Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Pediatrija Pediatrija 7 mesečni fantek

7 mesečni fantek

Pozdravljeni!

Sin bo star 7 mesecev in je dobrovoljen otrok. Poleg tega tudi rad je. Trenutno imava 2 obroka gh (dopoldansko malico in kosilo). Čez dan mu včasih ponudim za piti še vodo ali šipkov čaj – bolj zaradi navajanja na skodelico. Počasi razmišljam, da bi uvedla, še večerni obrok, saj se po približno 5 ur spanja, nato zbuja, na cca 2,5 h. Zelo redko mi ga uspe uspavati nazaj, razen z dojenjem. Spat hodi zelo zgodaj in sicer med 18-19 h. Zjutraj spi nekje do 5-6h, seceda z 2x-3x zbujanjem.

1. Ima 10 kg, doji se kar pogosto, vendar so podoji zelo kratki 10-15 minut, izjemoma daljši. Zadnje čase med dojenjem sploh ne sme biti okoli nobenega pretiranega šuma, glasu saj ga vse zmoti. Zadnje dva dni, pa se čez dan redko doji – do malice še (cca 11), nato pa do večera cca 16-17 ne.

Glede na to, da ima 2 obroka gh, me zanima koliko mleka mora še dnevno spiti. Nekje sem zasledila, da 500-600 ml, vendar glede na to, da se dojiva ne vem, če ga prejme toliko. Ko sva bila v bolnici in nisem smela dojiti zaradi suma na alergijo na hrano je po flaški popil max. 150 ml.

2. Do kdaj teža dojenčka narašča? Malo me skrbi, ker je star 7 mesecev in ima že 10 kg (čeprav je po krivljah še vedno v razponu, malo čez 90 percentilov). Sicer na videz ne izgleda ‘debel’, je pa tudi zelo močan. Predvsem me skrbi, če pri meni ne bo dobival dovolj mleka in bi mu morala dodajati umetno mleko.Zaenkrat mu kašice delam z vodo (takšne, ki nimajo umetnega mleka).

3. V stanovanju imamo zelo toplo- cca 23 (če imamo zaprte radiatorje)- 26 stopinj. Sin spi v bodiju z dolgimi rokavi in bombažnem pajacu, pokrit je s kovtrčkom, včasih pa še s flis dekico. Običajno ima, ko se zbudi mrzla lička in tilnik, rokice in telo je toplo. Glede na to, da je po obrazu hladen, ga dodano pokrijemo z odejico klkub temu, da ima v sobi 24-25 stopinj.

Kateri del telesa je pokazatelj ali mu je hladno ali toplo? A je to tilnik? Ne bi ga rada pokrivala preveč, nato pa ko se doji ga ne pokrijem (ker ga dojim v drugi sobi sede) in ne bi rada videla, da bi se prehladil zaradi temperaturne spremembe.

Hvala z avaše odgovre in lp.

V tej starosti, ob dveh obrokih GH, otrok običajno potrebuje še 600-800 ml mleka dnevno in ga zagotovo tudi dobi. Podoji po 10-15 minut so dovolj dolgi.
Teža otroka narašča do konca pubertete, poglejte med tabele rasti. Trenutno je dečkova težan na 95.percentili in ni potrebno skrbeti, da bi imel česa premalo.
Za spanje je temperatura previsoka, priporočamo normalno oblačenje (bodi, pižama), prešito odejo in temperaturo okoli 18°C. Temperaturo telesa preverimo na prsnem košu, ne roke, ki so vedno hladnejše kot je v resnici temperatura telesa.

Lp (še vedno) Tanč; Pediater je odvetnik otroka. Vedno se vpraša: "Ali je to in to za otroka dobro?" ne glede na interese, mnenja, prepričanja drugih.Everything will be OK in the end. If it`s not OK, it´s not the end yet. In seveda: UPORABLJAJTE ISKALNIK!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! ISKALNIK JE ZAKON!!!

Pozdrav!

Hvala za vaš odgovor.

Kar se teže tiče, me bolj skrbi, da ne bi bilo hitro preveč za njegovo starost.

Kako doseči, da bi imeli v sobi 18 stopinj mi je uganka. Stanujemo v bloku, smo na sredi, tako, da nas fino greje iz dveh strani, klime pa žal (še) nimamo. Edino, kar mi preostane je odprto okno, pa še to ne vem ali bi lahko po zaprtju okna obdržali to temperaturo. Bomo poiskusili, vendar je potem v sobi še previjalna miza.

