Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Drugo Hormonske motnje aldactone

aldactone

Pozdravljeni,

zaradi PCOS sem prekomerno poraščena. Ginekologinja mi je predpisala aldacton. Vem, da zdravilo zmanjšuje poraščenost, vendar me zanima, če zmanjša tudi poraščenost nad zgornjo ustnico in po bradi. Razmišljam namreč o laserski depilaciji, ker me poraščenost zelo moti.5

Spoštovani!

Aldactone zmanjša poraščenost pri PCOS načeloma tudi po obrazu. Sicer menim, da je za odstranitev dlak na zgornji ustnici in bradi res najbolj primerna laserska depilacija.

Lp

************************** Asis.dr. Edvard Pirnat, dr. med., spec. internist - tirolog

Hvala za Vaš odgovor. Imam še eno vprašanje: ginekologinja mi je naročila, naj jemljem Aldactone (50 mg) 21 dni, v škatlici pa je samo 20 tablet. Ali moram odpreti še en zavoj in od tam vzeti še eno tableto? In tudi, da moram imeti vmes 7 dni pavze. Ni mi logično, kar ste napisali, da če se vzame zadnja tableta v nedeljo, se mora naslednja zopet v nedeljo – v tem primeru je vmes le 6 dni premora.

Najlepša hvala tudi za ta odgovor.

Spoštovani!

Aldactone se načeloma jemlje vsak dan. Če se je pri vas ginekologinja odločila za jemanje s pavzo se glede jemanja Aldactona posvetujete z njo, oziroma uporabljajte zdravio, kot vam je bilo naročeno.

Lp

************************** Asis.dr. Edvard Pirnat, dr. med., spec. internist - tirolog

Pozdravljeni,

zdravnika sem obiskala ravno zaradi prekomerne poraščenosti, ugotovil je da gre po vsej verjetnosti za funkcionalno androgenizacijo v sklopu PCOS. Predpisal mi je Aldactone 100mg na tiste dneve ko pijem tudi kontracepcijske tablete Diane 35.
Zanimajo me stranski učinki, ter ali se bo stanje vsaj malo popravilo?

Hvala za odgovor.

Lep pozdrav

Spoštovani!

Možni neželeni učinki Aldactona so:elektrolitske motnje (zvišana raven kalija in znižana natrija v serumu, posledično se lahko pojavi mišična nemoč, redkeje krči,lahkjo se pojavi povišana raven sečne kisline, občutljivost prsnih bradavic, sprememba glasu, zaspanost, alergične reakcije kože, motnje delovaja šrebavil in jetrne okvare. Vsekakor je pri PCOS ob terapiji z Aldactonom in Diane 35 pričakovati zmanjšanje poraščenosti.

Lp

************************** Asis.dr. Edvard Pirnat, dr. med., spec. internist - tirolog

Pozdravljeni,

tudi jaz že 7 mesecev jemljem aldactone 100.

Po kolikšnem času naj bi bil viden rezultat zmanjšanja poraščenosti. jemala naj bi tablete 2,5 let. Kaj potem , ponoven pregled in zopet jemaje tablet???

Hvala za odgovor in lepo poletje vam želim

Spoštovani!

Učinki terapije z Aldactonom na poraščenost se navadno pokažejo po približno 8 tednih jemanja. Zdravljeje navadno traja 2 do 3 leta. V primeru poslabšanja se lahko zdravljenje ponovi.

Lp

************************** Asis.dr. Edvard Pirnat, dr. med., spec. internist - tirolog

Spoštovani,

mene pa zanima naslednje: aldactone jemljem že 10 let, zaradi mozoljev. Ali obstaja kaka meja (izraženo v letih), koliko časa lahko zdravilo jemlješ?

LP

Spoštovani!

Navadno traja zdravljenje z Aldactonom par let. Če je zdravilo učinkovito in ga dobro prenašate, pa ni zadržka tudi za dolgotrajnejše jemanje.

Lp

************************** Asis.dr. Edvard Pirnat, dr. med., spec. internist - tirolog

Spoštovani.

