Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Čutila Osebe s senzornimi ovirami 95 tez o polževem vsadku

95 tez o polževem vsadku

Mihelj….

Facebook je dobra stvar in ti priporočam…in ne boš fejstbutl ampak boš imel vsaj nekaj od tega…….Ni to lari fari ampak je dobra stvar…Imaš ogromno stvari,ki objavljajo vse v zvezi z vašim krajem,imaš ugodnosti za dopust….V Moravcih so pred dobrimi 5 tedni objavili 50 % popust za bivanje v Moravskih toplicah,če boš lajkal….Jaz,ki hodim v hotel Diana v MS imajo prav zdaj neki super popust za dve osebi ampak žal nisem koristil….ni šlo…..Imam prijateljico iz Kopra,ki ima z očetom in mamo velik vinograd v Istri oziroma blizu meje z Hrvaško in je tudi lastnica pivnice, ime ji je Elizabeth Bordon(ona je bila lani na kmetiji)….
Da je nekdo te povabil k skupini ljudi z polževi vsadki je pa odločitev tvoja, ni nujno da se prijaviš…
Moja žena (ni ona edina) dolga leta ni hotela biti fejsbutlna,danes pa brez Facebooka ne more biti….

Priporočam ti….ne rabiš biti prijatelj z nikomer…boš pa le koga našel…

Lep pozdrav z Murske…..(ne bi smel tako pisati), Robert

Hojla Robert!

Kako je bila frendica na kmetiji. A misliš na tisto oddajo: kmetija išče šefa etc, Big sister na kmetiji in take?

Če je bila v oddaji mi je miheljnu vse jasno.
Sam za fejstbutel vem kako mislim da je, ostali pa kot čte. Vsi imamo prav.
V ozadju pa je biznis, dnar, nadzor, miljardni posel, in miheljnav takem ni.
Moja žena ne obvlada pc. Reče meni al sinu. Pa me ne moti. Imam z njo druge načrte in prakso, Kaki fejstbuk frau.

Imam svojo zasebnost in to mi je dost.
Postiram zgolj zato, da bi pripomogel za boljši jutri gluhega občestva. Če vam je dovolj festbuk in kao resničnostni šovi, tud prav. Nisem jezen. Izpolnil sem le svojo moralno dolžnost. Meni ni nihče nič svetoval, jaz pa nisem tak. Odločit se mora vsak sam.
Sam tud grem kam na obisk, in se dobim z ljudmi, in pokramljamo, pojemo, spijemo, izmenjamo poglede, se smejemo… ne rabim fejstbutla. Danes sem bil na dveh krajih, s povsem različnimi ljudmi, božanske debate smo imeli. Ostali pa FButlajte.
Lep pozdrav

skupina na FB Polžev vsadek – izkušnje je res uporabna

Na ZGNL bo letošnja Šola za starše 19-20.4., sreda popoldne, četrtek dopoldne. http://www.zgnl.si/vrtec/ Lansko leto so povedali razne uporabne stvari.

Na podlagi dolgoletnih izkušenj s polževim vsadkom sem ugotovil, da teze, ki sem jih napisal pred davnimi 11 leti, niso resnične in so plod pretiravanj ali napačnih informacij s te ali one strani, nekatere pa je postavil na laž tudi razvoj (npr. tezo 7). Grem lepo po vrsti. Moji popravki so vmes med posameznimi tezami (ki so enake kot v originalu, da se vidi, kaj je pisalo v izvirni tezi). Vidim namreč, da je tema še aktualna, zato sem dolžan narediti popravke. Popravki so sledeči:

1. Polžev vsadek povzroča invalidnost

Informacijo, da naj bi polžev vsadek povzročal invalidnost, sem dobil pred operacijo v društvu gluhih in naglušnih, kamor sem, naiven kot sem takrat bil, šel po informacije o polževih vsadkih, da bi se čim bolje podučil. Takrat namreč še nisem vedel, da so društva gluhih in naglušnih nasproten pol vsem tistim, ki si prizadevajo za rehabilitacijo gluhih in naglušnih. Bil sem star šele 20 let, mlajših od mene takrat itak bilo ni v društvu, tudi zdaj ni nobenih najstnikov in otrok tam in jih verjetno tudi pred menoj ni bilo. Od tod neizkušenost. Polžev vsadek v resnici pomaga pri premagovanju invalidnosti – gluhote, invalidnosti pa ne povzroča.

2. Polžev vsadek onemogoča športno udejstvovanje

To informacijo sem dobil od zdravnikov, in sicer mi je bilo rečeno, da bi se moral izogibati kontaktnim športom, med katere naj bi spadali tudi športi z žogo. Izkazalo se je, da je ta informacija pretirana in verjetno posledica dejstva, da takrat še ni bilo dovolj izkušenj s polževimi vsadki v Sloveniji. Takrat sem bil še premlad, da bi razumel, da zdravniki težko dobijo tovrstne informacije na izobraževanjih v tujini, interneta pa takrat še ni bilo, da bi se lahko informirali… Člani društev gluhih in naglušnih in predsedniki ter sekretarji navedenih društev pa so navedeno informacijo nekritično povzeli za zastraševanje ljudi pred polževimi vsadki in širjenje prenapihnjenih informacij (kako se osebe s polževimi vsadki z nobenim športom ne morejo ukvarjati). Polžev vsadek v resnici ni nobena ovira pri športnem udejstvovanju, marsikdaj pa ga celo izboljša (saj bi bilo brez sluha marsikaj težje – košarkar npr. sliši, kje je žoga, ki se odbije od tal, in se mu ni treba ozirati samo na vid). Vem za osebe s polževimi vsadki, ki se ukvarjajo z vsemi mogočimi športi.

3. Polžev vsadek ni nobeno jamstvo, da boš v hrupu slišal svojega partnerja, ki bo klical na pomoč

Tudi to je informacija iz društva gluhih in naglušnih (beri zgoraj, točka 1). Je pa res, da polžev vsadek različnim uporabnikom pomaga različno in je nato od tega odvisno, kako dobro bo slišal partnerja, kot zgoraj navedeno.

4. Polžev vsadek uniči otrokovo življenje

Tudi to je informacija iz društva gluhih in naglušnih (beri zgoraj, točka 1). Polžev vsadek gluhemu otroku v resnici olajša normalen razvoj.

5. Polžev vsadek otroku vzame možnost udejstvovanja v športu in s tem zdravega načina življenja

Tudi to je informacija iz društva gluhih in naglušnih na podlagi verjetno pomanjkljivih informacij s strani zdravnikov (beri zgoraj, točka 1 in 2). Polžev vsadek otroku olajša udejstvovanje v športu in tudi zdrav način življenja.

6. Polževi vsadki se kvarijo, zato so potrebne pogoste operacije

Res je, da se polževi vsadki kvarijo, a to je zelo redko. Pred 15 leti je veljalo, da je doba trajanja polževega vsadka 15 let, zdaj pa se je izkazalo, da v večini zdržijo dalj časa. Predhodno navedena informacija je verjetno posledica dejstva, da še ni bilo dovolj izkušenj s polževimi vsadki v Sloveniji, informacije iz tujine je pa bilo pred uvedbo interneta težko in drago pridobivati (dragi mednarodni simpoziji, na katerih tudi ni možnosti (časa) vprašati vsega, šele po prihodu domov se porodijo nova vprašanja, na katera pa ni več možno dobiti odgovora…, kar je omejitev tudi pri slišečih – to zdaj razumem, takrat žal še ne). Takrat še ni bilo interneta, Facebooka, preko katerih si lahko izmenjujemo informacije. Res je, da se v redkih primerih polžev vsadek predčasno pokvari, a v tem primeru ponovna operacija ni noben bav bav. Vse se da narediti.

