Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Drugo Hormonske motnje aldactone

aldactone

Pozdravljeni!

Endokrinolog mi je na podlagi krvnih preiskav diagnosticiral Androgeno alopecijo in predpisal zdravljenje z Aldactone 100mg.

Ker že nekaj ur prebiram razno razne stvari o tem zdravilu, vidim da je večina ljudi s tako težavo dobila še Diane 35!
Jaz KT ne jemljem že skoraj 2 leti!

A je vseeno uredu, da mi je endokrinolog predpisal samo aldactone???

LP,…

Spoštovani!

Za zdravljenje androgene alopecije se lahko uporablja aldactone, Diane 35 in druga zdravila (inhibitorji alfa reduktaze). Odločitev glede najprimernejše terapije je v rokah endokrinologa, ki je pri vas opravil preiskave .

LP

************************** Asis.dr. Edvard Pirnat, dr. med., spec. internist - tirolog

Spoštovani!

Tudi sama imam vprašanje v zvezi z jemanjem Aldactone kapsul. Sama se že od svojega 19 leta (7 let) ubadam s hiperprolaktinemijo. Jemljem Bromergon 2,5mh, Aglurab 100mg, sedaj pa sem po novem dobila s strani endokrinologa predpisan tudi spironolakton – moja ginekologinja se je odločila za Aldactone 100 mg. Z jemanjem sem začela sredi septembra, 1 teden po jemanju sem imela menstruacijo še normalno, čeprav nekam dolgo (7 dni namesto 4 kot ponavadi) in z dokaj velikim luščenjem. Večja zmešnjava je nastala v oktobru in novembru, ko sem imela močne in goste rjavkaste izcedke ter nato še krvavitve v dokaj nenormalnih obdobjih (22.-29.10, 6.-14.11 in 23.11.-1.12). Klicala sem ginekologinjo, jo povprašala če je to odziv na tablete in mi je dejala, da mi bo predpisala še Primolut Nor 5mg 2x na dan, 10 dni na vsake 4 tedne (nato naj bi prišla krvavitev). Dejansko sama ne vem več pri čem sem, ali so Primolut nor res potrebne, bi bilo bolj smiselno Aldactone jemati npr. s tednom dni prekinitve (sedaj jemljem vsak dan 1 kapsulo/dan). Stara sem 26 let, tablet pa pojem več kot marsikdo pri 70-ih (3x na dan aglurab, 1x aldactone, 2x bromergon)
Zanima me vaše mnenje v zvezi z jemanjem Aldactoneja in Primoluta – je res potrebno toliko vsega zaradi zmešnjave s hormoni?
Naj omenim še, da sem ob ugotovitvi prolaktinoma in začetku jemanja tablet shujšala 40 kg, nato jih 15 dobila nazaj, sedaj pa se ne premaknejo nikamor, kljub vadbi in predpisanem programu. Je mogoče, da kakšno od zdravil “križa” načrte hujšanja oz. kakorkoli vpliva kontra?

Najlepša hvala za pojasnila in vašo prijaznost.

Spoštovani!

Glede na to, da imate prolaktinom in jemljete Bromergon, Aglurab in sedaj na novo še Aldactone je neredna menstruacija posledica različnih vplivov bolezni in zdravil. Menim, da se bo menstruacija po določenem času uredila. Verjetno jemanje Primoluta ne bo potrebno. Zdravila sama po sebi ne vplivajo na hujšanje.

Lp

************************** Asis.dr. Edvard Pirnat, dr. med., spec. internist - tirolog

Pozdravljeni!

Zaradi izpadanja las, mi je endokrinolog predpisal zdravljenje z Aldactone 100mg. Po treh mesecih jemanja zdravila se stanje na lasišču ni izboljšalo niti za 10%.
Pred tremi tedni pa sem bila operirana (fistulotomija)..in po 10 dneh se je izpadanje precej zmanjšalo.
Po pogovoru z zdravnico sem prišla do ugotovitve, da je za izpadanje morda bila kriva prav tale fistula…saj lasje prekomerno izpadajo od takrat ko sem začutila to zadevo v perianalnem delu. Endokrinološki testi so sicer pokazali “nekoliko povišane moške hormone” (tako je navedel doktor), vendar ti nekoliko povišani so lahko zaradi moje prekomerne telesne teže (ITM 38).

Kaj menite vi?

