Ablacija srca
Pozdravljeni!
Že par let imam enkrat na leto povišan srčni utrip (130 – 150 utripov/min). Takrat mi na urgenci vbrizgajo adenozin, in potem imam cca. 1 leto mir. stara sem 43 let. UZ je pokazal, da je vse ok, tudi ščitnica mi normalno deluje, zdravil nimam. Kardiolog se je odločil za ablacijo srca, kar pa me zelo skrbi. Zanima me, ali je poseg boleč, koliko časa traja, kdaj zapustim bolnišnico, kdaj se lahko vrnem v službo…? Ali je možen tudi smrtni izzid? Kaj se zgodi, če je ablacija neuspešna? Je možno poslabšanje zdravstvenega stanja? Se opravičujem za en kup vprašanj, vendar ne vem, ali naj raje prestavim oz. preskočim ablacijo in živim z enkrat letnim obiskom na urgenci. Ali se s starostjo srčni utrip, ki ne preskočijo, povečujejo oz. se stanje slabša?
Hvala in lep pozdrav.
Pozdravljeni,
določene aritmije, ki se pojavljajo občasno in jih prekine adenozin, spadajo v skupino nenevarnih nadprekatnih tahikardij. Najpogosteje jih sproža stresna situacija – to morate presoditi sami.
Največkrat nastane zaradi spremenjenega prevajanja skozi srce, ko se zaradi prisotnosti več prevodnih poti pojavi kroženje električnega signala in tahikardija. Elektrofiziološka študija te poti dokaže, glede na obliko poti se kardiolog-elektrofiziolog odloči za ablacijo ene od poti. S tem se praktično povsem prepreči ponavljanje.
Zapletov pri tovrstnem posegu je malo, obstajajo pa, predvsem na samem mestu vboda v dimljah (vstopi se v venski sistem, ki je nizkotlačni in krvavitve nastanejo izjemoma) ali na samem srcu, kjer se za ablacijo nadzorovano uporablja visoka energija, ki povzroči, da pot praktično “zažgejo”. Neuspehov ablacije tovrstnih nadprekatnih tahikardij praktično ni.
Vsekakor, če imate težave s tem in Vas tahikardije zelo motijo, sem tudi jaz mnenja, da je smiselno poseg opraviti.
Spoštovani!
Najlepša hvala za hitri odgovor. Prosim, če mi lahko bolj “po domače” razložite zaplet na samem srcu :
“Zapletov pri tovrstnem posegu je malo, obstajajo pa, predvsem na samem mestu vboda v dimljah (vstopi se v venski sistem, ki je nizkotlačni in krvavitve nastanejo izjemoma) ali na samem srcu, kjer se za ablacijo nadzorovano uporablja visoka energija, ki povzroči, da pot praktično “zažgejo”. “
Zanima me še, ali se poseg opravi v času menstruacije.
Še enkrat hvala in lep pozdrav!
Pozdravljena,
med menstruacijo se nenujni posegi nikoli ne izvajajo že zaradi nelagodja žensk. Pri ablaciji aritmij preventivno dodajajo še močna zdravila proti strjevanju (da preprečijo nastanek strdkov ob ablacijah), ki bi potencialno lahko pomembno povečala menstrualno krvavitev.
“Žganje” oz. ablacija z radiofrekvenčno energijo se izvaja pod skrbnim nadzorom in srčne mišice še praktično nikoli prekomerno poškodovali, linije ablacij so tudi tanke. Seveda obstaja nevarnost poškodbe srčne stene – vendar so pri ablacijah tahikardij, kot jih opisujete, energija in obseg posega bistveno manjši kot pri drugih aritmijah.
Vkolikor do zapleta kljub vsem pazljivostim in nadzoru pride, ga izvajalec prepozna takoj in je izkušenj pri njegovem reševanju.
Pozdravljena,
izjemoma se elektrofiziologi, če pričakujejo daljši ali bolj neprijeten poseg, odločijo za splošno anestezijo. Pri ablaciji nadprekatnih aritmij se vedno uporablja le lokalna anestezija.
Posegi so različno dolgi, od kakšne ure za enostavnejše posege, lahko tudi več ur (tudi 5-6) za najzahtevnejše posege.