7. Zunanji del polževega vsadka je tako občutljiv na vlago, da ne prenese niti, če nanj pade kaplja dežja

Res je, da so bili prvi zunanji deli polževih vsadkov – govorni procesorji (pred 20 leti) zelo občutljivi na vlago, vendar pa je tehnologija do danes tako napredovala, da navedeno ne drži več. Govorni procesorji izpred 20 let so danes verjetno le še v muzejih in na starih fotografijah.

8. Otroci s polževim vsadkom so debeli

Informacija, ustvarjena na osnovi informacije pod točko 2 in je povsem napačna. Morda je res kateri izmed otrok s polževim vsadkom debel, a debelost ni med otroci, uporabniki polževih vsadkov nič bolj razširjena kot med splošno populacijo, saj polžev vsadek na navedeno ne vpliva.

9. Otroci s polževim vsadkom so zaradi neukvarjanja s športom nagnjeni k sladkorni bolezni

Informacija, ustvarjena na osnovi informacije pod točko 2 in je povsem napačna. Nagnjenost zaradi neukvarjanja s športom je med otroki, ki imajo polžev vsadek, enaka kot v splošni populaciji otrok, saj polžev vsadek na navedeno ne vpliva.

10. Zunanji del polževega vsadka kvari izgled mladostnic

To je napačna informacija, ki sem jo dobil na podlagi tega, kar sem videl na slušnih vajah v ZGNL. Punce, ki so imele polžev vsadek, ga niso hotele nositi… Ena je takoj po vajah polžev vsadek pospravila (videl na lastne oči). Videl pa sem tudi fante, ki so enako počeli. No, morda je res kakšen navedeni primer lahko zaradi lepote, v splošnem pa ne morem govoriti o vzrokih navedenega ravnanja, ker ga ne poznam.

11. Zunanji del polževega vsadka je že povzročil, da sta fant in dekle prenehala hoditi

Napačna informacija, ustvarjena na podlagi vtisa, opisanega pod točko 11. Ne morem trditi, kaj je razlog, da nekateri polževega vsadka preprosto nočejo nositi in ne vem, če je to posledica najstništva.

12. Zunanji del polževega vsadka je tako občutljiv na prah, da mu škoduje že en prašni delec, ki se je slučajno znašel na mizi, kjer je bil le-ta odložen

Zastarela informacija. Prvi govorni procesorji izpred 20 let so bili res tako občutljivi, danes pa ne več. Danes pride kvečjemu do motenj v zvoku, če je govorni procesor res zelo zaprašen, a se da očistiti.

13. Oseba s polževim vsadkom ne more biti član gluhe skupnosti

Zaradi močnih čustev proti polževim vsadkom (beri točki 1 in 2 zgoraj) je bil takrat, ko sem pisal te teze, res takšen vtis. Danes opažam, da so gluhi osebe s polževimi vsadki sprejeli medse, prav tako pa tudi ni več tako močnih čustev proti polževim vsadkom.

14. Oseba s polževim vsadkom spada med slišeče

To je informacija, pridobljena v društvu gluhih (glej točko 1). Oseba s polževim vsadkom je še vedno oseba z okvaro sluha, ki pa spada v posebno kategorijo oseb z okvaro sluha. Na ZDGNS se z osebami s polževimi vsadki ukvarja sekcija naglušnih, čeprav so osebe s polževimi vsadki gluhe.

15. Če se osebi s polževim vsadkom v roku, krajšem od 5 let po pridobitvi zunanjega dela polževega vsadka, le-ta pokvari, ga mora plačati sama.

Napačna informacija, ki sem jo dobil od lastnih staršev (slišečih), ki so zame opravljali vso komunikacijo pri zdravnikih, dokler nisem dobil polževega vsadka. Če se govorni procesor pokvari v prvih treh letih uporabe, plača popravilo garancija, če pa kasneje, pa zdravstveno zavarovanje. Če se pokvari notranji del polževega vsadka, plača popravilo zdravstveno zavarovanje (ne glede na to, kdaj se je to zgodilo, razen v prvih letih, ko se popravilo krije iz garancije za notranji del polževega vsadka).

16. Če se osebi s polževim vsadkom pokvari notranji del polževega vsadka, mora oseba operacijo in nov notranji del polževega vsadka plačati sama, iz svojega žepa

Napačna informacija, ki sem jo dobil od lastnih staršev (slišečih), ki so zame opravljali vso komunikacijo pri zdravnikih, dokler nisem dobil polževega vsadka. Če se notranji del polževega vsadka pokvari v času, ko ga krije garancija, ga plača garancija, kasneje pa zdravstveno zavarovanje.

17. Garancija v 80 % okvar zunanjega dela polževega vsadka ne velja, ker je 80 % okvar zunanjega dela polževega vsadka posledica vlage – bodisi od dežja, bodisi od potenja

Napačna informacija, ki sem jo dobil od lastnih staršev (slišečih), ki so zame opravljali vso komunikacijo pri zdravnikih, dokler nisem dobil polževega vsadka. Garancija velja tudi, če se govorni procesor pokvari zaradi vlage.

18. Osebe s polževim vsadkom ne morejo opravljati težkih fizičnih del, ker bi se pri teh delih preveč potile

Informacija, ki sem jo sestavil na podlagi zgornjih informacij o škodljivosti vlage (točki 7 in 16). Tudi uporabniki polževih vsadkov lahko opravljajo težka fizična dela. Polžev vsadek na sposobnost opravljanja težkih fizičnih del ne vpliva.

19. Garancija v primeru okvare notranjega dela polževega vsadka velja samo za polžev vsadek, ne pa tudi za operacijo, vendar garancija velja le 10 let, potem pa nič več.

Mogoče je res, vendar pa tisto, kar ne krije garancija, plača zdravstveno zavarovanje.

20. Zdravniki, ki operirajo, vzbujajo v kandidatih za polževe vsadke in njihovih starših lažno upanje.

Tega ne morem trditi, čeprav sem od matere, ki je z menoj hodila k zdravniku pred operacijo in še nekaj časa po njej in opravljala vso komunikacijo z zdravniki, vsakič slišal, kako bom lahko slišal vse, kako bom srečen, ipd., ko bom dobil polžev vsadek. Lahko, da mi mati ni povedala resnice.

21. Če oseba ni bila primerna za operacijo, je sigurno preveč govorila pri zdravniku ali pa ni znala držati jezika za zobmi.

Tudi to je eno izmed zastraševanj, slišanih od moje matere. (glej točko 15). V resnici to, kaj oseba govori pri zdravniku, ne vpliva na primernost za polžev vsadek, razen, če reče, da polževega vsadka sploh noče imeti (takrat se željo upošteva, kar pa je ok).

22. Na spletnih straneh proizvajalcev polževih vsadkov so laži in pravljice.

Ne morem trditi, da so na spletnih straneh proizvajalcev polževih vsadkov laži in pravljice, res pa je, da mnogim polžev vsadek pomaga bolje kot meni (ki sem kljub temu zadovoljen z njim).

23. V brošurah o polževih vsadkih so laži, pravljice in pretiravanja.

Ne morem trditi, da so na spletnih straneh proizvajalcev polževih vsadkov laži in pravljice, res pa je, da mnogim polžev vsadek pomaga bolje kot meni (ki sem kljub temu zadovoljen z njim).