Drugi problem pa je menstruacija. Nikoli nisem imela težav…bila je redna s KT ali brez. Nikakršnih problemov do sedaj… Torej kot sem rekla, sedaj končujem 3. škatlico Aldactone in menstruacija zamuja 1 teden. Tisti dan ko bi jo morala dobit, sem čutila da se pripravlja (boleče prsi, nemirnost, zabadanje v predelu jajčnikov), a o krvavitvi ne duha ne sluha. Sedaj pa ne vem več kaj naj…

Ginekolog je na dopustu in ne vem kam se obrnit. Poleg tega sem hotela spet pričeti z jemanjem KT, sedaj pa ne vem kako naj začnem jemati če nimam menstruacije.
Kaj mi svetujete??

Za odgovor se vam zahvaljujem! LP

Spoštovani!

Glede na to, da se je stanje z izpadanjem las po operaciji fistule izboljšalo, je bila fistula verjetno glavni vzrok za izpadanje. Ob vsakem izostanku menstruacije je potrebno izključiti nosečnost. Če niste noseči lahko ob izostanku menstruacije z jemanjem KT pričnete kadarkoli.

Lp

************************** Asis.dr. Edvard Pirnat, dr. med., spec. internist - tirolog

Pozdravljeni,

stara sem 26 let in zaradi različnih težav (sprememba glasu, izostanek meansturacije 6 mesecev, povečana rast dlak, aknavost) sem bila napotena k endokrinologu. Po pregledu koncentraciuje hormonov in še nekaterih drugih parametrov v krvi mi je zdravnik predpisal Aldactone za obdobje dveh let. NAj omenim, da so bili izvidi glede hormonov bp, imela pa sem skoraj za enkrat višje vsebnosti bilirubina in železa v krvi. Sedaj pa imam dva vprašanja….

Z Aldactone (100 mg), ki ga sedaj jemljem dva meseca sem opazila, da so je aknavost očitno zmanjšala, rast dlak sicer se že ni zmanjšala ampak sem potrpežljiva in pomoje se bo s časom tudi to uredilo. No moje vprašanje pa zadeva menstruacijo in sicer, v tednu ko se prekine jemanje Aldactone-a sem sicer dobila menstuacijo ampak zelo zelo blago, komaj opozno, sedaj pa se mi je v ciklu, ko jemljem tablete zoopet pojavila mestuacija in ta traja že 10 dni ampak ji kar ni videti konca. Ali je to normalno ali naj obiščem zdravnika?

Drugo vprašanje pa zadeva nivo železa in bilirubina v krvi. Po približno mesecu dni, ko sem bila na pregledu pri endokrinologu sem obiskala še osebno dravnico , ki mi je ponovno odredila analizo krvi na vsebnost bilirubina in železa. In analiza je pokazal, da so vsebnosti železa še vedno za 10 enot nad zgornjo mejo. ZDravnica sicer pravi, da je to pač lahko neka dedna manjša okvara jeter ampak, da ni problematično. Mene pa malo skrbi, glede na to, da sem bila vedno do sedaj slabokrvna sedaj pa je prostega železa preveč!!

Hvala za vaše odgovore.

LP

Spoštovani!

Predvidevam da gre pri vas za PCOS. Pri tej motnji so pogosti neredni menstrualni ciklusi.Priporočam počakati nekaj dni. Če se krvavitev ne bo ustavila pa je potrebno obiskati ginekologa. Nekoliko zvišana koncentracija serumskega železa ni zaskrbljujoča. Ob kontroli priporočam poleg hemograma in železa določiti še feritin, ki je boljši kazalec za oceno količine železa v telesu.

Lp

************************** Asis.dr. Edvard Pirnat, dr. med., spec. internist - tirolog

pozabila sem še nekaj vprašati. kako je z lekadolom zaradi glavobola medtem ko jemljem aldactine? bi bil bolj primeren aspirin? naj povem, da ga vzamem mogoče 1-2x na mesec.
pa še to-zakaj tako upozarjajo da se te tablete smrtno nevarne? če naprimer užiješ preveč kalija?
hvala za odgovore

Spoštovani!

Ob jemanju Aldactona ni zadržkov za jemanje paracetamola (Lekadol). Aldactone lahko v kombinaciji z nakaterimi zdravili povzroči hude elektrolitske motnje, predvsem je nevarna hiperkaliemija (zvišana raven kalija v serumu), ki lahko povzroči smrtno nevarne motnje ritma.

Lp

************************** Asis.dr. Edvard Pirnat, dr. med., spec. internist - tirolog

zdravo.
zaradi pco sem začela s jemanjem tega zdravila-100mg, zdaj me pa zanima, ali lahko uporaba solarija kaj vpliva na moje telo, glede na to, da pijem te tablete.
mogoče je uprašanje smešno, vendar me res zanima.
hvala

Spoštovani!