Imam pa še eno vprašanje glede hrane in sicer ali lahko sinu ponudim melono in pa grozdje? Sicer imava oba dieto Urtika 3. Oba sadja sta navedena kot sadje, ki se ga lahko uživa, ne vem pa, če je to primerno sadje za 7 mesečnega otroka.

Hvala še enkrat in lep vikend.

Omejujete lahko, vendar mora biti vse še v okvirih priporočenega. Torej dojenje po želji (oz. tako, kot to delate), obrok GH pa povprečno 150 ml.Zelenjavnim jedem npr. ne dodajajte ogljikovih hidratov, pač pa samo meso, sadje samo sadje, torej brez dodatkov. Otrok bo dobil vse, ne bo pa se pretirano debelil. AMpak, zaenkrat ni skrbi, otroci po prvem letu, ko postanejo gibljivi in nemogoče aktivni, ponavadi posvem zadovoljivo uredijo to zadevo:=)
Že okoli 18h zaprite radfiator, pol ure pred spanjem pa odprite okno in prezračite. Morda ponovite prezračevanje, preden greste vi spat. Verjetno ponoči ni potrebno več previjanje? Če ni, potem lahko odprete okno za kakšen milimeter (toliko, da priteka svež zrak), ne sme pa biti prepiha oz. pihati na otroka. Dobro prezračeno pa zaprt radiator bi vseno moralo malce znižati tempraturo. Verjemite, mnogo bolje spijo tako otroci kot odrasli, če je zrak hladnejši kot pa, če je suh in pretopel.

Melono in grozdje lahko, čerpav to ni sezonsko sadje iz naših krajev, ampak če bi to strogo upoštevali, bi jedli samo jabolka:=)

Lp (še vedno) Tanč; Pediater je odvetnik otroka. Vedno se vpraša: "Ali je to in to za otroka dobro?" ne glede na interese, mnenja, prepričanja drugih.Everything will be OK in the end. If it`s not OK, it´s not the end yet. In seveda: UPORABLJAJTE ISKALNIK!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! ISKALNIK JE ZAKON!!!

Pozdrav!

Hvala za odgovor.

Glede na to, da imamo dieto in sum, da je alergijo povzročila hruška in marelice in ker banane ne mara jemo že 10 dni samo jabolka. Banano mu včasih vmešam med jabolko, da ni tako enolično oz. dam med jabolka še kaj drugega (riž, ovseni kosmiči). Ne bi rada videla, da bi se mu jabolka uprla zaradi vsakodnevnega uživanja.

Žal smo na dieti 10 dni in še vsaj toliko bova, tako, da mu vsakodnevno dajanje jabolka počasi že ‘muči’.

Ja, saj razumem. Naredite enkrat surovo jabolko, drugič kuhano kot čežano, tretjič z dodatkom suhih sliv. Dodate lahko melono, ki je le izjemoma alergogena.

Lp (še vedno) Tanč; Pediater je odvetnik otroka. Vedno se vpraša: "Ali je to in to za otroka dobro?" ne glede na interese, mnenja, prepričanja drugih.Everything will be OK in the end. If it`s not OK, it´s not the end yet. In seveda: UPORABLJAJTE ISKALNIK!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! ISKALNIK JE ZAKON!!!

Zdravo,

imela bi par vprasanj. Imam doma skoraj sedem mescec starega fantka. Rodil se je 4340 gr in do šestega meseca polno dojen. Vedno je napredoval zelo veliko tako da trenutno ima okoli 11 kg. Že od rojstva je veliko sesal podnevi tako kot ponoči vedno na dve uri. Zadnji mesec dni smo zaceli z gosto hrano in jo je navduseno, jo je takoj sprejel tako da imamo trenutno tri goste obroke dnevno. In sicer za malico sadje, kosilo zelenjava s polento, krompirjem ali rižem in večerja mlečna kašica. poje vedno okoli 200 gr. Med obroki goste hrane pa se še vedno podoji. Torej znese okrog 6 obrokov na dan. Se to bi bilo ok ampak še vedno se ponoči zbuja in doji na dve uri tako, da res ne razumem. Spimo tako slabo, da adijo pamet. Zbuja se skoraj vsako uro, da ga morn malo poguncat, da zaspi nazaj pol pa spet čez eno uro hranjenje. Zdaj nevem zakaj se zbuja tako pogosto, ali je lačen, da tako pogosto hoče, ker poskusim, da mu ne dam ampak kr začne jokat. Počasi se mi že res meša ker že od poroda nisem ponoči spala 3 ure skup. Podnevi pa lumpek tudi zahteva vso pozornost in koker se oddaljim od njega je vik in krik. Sva pa večino dneva sama tko, da nimam nobene pomoči in sem še zato bolj obupana, ker še tuširanje zame pomeni luksuz.