24. Podatki o uspešnosti oseb s polževimi vsadki se med viri razlikujejo, kar kaže na to, da viri niso verodostojni.

Morda res prihaja do razlik med viri, kar pa je posledica dejstva, da so narejeni na majhnih vzorcih. Takrat je bilo v Sloveniji le nekaj uporabnikov polževih vsadkov, kar je premalo za verodostojen statistični prikaz. Danes jih je nekoliko več, a še vedno bi se pri primerjavi s svetovno ravnijo prikazal vpliv statističnega vzorca… Manjši, kot je vzorec, večja je verjetnost statistične napake…

25. Slušna rehabilitacija, ki sledi operaciji, je živ pekel.

Morda je dejstvo, da mi je bila slušna rehabilitacija tako mučna, posledica specifik v mojem ušesu in sem pač na tisti skrajnosti spektra, ki mu slušna rehabilitacija ni bila prav nič zabavna. A verjamem, da je večini bila dokaj zabavna (kar je tudi pisalo v literaturi, navedeni pod točko 23 – brošure)

26. Zvoki, ki jih sliši oseba s polževim vsadkom, so neprijetni.

Morda sem ena redkih oseb, ki so mi bili na začetku, zvoki, ki sem jih slišal s polževim vsadkom, neprijetni. Do zdaj sem se nanje že navadil in mi niso več neprijetni.

27. Zvoki, ki jih oseba s polževim vsadkom zazna, povzročajo žukanje v predelu oči.

Morda sem ena redkih oseb, ki so jo zvoki, ki jih je zaznala s polževim vsadkom, na začetku povzročali žukanje v predelu oči. Verjamem, da se večini to ne dogaja. Zdaj se mi to ne dogaja več.

28. Zvoki, ki jih oseba s polževim vsadkom zazna, povzročajo bolečine v operiranem ušesu, četudi so ti zvoki čisto tihi in v okolju ni hrupa.

Morda sem ena redkih oseb, ki so ji zvoki, slišani s polževim vsadkom, na začetku povzročili bolečine v operiranem ušesu. Verjamem, da se večini to ne dogaja. Zdaj se mi to ne dogaja več.

29. Zvoki, ki jih oseba s polževim vsadkom ne zazna, lahko tudi povzročijo bolečine v implantiranem ušesu.

Morda sem ena redkih oseb, ki so ji zvoki, ki jih niti zaznal nisem, na začetku povzročili bolečine v operiranem ušesu. Verjamem, da se večini to ne dogaja. Zdaj se mi to ne dogaja več.

30. Žukanje v predelu oči, ki ga povzroča polžev vsadek, lahko povzroči raka.

To je ena izmed napačnih informacij, ki mi jih je posredovala mati, ki je šla z menoj k zdravniku zaradi žukanja, ki sem ga čutil na začetku, in je izvedla vso komunikacijo z zdravnico in avdiologinjo. Šele pozneje sem sam ugotovil, da to ni res.

31. Garancija za notranji del polževega vsadka ne velja v primeru poškodbe notranjega dela polževega vsadka.

Spet ena izmed napačnih informacij, posredovanih s strani moje matere (glej točko 15). Morda garancija za notranji del polževega vsadka res ne velja v primeru poškodbe, krije pa popravilo zdravstveno zavarovanje.

32. Oseba s polževim vsadkom dobi brezplačno skupaj z zunanjim delom polževega vsadka v različnih državah različen pribor.

Da, to je res. V ZDA dobijo drugo kot pri nas, ker sta ameriški in evropski trg različna. Prav tako je v zadnjih nekaj letih v Sloveniji možno izbrati, kateri pribor želiš poleg govornega procesorja v breme zdravstvenega zavarovanja.

33. Največ brezplačnega pribora skupaj z zunanjim delom polževega vsadka dobijo po operaciji v ZDA, v Sloveniji pa relativno malo.

Tega ne morem trditi, ker razmer v ZDA ne poznam natančno niti za takrat, ko sem tole pisal, niti za danes. Danes v Sloveniji v breme zdravstvenega zavarovanja dobimo več kot takrat, ko sem tole pisal, pa tudi vrednotnica za baterije za govorni procesor je zdaj v Sloveniji nova (baterije sofinancira Ministrstvo za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti) (prej tega ni bilo).

34. Stroški baterij za polžev vsadek so astronomski.

To je veljalo nekoč, ko še ni bilo mogoče sofinanciranje baterij za polžev vsadek s strani Ministrstva za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti in še ni bilo mogoče v breme zdravstvenega zavarovanja dobiti poleg govornega procesorja tudi napolnljivih (akumulatorskih) baterij. Danes je to mogoče in so stroški posledično veliko nižji.

35. Izdatkov za nakup baterij za polžev vsadek ne moreš dati v dohodninsko olajšavo.

Da, to je res, je pa tudi res, da so bile dohodninske olajšave za različne izdatke v Sloveniji medtem ukinjene.

36. Zavod za zdravstveno zavarovanje ne krije stroškov z baterijami.

To je veljalo nekoč, ko v breme obveznega zdravstvenega zavarovanja še bilo mogoče poleg govornega procesorja dobiti tudi napolnljivih baterij (ali drugega pribora). Danes so napolnljive baterije eden izmed možnih paketov, ki jih lahko dobiš poleg govornega procesorja, ko dobiš nov govorni procesor (vsakih 5 let).

37. V nekaterih državah baterije plača zdravstveno zavarovanje.

Da, to je res in še vedno velja. 🙂

38. V primeru poškodbe polževega vsadka po tretji osebi je za poškodbo polževega vsadka kriva oseba, ki polžev vsadek nosi.

Ta informacija je napačna in je v nasprotju s stvarnim pravom. Pridobljena od matere (glej točko 15).

39. V primeru, da otrok pred operacijo sodeluje v pretepu, ni več kandidat za polžev vsadek, četudi s pretepom sam ni začel.

Informacija je napačna, pridobljena od matere (glej točko 15). Res je, da je pretep veliko tveganje za polžev vsadek, vendar pa ne vem, kakšno je postopanje v takšnem primeru, vsekakor pa ne takšno, kot je zgoraj opisano.

40. V primeru, da otrok po operaciji sodeluje v pretepu, mu vsadek operativno odstranijo, stroške nosijo otrokovi starši.

Informacija je napačna, pridobljena od matere (glej točko 15). Res je, da je pretep veliko tveganje za polžev vsadek, vendar pa ne vem, kakšno je postopanje v takšnem primeru, vsekakor pa ne takšno, kot je zgoraj opisano.

41. V primeru, da se operirani otrok ukvarja s športom, ki bi bil lahko tvegan za polžev vsadek, mu ga na njegove stroške (oz. stroške staršev tega otroka) operativno odstranijo.

Informacija je napačna, pridobljena od matere (glej točko 15). Otrokom, ki se ukvarjajo s športom, polževega vsadka ne odstranijo.

42. Polžev vsadek interferira z invalidskimi vozički, zato ga gluhi na invalidskem vozičku (npr. paraplegiki) ne morejo dobiti.

Res je, da sem na invalidskem skuterju neke invalidne osebe videl znakec, da ne sme biti v bližini magnetov ali nečesa podobnega, a ne vem, kaj to pomeni. Poznam pa zdaj osebo, ki nosi polžev vsadek in uporablja invalidski skuter, tako da menim, da je z navedenim mišljeno nekaj drugega…

43. Polžev vsadek interferira s srčnimi spodbujevalci, zato ga morajo osebi, ki ji vsadijo srčni spodbujevalec, operativno odstraniti. V tem primeru stroške operacije sicer nosi zavarovalnica.

Informacija, sestavljena na podlagi informacije pod točko 42. Verjetno povsem napačna.

44. Slušne vaje lahko izvaja vsaka oseba, ki ima za to voljo in interes, in ni treba, da je surdopedagog.

Moja mati, ki ima samo osnovno šolo, je z menoj štiri leta vsak dan izvajala slušne vaje po tri ure dnevno tako dobro kot surdopedagoginja, kar nakazuje na vsaj delno resničnost navedene trditve.

45. Oseba s polževim vsadkom je neprestano v nevarnosti, da bo z magnetom, ki ga ima zunanji del polževega vsadka, uničila slušni aparat nekoga drugega.