Ob jemanju Aldactone ni zadržkov za uporabo solarija.

Lp

************************** Asis.dr. Edvard Pirnat, dr. med., spec. internist - tirolog

zdravo!
zanima me, zakaj mi zaradi jemanja aldactone tablet niso na krvodajalski akciji vzeli krvi?
ni znala pojasnit, samo rekla je, da ko zaklučim zdravljenje, potem lahko spet darujem kri.
hvala za odgovor.

Spoštovani!

Načeloma bolniki, ki so na medikamentozni terapiji niso primerni dajalci krvi.

Lp

************************** Asis.dr. Edvard Pirnat, dr. med., spec. internist - tirolog

Pozdravljeni,

adactone jemljem že prb. 2 leti in razmišljam o tem, da bi z jemanjem prenehala, sam ne opažam nobenih posebnih pozitivnih učinkov. Začela sem jih jemati po priporočilu endokrinologa. Rada bi zanosila in me zanima ali lahko aldactone poslabša možnost zanositve. V priloženih navodilih piše, da se ga ne jemlje med nosečnostjo, mene pa zanima ali je pred dejansko nosečnostjo možno, da aldactone “poskrbi” da ne morem zanositi, v smislu, da nimam ovulacije.

Hvala za odgovore

Spoštovani,

tablete aldactone jemlem že četrti mesec zaradi poraščenosti. Zdaj mi je izaostala prej redna menstruacija. Med jemanjem zdravil se mi mesečno pojavijo komaj opazne krvavitve, vendar prej redne menstruacije ne dobim več. Zdaj me pa zanima, če moram prekiniti z jemanjem aldactona ali moram dobiti druga zdravila?

lp,. Hvala

Spoštovani!

Vsekakor je potrebno izključiti nosečnost. Če niste noseči ne vidim razloga za nadaljevanje jemanja Aldactona. Morda bi bilo smiselno dodati tudi hormonski preparat, ki je oralni kontraceptiv in ima antiandrogeno delovanje (Yasminelle).

Lp

************************** Asis.dr. Edvard Pirnat, dr. med., spec. internist - tirolog

Spoštovani!

Zopet vam pišem v zvezi s terapijo Aldactone in vas prosim za nasvet.
Zaradi aken mi je endokrinologinja predpisala tablete Aldactone 100mg, zdaj zaključujem 3. škatlico. Včeraj sem si dala pregledat kri in sem vrednosti kalija imela sicer normalne – 5,2 a so se v primerjavi s 1. preiskavo (pred začetkom jemanja tablet) kar precej zvišale. Takrat sem imela kalij 4,8. Kdaj mislite, da bi bilo dobro zopet pregledati kri, čez pol leta, čez 2 meseca, mogoče prej?

Kar se prehrane tiče, banan v tem času nisem jedla, prav tako nisem jemala nobenih nadomestkov za sol ali pa multivitaminov. Nisem pa nič pazila pri paradižniku, solati itd. saj se jim ne morem in niti ne želim upreti.

Sicer pa se počutim povsem enako kot pred jemanjem tablet oz. nisem še zasledila nobenega stranskega učinka.

Hvala za odgovor in lep dan želim!

Maja

Spoštovani!

Adactone (spironolakton) je antagonist aldostero in zadržuje kali v telesu. Ob jemanju Aldactona so potrebne občasne kontrole serumskaga kalija, na 3 do 6 mesecev.

LP

************************** Asis.dr. Edvard Pirnat, dr. med., spec. internist - tirolog

Pozdravljeni,

že tretje leto po nasvetu endokrinologa jemljem Aldactone 100. Stanje poraščenosti se je po telesu ( prsa, trebuh, rame) malce izboljšalo. Obraz ( brada, vrat) pa ostaja obupen. Vsak dan pinceta in bulice ter hraste od puljenja. Tudi koža je tam temneje obarvana. Koliko časa naj sploh še vstrajam na tabletah, saj kasneje nisem bila še na nobeni kontroli?

Glede na kontole kalija…. moja osebna zdravnica mi vsake tri mesece izda recept za tablete in v treh letih nisem opravila nobene kontoče krvi. Je to nujno potrebno, kakšne so lahko posledice previsokega kalija?

Naj povem, da sem opravila 12 laserskih tretmajev odstranjevanja dlak. Izgledalo je super, po nekaj mesecih pa je bilo stanje še slabše.

Hvala za odgovor in lep pozdrav.

Ana

New Report

Close