola, urina mi niso pregledali, ko je kalij prisel na 3.5 so me poslali domov.
Nevem h komu naj grem, ali je nefrolog bolj primeren za to, ali naj grem se do endokrinologa?
Nadledvicna zleza je po UZ uredu, prav tako ledvicne funkcije po pregledu krvnih testov.
Od cesa je lahko vse to? Diagnozo imam zaenkrat pod ? In sicer sekundarni hiperaldosteronizem.
Hvala za pomoc.

Spoštovani!

Glede na navedeno je možno, da gre za sekundarni hiperaldosteronizem. Priporočam upoštevati navodila nefrologa. Morda bi vseeno koristil tudi pregled pri endokrinologu.

Lp

************************** Asis.dr. Edvard Pirnat, dr. med., spec. internist - tirolog

Hvala, imama pa se vprasanje. Je to ozdravljivo? Ali bom morala celo zivljenje jesti tablete? Kako je z nosecnostjo in sekundarnim hiperaldoszeronizmom? Je lahko posledica hipokaliemije spontani splav? Lani novembra sem ga imela v 8 tednu, nisem pa se jemala aldactona. Za enkrat sva se z mozem odlocila pocakati, ker se bojiva morebitnih posledic. Zdravniki mi neznajo odgovoriti, ko jih tosprasujem, nevedo kaj mi reci.
Hvala, LP

Pozdravljeni,
zaradi (precej pozno) diagnosticirane androgene alopecije naj bi jemala aldactone. Alopecija je začela tiho delovati v času pubertete, se je pa drastično povečala po dvoletnem jemanju KT (yasminelle) in zelo stresnem obdobju. Stranski učinki pri in po jemanju KT pri meni so bili tudi povečana telesna teža, depresija, pomanjkanje libida…

Aldactone sem jemala 3 mesece in prenehala zaradi utrujenosti, vrtoglavice (občutka, da bom izgubila zavest, nizek pritisk?) in na koncu napihnjen trebuh in bolečine v želodcu. Poleg tega pa ves čas nisem imela menstruacije.

Nisem prepričana, ali so bili stranski učinki zaradi tablet ali zaradi drugih dejavnikov (stres, veliko dela, …)

Edino, kar se je izboljšalo v času jemanja je povečanje libida (ki se je zmanjšal po prenehanju jemanja KT)

Zdaj ponovno razmišljam o poskusu zdravljenja z aldactone-jem (ker lasje prehitro kopnijo pri mojih 27 letih) pa se mi pojavljajo vprašanja v zvezi z zdravilom Aldactone. Ali je jemanje zdravila nevarno pri raznih boleznih srca in ožilja? Kako se odziva Aldactone na alkohol in cigarete?
Na kaj je potrebno še paziti pri jemanju Aldactone 100?
Ali se po jemanju stanje spet poslabša? (tako kot po jemanju KT)
Lahko na preprost način razložite kako deluje aldactone na žensko telo?

Spoštovani “anainoxy”!

Potrebno je opredeliti vzrok za sekundarni hiperaldosteronizem (SE). Če odpravimo vzrok je SE mogoče pozdraviti. Sposobnost zanositve je zmanjšana, zapleti v nosečnosti so pri SE lahko dokaj pogosti, tudi spontani splavi. Z načrtovanje nosečnosti priporočam počakati dokler ne bo opredeljen vzrok in stanje umirjeno.

Lp

************************** Asis.dr. Edvard Pirnat, dr. med., spec. internist - tirolog

Spoštovani!

Aldactone ne vpiva škodljivo na srčno žilni sistem. Alkohol ne vpliva pretirano ugodno tudi pri zdravih ljudeh. Sicer je bilo o Aldactonu tudi na tem forumu že veliko govora. Natančne informacije pa lahko dobiti tudi v navodilu za uporabo, ki je priložen zdravilu.

Lp

************************** Asis.dr. Edvard Pirnat, dr. med., spec. internist - tirolog

Pozdravljeni dr. Pirnat!

Stara sem 20 let in že dve leti mi kostantno izpadajo lase. To se mi je začelo dogajati po izgubi 15 kilogramov in stresnem dogodku v obdobju pol leta. Narejene so mi bile vse možne preiskave, ki niso pokazale ničesar. Dobivala sem injekcije Flosterona, jemala tablete Roacutane, diane 35( še zdaj). Stanje se mi ni izboljšalo zato so mi letos marca bile predpisane tablete Aldactone 100 mg, ki pa stanja do zdaj pravtako niso izboljšale. Dermatolog mi svetuje ponoven obisk endokrinologa, a sem v dilemi zakaj saj je bilo dokazano da so hormoni vredu in rečeno mi je bilo ” včasih rešitve ni”. Zdi se mi, da se noben mojemu kompeksnemu primeru nihče ne posveti ali pa res noben ne ve, zato se obračam v upanju za kak dober nasvet še na vas. Vse skupaj na mene vpliva tudi izredno psihično, saj se zdravim zaradi paničnih napadov in depresije. Najlepša hvala in lep pozdrav

Spoštovani!

Vzroki za prekomerno izpadanje las so lahko različni. Če je bil pri vas izključen sindrom funkcionalne androgenizacije ( moška plešavost) za jemanje Aldactona ni razloga.

Lp

************************** Asis.dr. Edvard Pirnat, dr. med., spec. internist - tirolog

Spoštovani,

stara sem 35 let in zaradi teže, izpadanja las, poraščenosti mi je endokrinolog naredil teste in mi je diagnosticiral PCOS in mi predpisal jemanje Aldactone (3 tedne in 1 teden pavze) ter Aglurab dvakrat dnevno po obroku (postopno na 3x dnevno). V primeru vmesnih krvavitev je pisalo, da mi predpiše zdravnik še gestagen tableto.