Navedena trditev izhaja iz strahu, ki sem ga pridobil že kot otrok. Takrat so bili slušni aparati tako občutljivi na magnet, da ni smel priti magnet v bližino slušnega aparata, kar sta mi starša neprestano ponavljala (doma smo imeli magnete za igro in prilepiti kakšen listek na hladilnik). Danes slušni aparati verjetno niso več tako občutljivi, tako da, če se objameta fant, ki ima polžev vsadek na levem ušesu in dekle, ki ima slušni aparat na desnem ušesu tako, da se stikata fantovo levo uho in dekletovo desno uho, verjetno ni več nevarnosti, da bi dekletovemu slušnemu aparatu to škodilo.

46. Mobilni telefon in polžev vsadek se ne marata.

Zelo stara informacija, še iz časov prvih mobitelov. Takrat še ni bilo s polževimi vsadki kompatibilnih mobitelov. Danes je situacija povsem drugačna.

47. Oseba, ki ima polžev vsadek, ne more telefonirati z mobilnim telefonom.

Zelo stara informacija, še iz časov prvih mobitelov. Takrat še ni bilo s polževimi vsadki kompatibilnih mobitelov. Danes je situacija povsem drugačna.

48. Polžev vsadek interferira z računalnikom.

Zelo stara informacija, še iz časov prvih polževih vsadkov in prvih tazaresnih računalnikov, ko so se bali interferenc med polževimi vsadki in računalniki. Danes vemo, da je tovrsten strah povsem odveč.

49. Oseba, ki ima polžev vsadek, ne sme leteti z letalom.

Zelo stara informacija, še iz časov prvih govornih procesorjev, ko je bilo izklopiti govorni procesor na letalu nekaj pregrešnega (ker očitno tega govorni procesor ni dovoljeval). Sem pa to informacijo dobil posredno, ker takega govornega procesorja sam nisem imel, ga pa je imela neka oseba, katere prispevek sem bral v spletnem forumu v angleščini, ki ga danes ni več. Nisem prepričan, da sem vse prav razumel. Danes ni nič narobe, če izklopiš govorni procesor kadarkoli – tudi, ko greš na letalo.

50. Kovina v notranjem ušesu lahko sčasoma povzroči raka.

Se opravičujem, zamenjal sem nikelj in titan. V ušesu je titan, ne nikelj. Titan ni škodljiv, nikelj pa je.

51. Notranji del polževega vsadka mora od nekod dobiti energijo.

Da, seveda jo dobi – od zunaj, iz govornega procesorja.

52. Nikjer ni informacij, od kod notranji del polževega vsadka dobi energijo.

Takrat, ko sem tole pisal, je bilo res vse bolj ubogo z informacijami. Danes je informacij povsod dovolj.

53. Baterije, vsajene v notranjost telesa, so hud strup.

V notranjost telesa ni s polževim vsadkom vsajena nobena baterija.

54. Strupene so vse baterije.

To je morda res, saj vse spadajo med nevarne odpadke, vendar pa ni nobena v notranjosti telesa.

55. Oseba, ki ima polžev vsadek, ne sme na magnetno resonanco.

Zelo stara informacija, še iz časov prvih polževih vsadkov. Današnji polževi vsadki prenesejo magnetno resonanco do določene jakosti. Je pa verjetno res še vedno (vsaj delno) da slikanje z magnetno resonanco tistega dela glave, kjer je vsajen polžev vsadek, ni izvedljivo – slike se zabrišejo – vendar pa tudi tukaj znanost napreduje in lahko, da bo že jutri ta informacija povsem napačna (ali pa je že, pa nisem seznanjen).

56. Oseba, ki ima polžev vsadek, tvega, da bo umrla za rakom, ker ne sme na magnetno resonanco, ki je najboljša diagnostična metoda za številne vrste raka.

Danes to, da oseba, ki ima polžev vsadek, ne sme na magnetno resonanco, ne drži več (točka 55). Edini problem bi bil glioblastom ali podobna oblika možganskega raka na tistem delu glave, kjer je polžev vsadek.

57. Cene polževih vsadkov v literaturi in na internetu se spreminjajo hitreje kot vrednost delnic na borzi.

Da, res so bile cene v različnih virih, ki sem jih bral, zelo različne, sumim pa, da niso bile vse v isti valuti in da niso vključevale istih stvari (kasneje sem ugotovil, da nekateri z $ označijo tudi avstralski dolar, kanadski dolar in druge dolarje)..

58. Oseba, ki ima polžev vsadek, ne more voziti motorja s čelado na glavi.

Motoristične čelade (vsaj takšna, kakšno je imel moj brat), so res lahko problem za nošenje govornega procesorja, saj se glavi zelo prilegajo, a sigurno tudi na tem mestu obstajajo že rešitve.

59. Ali zunanji del vsadka ali čelada – oboje skupaj ne gre.

Glej točko 58.

60. Polžev vsadek zmanjšuje možnost, da bi lahko gluhemu kasneje kako drugače povrnili sluh, saj uniči eno uho – lahko da so s tem uničili edino uho, ki bi bilo primerno za tovrstno zdravljenje.

Stara informacija še iz časov, ko je vstavitev polževega vsadka v uho uničila tudi sluh na tem ušesu. Zdaj to ni več problem – sluh se da pri vstavitvi polževega vsadka ohraniti, oseba pa lahko uporablja na istem ušesu poleg polževega vsadka tudi slušni aparat (vsaj tako sem razumel, ne vem, če je ta informacija povsem točna). Razvoj gre z bliskovito naglico naprej.

61. Ko polževih vsadkov še ni bilo, so bili gluhi prav tako srečni kot danes.

Navedeno je možno, kajti srečo mora vsak najti v sebi. Zunanje stvari, med katere spada tudi polžev vsadek, namreč same po sebi ne prinesejo sreče.

62. Ko polževih vsadkov še ni bilo, so se lahko otroci po mili volji ukvarjali s športom in živeli zdravo.

Enako je tudi zdaj, le, da je zdaj zaradi polževega vsadka vse to veliko lažje.

63. Oseba s polževim vsadkom ne sme dvigovati bremen, da ne bi poškodovala notranjega dela polževega vsadka, do česar lahko pride zaradi naprezanja obraznih mišic.

Povsem napačna informacija (beri točko 18 zgoraj).

64. Oseba s polževim vsadkom ne sme biti izpostavljena nenadnim spremembam tlaka (npr. v letalu).

Informacija, ki sem jo pred mnogimi leti bral v literaturi, a verjetno ni več točna oz. vsaj zame ni bila. Takrat je bil prepovedan tudi scuba diving, s katerim pa se nekateri ukvarjajo.

65. V vročem poletnem dnevu se lahko pokvari notranji del polževega vsadka.

Nepravilna informacija, ki sem si jo ustvaril na podlagi tehničnih karakteristik polževega vsadka, ki sem jih prebral v navodilu, in sicer, da je narejen za uporabo do 40 stopinj. Bog ve, kaj se zgodi, če se ta temperatura preseže. Lahko, da sem bil s temi podatki zaveden in da jih nisem pravilno razumel. Je pa res, da temperatura 40 stopinj v Sloveniji ni nikdar presežena (dosežena pa je bila le enkrat v zadnjih letih, in sicer v Črnomlju).

66. Polževi vsadki so narejeni za otroke v ZDA, ki se že sicer nič ne gibljejo in se dobesedno od domačega praga do vhoda v šolo pripeljejo s klimatiziranim avtobusom, v katerem je bila vso noč vključena klima (s takšnim avtobusom se odpeljejo tudi domov) in kjer pri športni vzgoji igrajo le šah.