Fantek je zadosti velik in ima primerne obroke GH, tako da dojenje med obroki čez dan mirno opustite (kar nehate). Zadostuje dojenje zjutraj, tik pred spanjem (kakšno uro do dve po večerni mlečno žitni kašici) in mogoče 1x ponoči.
Zagotovo ponoči ne potrebuje več hrane, lahko pa je:
– žejen, ponudite nesladkan čaj (jasno, da ne bo takoj sprejel in da bost imeli zagotovo še en teden močno neprespan)
– bi se samo potolažil s sesanjem, torej morda dudico (ponudite pitje, nato dudico, velja enako, zagotvo en teden vztrajnosti).
Pri sedmih mesecih je otrok močno navezan na vas, pravzaprav ste zanj vi in on ena in ista oseba. TO traja še nekaj časa po prvem letu, vendar vseeno vi postavljate meje. Vsaj tuširanje in WC pa si le vzemite, vendar naj bo otrok ta čas varen.

Lp (še vedno) Tanč; Pediater je odvetnik otroka. Vedno se vpraša: "Ali je to in to za otroka dobro?" ne glede na interese, mnenja, prepričanja drugih.Everything will be OK in the end. If it`s not OK, it´s not the end yet. In seveda: UPORABLJAJTE ISKALNIK!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! ISKALNIK JE ZAKON!!!

Pozdravljeni,

sem poskusila opustiti dojenje med obroji ampak kaj naj ko eno do dve uri po obroku začne jokati in biti nervozen pa ko vidi moje dojke kar grize v njih…ponoči isto…res drži, da je morda le žejen ampak piti iz nobene flaške ne zna, samo cucelj grize pravtako pa tudi dude ni imel od rojstva, kljub vsem naporom je ni sprejel zato sem opustila probavanje. Torej zaenkrat mu devam piti z žličko. Kako pa to naj delam ponoč?

Najprej morate razjasniti pri sebi. Če veste, da otrok mleka ponoči ne potrebuje več kot 1x ali največ 2x, potem bi morda poskusili kakšno od metod uspavanja dojenčkov (http://bibaleze.si/clanek/dojencek/otrosko-spanje-brez-joka.html)
Morate čuvati tudi sebe. Sevda je najprej otrok, ampak če veste, da so njegove potrebe zadovoljene, si postavite mejo. Ja, ja, to je lahko reči, pa težko storiti:=)

Lp (še vedno) Tanč; Pediater je odvetnik otroka. Vedno se vpraša: "Ali je to in to za otroka dobro?" ne glede na interese, mnenja, prepričanja drugih.Everything will be OK in the end. If it`s not OK, it´s not the end yet. In seveda: UPORABLJAJTE ISKALNIK!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! ISKALNIK JE ZAKON!!!

Pozdrav!

Sinu sem želela počasi uvesti 3 obrok gh – zvečer, vendar se je sedaj ustavilo pri kosilu, kjer je prej vse dobro šlo. Za dopoldansko malico poje normalno, za kosilo je pa stavka. Zelo težko spravim kaj vanj – danes in včeraj ne vem, če je pojedel za 2 žlički. Za včeraj se ne spomnim, za danes pa je gotovo bil lačen, ker je hotel dojko (malica 11:30, kosilo 15:15). Po slabi uri ponujanja hrane sem mu potem dala dojko (cca 16:00), kjer pa tudi ni dolgo jedel.

V zgornjih postih sem navedla, da sva na dieti Urtika 3. Sedaj imava dieto že 14 dni in glede na to, da v tem času nisem uvajala novih živil in glede na to, da so se težave pojavile pri piščančjem mesu sem mu danes naredila telečji meso, ki ga pa vanj nisem spravila -mogoče ga je malo zaužil. Zanima me kako je z mesom glede na njegovo starost (malo čez 7 mesecev)? Ne bi rada naredila kakšne škode pri otroku zaradi neuživanja mesa. Piščančje in puranje meso zaenkrat ne pride v poštev, zaradi diete in možne alergije.

Že nekaj časa mu pri kosilu najprej ponudim samo pretlačeno hrano, vendar čim je hrana bolj gosta (nepasirana) se začne zmrdovati in porivati hrano iz ust. Včasih se mu začne dvigovati in se spakuje kot da bo bruhal. Hrana je vedno zelo mehka in že sama po sebi mehka – cvetača, bučke, brokoli, krompir. Kdaj je otrok pripravljen na koščke no na bolj ‘grobo’ hrano? Ne bi ga rada silila, da ne bi ačel zavračati še pasirano hrano. Ali je bolje, da vztrajam na nepasirani kljub temu, da nakazuje, da bo bruhal?