Pozdravljeni
Moj oce je imel konec aprila ablacijo aritmije. Pred posegom je vedno imel utrip med 50-60, od posega naprej pa se je utrip povisal in je redno okrog 80 utripov na minuto. Ze pred posegom je jemal Concor 2,5mg, po posegu pa je dobil se Cordarone 200mg. Skrbi me predvsem omenjena tahikardija, ki je vsakodnevna, v mirovanju je imel max 120 utripov. Je potrebno spremeniti terapijo ali mogoce predcasna kontrola? Namrec narocen je na prvo kontrolo po posegu v mesecu decembru.
Hvala za odgovor in lep pozdrav
Pozdravljeni,
srčne frekvence, ki ste jih navedli, vsekakor niso zaskrbljujoče. Vsekakor pa iz podatkov, ki ste mi jih navedli, ne morem natančneje odgovoriti. Pomembno je namreč, za kakšno vrsto posega je šlo, kakšen je bil EKG pred posegom in kakšen je sedaj, ko je utrip hitrejši. Pomemben podatek je tudi, kako se Vaš oče počuti med naporom.
Hvala za dodatna pojasnila, da lahko bolje odgovorim.
Pozdravljeni,
zaradi ponavljajoče atrijske fibrilacije sem imela poseg -RF ablacijo. Poseg je potekal brez posebnosti. Še vedno jemljem zdravila Eliquis, Rytmonorm in Ampril. Zadnje čase opažam težave z želodcem ( krči po jedi, spahovanje, občutek polnosti) in suh dražeč kašelj. Farmacevtka meni, da so to nezaželeni stranski učinki jemanja Rytmonorma in Amprila. Prosim za nasvet. Sprašujem vas tudi, zakaj oz. do kdaj bom še vedno morala jemati omenjena zdravila.
Hvala za odgovor in lepo pozdravljeni.
Pozdravljeni
Kako dolgo traja obdobje okrevanja po kateterski ablaciji? Ko se lahko odpravite domov (običajno naslednji dan po opravljenem posegu), vam običajno svetujemo, da preostanek tedna in konec tedna počivate. To lahko pomeni, da si vzamete nekaj dni dopusta, zlasti če opravljate fizično ali zahtevno delo. Za kaksen dan ali dva odsvetujemo vožnjo avtomobila, za kaksen teden pa opravljanje večjih fizicnih aktivnosti in dvigovanja bremen.
LP
Xena627, 13.12.2023 ob 01:11
Zakaj naj bi za to koristila dopust če mi pripada bolniška? To je poseg v telo in ne glavobol! Po treh dneh me v dimljah še vedno boli kjer je bil izveden vbod imam kar naporno delo dvigujem težka bremena in zato naj dajem dopust??
Dopust na splosno pomeni odsotnost z dela (bolniška odsotnost tudi sodi zraven). 😁
Pozdravljeni,
pred 5 leti sem prvič opazil neredno bitje srca, če sem se ulegel po obroku. Pred 3 leti se je zadeva stopnjevala in sem bil nekajkrat na urgenci, vendar je nereden utrip izzvenel, ostal je samo utrip do 170, kasneje je izzvenel sam. Lani pa je ostalo pri atrijski fibrilaciji in so mi ze hoteli narediti elektrosok pa je spet izzvenelo samo (edino kalinor so mi dali malo pred tem). Začel sem jemati concor 2,5mm in potem nisem imel atrijskih fibrilacij. Se mi pa čedalje bolj pogosto (zadnji mesec 3x) dogaja da me po jedi zacne tiscati v zlicki, cutim nereden utip ce lezim ali sedim. Ce takoj vstanem je po navadi bolje, vedno pa ne. Nereden utrip se spremeni v visokega ca. 150. Vzamem concor in apaurin in pol litra radenske in ce uspem rignitinpopusti in se utrip spremeni. Vedno je tezava povezana z zelodcem in tezjo hrano. Narocen sem na ablacijonin me zanima ce ste imeli kako podoben primer in je ablacija pomagala? Resnpazim da ne lezim po jedi ampak vceraj je nekaj suhih sliv v pollezecem polozaju sprozilo napad. Sem ze cisto obupan ker kljub temu da pazim na dieto so napadi vse bolj pogosti