Napačna informacija, sestavljena na podlagi vseh zastraševanj glede ukvarjanja osebe s polževim vsadkom s športom. Teza ne drži, hkrati pa je žaljiva do ameriških otrok.

67. Zunanji del polževega vsadka je bolj občutljiv na vlago kot je lakmusov papir občutljiv na kislino.

Zelo stara informacija, še iz časov prvih govornih procesorjev. Danes govorni procesorji niso več tako občutljivi na vlago.

68. Zunanji del polževega vsadka mnogo otrok zamenja za igračo.

Obstaja možnost, da zelo majhen otrok (zdaj tudi že dojenček – polževe vsadke dobijo že otroci, mlajši od leta dni)), ki še ne razume, kaj ima na ušesu, govorni procesor obravnava kot igračo, ga vrže kam, ipd. Zato pa obstajajo zaščite, ki preprečijo, da bi otrok govornemu procesorju kaj naredil.

69. Odrasli s polževim vsadkom so večinoma nesrečni in depresivni.

Napačna informacija, sestavljena na podlagi vseh zastraševanj, ki sem jih bil deležen (glej zgornje točke). Nesrečnost in depresivnost med odraslimi s polževimi vsadki ni nič večja kot v splošni populaciji.

70. Odrasli s polževim vsadkom so debeli.

Napačna informacija, sestavljena na podlagi vseh zastraševanj, ki sem jih bil deležen (glej zgornje točke). Debelost med odraslimi s polževimi vsadki ni nič večji problem kot v splošni populaciji.

71. Če oseba s polževim vsadkom umre, ji morajo notranji del implanta odstraniti, kar povečuje stroške pogreba.

Verjetno povsem napačna informacija. Vem, da umrle, ki jih bodo pokopali v žari, sežgejo skupaj z vsemi zobnimi popravki (zlate krone…) in te ostanejo v pepelu. Enaka usoda verjetno čaka tudi polžev vsadek umrle osebe s polževim vsadkom. Pokopana bo skupaj z njim oz. bo del pepela v žari.

72. Notranji del polževega vsadka v zemlji ne preživi dolgo, pač pa se iz baterije, ki jo vsebuje, izcejajo okolju nevarne snovi.

V notranjem delu polževega vsadka ni nevarnih snovi (titan, iz katerega so elektrode, ni nevaren za okolje). Govorni procesor se pred pogrebom odstrani, tako kot vse zunanje reči, ki jih je pokojnik imel (očala,…).

73. Če si oseba s polževim vsadkom poškoduje notranji del polževega vsadka, je v nevarnosti, da bo prišlo do izliva kisline v glavo.

Povsem napačna informacija, sestavljena na podlagi povsem napačne informacije, ki sem jo dobil, da naj bi bila v notranjem delu polževega vsadka baterija. Nobene nevarnosti ni, da bi prišlo do izliva kisline v glavo.

74. Kislina iz baterij v notranjem delu polževega vsadka je dovolj močna, da ubije človeka.

Povsem napačna informacija, sestavljena na podlagi povsem napačne informacije, ki sem jo dobil, da naj bi bila v notranjem delu polževega vsadka baterija. V notranjem delu polževega vsadka ni kislin.

75. Zdravniki, ki operirajo, skrivajo resnične rezultate operacij in vse prikažejo le v najlepši luči.

Povsem napačna informacija, ki je delno posledica tudi tega, da sem verjel, kar mi je rekla moja mati (glej zgornje točke o tem, kako mi je mati posredovala informacije). Zdravniki povedo čim bolj realno sliko, se pa ljudje res razlikujemo med seboj, zaradi česar pri nikomur ni rezultat povsem takšen, kot piše v literaturi – lahko je na enem področju boljši, na drugem slabši,…). Ljudje smo različni.

76. Zdravniki učijo lagati tudi osebe, ki so že prejele polžev vsadek.

Povsem netočna informacija, narejena na podlagi tega, kako slabo mi je glede na to, kar sem prebral in slišal, polžev vsadek pomagal. Verjetno sem pač ena takšnih oseb, ki mi polžev vsadek ne pomaga tako zelo. Nisem verjel, da mi polžev vsadek res tako slabo pomaga (zanikanje). Zdaj sem se že sprejel takega, kakršen sem in vem, da to, kar sem slišal od prejemnikov polževih vsadkov, niso bile laži, ampak je njim polžev vsadek preprosto bolje pomagal kot meni. Takrat tudi nisem vedel, da je za to, da meni polžev vsadek slabše pomaga, kriva objektivna okoliščina v srednjem in notranjem ušesu. Zdaj to vem. .

77. Zdravniki osebe s polževim vsadkom, ki dajejo kandidatom za polžev vsadek informacije, podkupijo, da bodo le-te dajale samo lepe informacije.

Povsem napačna informacija. Glej točko 76.

78. Ni vse resnica, kar človek sliši od osebe, ki ima polžev vsadek.

Morda je vsaj malo tega res, kajti vsakdo se lahko vsaj malce zmoti, kaj pozabi povedati, na dan tudi prihajajo nova spoznanja, ki stare trditve strokovnjakov postavljajo na laž, vendar pa je trditev nastala tudi zaradi zagrenjenosti (glej točko 76).

79. Ni vse resnica, kar človek sliši od zdravnika, ki se ukvarja z operacijami.

Morda je vsaj malo tega res, kajti vsakdo se lahko vsaj malce zmoti, kaj pozabi povedati, na dan tudi prihajajo nova spoznanja, ki stare trditve strokovnjakov postavljajo na laž, vendar pa je trditev nastala tudi zaradi zagrenjenosti (glej točko 76).

80. Ni vse resnica, kar človek sliši od drugih strokovnjakov, ki se ukvarjajo z osebami, ki imajo polžev vsadek.

Morda je vsaj malo tega res, kajti vsakdo se lahko vsaj malce zmoti, kaj pozabi povedati, na dan tudi prihajajo nova spoznanja, ki stare trditve strokovnjakov postavljajo na laž, vendar pa je trditev nastala tudi zaradi zagrenjenosti (glej točko 76).

81. Večina oseb, ki je prejela polžev vsadek, se za operacijo v nobenem primeru ne bi več odločila.

Tega ne morem trditi. Nimam dovolj informacij. Resda vem za veliko ljudi, ki so s polževim vsadkom zadovoljni, ne morem pa si pojasniti, zakaj nekateri, ki sem jih srečal na, pred in po slušnih vajah v zavodu za gluhe, pa tudi v nekaterih drugih okoliščinah, niso hoteli nositi polževega vsadka. Žal je takrat to bila večina, ki sem jo poznal in za katero sem vedel. Danes vem, da je ogromno takih, ki so z njim zadovoljni. Razočaranih s polževimi vsadki ne srečujem več.

82. Velika večina oseb, ki je prejela polžev vsadek, je nad njim razočarana.

Tega ne morem trditi. Nimam dovolj informacij. Resda vem za veliko ljudi, ki so s polževim vsadkom zadovoljni, ne morem pa si pojasniti, zakaj nekateri, ki sem jih srečal na, pred in po slušnih vajah v zavodu za gluhe, pa tudi v nekaterih drugih okoliščinah, niso hoteli nositi polževega vsadka. Žal je takrat to bila večina, ki sem jo poznal in za katero sem vedel. Danes vem, da je ogromno takih, ki so z njim zadovoljni. Razočaranih s polževimi vsadki ne srečujem več.

