Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Pediatrija Pediatrija 6m: vzvratno hrbtno plazenje in “most”

6m: vzvratno hrbtno plazenje in “most”

Pozdravljeni!
Imam točno 6 mesečno hči (69,5cm in 9230g). Punčka se še ne obrača niti na tebuh niti s trebuha. Včasih ji uspe obrat na bok. Sem jo pa že od majhnega veliko polagala na tla. Vsak dan je povprečno 1 uro na tleh, brez pleničke. Obrat pa še ni uspel. Je pa pred časom začela z delanjem “mosta”: dvigne se, tako da na tleh ostanejo samo pete in vrh glavice. Tako drži most ali pa se prav tako na ta način odriva vzvratno-hrbtno. Zanima me ali lahko s tem vedenjem kakorkoli škoduje kolkom, hrbtenici ali kakemu drugemu delu telesa? Skrb me je obšla, ko me je neka medicinska sestra opozorila na t.i. možnost ekstenzije (vendar tega izraza ne razumem najbolje).
Za odgovor se vam najlepše zahvaljujm.

Otroku pomagajte z obratom preko boka, da se obrne na trebuh. Na trebuhu naj bi šestmesečnik znal dvigniti prsni koš in se opirati na iztegnjenih ročicah. Če tega ne zmore in se tišči z glavico v podlago, ročici pa mu ali silijo nazaj ali so položene ob telesu (torej ni oprt na njih), lahko sklepate, da ga zateguje v ramenih (EKSTENZIJSKI VZOREC).

Lp (še vedno) Tanč; Pediater je odvetnik otroka. Vedno se vpraša: "Ali je to in to za otroka dobro?" ne glede na interese, mnenja, prepričanja drugih.Everything will be OK in the end. If it`s not OK, it´s not the end yet. In seveda: UPORABLJAJTE ISKALNIK!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! ISKALNIK JE ZAKON!!!

Hčeri pomagam na terebuh z obratom preko boka. Z mojo pomočjo se obrne, ker sva to po nasvetu pediatrinje delali že od prve posvetovalnice. Le samosotojno se še nikakor v nobeno smer ne obrne. Če jo pustim na trebuhu se dvigne in opira na iztegnjeni roki. Tako da s tega vidika sledi 6mesečnikom. Vendar ko se utrudi začne z glasnim jokom, glavico z obrzaom tišči v tla, rokice pa so običajno pred njo. Ali naj me skrbi ker se še ne obrne samostojno in ali je delanje “mostu” in “vzvratno hrbtno plazenje”običajno in nenevarno za razvoj kolkov, hrbtenice ali česa drugega?
Hvala.

Če sem prav razumela, to dela v legi na hrbtu?
No, vsekakor ni to pričakovan in pogosto viden način gibanja. Zato pa pravim, da čimveč obračanja in lege na trebuhu, da bo hitreje obvladala plazenje po trebuhu in iz tega kobacanje in zamenjala nepravilno gibanje. Ne gre za nepravilen razvoj kolkov, hrbtenice, pač pa za nepravilen vzorec gibanja.

Lp (še vedno) Tanč; Pediater je odvetnik otroka. Vedno se vpraša: "Ali je to in to za otroka dobro?" ne glede na interese, mnenja, prepričanja drugih.Everything will be OK in the end. If it`s not OK, it´s not the end yet. In seveda: UPORABLJAJTE ISKALNIK!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! ISKALNIK JE ZAKON!!!

Ja, na hrbtu leži in se plazi z glavo naprej ali leži na hrbtu in naredi most: usloči in dvigne telo, da na tleh ostaneta samo teme glavice in pete. Če nama to vedenje ne bo uspelo “pozabit”- v kolikem času naj se obrnem na pediatra?
Hvala vam!

Če boste vztrajno vadili pravilno gibanje, bo nepravilno samo pozabljeno. POčakajte 2-3 tedne.

Lp (še vedno) Tanč; Pediater je odvetnik otroka. Vedno se vpraša: "Ali je to in to za otroka dobro?" ne glede na interese, mnenja, prepričanja drugih.Everything will be OK in the end. If it`s not OK, it´s not the end yet. In seveda: UPORABLJAJTE ISKALNIK!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! ISKALNIK JE ZAKON!!!

New Report

Close