Približno 7 let jemljem Placquenil zaradi Porphyrie cutanee tarde, Euthyrox 50ug. Pred dvemi leti sem obiskala endokrinologinjo zaradi prekomerne poraščenosti, predpisala mi je Aldactone. Dermatologinja se s tem sicer ni strinjala, ker meni, da pri meni ne bo imel Aldactone nobenega učinka. Poraščenosti sem se lotila z raznimi kremami, depilacijami na zadnje še z lasersko terapijo (v dermatološkem centru) in sem nad rezultati zelo razočarana, kajti poraščenost se je še povečala, dlake ki so bile prej svetle so sedaj temne.
Sedaj so na UZ vidli nekaj cistic na levem jajčniku in eno večjo na desnemu. Zaradi Porphyrie kontracepcijske tablete pri meni ne pridejo v upoštev.
Zanima me, ali bi vseeno poskusila z Aldactone in če obstajajo še kakšne druge hormonske tablete, ki bi jih lahko jemala.

Najlepša hvala za odgovor. Lep pozdrav.

Spoštovani!

Glede na to, da imate porphyrio jemanje hormonskih preparatov, ki vsebujejo estrogene pri vas ne pride v poštev. Za jemanje Aldactona ne vidim zadržka.

Lp

************************** Asis.dr. Edvard Pirnat, dr. med., spec. internist - tirolog

Pozdravljeni!

Meni je endokrinolog predpisal tab. Aldactone 100 mg, zaradi aken in pa tudi zaradi mastenja las (hormonsko neravnovesje). Zdravljenje naj bi trajalo 3 leta. Zanima me ,če se odločim za otroka ali je potem potrebno prenehati jemanje oz. ali lahko tab. škodujejo plodu?

lp

Spoštovani!

V nosečnosti je jemanje Aldactona kontraindicirano. Priporočam prenehati z jemanjem Aldactone, ko se boste odločili za nosečnost.

Lp

************************** Asis.dr. Edvard Pirnat, dr. med., spec. internist - tirolog

Spoštovani!

V nosečnosti je jemanje Aldactona kontraindicirano. Priporočam prenehati z jemanjem Aldactone, ko se boste odločili za nosečnost.

Lp

************************** Asis.dr. Edvard Pirnat, dr. med., spec. internist - tirolog

Pozdravljeni!

Še eno vprašanje glede tab. ALDACTONE.Zanima me, po kolikem času začnejo tablete delovati?V navodilih sem prebrala, da se prvi učinki zdravljenja pojavijo od 10-18 ur po začetku zdravljenja oz. da največji učinek dosežejo po 3-6 dneh?Jaz pa jih jemljem že en teden.Pa po dekolteju in ramah sem dobila akne odkar jih jemljem.

lp, hvala za odgovor

Spoštovani,

bodite potrpežljivi. Običjno traja nekaj tednov, da se koža vidno izboljša. Če bi težave stopnjevale, pa obiščite vašega zdravnika.

Lep pozdrav

******************************************* doc. dr. Katja Zaletel, dr. med.

Stara sem 24. Oktobra 2007 sem po 4. letih prenehala z jemanjem Diane35 in z manjšim trudom v pol leta shujšala cca. 10kg, nato sem dokaj hitro pridobila vso težo nazaj. Po prenehanju z Diane35 nisem imela menstruacije, pojavila se je tudi huda aknavost (s čimer sem imela težave tudi v zgodnji adolescenci). Končno mi je ginekologinja postavila diagnozo PCO in napotila k endokrinologu, ki mi je predpisal jemanje Aldactone 100mg za obdobje 2. let. Kapsule jemljem 3 mesece in učinki so že vidni (zmanjšanje aknavosti in poraščenosti, redna menstruacija), vendar kljub trudu zelo težko izgubljam na teži, zato mi je zmanjkalo volje. Sumim na glukozno intoleranco.

Kolikšna je verjetnost, da se po prenehanju jemanja Aldactone ponovno pojavi huda aknavost, če mi uspe vzdrževati normalno telesno težo?
Ali lahko od zdravnika zahtevam, da s krvno sliko spremljava raven kalija v telesu zaradi Aldactone?
V primeru želje po zanositvi, koliko časa je priporočljivo, da preteče med prenehanjem jemanja Aldactone in morebitnim začetkom jemanja tablet za sprožitev ovulacije?

Od srca se zahvaljujem za vaš čas.
Danijela

Spoštovani!

Ob jemanju Aldactona se lahko zvišajo ravni kalija v serumu, zato je potrebno vrednosti kalija občasno kontrolirati.Po prenehanju jemanja Aldactona se lahko kljub normlani telesni teži pojavijo akne. V primeru načrtovanja nosečnosti priporočam prenehati jemanje Aldactona vsaj mesec dni pred zanositvijo, oziroma hormonsko stimulacijo ovulacije.

Lp

************************** Asis.dr. Edvard Pirnat, dr. med., spec. internist - tirolog

New Report

Close