83. Večina oseb, ki daje informacije kandidatom za polžev vsadek, je podkupljenih.

Ta informacija je popolnoma napačna. Nihče nikogar ne podkupuje. Ta informacija je plod mojega razočaranja nad operacijo – vstavitvijo polževega vsadka, saj sem pričakoval boljše rezultate. Moja mati, ki je edina komunicirala z zdravniki a ORL, mi je povedala, da bom lahko telefoniral, spremljal predavanja, se pogovarjal z ljudmi brez branja z ustnic – žal se od tega nič ni uresničilo. Je plod tega, da pri meni iz objektivnih razlogov, navedenih zgoraj, v pojasnilih k zgornjim tezam, operacija ni mogla imeti tolikšnega učinka kot pri drugih, pa takrat tega nisem vedel, danes pa vem. Danes vem, da drugim polžev vsadek veliko bolje pomaga kot meni in da zato nisem sam kriv in da informacije, ki so mi jih dali drugi, niso iz trte izvite.

84. Na področju polževih vsadkov je ogromno korupcije.

Tega ne morem trditi, ker zaradi škandala pri nabavi medicinske opreme v bolnišnicah nisem prepričan, da je področje nakupov polževih vsadkov povsem čisto in brez korupcije.

85. Rehabilitacija po operaciji je veliko breme za osebo, ki ima polžev vsadek.

Vse je odvisno od posamezika – kako osebi pomaga polžev vsadek in kakšna je oseba (po karakterju in usposobljenosti, ), ki z osebo, ki ima polžev vsadek, izvaja rehabilitacijo. Pa tudi, kako to vpliva na njeno življenje in kako hiter in dober je napredek – če je prej imela zapolnjen urnik in je bilo zaradi rehabilitacije potrebno veliko stvarem se odpovedati, ker zanje ni bilo časa, je težje, kot pa, če oseba le zapolni čas, ki bi sicer šel v prazno.

86. Na fakultetah rehabilitacije po vsaditvi polževega vsadka ne priznajo kot opravičeno odsotnost, če implant ni obrodil želenih sadov.

Povsem napačna trditev. Rehabilitacija po vsaditvi polževega vsadka je vselej opravičena odsotnost. Trditev ustvarjena na podlagi tega, kar mi je pred operacijo pripovedovala mati – verjetno tudi sama napačno informirana. Sam takrat nisem mogel pridobiti boljših informacij – zdravnik oz. zdravnica oz. drugo osebje na ORL vedno komuniciralo samo z mojo materjo, mati pa potem meni povedala, ko sva bila že doma, interneta in Facebooka takrat še ni bilo…

87. V srednjih šolah rehabilitacije po vsaditvi polževega vsadka ne priznajo kot opravičeno odsotnost, če impalnt ni obrodil želenih sadov.

Povsem napačna trditev, ustvarjena na podlagi tega, kar mi je pred operacijo pripovedovala mati – verjetno tudi sama napačno informirana. Sam takrat nisem mogel pridobiti boljših informacij – zdravnik oz. zdravnica oz. drugo osebje na ORL vedno komuniciralo samo z mojo materjo, mati pa potem meni povedala, ko sva bila že doma, interneta in Facebooka takrat še ni bilo…

88. V osnovnih šolah rehabilitacije po vsaditvi polževega vsadka ne priznajo kot opravičeno odsotnost, če implant ni obrodil želenih sadov.

Povsem napačna trditev. Rehabilitacija po vsaditvi polževega vsadka je vselej opravičena odsotnost (glej 87. točko – tezo). Sam takrat nisem mogel pridobiti boljših informacij – zdravnik oz. zdravnica oz. drugo osebje na ORL vedno komuniciralo samo z mojo materjo, mati pa potem meni povedala, ko sva bila že doma, interneta in Facebooka takrat še ni bilo…

89. Zvoki, ki jih zazna oseba s polževim vsadkom so priostreni in neprijetni.

Povsem napačna informacija, ustvarjena na podlagi lastne izkušnje. Takrat namreč nisem vedel, da pri meni iz objektivnih razlogov, navedenih v drugih točkah, v pojasnilih k posameznim tezam, operacija ni mogla imeti tolikšnega učinka kot pri drugih, danes pa vem.

90. V polžev vsadek lahko udari strela.

Napačna informacija, ki sem jo skoval na podlagi tega, da je v polževem vsadku magnet, magnet pa privlači elektriko. Takrat nisem mogel priti do boljše informacije. Zdaj, ko se lahko v Facebook skupini uporabnikov polževih vsadkov prepričam, kako je v resnici, vem, da navedeno ni res.

91. Oseba s polževim vsadkom ne sme biti električar.

Napačna informacija, ustvarjena na podlagi napačne informacije iz prejšnje teze (glej 90. tezo).

92. Če osebo s polževim vsadkom strese elektrika, ji lahko poškoduje polžev vsadek.

Morda res, a le, če jo strese v glavo (elektrokonvulzivne terapije na glavi namreč niso ok za osebe s polževim vsadkom – prebrano v dokumentu, ki sem ga prejel ob prejemu polževega vsadka). Druge vrste elektrošokov, tudi z defibrilatorjem, niso problem.

93. Zdravniki, ki opravljajo operacije polževih vsadkov, skrivajo informacije.

Napačna informacija, ustvarjena zato, ker sem nekatere informacije pred in po operaciji dobil v zelo dvoumni obliki, do nekaterih pa sploh nisem mogel priti. Nekaterih informacij mi verjetno niso želeli povedati zato, da me ne bi prizadeli (glej točko 94 spodaj), nekaterih pa mogoče res niso vedeli.

94. Polžev vsadek povzroči neprijetne, kisle občutke na jeziku.

Žal se je navedeno pri meni zgodilo zaradi težav v srednjem in notranjem ušesu. Takrat sem imel občutek, kot da je to nekaj normalnega – vsaj tako je izpadlo, ko sem o tem obvestil zdravnico. Zdaj vem, da me le niso želeli prizadeti. Pri meni je do tega prišlo zaradi anomalij v srednjem in notranjem ušesu, kljub katerim sem dobil polžev vsadek in je to v bistvu bilo pričakovano.

95. Polžev vsadek je bedarija.

Ta informacija ne drži. Je plod tega, da pri meni iz objektivnih razlogov, navedenih zgoraj, v pojasnilih k zgornjim tezam, operacija ni mogla imeti tolikšnega učinka kot pri drugih, pa takrat tega nisem vedel, danes pa vem.

Me zelo veseli, da je vsaj nekdo spregledal, in še posebej, če prizna napako.

Vsekakor je povžev vsadek čudež!!
In marsikomu pomaga, koliko, pa je odvisno pač od tega, kaj je vzrok za izgubo sluha, če je že slišal in starost ob vsaditvi.
Smo pa tudi z vsajenim vsadkom še gluhi in rezultat ni enakovreden normalnemu sluhu.

Še mal bluza;
Me pa zanima, kako bo npr. čez 20 let, saj zadeva ni poceni, mauha bo pa takrat prazna, oz. skoraj.
Pač, bo era egoizma, ko bo človek človeku govedina, oz. pr vegetarjancih tofu sir. Prehod iz kapitalizma v kanibalizem.
lp