Izpuščajev že od izpusta iz bolnice ni imel. Drživa se diete, sama sem tudi zmanjšala vnos jajc in pa mleka, čeprav na mleko naj ne bi imel težav. Se pa včasih zgodi, da se mu po obrazu pojavijo rdeči flekci, ki v pol ure ali pa nekaj urah izginejo. Včasih imajo ti flekci na sredi tako malo pikice in se pojavijo neodvisno od hranjenja – včasih med igro, po spanju,..

Sedaj ima dva zobka – spodaj. Dobil jih je približno 5 dni nazaj. Od tedaj se mi zdi, da se je začel praskati po glavi in za levim ušesom (ne praska se vedno). Bil je rahlo prehlajen – bili pri pediatru, ki je pregledal ušesa in ni nič rekel, da bi bila vneta. Ima sicer na glavici suho kožico, ki jo mažemo že nekaj časa, vnedar prej se ni nikoli praskal. Še vedno se slini – ali je možno, da bodo še kje zobki? Nikjer ni čutiti, da bi bilo kaj na poti.

Hvala in lp.

Meso dajemo kmalu po uvedbi GH in pri 7 mesecih svetujemo, da ima otrok 2-3 obroke z mesom tedensko. To je lahko kunčje meso, teletina, če perutnine sedaj ne sme.
Meso je za otroka izjemnega pomena, saj vsebuje gradnike, ki jih naše telo nujno potrebuje, predvsem pa je pomembno za tvorbo krvnih celilc/hemoglobina.
Otrok je pripravljen na koščke, ko se temu privadi. Uživanje najprej pasirane, poltekoče hrane, nato pa vedno bolj kompaktne in pretlačene (manj miksane) gre postopoma in tako se otrok uči. Do prvega leta naj bi jedel drobno sesekljano hrano brez težav. Torej morate vztrajati in trenirati.
Zobje bodo seveda še izraščali, po spodnjih dveh so na vrsti zgornji sekalci in tako dalje do polnih 20 mlečnih zob. Tako da je izraščanje zob seveda zelo možno in normalno.

Lp (še vedno) Tanč; Pediater je odvetnik otroka. Vedno se vpraša: "Ali je to in to za otroka dobro?" ne glede na interese, mnenja, prepričanja drugih.Everything will be OK in the end. If it`s not OK, it´s not the end yet. In seveda: UPORABLJAJTE ISKALNIK!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! ISKALNIK JE ZAKON!!!

Hvala za vaš odgovor. Šele sedaj vidim, da nisem dopolnila svojega dela pisanja.

Se pa včasih zgodi, da se mu po obrazu pojavijo rdeči flekci, ki v pol ure ali pa nekaj urah izginejo. Včasih imajo ti flekci na sredi tako malo pikice in se pojavijo neodvisno od hranjenja – včasih med igro, po spanju,.. – Ali je to lahko koprivnica ali kaj drugega?

Imam pa še vprašanje glede neješčnosti. Kaj je lahko razlog, da kar tako na enkrat ne želi jesti? Kot sem omenila – dopoldanska malica ni problem, kosilo pa je. Vmes minejo vsaj 3 ure, dopoldan pa tudi ne poje ne vem kako veliko – cca 160 -180 ml, s tem, da vedno kaj polije.

lp.

Pozdrav!

Danes ni hotel niti malice. Se začne zvijat in jokat. Drugače je dobrovoljen in se smeje ter igra. Dojil se je normalno – danes že 4x od tega 1x zgodaj zjutraj, eno uro po vstajanju in 2x dopoldan (eno je bilo pred spanjem).
lp

Pojav izpuščajev je lahko povezan s hrano, lahko gre za alergijo ali za drugačno neprenašanje določene hrane.
Kaj je vzrok trenutni neješčnosti, vam ne morem pojasniti na tak način, vzrokov je tudi veliko in jih je nemogoče naštevati. Seveda je tudi izraščanje zob v tej starosti možen vzrok prehodne neječnosti, pa tudi prepogosto dojenje (in s tem zavračanje GH).

Lp (še vedno) Tanč; Pediater je odvetnik otroka. Vedno se vpraša: "Ali je to in to za otroka dobro?" ne glede na interese, mnenja, prepričanja drugih.Everything will be OK in the end. If it`s not OK, it´s not the end yet. In seveda: UPORABLJAJTE ISKALNIK!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! ISKALNIK JE ZAKON!!!

New Report

Close