Najdi forum

Poštovana, malo proučavam po netu o adhd-u. recite mi koja je razlika između adhd i add? sto je uopce add, to sad prvi put cujem. zanima me direktno bas za oboljelu djecu, znaci u praksi

ADHD (attention deficit hyperactivity disorder) odnosi se na medicinski izraz za neurološko stanje. Razlikuju se 3 tipa ADHD-a: nepažljiv, hiperaktivno-impulzivan i kombinirani oblik. Nepažljiv (koji se naziva ADD-attention deficit disorder) odnosi se na osobe/djecu koja ne obraćaju pažnju na detalje, teško zadržavaju pažnju, ostavljaju dojam da ne slušaju sugovornika, teško slijede korake/upute u složenijim zadacima, teško sami organiziraju tijek aktivnosti, izbjegavaju aktivnosti koje zahtijevaju stalni mentalni napor (npr. pisanje zadaće, čitanje knjige i sl.), često gube stvari, zaboravljivi su i lako ih “odvlače” vanjski podražaji (zvonjava telefona, buka s ulice, razl.taktilne nepravilnosti na plohi i sl.). Hiperaktivno-impulzivni oblik odnosi se na djecu/osobe koje imaju “nemirne”(fidget) ruke i noge, nemirno sjede, dižu se sa stolice u situacijama koje zahtijevaju mirno sjedenje,pretjerano trče i penju se u situacijama kada to nije primjereno, teško se zadržavaju u igri i aktivnostima koje su mirne i tihe, stalno su u “niskom startu”, puno pričaju, odgovaraju na pitanja prije nego se postavi cijelo pitanje, prekidaju sugovornika u razgovoru, teško čekaju svoj red u razgovoru ili igri.
Dakle, ADD je oblik ADHD-a.
Nadam se da sam barem malo pojasnila razliku. Pozdrav!

Forum je zaprt za komentiranje.

New Report

Close