1. Polžev vsadek povzroča invalidnost. Kakšno invalidnost neki? Gluh si že, kaj še? Ko enkrat ne slišiš več niti s SA, je zadeva top.
2. Polžev vsadek onemogoča športno udejstvovanje. Športa je toliko, da lahko najdeš kar ti bo ustrezalo.
3. Polžev vsadek ni nobeno jamstvo, da boš v hrupu slišal svojega partnerja, ki bo klical na pomoč. To ni jamstvo niti za slišeče in niti za tiste s SA.
4. Polžev vsadek uniči otrokovo življenje. Zakaj? Ker končno sliši (bolje).
5. Polžev vsadek otroku vzame možnost udejstvovanja v športu in s tem zdravega načina življenja. Naj se ukvarja s športom, ki to možnost omogoča.
6. Polževi vsadki se kvarijo, zato so potrebne pogoste operacije. Mogoče samo zunanji deli, sicer se sigurno dogajajo dodatne operacije, ampak procentialno gledano niso tak pogoste.
7. Zunanji del polževega vsadka je tako občutljiv na vlago, da ne prenese niti, če nanj pade kaplja dežja. S SA je podobno. Zato je treba sušiti, pa tudi ne vemo koliko vašega potenja so morali prej prenesti in koliko ste dejansko sušili.
8. Otroci s polževim vsadkom so debeli. Delate anketo?
9. Otroci s polževim vsadkom so zaradi neukvarjanja s športom nagnjeni k sladkorni bolezni. Delate anketo?
10. Zunanji del polževega vsadka kvari izgled mladostnic. Haha nimam komentarja
11. Zunanji del polževega vsadka je že povzročil, da sta fant in dekle prenehala hoditi. Svašta, a prav zaradi njega? haha
12. Zunanji del polževega vsadka je tako občutljiv na prah, da mu škoduje že en prašni delec, ki se je slučajno znašel na mizi, kjer je bil le-ta odložen. Samo to povej, koliko meri ta delec, da se mu izognem.
13. Oseba s polževim vsadkom ne more biti član gluhe skupnosti. Brez zunanjega dela je ta oseba še vedno gluha.
14. Oseba s polževim vsadkom spada med slišeče. Ne zavajaj.
15. Če se osebi s polževim vsadkom v roku, krajšem od 5 let po pridobitvi zunanjega dela polževega vsadka, le-ta pokvari, ga mora plačati sama.. Kot SA, a odvisno od tega kaj se pokvari.
16. Če se osebi s polževim vsadkom pokvari notranji del polževega vsadka, mora oseba operacijo in nov notranji del polževega vsadka plačati sama, iz svojega žepa. Zavajaš. Spet.
17. Garancija v 80 % okvar zunanjega dela polževega vsadka ne velja, ker je 80 % okvar zunanjega dela polževega vsadka posledica vlage – bodisi od dežja, bodisi od potenja. Delaš statistiko, da takole pišeš?
18. Osebe s polževim vsadkom ne morejo opravljati težkih fizičnih del, ker bi se pri teh delih preveč potile. Daš zunanji del dol, enako je s SA.
19. Garancija v primeru okvare notranjega dela polževega vsadka velja samo za polžev vsadek, ne pa tudi za operacijo, vendar garancija velja le 10 let, potem pa nič več. Od kod ti ta info?
20. Zdravniki, ki operirajo, vzbujajo v kandidatih za polževe vsadke in njihovih starših lažno upanje. Raje operacijo, kot biti gluh. Če je nekdo navajen vsaj malo slišati, mu to upanje pomeni veliko.
21. Če oseba ni bila primerna za operacijo, je sigurno preveč govorila pri zdravniku ali pa ni znala držati jezika za zobmi.. To govoriš o sebi?
22. Na spletnih straneh proizvajalcev polževih vsadkov so laži in pravljice. Kaj točno?
23. V brošurah o polževih vsadkih so laži, pravljice in pretiravanja. Isto vprašanje kot eno višje.
24. Podatki o uspešnosti oseb s polževimi vsadki se med viri razlikujejo, kar kaže na to, da viri niso verodostojni. Od kod tebi podatki, ki jih navajaš višje?
25. Slušna rehabilitacija, ki sledi operaciji, je živ pekel. Na začetku katerokoli rehabilitacije, ne le slušne, je pekel.
26. Zvoki, ki jih sliši oseba s polževim vsadkom, so neprijetni. Zato delaš na tem, da bodo prijetni.
27. Zvoki, ki jih oseba s polževim vsadkom zazna, povzročajo žukanje v predelu oči. Ste se o tem pomenili s strokovnjakom?
28. Zvoki, ki jih oseba s polževim vsadkom zazna, povzročajo bolečine v operiranem ušesu, četudi so ti zvoki čisto tihi in v okolju ni hrupa. Isto vprašanje kot zgoraj.
29. Zvoki, ki jih oseba s polževim vsadkom ne zazna, lahko tudi povzročijo bolečine v implantiranem ušesu. Kako veš, če jih ne zaznaš?
30. Žukanje v predelu oči, ki ga povzroča polžev vsadek, lahko povzroči raka. Če te žuka v jajcih, je to znak za raka? Toliko da vem, da grem k specialistu.
31. Garancija za notranji del polževega vsadka ne velja v primeru poškodbe notranjega dela polževega vsadka. Ponavljaš se.
32. Oseba s polževim vsadkom dobi brezplačno skupaj z zunanjim delom polževega vsadka v različnih državah različen pribor. To je na vseh področjih tako, npr diabetiki v ZDA morajo sami plačati inzulin.
33. Največ brezplačnega pribora skupaj z zunanjim delom polževega vsadka dobijo po operaciji v ZDA, v Sloveniji pa relativno malo. Sem ti eno više napisal kaj npr “dobi” diabetik v ZDA.
34. Stroški baterij za polžev vsadek so astronomski. Kdo ti je kriv, če se ne znajdeš.
35. Izdatkov za nakup baterij za polžev vsadek ne moreš dati v dohodninsko olajšavo. Ženske tudi vložkov ne morejo dati.
36. Zavod za zdravstveno zavarovanje ne krije stroškov z baterijami. Dam ti glas za predsednika zveze gluhih pa si izbori, da nam bodo krili.
37. V nekaterih državah baterije plača zdravstveno zavarovanje. V nekaterih pa ne dobiš niti antibiotika.
38. V primeru poškodbe polževega vsadka po tretji osebi je za poškodbo polževega vsadka kriva oseba, ki polžev vsadek nosi. Ni res, lahko tožiš.
39. V primeru, da otrok pred operacijo sodeluje v pretepu, ni več kandidat za polžev vsadek, četudi s pretepom sam ni začel. A mora prinesti potrdilo o nekaznovanosti? hahaha
40. V primeru, da otrok po operaciji sodeluje v pretepu, mu vsadek operativno odstranijo, stroške nosijo otrokovi starši. Kdo pa? Če ti vsadek ne bo všeč, se lahko stepeš in ti dajo novega. 😉
41. V primeru, da se operirani otrok ukvarja s športom, ki bi bil lahko tvegan za polžev vsadek, mu ga na njegove stroške (oz. stroške staršev tega otroka) operativno odstranijo. Veliko gluhih si da zunanji del dol in se ukvarja s športom.
42. Polžev vsadek interferira z invalidskimi vozički, zato ga gluhi na invalidskem vozičku (npr. paraplegiki) ne morejo dobiti. Tega ne vem, ampak glede kakšne pravljice pišeš višje, ti tudi tega ne verjamem.
43. Polžev vsadek interferira s srčnimi spodbujevalci, zato ga morajo osebi, ki ji vsadijo srčni spodbujevalec, operativno odstraniti. V tem primeru stroške operacije sicer nosi zavarovalnica. Isti odgovor kot eno više.
44. Slušne vaje lahko izvaja vsaka oseba, ki ima za to voljo in interes, in ni treba, da je surdopedagog. Vsaka slišeča oseba, zakaj pa ne. Saj je priporočljivo vaditi.
45. Oseba s polževim vsadkom je neprestano v nevarnosti, da bo z magnetom, ki ga ima zunanji del polževega vsadka, uničila slušni aparat nekoga drugega. Pravljica.