12. dan jemljem Aglurab in Aldactone. Po treh dneh jemanja so se mi začele vmesne krvavitve zato sem dobila pri osebnem zdravniku Dabroston, ki sem ga pričela jemati 7 dan po začetku zdravljenja (sicer je pisalo od 8-17 dne jemanja Aldactona).

Upala sem, da bom nehala krvaveti, vendar kljub temu, da jemljem Dabroston že 5 dni še vedno krvavim. Ali je to normalno?

Mislila sem, da bom krvavela tisti teden ko preneham z jemanjem Aldactona. Ali bom takrat vseeno krvavela. Naj povem še, da sem imela vedno neredne menstruacije (razen ob jemanju KT), zadnje dve leti pa sem jih imela le 2x letno par dni.

Hvala za vaš odgovor, Nataša

Spoštovani!

Menim, da je pričakovati, da se vam bo menstrualni cikus postopno uredil.

Lp

************************** Asis.dr. Edvard Pirnat, dr. med., spec. internist - tirolog

Pozdravljeni.

Opravila sem krvne preiskave pri endokrinologu, ugotovil je PCOS, priporočil zdravljenje z Aldactone. Težave imam z izostajanjem menstruacij, predvsem pa z mastno kožo in nečisto kožo (stara sem 31 let).

V povezavi z diagnozo in priporočenim zdravljenjem bi vas prosila, če mi lahko pojasnite vrednosti, ki so v izvidu počrnjene kot izstopajoče:
S-Bilirubin cel. 17
S-Bilirubin dir. 5
S-Železo 32,4
MCHC 353
MPV 7,4
A-Androstendion 15,6

Kaj dejansko pomenijo zgornje vrednosti? Ali je zdravljenje z Aldactone primerno in nujno? Presenetila me je povišana vrednost železa, glede na to, da me zaradi blede kože pogosto ocenjujejo kot slabokrvno…

Hvala vam za odgovor. LP

Spoštovani!

Glede na navedene laboratorijske vrednosti je mejno zvišan bilirubin, železo, povprečna vrednost Hb v eritocitu, manjši povprečni volumen krvnih ploščic in androstendion. Terapija z Aldactonom je verjetno primerna.

Lp

************************** Asis.dr. Edvard Pirnat, dr. med., spec. internist - tirolog

Spoštovani!

Imam 22 let, diagnozo pcos, nizko telesno težo in trenutno nobene redne terapije. (Če dva do tri mesece nimam menstruacije, mi je naročeno vzeti Dabroston.) Ne jemljem oralne kontracepcije.
Težave imam predvsem s kožo (mastna, akne po obrazu, hrbtu in nadlakteh) in s prekomerno poraščenostjo (niti ne toliko na obrazu, kot na notranji strani stegen, okoli prsnih bradavic), izpadanjem las (posebno v predelu senc).
Seveda z izgledom nisem zadovoljna, posebno, ker je pred vrati poletje. Zanima me, kako najbolje in najhitreje rešiti težavo. Mi lahko primeren preparat predpiše osebni zdravnik? Moram do dermatologa, endokrinologa? Bi bil Aldactone primeren zame?

Najlepša hvala za vaš odgovor!

Spoštovani!

Glede na PCOS prihaja v poštev tudi terapija z Aldactonom. Glede tega priporočam posvet z endokrinologom.

Lp

************************** Asis.dr. Edvard Pirnat, dr. med., spec. internist - tirolog

Pozdravljeni.

Zaradi pcos sem dobila Aglurab (500×2/dan), ter Aldactone 100mg. Ob prebiranju tem in navodil ob jemanju Aldactona je kar nekaj hrane, ki je prepovedana zaradi kalija. Sedaj resnicno ne vem ekaj naj se uzivam v prehrani? Izogibati se je potrebno doloceni prehrani zaradi pcos in sedaj se izogibanje zaradi kalija. Katere hrane naj se sploh se posluzujem, saj imam obcutek da je vse prepovedano?

Terapijo jemljem slab mesec.

Spoštovani!

Veliko kalija vsebujejo banane, češnje, oreščki. Teh se je morda priporočljivo izogibati. Če imate normano deovanje ledvic sicer ob jemanju Aldactona ni pričakovati posebnih težav.

Lp

************************** Asis.dr. Edvard Pirnat, dr. med., spec. internist - tirolog

Pozdravljeni,
Sem 15mes po porodu. Ze od poletja dalje mi mocno izpadajo lasje. Bila sem pri endokrinologu in izvidi hormonov so normalni. Ginekolosko sem ok(narejen uz). Poleg teg imam zelo bolece in pekoce lasisce. Izpadajo mi pa tako dolgi kot kratki lasje. Endokrinolog je svetoval naj zacnem s terapijo diane ali/in aldactone. Jaz pa sem kar v dilemi,ker ne upam zaceti s temi tabletami…berem o vseh stranskih ucinkih in ko prenehas z jemanjem se stanje poslabsa. Kaj menite? Imam androgeneticno alopecijo? Je to povezano s pcos? Tega nimam..vsaj ginekologinja je rekla da je vse ok. Menstruacije imam redne, prekomerno porascena nisem oz.vsaj nic bolj kot pred nosecnostjo, z mozolji pa imam zadnje tedne kar nekaj problemov,vendar nic drasticnega, nekaj mozoljev.. Naj pricnem s tabletami?
Kaj menite kako bi morebitna nova nosecnost vpli ala na lase?

Ce svetujete terapijo, za katere od tablet naj se odlocim?

Hvala in lep vikend. Ursa

New Report

Close