46. Mobilni telefon in polžev vsadek se ne marata. Pravljica.
47. Oseba, ki ima polžev vsadek, ne more telefonirati z mobilnim telefonom. Pravljica.
48. Polžev vsadek interferira z računalnikom. Še ena.
49. Oseba, ki ima polžev vsadek, ne sme leteti z letalom. Še ena.
50. Kovina v notranjem ušesu lahko sčasoma povzroči raka. Veš koliko kovin imaš ti v sebi? Ti bi moral bit en sam velik tumor.
51. Notranji del polževega vsadka mora od nekod dobiti energijo. Prvo se pozanimaj, kako deluje PV.
52. Nikjer ni informacij, od kod notranji del polževega vsadka dobi energijo. Isti odgovor kot en više.
53. Baterije, vsajene v notranjost telesa, so hud strup. Kje ti vsadijo baterije v notranjost telesa?
54. Strupene so vse baterije. Verjetno tvoja edina prava deficinija.
55. Oseba, ki ima polžev vsadek, ne sme na magnetno resonanco. Si 100%?
56. Oseba, ki ima polžev vsadek, tvega, da bo umrla za rakom, ker ne sme na magnetno resonanco, ki je najboljša diagnostična metoda za številne vrste raka. Spet nekaj na pamet.
57. Cene polževih vsadkov v literaturi in na internetu se spreminjajo hitreje kot vrednost delnic na borzi. Vse spremljaš?
58. Oseba, ki ima polžev vsadek, ne more voziti motorja s čelado na glavi. Brez zunanjega dela lahko, enako kot SA.
59. Ali zunanji del vsadka ali čelada – oboje skupaj ne gre. Zakaj bi rabil zunanji del pri vožnji z motorjem? Tudi slišeči dajejo čepke v ušesa, da zmanjšajo hrup.
60. Polžev vsadek zmanjšuje možnost, da bi lahko gluhemu kasneje kako drugače povrnili sluh, saj uniči eno uho – lahko da so s tem uničili edino uho, ki bi bilo primerno za tovrstno zdravljenje. To dvoje se izključuje in bo možno zdravljenje, če pride do njega.
61. Ko polževih vsadkov še ni bilo, so bili gluhi prav tako srečni kot danes. Govori zase.
62. Ko polževih vsadkov še ni bilo, so se lahko otroci po mili volji ukvarjali s športom in živeli zdravo. Svašta.
63. Oseba s polževim vsadkom ne sme dvigovati bremen, da ne bi poškodovala notranjega dela polževega vsadka, do česar lahko pride zaradi naprezanja obraznih mišic. Bolj malo ljudi z PV, ki delajo fizićno, poznaš, ane?
64. Oseba s polževim vsadkom ne sme biti izpostavljena nenadnim spremembam tlaka (npr. v letalu).To noben ne sme bit. hahaha
65. V vročem poletnem dnevu se lahko pokvari notranji del polževega vsadka.Tud infarkt te lahko na vroč poleten dan.
66. Polževi vsadki so narejeni za otroke v ZDA, ki se že sicer nič ne gibljejo in se dobesedno od domačega praga do vhoda v šolo pripeljejo s klimatiziranim avtobusom, v katerem je bila vso noč vključena klima (s takšnim avtobusom se odpeljejo tudi domov) in kjer pri športni vzgoji igrajo le šah. Pa nimajo nobenega prvaka, če le šah igrajo, čudno.
67. Zunanji del polževega vsadka je bolj občutljiv na vlago kot je lakmusov papir občutljiv na kislino. :D
68. Zunanji del polževega vsadka mnogo otrok zamenja za igračo. Jaz jim lepo vse razložim in ni problema. Otroci imajo za igračo tudi pištolo.
69. Odrasli s polževim vsadkom so večinoma nesrečni in depresivni. Zavajaš.
70. Odrasli s polževim vsadkom so debeli. Spet zavajaš.
71. Če oseba s polževim vsadkom umre, ji morajo notranji del implanta odstraniti, kar povečuje stroške pogreba. Ko si mrtev, ti je vseeno za stroške. hahaha
72. Notranji del polževega vsadka v zemlji ne preživi dolgo, pač pa se iz baterije, ki jo vsebuje, izcejajo okolju nevarne snovi. Kako, če si prej rekel, da ga odstranijo? A notranji del ima baterijo? Kako jo zamenjaš?
73. Če si oseba s polževim vsadkom poškoduje notranji del polževega vsadka, je v nevarnosti, da bo prišlo do izliva kisline v glavo. Zdaj vem zakaj take pravljice pišeš. hahaha
74. Kislina iz baterij v notranjem delu polževega vsadka je dovolj močna, da ubije človeka. Tebe (še) ni.
75. Zdravniki, ki operirajo, skrivajo resnične rezultate operacij in vse prikažejo le v najlepši luči. Jih imaš ti? Razsvetli nas.
76. Zdravniki učijo lagati tudi osebe, ki so že prejele polžev vsadek. A zato toliko lažeš in zavajaš?
77. Zdravniki osebe s polževim vsadkom, ki dajejo kandidatom za polžev vsadek informacije, podkupijo, da bodo le-te dajale samo lepe informacije. Dokazi?
78. Ni vse resnica, kar človek sliši od osebe, ki ima polžev vsadek. Dokazi?
79. Ni vse resnica, kar človek sliši od zdravnika, ki se ukvarja z operacijami. Dokazi?
80. Ni vse resnica, kar človek sliši od drugih strokovnjakov, ki se ukvarjajo z osebami, ki imajo polžev vsadek. Dokazi?
81. Večina oseb, ki je prejela polžev vsadek, se za operacijo v nobenem primeru ne bi več odločila. Od kod ta info?
82. Velika večina oseb, ki je prejela polžev vsadek, je nad njim razočarana. Isto vprašanje kot zgoraj.
83. Večina oseb, ki daje informacije kandidatom za polžev vsadek, je podkupljenih. Ponavljaš se.
84. Na področju polževih vsadkov je ogromno korupcije. Kje v zdravstvu pa ni?
85. Rehabilitacija po operaciji je veliko breme za osebo, ki ima polžev vsadek. Ponavljaš se.
86. Na fakultetah rehabilitacije po vsaditvi polževega vsadka ne priznajo kot opravičeno odsotnost, če implant ni obrodil želenih sadov. Priznajo, zagotovo iz prve roke.
87. V srednjih šolah rehabilitacije po vsaditvi polževega vsadka ne priznajo kot opravičeno odsotnost, če impalnt ni obrodil želenih sadov. Ni res.
88. V osnovnih šolah rehabilitacije po vsaditvi polževega vsadka ne priznajo kot opravičeno odsotnost, če implant ni obrodil želenih sadov. Ni res.
89. Zvoki, ki jih zazna oseba s polževim vsadkom so priostreni in neprijetni. Zato je rehabilitacija, da zadevo urediš.
90. V polžev vsadek lahko udari strela. V vsako osebo lahko.
91. Oseba s polževim vsadkom ne sme biti električar. Ne zavajaj.
92. Če osebo s polževim vsadkom strese elektrika, ji lahko poškoduje polžev vsadek. Tudi ubija lahko, zato ne šlatat.
93. Zdravniki, ki opravljajo operacije polževih vsadkov, skrivajo informacije. Ponavljaš se.
94. Polžev vsadek povzroči neprijetne, kisle občutke na jeziku. Ti opisani občutki so preveč splošni in veljajo za veliko bolezni, da lahko to trdiš.
95. Polžev vsadek je bedarija. Tako kot cel ta vpis, jaz bedak pa ti odgovorjam.

Polževi vsadki so vsekakor rešitev, ki jo priporočamo tudi mi, ko gre za primere, ko slušni aparat ne pomaga več ali ni optimalna rešitev. Poznamo množico ljudi, ki jim je polžev vsadek spremenil svet – na bolje! Zaupajte stroki, saj dela odlično in pred odločitvijo za implantacijo tudi zelo podrobno preveri kandidata, da je primeren. Ne dela se na pamet. Ne razumem avtorja 95tih tez o polževem vsadku, zakaj takšen odnos do tega, kar je strokovno in v praksi SUPER!

Franci Urankar

New Report

Close